website statistics
Jump to content

Topicmaster1010

Totallympics Addicted
  • Content Count

    209
  • Joined

  • Last visited

Personal Information

  • Nation
    Canada
  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    18/02/98
  • Favourite Olympic Games
    Both
  • Favourite Sports
    Baseball, Ice Hockey, American Football, Swimming, Biathlon
  • Favourite Athletes
    Baseball: Kevin Pillar, Ice Hockey: Morgan Rielly, American Football: Carson Wentz
  • Job
    Student

Recent Profile Visitors

2,061 profile views
  1. Day 11 Canadian Schedule: August 2 Evening-August 3 Morning 20:00: Volleyball- Men’s- Quarterfinals: Canada vs. ROC 20:20: Athletics- Women’s Javelin Throw- Qualification- Group A (Elizabeth Gleadle) 20:30: Canoeing- Women’s K1 200m- Semi-final 1 (Michelle Russell) 20:37: Canoeing- Women’s K1 200m- Semi-final 2 (Andreanne Langlois) 20:45: Athletics- Women’s 400m- Round 1- Heat 1 (Kyra Constantine) 20:52: Canoeing- Men’s C2 1000m- Semi-final 2 (Roland Varga, Connor Fitzpatrick) 21:17: Athletics- Women’s 400m- Round 1- Heat 5 (Natassha McDonald) 22:21: A
  2. Day 10 Canadian Schedule: August 1 Evening- Aug 2 Morning 20:35: Athletics- Women’s 1500m- Round 1- Heat 1 (Gabriela Debues-Stafford) 20:44: Canoeing- Women’s K1 200m- Heat 3 (Andreanne Langlois) 20:47: Athletics- Women’s 1500m- Round 1- Heat 2 (Natalia Hawthorn) 20:58: Canoeing- Women’s K1 200m- Heat 5 (Michelle Russell) 20:59: Athletics- Women’s 1500m- Round 1- Heat 3 (Lucia Stafford) 21:00: Beach Volleyball- Women’s- Round of 16: Sarah PAVAN/Melissa HUMANA-PAREDES vs. Liliana FERNANDEZ STEINER/Elsa BAQUERIZO McMILLAN 21:05: Canoeing- Men’s C2 1000m- Heat
  3. Day 9 Canadian Schedule: July 31 Evening-Aug 1 Morning *times listed in eastern time, BOLD indicates medal event 18:30: Golf- Men’s- Individual Stroke Play- Round 4 (Corey Conners, Mackenzie Hughes) 18:45: Equestrian- Eventing- Cross Country Team and Individual (Colleen Loach) 20:00: Beach Volleyball- Women’s- Round of 16: Heather BANSLEY/Brandie WILKERSON vs. Kelly CLAES/Sarah SPONCIL 20:00: Fencing- Men’s Team Foil- Table of 16: Canada vs. Germany 20:00: Volleyball- Men’s Preliminary Round- Pool A: Poland vs. Canada 20:10: Athletics- Women’s Ha
  4. Day 8 Canadian Schedule: July 30 Evening- July 31 Morning 18:30: Golf- Men’s- Individual Stroke Play Round 3 (Corey Conners, Mackenzie Hughes) 18:30: Triathlon- Mixed Relay (Amelie Kretz, Matthew Sharpe, Joanna Brown, Alexis Lepage) 19:30: Equestrian- Eventing- Dressage Team and Individual Day 2- Session 3 (Colleen Loach) 20:00: Athletics- Women’s 400m Hurdles- Round 1- Heat 1 (Sage Watson) 20:08: Athletics- Women’s 400m Hurdles- Round 1- Heat 2 (Noelle Montcalm) 20:30: Rugby Sevens- Women’s Placing 9-10: Canada vs. Kenya 20:58: Athletics- Men’s 800m- Round
  5. Day 7 Canadian Schedule: July 29 Evening-July 30 Morning *times listed in eastern time/bold indicates medal event 18:30: Golf- Men’s Individual Stroke Play- Round 2 (Corey Conners, Mackenzie Hughes) 19:30: Equestrian- Eventing Dressage Team and Individual- Day 1- Session 1 (Colleen Loach) 20:00: Shooting- Women’s 25m Pistol- Qualification- Rapid (Lynda Kiejko) 20:00: Volleyball- Men’s Preliminary Round- Pool A: Canada vs. Venezuela 20:05: Rowing- Women’s Single Sculls- Final B (Carling Zeeman) 20:15: Athletics- Men’s High Jump- Qualification- Group B
  6. Day 6 Canadian Schedule: July 28 Evening-July 29 Morning *times listed in Eastern time/bold indicates medal event 18:30: Golf- Men’s Individual Stroke Play- Round 1 (Corey Conners, Mackenzie Hughes) 19:50: Rowing- Men’s Lightweight Double Sculls- Final B (Patrick Keane, Maxwell Lattimer) 20:00: Rowing- Women’s Lightweight Double Sculls- Final B (Jill Moffatt, Jennifer Casson) 20:00: Shooting- Women’s 25m Pistol- Qualification Precision (Lynda Kiejko) 20:18: Rowing- Men’s Pair- Final A (Kai Langerfeld, Conlin McCabe) 20:30: Rowing- Women’s Pair- Final A (Caile
  7. Day 5 Canadian Schedule: July 27 Evening-July 28 Morning *times listed in Eastern Time/bold indicates medal event 19:30: Rowing- Women’s Four- Final B (Jennifer Martins, Kristina Walker, Nicole Hare, Stephanie Grauer) 19:40: Rowing- Men’s Four- Final B (Jakub Buczek, Luke Gadsdon, Gavin Stone, William Crothers) 20:00: Volleyball- Men’s Preliminary Round- Canada vs. Iran 20:18: Rowing- Women’s Double Sculls- Final A (Gabrielle Smith, Jessica Sevick) 21:00: Rugby Sevens- Men’s Placing 5-8: Canada vs. United States 21:30: Swimming- Men’s 100m Freestyle- Semifi
  8. 3 straight days with multiple medals now. Hopefully we can get a few more by the end of the day!
  9. we've now already won as many silvers as we did in Rio
  10. Day 4 Canadian Schedule: July 26 Evening- July 27 Morning *schedule in eastern time; bold indicates medal event 17:30: Triathlon- Women’s Individual (Joanna Brown, Amelie Kretz) 20:00: Rugby Sevens- Men’s- Pool B: Canada vs. Japan 21:30: Swimming- Women’s 200m Freestyle- Semifinal 1 (Penny Oleksiak) 21:36: Swimming- Women’s 200m Freestyle- Semifinal 2 (Summer McIntosh) 21:51: Swimming- Women’s 100m Backstroke- Final (Kylie Masse) 22:00: Beach Volleyball- Heather BANSLEY/Brandie WILKERSON vs. Ana GALLAY/Fernanda PEREYRA 22:50: Weightlifting- Women’s 5
×
×
  • Create New...