-
Posts
8,752 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
40
Reputation Activity
-
intoronto reacted to orangeman in Swimming at the Summer Olympic Games 2020
Penny Oleksiak!!!!!!
This medal ties her as Canada's most successful Olympian (summer/winter)!!!!!!!
See y'all in the 4x200 relay, Penny is BACK BABY!!!
-
intoronto reacted to james89 in Canada National Thread
Adam Kreek did a podcast where he interviewed all the different crews - the one with Smith/Sevick was the most fascinating one. They worked really well together but there was definitely some underlying issues and had to switch coaches like 2 or 3 months ago.
-
intoronto got a reaction from james89 in Canada National Thread
Individual rankings... plus both have matches right before the mixed doubles match so they will be tired.
-
intoronto reacted to Topicmaster1010 in Canada National Thread
Day 5 Canadian Schedule: July 27 Evening-July 28 Morning
*times listed in Eastern Time/bold indicates medal event
19:30: Rowing- Women’s Four- Final B (Jennifer Martins, Kristina Walker, Nicole Hare, Stephanie Grauer)
19:40: Rowing- Men’s Four- Final B (Jakub Buczek, Luke Gadsdon, Gavin Stone, William Crothers)
20:00: Volleyball- Men’s Preliminary Round- Canada vs. Iran
20:18: Rowing- Women’s Double Sculls- Final A (Gabrielle Smith, Jessica Sevick)
21:00: Rugby Sevens- Men’s Placing 5-8: Canada vs. United States
21:30: Swimming- Men’s 100m Freestyle- Semifinal 1 (Josh Liendo, Yuri Kisil)
21:41: Swimming- Women’s 200m Freestyle- Final (Penny Oleksiak)
22:00: Badminton- Women’s Singles- Group Play Stage- Group F: Michelle LI vs. Martina REPISKA
22:10: Rowing- Men’s Lightweight Double Sculls- Semifinal A/B 1 (Patrick Keane, Maxwell Lattimer)
22:15: Boxing- Women’s Featherweight- Quarterfinal 2: Caroline VEYRE vs. Irma TESTA
22:30: Cycling- Women’s Individual Time Trial (Karol-Ann Canuel, Leah Kirchmann)
22:45: Swimming- Women’s 200m Individual Medley- Final (Sydney Pickrem)
22:50: Rowing- Women’s Lightweight Double Sculls- Semifinal A/B 2 (Jill Moffatt, Jennifer Casson)
23:03: Boxing- Women’s Middleweight- Round of 16: Tammara THIBEAULT vs. Nadezhda RYABETS
23:05: Sailing- Men’s 470- Race 1 (Jacob Saunders, Oliver Bone)
23:05: Sailing- Men’s 49er- Race 2 (William Jones, Evan Depaul)
23:05: Sailing- Men’s Finn- Race 3 (Tom Ramshaw)
23:10: Rowing- Men’s Pair- Semifinal A/B 2 (Kai Langerfeld, Conlin McCabe)
23:15: Sailing- Women’s RS:X- Race 7 (Nikola Girke)
23:20: Rowing- Women’s Pair- Semifinal A/B 1 (Caileigh Filmer, Hillary Janssens)
23:40: Rowing- Women’s Eight- Repechage 1 (too lazy to list all the names)
23:50: Canoe Slalom- Women’s Canoe- Heats- 1st Run (Haley Daniels)
0:50: Canoe Slalom- Men’s Kayak- Heats- 1st Run (Michael Tayler)
1:00: Cycling- Men’s Individual Time Trial (Hugo Houle)
1:50: Sailing- Women’s 49er FX- Race 4 (Alexandra Ten Hove, Mariah Millen)
2:00: Canoe Slalom- Women’s Canoe- Heats- 2nd Run (Haley Daniels)
2:30: Water Polo- Women’s Preliminary Round- Canada vs. South Africa
3:00: Canoe Slalom- Men’s Kayak- Heats- 2nd Run (Michael Tayler)
5:40: Badminton- Men’s Singles- Group Play Stage- Group P: CHOU Tien-Chen vs. Brian YANG
6:17: Swimming- Women’s 100m Freestyle- Heat 7 (Kayla Sanchez, Penny Oleksiak)
6:25: Swimming- Men’s 200m Backstroke- Heat 2 (Markus Thormeyer)
6:45: Swimming- Women’s 200m Breaststroke- Heat 3 (Sydney Pickrem)
6:49: Swimming- Women’s 200m Breaststroke- Heat 4 (Kelsey Wog)
7:05: Swimming- Men’s 200m Individual Medley- Heat 4 (Finlay Knox)
7:27: Swimming- Women’s 4x200m Freestyle Relay- Heat 2
TBA: Sailing- Men’s 470- Race 2 (Jacob Saunders, Oliver Bone)
TBA: Sailing- Men’s 49er- Race 3 (William Jones, Evan Depaul)
TBA: Sailing- Men’s 49er- Race 4 (William Jones, Evan Depaul)
TBA: Sailing- Men’s Finn- Race 4 (Tom Ramshaw)
TBA: Sailing- Women’s RS:X- Race 8 (Nikola Girke)
TBA: Sailing- Women’s RS:X- Race 9 (Nikola Girke)
TBA: Sailing- Women’s 49er FX- Race 5 (Alexandra Ten Hove, Mariah Millen)
TBA: Sailing- Women’s 49er FX- Race 6 (Alexandra Ten Hove, Mariah Millen)
TBA: Tennis- Mixed Doubles- Gabriela DABROWSKI/Felix AUGER-ALIASSIME vs. Maria SAKKARI/Stefanos TSITSIPAS
-
intoronto reacted to orangeman in Canada National Thread
Best ever start after 4 days, including the boycotted Games of 84.
-
intoronto reacted to orangeman in Canada National Thread
Charron has probably done enough for....
GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLD!
-
-
-
intoronto got a reaction from thiago_simoes in Archery at the Summer Olympic Games 2020
First seed from Korea is out!! wow
-
intoronto got a reaction from mrv86 in Archery at the Summer Olympic Games 2020
First seed from Korea is out!! wow
-
intoronto got a reaction from dcro in Archery at the Summer Olympic Games 2020
First seed from Korea is out!! wow
-
intoronto reacted to NearPup in Women's Softball Tournament at the Summer Olympic Games 2020
This is so off brand for Canada given how bad we've historically been at team sports xD
Canada has definitively been the third best softball team in the world over the past few years. This is a very deserved result.
-
intoronto got a reaction from thepharoah in Equestrian at the Summer Olympic Games 2020
Not sure if reported but out due to blood in the horses mouth (auto dq)
-
intoronto got a reaction from dcro in Taekwondo at the Summer Olympic Games 2020
Looks like the athlete was disqualified for being pregnant:
https://sportnewsafrica.com/en/breve/olympic-games-pregnant-taekwondo-fighter-naomie-kasumpata-disqualified/
-
intoronto got a reaction from MHSN in Taekwondo at the Summer Olympic Games 2020
Looks like the athlete was disqualified for being pregnant:
https://sportnewsafrica.com/en/breve/olympic-games-pregnant-taekwondo-fighter-naomie-kasumpata-disqualified/
-
-
-
-
intoronto reacted to Topicmaster1010 in Canada National Thread
Day 4 Canadian Schedule: July 26 Evening- July 27 Morning
*schedule in eastern time; bold indicates medal event
17:30: Triathlon- Women’s Individual (Joanna Brown, Amelie Kretz)
20:00: Rugby Sevens- Men’s- Pool B: Canada vs. Japan
21:30: Swimming- Women’s 200m Freestyle- Semifinal 1 (Penny Oleksiak)
21:36: Swimming- Women’s 200m Freestyle- Semifinal 2 (Summer McIntosh)
21:51: Swimming- Women’s 100m Backstroke- Final (Kylie Masse)
22:00: Beach Volleyball- Heather BANSLEY/Brandie WILKERSON vs. Ana GALLAY/Fernanda PEREYRA
22:50: Weightlifting- Women’s 59kg- Group B (Tali Darsigny)
22:58: Swimming- Women’s 200m Individual Medley- Semifinal 1 (Sydney Pickrem)
23:05: Sailing- Women’s 49er FX- Race 1 (Alexandra Ten Hove, Mariah Millen)
23:05: Sailing- Women’s Laser Radial- Race 5 (Sarah Douglas)
23:26: Archery- Women’s Individual- 1/32 Eliminations: Yasemin ANAGOZ vs. Stephanie BARRETT
0:00: Softball- Bronze Medal Game: Mexico vs. Canada
0:05: Sailing- Men’s Finn- Race 1 (Tom Ramshaw)
0:31: Archery- Men’s Individual- 1/32 Eliminations: Dan Olaru vs. Crispin DUENAS
1:00: Canoe Slalom- Women’s Kayak-Semi-final (Florence Maheu)
1:50: Sailing- Men’s 49er- Race 1 (William Jones, Evan DePaul)
2:00: Cycling- Women’s Cross-Country (Catharine Pendrel, Haley Smith)
2:00: Diving- Women’s Synchronized 10m Platform Final (Meaghan Benfeito, Caeli McKay)
3:30: Table Tennis- Women’s Singles- Round of 16: CHEN Meng vs. Mo ZHANG
5:40: Badminton- Women’s Doubles- Group Play Stage- Group B: Rachel HONDERICH/Kristen TSAI vs. Doha HANY/Hadia HOSNY
6:17: Swimming- Men’s 100m Freestyle- Heat 7 (Josh Liendo)
6:19: Swimming- Men’s 100m Freestyle- Heat 8 (Yuri Kisil)
6:20: Badminton- Men’s Singles- Group Play Stage- Group P: Brian YANG vs. Felix BURESTEDT
6:50: Weightlifting- Women’s 64kg- Group A (Maude Charron)
6:54: Boxing- Women’s Welterweight- Round of 16: Myriam da SILVA vs. Maria Altagracia MORONTA HERNANDEZ
7:00: Badminton- Men’s Doubles- Group Play Stage- Group D: Aaron CHIA/SOH Wooi Yik vs. Jason HO-SHUE/Nyl YAKURA
7:00: Football- Women’s- Group E: Canada vs. Great Britain
7:45: Field Hockey- Men’s- Pool B: Netherlands vs. Canada
TBA: Judo- Women’s -63kg- Elimination Round of 32: Catherine BEAUCHEMIN-PINARD vs. Laerke OLSEN
TBA: Judo- Men’s -81kg- Elimination Round of 32: Antoine VALOIS-FORTIER vs. Alexios NTANATSIDIS
TBA: Sailing- Women’s 49er FX- Race 2 (Alexandra Ten Hove, Mariah Millen)
TBA: Sailing- Women’s Laser Radial- Race 6 (Sarah Douglas)
TBA: Sailing- Women’s 49er FX- Race 3 (Alexandra Ten Hove, Mariah Millen)
TBA: Sailing- Men’s Finn- Race 2 (Tom Ramshaw)
TBA: Sailing- Men’s 49er- Race 2 (William Jones, Evan DePaul)
TBA: Sailing- Men’s 49er- Race 3 (William Jones, Evan DePaul)
-
intoronto reacted to JoshMartini007 in Canada National Thread
Two medals in day 3 along with our first gold. Day 4 may also be another good looking day for us with medal chances in baseball/softball (women's softball), diving (women's synchronized 10m platform), judo (men's -81kg, women's -63kg), swimming (women's 100m backstroke) and weightlifting (women's -64kg).
-
intoronto got a reaction from james89 in Fencing Qualification to Tokyo 2020 Summer Olympic Games
I think that is the best draw for Canada, there is a realistic chance of a win! Hoping for the best, a win would guarantee a best ever result in fencing for Canada.
-
intoronto reacted to phelps in Fencing Qualification to Tokyo 2020 Summer Olympic Games
considering the current surprising results rate in fencing, there's truly a chance for CAN...and it would be nice...
-
intoronto reacted to rybak in Judo at the Summer Olympic Games 2020
I hope that Margedolin will take the bronze too
-
intoronto got a reaction from Surlympics in Canada National Thread
First boxing victory for Canada as Caroline Veyre wins over Croatia.
-
intoronto got a reaction from Styrka in Judo at the Summer Olympic Games 2020
Wow the semifinals in the women's 57 kg is the top 4 seeds!
-
Who's Online 56 Members, 0 Anonymous, 309 Guests (See full list)
- PanchoB
- ivanmar
- JoshMartini007
- Topicmaster1010
- Trebron92
- DjukaVB
- Oldira
- Somebodyyouknow
- Olympionikes
- Polteaghost
- Faramir
- Vic Liu
- Ted
- hckošice
- hondrakis
- nenad
- Jesse_Pinkman)
- Josh
- MinisterBHP
- Sindo
- MHSN
- Faris
- Rafa Maciel
- Jan Linha
- CCB
- rema
- Rafoo
- Kbayrem
- Roamingrover86
- vovanA
- stefanbg
- Pavlo
- Fulvio
- pothuizen
- Benolympique
- anuj
- MatiReimundo
- intoronto
- John Foyne
- snk911
- Orisek
- Ros
- vinipereira
- Notredame
- Agger
- andresap93
- samterry
- Andry84
- Makedonas
- Dolby
- Belle
- TeamGB
- cjsavory
- EselTheDonkey
- Enrique
- Hipooo