website statistics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!
 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

Sindo

Totallympics Admin
  • Content Count

    19,650
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    12

Sindo last won the day on March 2

Sindo had the most liked content!

Community Reputation

453 Reputation Awards: 1 Gold & 1 Bronze Medals

6 Followers

Personal Information

  • Nation
    Italy
  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    04/08/90
  • Favourite Olympic Games
    Both
  • Real Name
    Matteo Sindona
  • Living City
    Milan

Recent Profile Visitors

5,045 profile views
  1. Women's 100m Hurdles Final Results Sally PEARSON 12.59 Dawn HARPER NELSON 12.63SB Pamela DUTKIEWICZ 12.72 Rank Athletes Nation Result 4 Kendra HARRISON 12.74.736 5 Christina MANNING 12.74.737 6 Alina TALAY 12.81SB 7 Nadine VISSER 12.83 8 Nia ALI 13.04
  2. Women's High Jump Final Results Maria LASITSKENE 2.03 Yuliia LEVCHENKO 2.01PB Kamila LICWINKO 1.99SB Rank Athletes Nation Result 4 Marie-Laurence JUNGFLEISCH 1.95 5 Katarina JOHNSON-THOMPSON 1.95SB 6 Morgan LAKE 1.95 7 Mirela DEMIREVA 1.92SB 7 Airiné PALŠYTÉ 1.92 9 Inika MCPHERSON 1.92 10 Vashti CUNNINGHAM 1.92 11 Michaela HRUBÁ 1.92 12 Ruth BEITIA 1.88
  3. Men's Decathlon Javelin Throw (Event 9/10) Results Group A Rank Athletes Nation Result 1 Adam Sebastian HELCELET 71.56PB|913 2 Ashley BRYANT 67.97SB|858 3 Keisuke USHIRO 63.28787 4 Bastien AUZEIL 60.80750 5 Zach ZIEMEK 58.35SB|713 6 Martin ROE 58.30712 7 Devon WILLIAMS 57.93707 8 Dominik DISTELBERGER 56.46685 9 Pau TONNESEN 55.13665 10 Cedric DUBLER 52.10620 Group B Rank Athletes Nation Result 1 Janek ÕIGLANE 71.73PB|916 2 Kevin MAYER 66.10830 3 Kurt FELIX 64.64808 4 Kai KAZMIREK 62.45SB|775 5 Rico FREIMUTH 62.34SB|773 6 Pieter BRAUN 59.26727 7 Karl Robert SALURI 57.12695 8 Damian WARNER 56.63687 9 Jorge UREÑA 56.06679 10 Akihiko NAKAMURA 54.22SB|651 11 Oleksiy KASYANOV 50.82601
  4. Men's Decathlon Pole Vault (Event 8/10) Results Group A Rank Athletes Nation Result 1 Pau TONNESEN 5.40SB|1035 2 Zach ZIEMEK 5.10941 3 Janek ÕIGLANE 5.10PB|941 4 Kai KAZMIREK 5.10941 5 Kevin MAYER 5.10941 6 Dominik DISTELBERGER 5.00910 7 Cedric DUBLER 4.90880 7 Adam Sebastian HELCELET 4.90880 9 Bastien AUZEIL 4.80849 Maicel UIBO NM0 Mihail DUDAŠ DNS0 Trey HARDEE DNS0 Ilya SHKURENEV DNS0 Eelco SINTNICOLAAS DNS0 Group B Rank Athletes Nation Result 1 Karl Robert SALURI 5.00PB|910 2 Jorge UREÑA 5.00SB|910 3 Rico FREIMUTH 4.80849 4 Oleksiy KASYANOV 4.70SB|819 4 Akihiko NAKAMURA 4.70819 4 Damian WARNER 4.70SB|819 7 Pieter BRAUN 4.70819 8 Keisuke USHIRO 4.60790 9 Devon WILLIAMS 4.60790 10 Martin ROE 4.50SB|760 11 Kurt FELIX 4.50SB|760 12 Ashley BRYANT 4.30702 Lindon VICTOR NM
  5. Men's 4x400m Relay Heats Results The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Heat and the next 2 best unqualified Teams between all Heats will qualify for the Final Heat 1 Rank Athletes Nation Result 1 Óscar HUSILLOS Lucas BÚA Darwin ECHEVERRY Samuel GARCÍA 3:01.72SB 2 Kajetan DUSZYNSKI Lukasz KRAWCZUK Tymoteusz ZIMNY Rafal OMELKO 3:01.78SB 3 Williams COLLAZO Adrián CHACÓN Leandro ZAMORA Yoandys LESCAY 3:01.88SB 4 Peter MATTHEWS Steven GAYLE Jamari ROSE Rusheen MCDONALD 3:01.98SB 5 Kunhu Muhammed PUTHANPURA Jacob AMOJ Muhammed Anas YAHIYA Arokia RAJIV 3:02.80SB 6 Alonzo RUSSELL Michael MATHIEU Ojay FERGUSON Ramon MILLER 3:03.04SB 7 John Alexander SOLÍS Diego PALOMEQUE Yilmar HERRERA Jhon Alejandro PERLAZA 3:03.68SB 8 Ahmet KASAP Batuhan ALTINTAS Mahsum KORKMAZ Yavuz CAN 3:15.45 Heat 2 Rank Athletes Nation Result 1 Wilbert LONDON III Bryshon NELLUM Michael CHERRY Tony MCQUAY 2:59.23WL 2 Renny QUOW Jereem RICHARDS Machel CEDENIO Lalonde GORDON 2:59.35SB 3 Dylan BORLÉE Jonathan BORLÉE Robin VANDERBEMDEN Kévin BORLÉE 2:59.47SB 4 Rabah YOUSIF Dwayne COWAN Jack GREEN Martyn ROONEY 3:00.10SB 5 Ludvy VAILLANT Thomas JORDIER Mamoudou Eliman HANNE Teddy ATINE-VENEL 3:00.93SB 6 Lucas CARVALHO Alexander RUSSO Anderson HENRIQUES Hugo DE SOUSA 3:04.02SB 7 Onkabetse NKOBOLO Baboloki THEBE Nijel AMOS Karabo SIBANDA 3:06.50 8 Kentaro SATO Yuzo KANEMARU Kazushi KIMURA Kosuke HORII 3:07.29
  6. Women's 4x400m Relay Heats Results The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Heat and the next 2 best unqualified Teams between all Heats will qualify for the Final Heat 1 Rank Athletes Nation Result 1 Quanera HAYES Kendall ELLIS Shakima WIMBLEY Natasha HASTINGS 3:21.66WL 2 Zoey CLARK Laviai NIELSEN Perri SHAKES-DRAYTON Emily DIAMOND 3:24.74SB 3 Christine BOTLOGETSWE Lydia JELE Galefele MOROKO Amantle MONTSHO 3:26.90NR 4 Déborah SANANES Estelle PERROSSIER Agnès RAHAROLAHY Elea Mariama DIARRA 3:27.59SB 5 Anneliese RUBIE Ella CONNOLLY Lauren WELLS Morgan MITCHELL 3:28.02SB 6 Carline MUIR Aiyanna STIVERNE Travia JONES Natassha MCDONALD 3:28.47SB Jisna MATHEW Poovamma Raju MACHETTIRA Anilda THOMAS NIRMLA DSQ Madiea GHAFOOR Lisanne DE WITTE Laura DE WITTE Eva HOVENKAMP DSQ Heat 2 Rank Athletes Nation Result 1 Anastasia LE-ROY Anneisha MCLAUGHLIN-WHILBY Chrisann GORDON Stephenie Ann MCPHERSON 3:23.64SB 2 Patience Okon GEORGE Glory Onome NATHANIEL Emerald EGWIM Yinka AJAYI 3:25.40SB 3 Ruth Sophia SPELMEYER Nadine GONSKA Svea KÖHRBRÜCK Laura MÜLLER 3:26.24SB 4 Malgorzata HOLUB Patrycja WYCISZKIEWICZ Martyna DABROWSKA Iga BAUMGART 3:26.47SB 5 Mariabenedicta CHIGBOLU Maria Enrica SPACCA Libania GRENOT Ayomide FOLORUNSO 3:27.81SB 6 Kateryna KLYMIUK Olha BIBIK Tetiana MELNYK Anastasiia BRYZGINA 3:31.84 7 Justine PALFRAMAN Gena LÖFSTRAND Ariane NEL Wenda NEL 3:37.82SB Lanece CLARKE Christine AMERTIL Anthonique STRACHAN Shaquania DORSETT DNF
  7. Men's Decathlon Discus Throw (Event 7/10) Results Group A Rank Athletes Nation Result 1 Maicel UIBO 47.88826 2 Zach ZIEMEK 47.32SB|815 3 Kevin MAYER 47.14811 4 Bastien AUZEIL 46.86SB|805 5 Kai KAZMIREK 45.06768 6 Adam Sebastian HELCELET 44.71SB|761 7 Mihail DUDAŠ 43.23730 8 Dominik DISTELBERGER 43.18SB|729 9 Pau TONNESEN 43.07SB|727 10 Janek ÕIGLANE 42.11708 11 Cedric DUBLER 40.85SB|682 12 Eelco SINTNICOLAAS 40.25670 Trey HARDEE NM0 Ilya SHKURENEV DNS0 Group B Rank Athletes Nation Result 1 Rico FREIMUTH 51.17895 2 Oleksiy KASYANOV 48.79SB|845 3 Martin ROE 48.24834 4 Keisuke USHIRO 47.64SB|821 5 Kurt FELIX 45.39775 6 Devon WILLIAMS 44.29752 7 Ashley BRYANT 43.95SB|745 8 Pieter BRAUN 42.59717 9 Damian WARNER 40.67678 10 Karl Robert SALURI 40.43673 11 Jorge UREÑA 36.33590 12 Akihiko NAKAMURA 33.65537 Lindon VICTOR NM0
  8. Men's 4x100m Relay Heats Results The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Heat and the next 2 best unqualified Teams between all Heats will qualify for the Final Heat 1 Rank Athletes Nation Result 1 Mike RODGERS Justin GATLIN BeeJay LEE Christian COLEMAN 37.70WL 2 Chijindu UJAH Adam GEMILI Daniel TALBOT Nethaneel MITCHELL-BLAKE 37.76SB 3 Shuhei TADA Shota IIZUKA Yoshihide KIRYU Aska CAMBRIDGE 38.21SB 4 Yigitcan HEKIMOGLU Jak Ali HARVEY Emre Zafer BARNES Ramil GULIYEV 38.44SB 5 Keston BLEDMAN Kyle GREAUX Moriba MORAIN Emmanuel CALLENDER 38.61SB 6 Giovanni CODRINGTON Hensley PAULINA Liemarvin BONEVACIA Taymir BURNET 38.66SB 7 Trae WILLIAMS Tom GAMBLE Nicholas ANDREWS Rohan BROWNING 38.88SB 8 Levi CADOGAN Ramon GITTENS Shane BRATHWAITE Mario BURKE 39.19 Heat 2 Rank Athletes Nation Result 1 Tyquendo TRACEY Julian FORTE Micheal CAMPBELL Usain BOLT 37.95SB 2 Stuart DUTAMBY Jimmy VICAUT Mickaël-Méba ZÉZÉ Christophe LEMAITRE 38.03SB 3 Zhiqiang WU Zhenye XIE Bingtian SU Peimeng ZHANG 38.20 4 Gavin SMELLIE Aaron BROWN Brendon RODNEY Mobolade AJOMALE 38.48 5 Julian REUS Robert HERING Roy SCHMIDT Robin EREWA 38.66 6 Harlyn PÉREZ Roberto SKYERS Yaniel CARRERO José Luis GASPAR 39.01SB Warren FRASIER Shavez HART Sean STUART Teray SMITH DSQ Antigua and Barbuda DNS
  9. Women's 4x100m Relay Heats Results The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Heat and the next 2 best unqualified Teams between all Heats will qualify for the Final Heat 1 Rank Athletes Nation Result 1 Aaliyah BROWN Allyson FELIX Morolake AKINOSUN Ariana WASHINGTON 41.84WL 2 Asha PHILIP Desiree HENRY Dina ASHER-SMITH Daryll NEITA 41.93SB 3 Ajla DEL PONTE Sarah ATCHO Mujinga KAMBUNDJI Salomé KORA 42.50NR 4 Madiea GHAFOOR Dafne SCHIPPERS Naomi SEDNEY Jamile SAMUEL 42.64SB 5 Orlann OMBISSA-DZANGUE Ayodelé IKUESAN Maroussia PARÉ Carolle ZAHI 42.92SB 6 Flings OWUSU-AGYAPONG Gemma ACHEAMPONG Akua OBENG-AKROFI Janet AMPONSAH 43.68SB 7 Yuliana ANGULO Narcisa LANDÁZURI Romina CIFUENTES Ángela TENORIO 43.94SB Nigeria DNS Heat 2 Rank Athletes Nation Result 1 Tatjana PINTO Lisa MAYER Gina LÜCKENKEMPER Rebekka HAASE 42.34 2 Christania WILLIAMS Natasha MORRISON Jura LEVY Sashalee FORBES 42.50 3 Franciela KRASUCKI Ana Claudia SILVA Vitoria Cristina ROSA Rosangela SANTOS 42.77SB 4 Kelly-Ann BAPTISTE Michelle-Lee AHYE Semoy HACKETT Khalifa ST FORT 42.91SB 5 Alina KALISTRATOVA Yelyzaveta BRYZGINA Yana KACHUR Hanna PLOTITSYNA 43.77 6 Rima KASHAFUTDINOVA Viktoriya ZYABKINA Svetlana GOLENDOVA Olga SAFRONOVA 45.47 Yujia TAO Yongli WEI Manqi GE Xiaojing LIANG DSQ Devynne CHARLTON Carmiesha COX Jenae AMBROSE Tynia GAITHER DNF
  10. Men's Decathlon 110m Hurdles (Event 6/10) Results Heat 1 Rank Athletes Nation Result 1 Janek ÕIGLANE 14.56SB|903 2 Kurt FELIX 14.68SB|889 3 Maicel UIBO 14.90862 4 Martin ROE 15.15PB|831 5 Keisuke USHIRO 15.35808 6 Karl Robert SALURI 15.36807 Heat 2 Rank Athletes Nation Result 1 Pau TONNESEN 14.57902 2 Bastien AUZEIL 14.59SB|900 3 Kai KAZMIREK 14.66891 4 Pieter BRAUN 14.67890 5 Ashley BRYANT 14.75880 6 Lindon VICTOR 15.36807 Mihail DUDAŠ DSQ0 Heat 3 Rank Athletes Nation Result 1 Jorge UREÑA 14.15SB|955 2 Eelco SINTNICOLAAS 14.32934 3 Adam Sebastian HELCELET 14.38926 4 Akihiko NAKAMURA 14.43920 5 Dominik DISTELBERGER 14.59900 6 Cedric DUBLER 14.92859 7 Zach ZIEMEK 15.36807 Heat 4 Rank Athletes Nation Result 1 Damian WARNER 13.631023 2 Rico FREIMUTH 13.68SB|1016 3 Kevin MAYER 13.75PB|1007 4 Oleksiy KASYANOV 14.05968 5 Devon WILLIAMS 14.27940 Trey HARDEE DSQ0 Ilya SHKURENEV DSQ0
  11. Women's 200m Final Results Dafne SCHIPPERS 22.05SB Marie-Josée TA LOU 22.08NR Shaunae MILLER-UIBO 22.15 Rank Athletes Nation Result 4 Dina ASHER-SMITH 22.22SB 5 Deajah STEVENS 22.44 6 Kimberlyn DUNCAN 22.59 7 Crystal EMMANUEL 22.60 8 Tynia GAITHER 23.07
  12. Women's 3000m Steeplechase Final Results Emma COBURN 9:02.58CR Courtney FRERICHS 9:03.77PB Hyvin Kiyeng JEPKEMOI 9:04.03 Rank Athletes Nation Result 4 Beatrice CHEPKOECH 9:10.45 5 Ruth JEBET 9:13.96 6 Celliphine Chepteek CHESPOL 9:15.04 7 Etenesh DIRO 9:22.46 8 Winfred Mutile YAVI 9:22.67PB 9 Gesa Felicitas KRAUSE 9:23.87 10 Purity Cherotich KIRUI 9:25.62 11 Belén CASETTA 9:25.99AR 12 Genevieve LACAZE 9:26.25SB 13 Geneviève LALONDE 9:29.99NR Aisha PRAUGHT DSQ Birtukan FENTE DNS
  13. Men's Decathlon 400m (Event 5/10) Results Heat 1 Rank Athletes Nation Result 1 Mihail DUDAŠ 48.08SB|905 2 Kevin MAYER 48.26PB|897 3 Janek ÕIGLANE 49.58PB|834 4 Bastien AUZEIL 50.36SB|798 5 Maicel UIBO 50.61SB|787 6 Pau TONNESEN 50.85SB|776 7 Keisuke USHIRO 51.43SB|750 Thomas VAN DER PLAETSEN DNS0 Heat 2 Rank Athletes Nation Result 1 Cedric DUBLER 48.31SB|894 2 Pieter BRAUN 48.54SB|883 3 Jorge UREÑA 48.72PB|875 4 Trey HARDEE 48.78SB|872 5 Martin ROE 49.09SB|857 6 Ashley BRYANT 49.24SB|850 7 Adam Sebastian HELCELET 49.51837 8 Zach ZIEMEK 50.32800 Heat 3 Rank Athletes Nation Result 1 Rico FREIMUTH 48.41SB|889 2 Oleksiy KASYANOV 48.64SB|878 3 Eelco SINTNICOLAAS 48.73874 4 Akihiko NAKAMURA 48.98862 5 Ilya SHKURENEV 49.02860 6 Kurt FELIX 49.09857 Larbi BOURRADA DNS0 Fredrik SAMUELSSON DNS0 Heat 4 Rank Athletes Nation Result 1 Kai KAZMIREK 47.19SB|949 2 Damian WARNER 47.47SB|935 3 Karl Robert SALURI . 47.76921 4 Devon WILLIAMS 48.11PB|904 5 Dominik DISTELBERGER 48.13SB|903 6 Lindon VICTOR 49.30847 Mathias BRUGGER DNS0 Sutthisak SINGKHON DNS0
  14. Men's Hammer Throw Final Results Pawel FAJDEK 79.81 Valeriy PRONKIN 78.16 Wojciech NOWICKI 78.03 Rank Athletes Nation Result 4 Quentin BIGOT 77.67 5 Aleksei SOKYRSKII 77.50SB 6 Nick MILLER 77.31 7 Dilshod NAZAROV 77.22 8 Serghei MARGHIEV 75.87 9 Pavel BAREISHA 75.86 10 Marco LINGUA 75.13 11 Bence HALÁSZ 74.45 12 Özkan BALTACI 74.39
  15. Men's 1500m Semifinals Results The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes from each Semifinal and the next 2 best unqualified Athletes between all Semifinals will qualify for the Final Semifinal 1 Rank Athletes Nation Result 1 Elijah Motonei MANANGOI 3:40.10 2 Asbel KIPROP 3:40.14 3 Filip INGEBRIGTSEN 3:40.23 4 Sadik MIKHOU 3:40.52 5 Adel MECHAAL 3:40.60 6 Abdalaati IGUIDER 3:40.76 7 Luke MATHEWS 3:40.91 8 Jake WIGHTMAN 3:41.79 9 Ronald MUSAGALA 3:42.01 10 Michal ROZMYS 3:42.94 11 Timo BENITZ 3:44.38 Robby ANDREWS DNF Semifinal 2 Rank Athletes Nation Result 1 Jakub HOLUŠA 3:38.05 2 Timothy CHERUIYOT 3:38.24 3 Marcin LEWANDOWSKI 3:38.32 4 Chris O'HARE 3:38.59 5 Fouad ELKAAM 3:38.64 6 Nicholas WILLIS 3:38.68.673 7 John GREGOREK 3:38.68.680 8 Jordan WILLIAMSZ 3:38.93 9 Ronald KWEMOI 3:39.47 10 Homiyu TESFAYE 3:39.72 11 Kalle BERGLUND 3:40.05 12 Benson Kiplagat SEUREI 3:40.96 13 Richard DOUMA 3:47.74
×
×
  • Create New...