Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


Sign in to follow this  
hckosice

Men's Ice Hockey IIHF European Champions Hockey League 2018 - 2019

Recommended Posts

Group Stage

 

Day 4

Sunday 02.09.2018 - Schedule

 

Group B

15:00  Malmo Redhawks (SWE) - Yunost Minsk (BLR)

17:00  Red Bull Munich (GER) - TPS Turku (FIN)

 

Group C

15:30  GKS Tychy (POL) - Skelleftea AIK (SWE)

18:30  HC Bolzano (ITA) - IFK Helsinki (FIN)

 

Group D

17:00  Neman Grodno (BLR) - EV Zug (SUI)

17:00  Eisbaren Berlin (GER) - Kometa Brno (CZE)

 

Group E

17:30  Ocelari Trinec (CZE) - Tappara Tampere (FIN)

18:00  Storhamar Hamar (NOR) - Djurgarden Stockholm (SWE)

 

Group F

17:30  Mountfield HK (CZE) - Rouen Dragons (FRA)

19:00  Karpat Oulu (FIN) - Thomas Sabo Ice Tigers (GER)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

HC05 Banska Bystrica (SVK) - HC Lugano (SUI)  5:2 (1:0, 3:2, 1:0)

 

Goals:

17. Asselin (Faille, Marshall) 1:0, 25. Zigo (Miller, Higgs) 2:1, 27. Marshall (Faille) 3:1, 38. Faille from PS 4:2, 49. Zigo (Higgs, Asselin) 5:2 - 21. Hofmann from PS 1:1, 29. Lajunen (Chorney) 3:2

 

Highlights

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 4

Sunday 02.09.2018 - Results

 

Group B

15:00  Malmo Redhawks (SWE) - Yunost Minsk (BLR)    4-1

17:00  Red Bull Munich (GER) - TPS Turku (FIN)    5-1

Standing : 1. Malmo 6, 2. Munich 6, 3. Minsk 0, 4. Turku 0

 

Group C

15:30  GKS Tychy (POL) - Skelleftea AIK (SWE)    1-8

18:30  HC Bolzano (ITA) - IFK Helsinki (FIN)   4-1

Standing : 1. Bolzano 5, 2. Skelleftea 4, 3. Helsinki 3, 4. Tychy 0

 

Group D

17:00  Neman Grodno (BLR) - EV Zug (SUI)    2-4

17:00  Eisbaren Berlin (GER) - Kometa Brno (CZE)    2-3

Standing : 1. Zug 6, 2. Grodno 3, 3. Brno 3, 4. Berlin 0

 

Group E

17:30  Ocelari Trinec (CZE) - Tappara Tampere (FIN)    2-8

18:00  Storhamar Hamar (NOR) - Djurgarden Stockholm (SWE)   2-3 After OT

Standing : 1. Djurgarden 5, 2. Tappara 4, 3. Hamar 3, 4. Třinec 0

 

Group F

17:30  Mountfield HK (CZE) - Rouen Dragons (FRA)    3-2

19:00  Karpat Oulu (FIN) - Thomas Sabo Ice Tigers (GER)   9-3

Standing : 1. Oulu 6, 2. Nurnberg 3, 3. Hradec Králové 3, 4. Rouen 0

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

and the Foxies do it again!!! :yikes:

 

after Skelleftea, also HIFK Helsinki must go back home from their trip in South Tyrol with a loss in their bag...

 

Bolzano/Bozen let the Finns do the most of the job, but were just unstoppable in counter attacks and once again did benefit from an excellent job between the pipes by Leland Irving...

 

I must admit I didn't expect them to have such kind of success at this stage of the season...generally, they were used to letargic start of their season, but this time they've built a very interesting team that could be able to play for the higher ranks in the EBEL regular season and should even reach the KO stages of the Champions League (which would be a premiere for them)...

 

p.s. and hopefully, the newcomers Daniel Catenacci and Andrew Crescenzi (they were considered even as NHL prospects until a few years ago) will be also an interesting boost for our National Team, provided they're going to play in Bolzano enough time to become eligible for the Blue Team)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 5

Thursday 06.09.2018 - Schedule

 

Group A

18:30  Frolunda Indians (SWE) - ZSC Zurich Lions (SUI)

19:30  Aalborg Pirates (DEN) - Vienna Capitals (AUT)

 

Group B

19:00  Yunost Minsk (BLR) - Malmo Redhawks (SWE)

19:00  TPS Turku (FIN) - Red Bull Munich (GER)

 

Group C

19:00  IFK Helsinki (FIN) - HC Bolzano (ITA)

18:30  Skelleftea AIK (SWE) - GKS Tychy (POL)

 

Group D

18:00  Kometa Brno (CZE) - Neman Grodno (BLR)

 

Group G

19:30  Red Bull Salzburg (AUT) - Cardiff Devils (GBR)

19:45  SC Bern (SUI) - Vaxjo Lakers (SWE)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 5

Thursday 06.09.2018 - Results

 

Group A

18:30  Frolunda Indians (SWE) - ZSC Zurich Lions (SUI)   4-2

19:30  Aalborg Pirates (DEN) - Vienna Capitals (AUT)   1-6

Standing : 1. Frolunda 7, 2. Zurich 4, 3. Vienna 4, 4. Aalborg 3

 

Group B

19:00  Yunost Minsk (BLR) - Malmo Redhawks (SWE)   6-2

19:00  TPS Turku (FIN) - Red Bull Munich (GER)   5-3

Standing : 1. Malmo 6, 2. Munich 6, 3. Minsk 3, 4. Turku 3

 

Group C

19:00  IFK Helsinki (FIN) - HC Bolzano (ITA)   1-2 After GWS

18:30  Skelleftea AIK (SWE) - GKS Tychy (POL)   6-2

Standing : 1. Bolzano 7, 2. Skelleftea 7, 3. Helsinki 4, 4. Tychy 0

 

Group D

18:00  Kometa Brno (CZE) - Neman Grodno (BLR)   6-2

Standing : 1. Zug 6*, 2. Brno 6, 3. Grodno 3, 4. Berlin 0*

 

Group G

19:30  Red Bull Salzburg (AUT) - Cardiff Devils (GBR)   4-2

19:45  SC Bern (SUI) - Vaxjo Lakers (SWE)   4-3

Standing : 1. Bern 8, 2. Salzburg 6, 3. Växjo 3, 4. Cardiff 1

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 6

Friday 07.09.2018 - Schedule

 

Group D

19:45  EV Zug (SUI) - Eisbären Berlin (GER)

 

Group E

19:00  Tappara Tampere (FIN) - Storhamar Hamar (NOR)

18:30  Djurgarden Stockholm (SWE) - Ocelari Trinec (CZE)

 

Group F

19:30  Thomas Sabo Ice Tigers (GER) - Mountfield HK (CZE)

20:00  Rouen Dragons (FRA) - Kärpät Oulu (FIN)

 

Group H

19:00  JYP Jyväskylä (FIN) - HC Pilsen (CZE)

19:45  HC Lugano (SUI) - HC05 Banska Bystrica (SVK)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 6

Friday 07.09.2018 - Results

 

Group D

19:45  EV Zug (SUI) - Eisbären Berlin (GER)   6-1

Standing : 1. Zug 9, 2. Brno 6, 3. Grodno 3, 4. Berlin 0

 

Group E

19:00  Tappara Tampere (FIN) - Storhamar Hamar (NOR)   6-1

18:30  Djurgarden Stockholm (SWE) - Ocelari Trinec (CZE)   3-4

Standing : 1. Tappara 7, 2. Djurgarden 5, 3. Hamar 3, 4. Třinec 3

 

Group F

19:30  Thomas Sabo Ice Tigers (GER) - Mountfield HK (CZE)  4-3 After OT

20:00  Rouen Dragons (FRA) - Kärpät Oulu (FIN)  2-4

Standing : 1. Oulu 9, 2. Nurnberg 5, 3. Hradec Králové 4, 4. Rouen 0

 

Group H

19:00  JYP Jyväskylä (FIN) - HC Pilsen (CZE)  2-6

19:45  HC Lugano (SUI) - HC05 Banska Bystrica (SVK)  4-1

Standing : 1. Plzeň 9, 2. Jyväskylä 3, 3. Lugano 3, 4. Banská Bystrica 3

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 7

Saturday 08.09.2018 - Schedule

 

Group A

15:00  Frolunda Indians (SWE) - Vienna Capitals (AUT)

19:00  Aalborg Pirates (DEN) - ZSC Zurich Lions (SUI)

 

Group B

19:00  TPS Turku (FIN) - Malmo Redhawks (SWE)

 

Group C

15:00  Skelleftea AIK (SWE) - HC Bolzano (ITA)

19:00  IFK Helsinki (FIN) - GKS Tychy (POL)

 

Group D

17:00  EV Zug (SUI) - Neman Grodno (BLR)

 

Group G

19:45  SC Bern (SUI) - Cardiff Devils (GBR)

20:20  Red Bull Salzburg (AUT) - Vaxjo Lakers (SWE)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

HC Lugano (SUI) - HC05 Banská Bystrica (SVK)  4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

 

Goals:

2. Jecker (Riva, Cunti) 1:0, 5. Sannitz (Walker, Klasen) 2:0, 21. Klasen (Chorney) 3:1, 51. Lajunen (Lapierre, Klasen) 4:1 - 9. Varga (Giľák) 1:1

 

Highlights

Share this post


Link to post
Share on other sites

first loss for the Bolzano/Bozen Foxies...

despite an early lead, they've been outplayed by Skelleftea and finally lost 2-1...

now they're tied with HIFK in the standings, but they have to play twice the weakest team of the group, GKS Tychy (0 points in 4 games so far), meanwhile the Finns have to face the Swedish Elitserien's runner-up Skelleftea in the last couple of games of their group...so, if everything goes according to plan, they should still be able to qualify for the knockout stage without too many problems...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 7

Saturday 08.09.2018 - Results

 

Group A

15:00  Frolunda Indians (SWE) - Vienna Capitals (AUT)   1-4

19:00  Aalborg Pirates (DEN) - ZSC Zurich Lions (SUI)  1-2

Standing : 1. Vienna 7, 2. Zurich 7, 3. Frolunda 7, 4. Aalborg 3

 

Group B

19:00  TPS Turku (FIN) - Malmo Redhawks (SWE)  1-2

Standing : 1. Malmo 9, 2. Munich 6*, 3. Minsk 3*, 4. Turku 3

 

Group C

15:00  Skelleftea AIK (SWE) - HC Bolzano (ITA)  2-1

19:00  IFK Helsinki (FIN) - GKS Tychy (POL)  2-1

Standing : 1. Skelleftea 10, 2. Bolzano 7, 3. Helsinki 7, 4. Tychy 0

 

Group D

17:00  EV Zug (SUI) - Neman Grodno (BLR)  2-3 After OT

Standing : 1. Zug 10, 2. Brno 6*, 3. Grodno 5, 4. Berlin 0*

 

Group G

19:45  SC Bern (SUI) - Cardiff Devils (GBR)  3-2

20:20  Red Bull Salzburg (AUT) - Vaxjo Lakers (SWE)  4-3

Standing : 1. Bern 11, 2. Salzburg 9, 3. Växjo 3, 4. Cardiff 1

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×