website statistics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!
 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

Sign in to follow this  
Wumo

[PREDICTION CONTEST] Luge FIL World Championships and Bobsleigh & Skeleton IBSF World Championships 2020

Recommended Posts

You don't have permission to view this hidden content

Share this post


Link to post
Share on other sites

You don't have permission to view this hidden content

Share this post


Link to post
Share on other sites

You don't have permission to view this hidden content

Share this post


Link to post
Share on other sites

You don't have permission to view this hidden content

Share this post


Link to post
Share on other sites

You don't have permission to view this hidden content

Share this post


Link to post
Share on other sites

You don't have permission to view this hidden content


All King Victor Emmanuel's Show Horses Can Make Really Beautiful People Fall

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 07/02/2020 at 18:39, Wumo said:

 

 

 

 

You don't have permission to view this hidden content

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

[hide]

 

Event & Date Athletes Gold Silver Bronze
Doubles' Sprint Luge
Day 1
February 14th, 2020
:CAN Tristan Walker/Justin Snith      
:GER Toni Eggert/Sascha Benecken      
.GER Robin Geueke/David Gamm      
.GER Tobias Wendl/Tobias Arlt x    
.ITA Any Athletes from Italy      
:LAT Oskars Gudramovics/Peteris Kalnins      
:LAT Andris Sics/Juris Sics     x
:POL Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski       
.RUS Aleksandr Denisev/Vladislav Antonov   x  
.RUS Vladislav Yuzhakov/Iurii Prokhorov      
.WHT Any Other Doubles      
Women's Sprint Luge
Day 1
February 14th, 2020
:AUT Madeleine Egle      
.GER Anna Berreiter       
.GER Julia Taubitz x    
.ITA Andrea Voetter      
:LAT Any Athlete from Latvia      
:RUS Viktoriia Demchenko   x  
:RUS Tatyana Ivanova     x
:RUS Ekaterina Katnikova      
:USA Summer Britcher      
:USA Emily Sweeney      
.WHT Any Other Athlete      
Men's Sprint Luge
Day 1
February 14th, 2020
.AUT David Gleirscher      
.AUT Wolfgang Kindl      
.AUT Jonas Mueller      
.GER Felix Loch   x  
.GER Johannes Ludwig x    
.ITA Dominik Fischnaller      
:LAT Inars Kivlenieks      
.RUS Semen Pavlichenko      
.RUS Roman Repilov      x
:USA Tucker West      
.WHT Any Other Athlete      
Doubles Luge
Day 2
February 15th, 2020
:CAN Tristan Walker/Justin Snith      
.GER Toni Eggert/Sascha Benecken   x  
.GER Robin Geueke/David Gamm      
.GER Tobias Wendl/Tobias Arlt x    
.ITA Any Athletes from Italy      
:LAT Oskars Gudramovics/Peteris Kalnins      
:LAT Andris Sics/Juris Sics      
:POL Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski      
.RUS Aleksandr Denisev/Vladislav Antonov     x
.RUS Vladislav Yuzhakov/Iurii Prokhorov      
.WHT Any Other Doubles      
Women's Singles Luge
Day 2
February 15th, 2020
.AUT Madeleine Egle      
.GER Anna Berreiter      
.GER Julia Taubitz x    
.ITA Andrea Voetter      
:LAT Any Athlete from Latvia      
.RUS Viktoriia Demchenko   x  
.RUS Tatyana Ivanova     x
.RUS Ekaterina Katnikova      
:USA Summer Britcher      
:USA Emily Sweeney      
.WHT Any Other Athlete      
Men's Singles Luge
Day 3
February 16th, 2020
.AUT David Gleirscher      
.AUT Wolfgang Kindl      
.AUT Jonas Mueller      
.GER Felix Loch x    
.GER Johannes Ludwig   x  
.ITA Dominik Fischnaller      
:LAT Inars Kivlenieks      
.RUS Semen Pavlichenko      
.RUS Roman Repilov     x
:USA Tucker West      
.WHT Any Other Athlete      
Team Relay Luge
Day 3
February 16th, 2020
.AUT Austria      
:CAN Canada      
.GER Germany x    
.ITA Italy      
:LAT Latvia     x
:POL Poland      
.RUS Russia   x  
:SVK Slovakia      
:USA United States      
.WHT Any Other Nation      
2-Women Bobsleigh
Day 4
February 22nd, 2020
:BEL An Vannieuwenhuyse      
:CAN Christine de Bruin      
.GER Mariama Jamanka x    
.GER Laura Nolte     x
.GER Stephanie Schneider      
:GBR Mica McNeill      
:ROU Andreea Grecu      
.RUS Nadezhda Sergeeva      
.SUI Martina Fontanive      
.USA Kaillie Humphries   x  
.WHT Any Other Athlete      
2-Men Bobsleigh  
Day 5
February 23rd, 2020
:CAN Justin Kripps   x  
.FRA Romain Heinrich      
.GER Francesco Friedrich x    
.GER Richard Oelsner      
.GER Nico Walther     x
:GBR Brad Hall      
:LAT Oskars Kibermanis      
:MON Rudy Rinaldi      
.RUS Alexey Stulnev      
.SUI Michael Vogt      
.USA Hunter Church      
.WHT Any Other Athlete      
Men's Skeleton
Day 6
February 28th, 2020
:ASA Nathan Crumpton      
:CHN Any Athlete from China      
.GER Alexander Gassner      
.GER Axel Jungk      
.GER Felix Keisinger      
:GBR Any Athlete from Great Britain      
:LAT Martins Dukurs x    
:LAT Tomass Dukurs      
.RUS Nikita Tregubov   x  
.RUS Alexander Tretiakov      
:KOR Yun Sung-Bin     x
.WHT Any Other Athlete      
Women's Skeleton 
Day 7
February 29th, 2020
.AUT Janine Flock      
:BEL Kim Meylemans      
:CAN Jane Channell      
:CAN Mirela Rahneva      
:CZE Anna Fernstaedtova      
.GER Sophia Griebel      
.GER Tina Hermann      
.GER Jacqueline Loelling x    
.RUS Elena Nikitina   x  
.SUI Marina Gilardoni      
.USA Megan Henry      
.WHT Any Other Athlete     x
4-Men Bobsleigh 
Day 8
March 1st, 2020
.AUT Benjamin Maier      
:CAN Justin Kripps   x  
:CZE Dominik Dvorak      
.GER Francesco Friedrich x    
.GER Johannes Lochner       
.GER Nico Walther     x
:LAT Oskars Kibermanis      
.RUS Any Athlete from Russia      
:KOR Won Yun-Jong      
.SUI Michael Vogt      
.USA Hunter Church      
.WHT Any Other Team      
Mixed Team Event
Day 8
March 1st, 2020
.AUT Austria      
:CAN Canada   x  
:CHN China      
.GER Germany x    
:IOC Any Mixed-NOC Team      
.RUS Russia      
.USA United States     x
.WHT Any Other Nation      

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, hckosice said:

[hide]

 

Event & Date Athletes Gold Silver Bronze
Doubles' Sprint Luge
Day 1
February 14th, 2020
:CAN Tristan Walker/Justin Snith      
:GER Toni Eggert/Sascha Benecken      
.GER Robin Geueke/David Gamm      
.GER Tobias Wendl/Tobias Arlt x    
.ITA Any Athletes from Italy      
:LAT Oskars Gudramovics/Peteris Kalnins      
:LAT Andris Sics/Juris Sics     x
:POL Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski       
.RUS Aleksandr Denisev/Vladislav Antonov   x  
.RUS Vladislav Yuzhakov/Iurii Prokhorov      
.WHT Any Other Doubles      
Women's Sprint Luge
Day 1
February 14th, 2020
:AUT Madeleine Egle      
.GER Anna Berreiter       
.GER Julia Taubitz x    
.ITA Andrea Voetter      
:LAT Any Athlete from Latvia      
:RUS Viktoriia Demchenko   x  
:RUS Tatyana Ivanova     x
:RUS Ekaterina Katnikova      
:USA Summer Britcher      
:USA Emily Sweeney      
.WHT Any Other Athlete      
Men's Sprint Luge
Day 1
February 14th, 2020
.AUT David Gleirscher      
.AUT Wolfgang Kindl      
.AUT Jonas Mueller      
.GER Felix Loch   x  
.GER Johannes Ludwig x    
.ITA Dominik Fischnaller      
:LAT Inars Kivlenieks      
.RUS Semen Pavlichenko      
.RUS Roman Repilov      x
:USA Tucker West      
.WHT Any Other Athlete      
Doubles Luge
Day 2
February 15th, 2020
:CAN Tristan Walker/Justin Snith      
.GER Toni Eggert/Sascha Benecken   x  
.GER Robin Geueke/David Gamm      
.GER Tobias Wendl/Tobias Arlt x    
.ITA Any Athletes from Italy      
:LAT Oskars Gudramovics/Peteris Kalnins      
:LAT Andris Sics/Juris Sics      
:POL Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski      
.RUS Aleksandr Denisev/Vladislav Antonov     x
.RUS Vladislav Yuzhakov/Iurii Prokhorov      
.WHT Any Other Doubles      
Women's Singles Luge
Day 2
February 15th, 2020
.AUT Madeleine Egle      
.GER Anna Berreiter      
.GER Julia Taubitz x    
.ITA Andrea Voetter      
:LAT Any Athlete from Latvia      
.RUS Viktoriia Demchenko   x  
.RUS Tatyana Ivanova     x
.RUS Ekaterina Katnikova      
:USA Summer Britcher      
:USA Emily Sweeney      
.WHT Any Other Athlete      
Men's Singles Luge
Day 3
February 16th, 2020
.AUT David Gleirscher      
.AUT Wolfgang Kindl      
.AUT Jonas Mueller      
.GER Felix Loch x    
.GER Johannes Ludwig   x  
.ITA Dominik Fischnaller      
:LAT Inars Kivlenieks      
.RUS Semen Pavlichenko      
.RUS Roman Repilov     x
:USA Tucker West      
.WHT Any Other Athlete      
Team Relay Luge
Day 3
February 16th, 2020
.AUT Austria      
:CAN Canada      
.GER Germany x    
.ITA Italy      
:LAT Latvia     x
:POL Poland      
.RUS Russia   x  
:SVK Slovakia      
:USA United States      
.WHT Any Other Nation      
2-Women Bobsleigh
Day 4
February 22nd, 2020
:BEL An Vannieuwenhuyse      
:CAN Christine de Bruin      
.GER Mariama Jamanka x    
.GER Laura Nolte     x
.GER Stephanie Schneider      
:GBR Mica McNeill      
:ROU Andreea Grecu      
.RUS Nadezhda Sergeeva      
.SUI Martina Fontanive      
.USA Kaillie Humphries   x  
.WHT Any Other Athlete      
2-Men Bobsleigh  
Day 5
February 23rd, 2020
:CAN Justin Kripps   x  
.FRA Romain Heinrich      
.GER Francesco Friedrich x    
.GER Richard Oelsner      
.GER Nico Walther     x
:GBR Brad Hall      
:LAT Oskars Kibermanis      
:MON Rudy Rinaldi      
.RUS Alexey Stulnev      
.SUI Michael Vogt      
.USA Hunter Church      
.WHT Any Other Athlete      
Men's Skeleton
Day 6
February 28th, 2020
:ASA Nathan Crumpton      
:CHN Any Athlete from China      
.GER Alexander Gassner      
.GER Axel Jungk      
.GER Felix Keisinger      
:GBR Any Athlete from Great Britain      
:LAT Martins Dukurs x    
:LAT Tomass Dukurs      
.RUS Nikita Tregubov   x  
.RUS Alexander Tretiakov      
:KOR Yun Sung-Bin     x
.WHT Any Other Athlete      
Women's Skeleton 
Day 7
February 29th, 2020
.AUT Janine Flock      
:BEL Kim Meylemans      
:CAN Jane Channell      
:CAN Mirela Rahneva      
:CZE Anna Fernstaedtova      
.GER Sophia Griebel      
.GER Tina Hermann      
.GER Jacqueline Loelling x    
.RUS Elena Nikitina   x  
.SUI Marina Gilardoni      
.USA Megan Henry      
.WHT Any Other Athlete     x
4-Men Bobsleigh 
Day 8
March 1st, 2020
.AUT Benjamin Maier      
:CAN Justin Kripps   x  
:CZE Dominik Dvorak      
.GER Francesco Friedrich x    
.GER Johannes Lochner       
.GER Nico Walther     x
:LAT Oskars Kibermanis      
.RUS Any Athlete from Russia      
:KOR Won Yun-Jong      
.SUI Michael Vogt      
.USA Hunter Church      
.WHT Any Other Team      
Mixed Team Event
Day 8
March 1st, 2020
.AUT Austria      
:CAN Canada   x  
:CHN China      
.GER Germany x    
:IOC Any Mixed-NOC Team      
.RUS Russia      
.USA United States     x
.WHT Any Other Nation      

 

[/hide]

It is not Hidden..:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...