website statistics
Jump to content

Jan Linha

Totallympics Addicted
 • Posts

  655
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Personal Information

 • Nation
  Czech Republic
 • Gender
  Male
 • Date of Birth
  06/04/1991
 • Favourite Olympic Games
  Both
 • Favourite Sports
  Ski jumping, ice hockey, athletics, tennis, alpine skiing
 • Favourite Athletes
  Many
 • Real Name
  Jan Linha
 • Living City
  Chongqing, China
 • Job
  Teacher

Recent Profile Visitors

1,887 profile views

Jan Linha's Achievements

 1. Thanks a lot. But still, I watch ice hockey quite a lot and these fellas are still sort of no names for me and money other hockey fans. To be honest, as for national pride, I would still stick with only Chinese players. Just my personal opinion....... What do you think? @Vic Liu
 2. I am still waiting to see China's roster. Some people say they may have many western naturalized players, some ppl say that still citizenship is hard to gain and China is a proud country to naturalize foreign players. Well, let's see. Anybody has any info about their most recent roster?
 3. Bro, congrats! I am happy you made it!!! Would be pity to have Olympic tournament without guys! And as long as it seems NHL guys may eventually play in Beijing, it might be a very interesting tournament!!!
 4. That should be correct. But if loses to and defeats what would be the deciding point? The score or the head2head game?
 5. Somebody on the team needs to understand the Canadian coach 😅😅.
 6. Hele, tak s tou Vinklárkovou jsem se spletl. Dnes zajel hodně slušně ten super sprint :-)
 7. No, ja zimni sporty dost sleduju, takze jmena vim. Ted nam navic v akrobatickych skocich pribyl Nicholas Novak, ktery zavodil za USA, ale neshody s tamni repre jej dovedly do Ceska odkud tusim pochazi oba jeho rodice. Mel by mit vyjimku a pokud se podari kvalifikovat do Pekingu, uz pojede v ceskych barvach. Neco jako Matej Svancer uz jen v Rakouskych ..... Hele kvalifikacni turnaj v curlingu ma byt v Cesku? Tam byl pred Koreou, tak si nemyslim, ze jej daji znovu do Prahy. Datumove bych to videl asi na prosinec.....
 8. I suppose similar might be for track and field? Well, that makes me wonder. Will WCH in Eugene count into the Road to Paris? When there is WCH 2023 in Budapest so I would guess results from Eugene would not count?
 9. Jinak nejdřívější nominační závod by měla být Nebelhorn Trophy, kde by o postup na OH měli jet sourozenci Taschlerovi :-)
 10. Spíš s Terezou moc nepočítám :-D :-D ... Ale dobře, tak já jim tam kvůli vám dvěma dopíšu :-D :-D ..... Spíš klidně mi přihoďte nějaká jména :-P .... Já jsem hodně přes statistiky, takže se v tomto vyžívám :-) Doufám, že holky se nominují v hokeji. Ve skupině o postup mají Maďarsko, Norsko a pak ještě někoho, kdo postoupí ze skupiny, která se bude hrát v říjnu. Jsou favoritkami turnaje, tak to snad klapne, když se těsně nedostaly že žebříčku. Teď na MS hrají skvěle.
 11. PEKING 2022 - BOJ O NOMINACI NA HRY Mužský hokejový tým (25 hráčů) Ženský hokejový tým (25 hráček) BIATLON (Max. 5+5) Mikuláš Karlík Milan Žemlička Michal Krčmář Tomáš Mikyska Jakub Štvrtecký Adam Václavík Tomáš Křupčík Vítězslav Hornig Markéta Davidová Jessica Jislová Lucie Charvátová Eva Puskarčíková Natálie Jurčová Tereza Vinklárková Tereza Voborníková BOBY (Max. 8) Dominik Dvořák Jakub Nosek Dominik Suchý Jan Šindelář Jan Vrba Adam Dobeš Jakub Havlín Marek Bakalár SKELETON Anna Fernstädt Timon Drahoňovský Philipp Mölter CURLING Mužský tým Ženský tým Smíšená dvojice (Tomáš Paul, Zuzana Paulová) SANĚ Michael Lejsek Michaela Maršíková Filip Vejdělek / Zdeněk Pěkný KRASOBRUSLENÍ Michal Březina Eliška Březinová Elizaveta Zhuk / Martin Bidař Natálie Taschlerová / Filip Taschler SHORT TRACK Michaela Hrůzová Petra Vaňková Zdeněk Sejpal Radek Fajkus Tereza Pfeiferová RYCHLOBRUSLENÍ Martina Sáblíková Nikola Zdráhalová ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ Kryštof Krýzl Jan Zabystřan Ondřej Berndt Filip Forejtek Ester Ledecká Martina Dubovská Kateřina Pauláthová Tomáš Klinský Gabriela Capová BĚH NA LYŽÍCH Kateřina Razýmová Petra Nováková Kateřina Janatová Tereza Beranová Sandra Schützová Petra Hynčicová Barbora Havlíčková Zuzana Holíková Michal Novák Luděk Šeller Ondřej Černý Petr Knop Adam Fellner Tomáš Kalivoda Jan Pěchoušek SKOKY NA LYŽÍCH Roman Koudelka Viktor Polášek Čestmír Kožíšek František Holík Filip Sakala Karolína Indráčková Veronika Jenčová Zdenka Pešatová Klára Ulrichová Štěpánka Ptáčková SEVERSKÁ KOMBINACE Tomáš Portyk Ondřej Pažout Jan Vytrval Lukáš Daněk AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ Nicholas Novák Eliška Coufalová Dorota Šamánková Daniel Honzig Klára Gajdečková Nikol Kučerová Diana Cholenská Klára Kašparová Štěpán Hudeček SNOWBOARDING Ester Ledecká Zuzana Maděrová Klára Šonková Adam Počinek Viktor Brůžek Eva Samková Vendula Hopjaková Sára Strnadová Radek Housek Kateřina Louthanová Jan Kubičík Šárka Pančochová Kateřina Vojáčková Realný / Ideální scénář 1) Mužský hokejový tým 2) Ženský hokejový tým 3) Biatlon - 10 4) Boby - 6 5) Skeleton - 1 6) Curling - 2 7) Short Track - 2 8) Saně - 4 9) Krasobruslení - 6 10) Rychlobruslení - 2 11) Alpské lyžování - 7 12) Běh na lyžích - 10 13) Skoky na lyžích - 8 14) Severská kombinace - 4 15) Akrobatické lyžování - 4 16) Snowboarding - 6 Suma sumárum, nominace České republiky by výhledově mohla čítat zhruba 120 sportovců a to v případě, že české hokejistky ovládnou domácí kvalifikační turnaj. Česká republika s velkou pravděpodobností překoná dosavadní maximum účastníků zimních OH. Dosavadním maximem je 93 sportovců na posledních OH v Pyeongchangu. I v případě nepostupu hokejistek by stále mohla být naše výprava nejpočetnější v historii. Nominovaní Bojují o nominaci Nenominovali se Další seznam sportovců a kvalifikačních kritérií a turnajů dodám později :-)
 12. Thanks, very helpful document. I am happy FIS has released it that early as the qualification period started by the beginning of July 2021.
 13. If you are talking about the Tokyo 2020 Men's 4x100 m Relay. I suppose we will have to wait for a bit. I guess CJ Ujah's B sample has been retested but I think he is now trying to prove himself innocent as they all do by using some steps to express that the substances got to the body by contaminated food or from food supplement that did not have written the banned substances on the list. But if I am correct, CJ Ujah's sample had 3 banned substances and this is hardly defendable. So I suppose sooner or later, the will have to return the medal. I guess they will prove him guilty, silver will go to and bronze to . But I think the final decision will be made some time at the end of the year earliest. Now, it is still too early.
 14. Serious question. Will this event really happen in ??
 15. I honestly don't think and would withdraw from the games. Yes, human rights issues. But the whole withdrawal would also at some point mean their are shitting on their own heads, especially ..... they may be trying to say shit to threaten but nothing is gonna happen and eventually they will come .... They don't have balls like this year ...
×
×
 • Create New...