Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


Jahiegel

Newbie
  • Content count

    17
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 is an unknown quantity at this point

About Jahiegel

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    27/07/83
  • Nation
    United States
  • Favourite Olympic Games
    Both
  • Real Name
    Joseph Hiegel

Recent Profile Visitors

111 profile views
  1. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Third Place Match Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Belgium 2 1 England Final Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 15th 2018, h. 18:00 (GMT+3) France 1 0 Croatia [/hide]
  2. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Semifinals Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 10th 2018, h. 21:00 (GMT+3) France 2 1 Belgium July 11th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Croatia 0 1 England [/hide]
  3. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Quarterfinals Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 6th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Uruguay 1 2 France July 6th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Brazil 2 1 Belgium July 7th 2018, h. 18:00 (GMT+4) Sweden 0 1 England July 7th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Russia 1 2 Croatia [/hide]
  4. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Round of 16 Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 30th 2018, h. 17:00 (GMT+3) France 1 0 Argentina June 30th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Uruguay 1 1 Portugal July 1st 2018, h. 17:00 (GMT+3) Spain 2 0 Russia July 1st 2018, h. 21:00 (GMT+3) Croatia 1 0 Denmark July 2nd 2018, h. 18:00 (GMT+4) Brazil 1 0 Mexico July 2nd 2018, h. 21:00 (GMT+3) Belgium 2 0 Japan July 3rd 2018, h. 17:00 (GMT+3) Sweden 1 1 Switzerland July 3rd 2018, h. 21:00 (GMT+3) Colombia 1 1 England [/hide]
  5. [hide] Preliminary Round June 14th - June 28th, 2018 32 Nations, 8 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 14th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Russia 1 0 Saudi Arabia June 15th 2018, h. 17:00 (GMT+5) Egypt 0 1 Uruguay June 19th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Russia 1 1 Egypt June 20th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Uruguay 2 0 Saudi Arabia June 25th 2018, h. 18:00 (GMT+4) Uruguay 1 0 Russia June 25th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Saudi Arabia 0 1 Egypt Group B Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 15th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Morocco 1 1 Iran June 15th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Portugal 0 1 Spain June 20th 2018, h. 15:00 (GMT+3) Portugal 1 0 Morocco June 20th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Iran 0 2 Spain June 25th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Iran 0 2 Portugal June 25th 2018, h. 20:00 (GMT+2) Spain 2 0 Morocco Group C Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 16th 2018, h. 13:00 (GMT+3) France 2 0 Australia June 16th 2018, h. 19:00 (GMT+3) Peru 0 1 Denmark June 21st 2018, h. 16:00 (GMT+4) Denmark 1 0 Australia June 21st 2018, h. 20:00 (GMT+5) France 2 1 Peru June 26th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Denmark 1 2 France June 26th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Australia 1 2 Peru Group D Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 16th 2018, h. 16:00 (GMT+3) Argentina 1 0 Iceland June 16th 2018, h. 21:00 (GMT+2) Croatia 2 1 Nigeria June 21st 2018, h. 21:00 (GMT+3) Argentina 2 1 Croatia June 22nd 2018, h. 18:00 (GMT+3) Nigeria 1 1 Iceland June 26th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Nigeria 0 2 Argentina June 26th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Iceland 0 1 Croatia Group E Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 17th 2018, h. 16:00 (GMT+4) Costa Rica 1 1 Serbia June 17th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Brazil 1 0 Switzerland June 22nd 2018, h. 15:00 (GMT+3) Brazil 2 0 Costa Rica June 22nd 2018, h. 21:00 (GMT+2) Serbia 0 0 Switzerland June 27th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Serbia 0 1 Brazil June 27th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Switzerland 0 0 Costa Rica Group F Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 17th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Germany 1 0 Mexico June 18th 2018, h. 15:00 (GMT+3) Sweden 1 0 South Korea June 23rd 2018, h. 18:00 (GMT+3) South Korea 0 1 Mexico June 23rd 2018, h. 21:00 (GMT+3) Germany 1 0 Sweden June 27th 2018, h. 17:00 (GMT+3) South Korea 0 2 Germany June 27th 2018, h. 19:00 (GMT+5) Mexico 1 0 Sweden Group G Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 18th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Belgium 2 0 Panama June 18th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Tunisia 0 1 England June 23rd 2018, h. 15:00 (GMT+3) Belgium 2 0 Tunisia June 24th 2018, h. 15:00 (GMT+3) England 1 0 Panama June 28th 2018, h. 20:00 (GMT+2) England 1 1 Belgium June 28th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Panama 1 1 Tunisia Group H Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 19th 2018, h. 15:00 (GMT+3) Colombia 1 0 Japan June 19th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Poland 1 0 Senegal June 24th 2018, h. 20:00 (GMT+5) Japan 0 1 Senegal June 24th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Poland 1 1 Colombia June 28th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Japan 0 1 Poland June 28th 2018, h. 18:00 (GMT+4) Senegal 1 2 Colombia [/hide]
  6. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 24th 2018, h. 21:10 Canada 1 Czech Republic Gold Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 25th 2018, h. 13:10 Germany 3 Olympic Athletes from Russia [/hide]
  7. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 23rd 2018, h. 16:40/21:10 Czech Republic 2 Olympic Athletes from Russia February 23rd 2018, h. 21:10/16:40 Germany 2 Canada [/hide]
  8. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Quarterfinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 21st 2018, h. 12:10 Czech Republic 1 United States February 21st 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 4 Norway February 21st 2018, h. 21:10 Canada 1 Finland February 21st 2018, h. 21:10 Sweden 2 Germany [/hide]
  9. [hide] Women's Tournament Knockout Round February 17th - February 22nd, 2018 Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 21st 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 4 Finland Gold Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 22nd 2018, h. 13:10 Canada 1 United States [/hide]
  10. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Round of 16 Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 Switzerland 1 Germany February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 Finland 5 South Korea February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 Slovenia 1 Norway February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 United States 1 Slovakia [/hide]
  11. [hide] Women's Tournament Knockout Round February 17th - February 22nd, 2018 Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 19th 2018, h. 13:10 United States 3 Finland February 19th 2018, h. 21:10 Canada 5 Olympic Athletes from Russia [/hide]
  12. [hide] Sporting Rivalries and Medals (15) 1- On Day 1, the first 5 Gold Medals will be awarded to athletes from 5 different countries. [YES - 2] 2- At least 27 countries will win a Medal, surpassing the Sochi 2014 Games' total. [YES - 1] 3- At least 2 events will not result in the common 1 Gold, 1 Silver, 1 Bronze Medal Podium finish. [NO - 2] 4- South Korea will finish in the top five on the medal table. [NO - 9] 5- Canada will finish ahead of the USA in the medal table. [NO - 3] 6- By total medals won, Norway & Germany will win more than Canada & the United States, who in turn will win more than Japan & South Korea. [YES - 9] 7- At least one nation will win their first ever Gold Medal at a Winter Olympics. [YES - 2] 8- Excluding DNFs, at least one irish athlete will finish ahead of a briton. [NO - 1] 9- A nation will win six or more medals without winning gold. [YES - 1] 10- Austria will finish ahead of Switzerland in the medal table. [YES - 1] 11- We will have at least 5 Gold Medal winners being less than 18 years young on that given day. [YES - 1] 12- At least 3 Torino 2006 medalists will win a Medal in PyeongChang. [YES - 2] 13- At least one medal event will be postponed to another day. [NO - 1] 14- More women than men will win medals for the nation that will rank 1st on the medal table. [NO - 7] 15- At least 3 nations will win 10 or more gold medals. [YES - 1] Alpine Skiing (5) 16- Mikaela Shiffrin (USA) will win at least 3 Gold Medals. [NO - 1] 17- Norway will win the most medals on the Men's side. [YES - 5] 18- At least 33% of the starters in Men's Slalom will not reach the finish on the first run. [YES - 2] 19- Naoki Yuasa (JPN) will finish both legs in the Men's Slalom. [NO - 2] 20- The podium of at least one event will feature only countries associated with the Alpine Region (Austria, France, Germany, Italy, Liechtenstein, Monaco, Slovenia and/or Switzerland). [YES - 1] Biathlon (5) 21- Johannes Thingnes Boe (NOR) will win more medals than Martin Fourcade (FRA) during the whole 2018 Winter Olympics. [NO - 1] 22- Anastasiya Kuzmina (SVK) will win her third olympic Sprint title in a row. [NO - 7] 23- An athlete who finished 21st or worst in the Sprint will win a Pursuit medal. [NO - 6] 24- There will be a Gold Medalist in the individual races with 1 or more misses on the shooting range. [NO - 1] 25- The Ukrainian team will win more total medals than Italy. [NO - 3] Bobsleigh (2) 26- Germany will win at least 6 medals between all events. [NO - 2] 27- Humphries (CAN) will win her third gold medal in two-women's bobsleigh. [NO - 4] Cross-country Skiing (5) 28- On the Women's side, all 6 Gold Medals will go to Norway. [NO - 6] 29- Overall, medals will not go to more than 6 nations. [NO - 7] 30- Swiss athletes will win more total medals than Olympic Athletes from Russia. [YES - 6] 31- The Men's Sprint will see a medalist who finished 21st-30th in the Qualification. [NO - 7] 32- The athlete leading the Men's Skiathlon at half-point will eventually win it. [NO - 1] Curling (3) 33- Canada will defend its Gold Medals in both the Men's and Women's events. [YES - 1] 34- A team from Asia will medal in any Curling event. [NO - 1] 35- The italian men's team will win at least 2 games. [NO - 1] Figure Skating (3) 36- The north korean pair will finish ahead of their south korean counterpart. [YES - 2] 37- Spain will win its first ever medal in Figure Skating. [NO - 2] 38- No nation will win medals in both Men's and Women's Singles. [NO - 1] Freestyle Skiing (5) 39- Devin Logan (USA) will win both the Women's Slopestyle and the Women's Halfpipe. [NO - 9] 40- Dominique Ohaco (CHI) will achieve Chile's best ever Winter Olympic result - bettering 11th place in Men's Alpine Combined from 1998. [NO - 1] 41- Sweden will be represented in the Women's Ski Cross Final by at least 2 athletes. [NO - 6] 42- No athlete who was victorious at the 2018 Winter X Games will win a Gold Medal in Pyeongchang. [NO - 3] 43- South Korea will win at least 1 medal, while Australia will win at least 3. [NO - 6] Ice Hockey (5) 44- A team from Group B will defeat a team from Group A in the Quarterfinals of the Women's Tournament. [NO - 5] 45- At least one match in the Men's Tournament will finish scoreless in regular time (60 Minutes). [NO - 7] 46- The Women's Unified Korean Team will win a match. [NO - 8] 47- Russia will win the Gold Medal in the Men's Tournament. [YES - 1] 48- Sweden will finish ahead of Finland in the Men's Tournament. [YES - 1] Luge (2) 49- Germany will win all 4 Gold Medals. [YES - 5] 50- In at least one event the eventual winner won't be in first place after the first run. [YES - 7] Nordic Combined (2) 51- In both Individual events, the first-placed Athlete(s) after Ski Jumping will not win a Medal. [NO - 1] 52- Germany will sweep (win Gold, Silver and Bronze) at least one of the individual events. [NO - 7] Skeleton (2) 53- The margin of the Men's and Women's winners to the Silver Medalists combined will add up to at least 1 second. [NO - 6] 54- South Korea will win its first ever Gold Medal in Skeleton. [NO - 1] Ski Jumping (3) 55- Poland will win at least one gold medal. [YES - 2] 56- At least two athletes will win medals in both men's individual events. [YES - 1] 57- The podium in the Women's Normal Hill will feature at least 2 of the following athletes: Katharina Althaus (GER), Sara Takanashi (JPN), Maren Lundby (NOR). [YES - 6] Short Track Speed Skating (3) 58- In all individual events, at least 3 participants will be relegated or disqualified in the A-Finals. [YES - 1] 59- South Korea will win all 8 Gold Medals. [NO - 8] 60- Two different athletes will win a medal for Hungary. [NO - 1] Snowboarding (5) 61- Czech Republic will win at least one Gold Medal. [YES - 1] 62- There will be an athlete who will win at least 2 Gold Medals. [NO - 3] 63- The winner in the Men's Halfpipe will receive a higher score than the winner of the same event at the 2014 Winter Olympics (higher than 94,75). [YES - 7] 64- Both Snowboard Cross events (Men + Women) will be won by european athletes. [YES - 4] 65- In his sixth consecutive Winter Olympics, Jasey-Jay Anderson (CAN) will win a Medal. [NO - 8] Speed Skating (5) 66- There will be a clean sweep (to win Gold, Silver and Bronze) by the dutch in at least one event. [NO - 6] 67- At least 5 men will clock under 13 minutes in the Men's 10,000m. [NO - 1] 68- The Bronze Medal winning team in any Team Pursuit will clock a faster time than either of the Finalists. [NO - 1] 69- Four continents will win a medal. [NO - 8] 70- At least 2 athletes will win 2 or more individual Gold Medals. [YES - 5] [/hide]
  13. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Men's Downhill Day 1 February 11th, 2018 Max Franz Vincent Kriechmayr Matthias Mayer Hannes Reichelt Adrien Theaux Thomas Dressen Peter Fill Dominik Paris Kjetil Jansrud X Aksel Lund Svindal X Beat Feuz X Gilles Roulin Any Athlete from North America Any Other Athlete Women's Giant Slalom Day 2 February 12th, 2018 Any Athlete from Austria Tessa Worley X Victoria Rebensburg X Federica Brignone Sofia Goggia Manuela Moelgg Ragnhild Mowinckel Tina Robnik Estelle Alphand Sara Hector Lara Gut Mikaela Shiffrin X Any Other Athlete Men's Super-Combined Day 3 February 13th, 2018 Romed Baumann Marcel Hirscher X Matthias Mayer Victor Muffat-Jeandet Alexis Pinturault X Peter Fill Dominik Paris Kjetil Jansrud X Luca Aerni Mauro Caviezel Pavel Tirkhichev Any Other Athlete Women's Slalom Day 4 February 14th, 2018 Bernadette Schild Any Athlete from Germany Any Athlete from Italy Nina Haver-Loeseth Petra Vlhova Estelle Alphand Frida Hansdotter X Anna Swenn-Larsson Wendy Holdener X Melanie Meillard Mikaela Shiffrin X Any Other Athlete Men's Super-G Day 5 February 15th, 2018 Max Franz Vincent Kriechmayr Matthias Mayer Hannes Reichelt X Any Athlete from Canada Adrien Theaux Thomas Dressen Josef Ferstl Peter Fill Dominik Paris Aleksander Aamodt Kilde Kjetil Jansrud X Aksel Lund Svindal X Beat Feuz Any Other Athlete Women's Super-G Day 6 February 17th, 2018 Nicole Schmidhofer Anna Veith Any Athlete from France Victoria Rebensburg Federica Brignone Sofia Goggia Johanna Schnarff Tina Weirather X Ragnhild Mowinckel Michelle Gissin Lara Gut X Any Other Athlete X Men's Giant Slalom Day 7 February 18th, 2018 Manuel Feller Marcel Hirscher X Alexis Pinturault X Luca De Aliprandini Henrik Kristoffersen X Leif Kristian Nestvold-Haugen Zan Kranjec Matts Olsson Justin Murisier Ted Ligety Any Other Athlete Women's Downhill Day 8 February 21st, 2018 Cornelia Hutter Nicole Schmidhofer Ramona Sieberhofen Any Athlete from France Sofia Goggia X Tina Weirather Ragnhild Mowinckel Michelle Gisin Lara Gut X Mikaela Shiffrin Lindsey Vonn X Jacqueline Wiles Any Other Athlete Men's Slalom Day 9 February 22nd, 2018 Manuel Feller Marcel Hirscher X Michael Matt Alexis Pinturault Dave Ryding Stefano Gross Sebastian Foss-Solevaag Henrik Kristoffersen X Andre Myhrer X Luca Aerni Daniel Yule Any Other Athlete Women's Super-Combined Day 10 February 23rd, 2018 Ricarda Haaser Anne-Sophie Barthet Federica Brignone Sofia Goggia Marusa Ferk Denise Feierabend Michelle Gisin X Wendy Holdener X Mikaela Shiffrin X Any Athlete from North America Any Other Athlete Team Event Day 11 February 24th, 2018 Austria X Canada France X Germany Italy Norway Slovakia Sweden Switzerland X United States Any Other Athlete [/hide]
  14. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Women's 7.5km Sprint Day 1 February 10th, 2018 Darya Domracheva X Veronika Vitkova Kaisa Makarainen X Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 10km Sprint Day 2 February 11th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp X Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 10km Pursuit Day 3 February 12th, 2018 Darya Domracheva Veronika Vitkova Kaisa Makarainen X Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer X Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 12.5km Pursuit Day 3 February 12th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer X Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 15km Individual Day 4 February 14th, 2018 Darya Domracheva X Veronika Vitkova Kaisa Makarainen X Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 20km Individual Day 5 February 15th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec X Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 12.5km Mass Start Day 6 February 17th, 2018 Darya Domracheva X Veronika Vitkova Kaisa Makarainen X Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 15km Mass Start Day 7 February 18th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp X Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete 2x6km Women's + 2x7.5km Men's Mixed Relay Day 8 February 20th, 2018 Austria Belarus Czech Republic Finland France X Germany X Italy Norway X Slovakia Sweden Switzerland Ukraine Any Other Nation Women's 4x6km Relay Day 9 February 22nd, 2018 Belarus Canada Czech Republic France X Germany X Italy Norway Poland Slovakia Sweden Ukraine X Any Other Nation Men's 4x7.5km Relay Day 10 February 23rd, 2018 Austria Canada Czech Republic France X Germany X Italy Norway X Slovenia Sweden Switzerland Ukraine United States Any Other Nation [/hide]
  15. [hide] Women's Tournament Preliminary Round February 10th - February 15th, 2018 8 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from Group A will qualify for the Semifinals, the 3rd and 4th Nations from Group A and 1st and 2nd Nations from Group B will qualify for the Quarterfinals, the 3rd and 4th Nations from Group B will qualify for the 5th-8th Places Semifinals Group A Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 11th 2018, h. 16:40 Finland 2 United States February 11th 2018, h. 21:10 Canada 6 Olympic Athletes form Russia February 13th 2018, h. 16:40 Canada 2 Finland February 13th 2018, h. 21:10 United States 7 Olympic Athletes from Russia February 15th 2018, h. 12:10 United States 1 Canada February 15th 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 1 Finland Group B Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 10th 2018, h. 16:40 Japan 3 Sweden February 10th 2018, h. 21:10 Switzerland 6 South Korea February 12th 2018, h. 16:40 Sweden 7 South Korea February 12th 2018, h. 21:10 Switzerland 2 Japan February 14th 2018, h. 12:10 Sweden 2 Switzerland February 14th 2018, h. 16:40 South Korea 3 Japan Men's Tournament Preliminary Round February 14th - February 18th, 2018 12 Nations, 3 Groups, the 1st Nations from each Group and the best 2nd ranked Nation between all Groups will qualify for the Quarterfinals, the other Nations will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 15th 2018, h. 21:10 Czech Republic 4 South Korea February 15th 2018, h. 21:10 Switzerland 2 Canada February 17th 2018, h. 12:10 Canada 1 Czech Republic February 17th 2018, h. 16:40 South Korea 2 Switzerland February 18th 2018, h. 16:40 Czech Republic 1 Switzerland February 18th 2018, h. 21:10 Canada 5 South Korea Group B Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 14th 2018, h. 21:10 Slovakia 3 Olympic Athletes from Russia February 14th 2018, h. 21:10 United States 3 Slovenia February 16th 2018, h. 12:10 United States 1 Slovakia February 16th 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 4 Slovenia February 17th 2018, h. 21:10 Olympic Athletes from Russia 1 United States February 17th 2018, h. 21:10 Slovenia 1 Slovakia Group C Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 15th 2018, h. 12:10 Finland 2 Germany February 15th 2018, h. 16:40 Norway 2 Sweden February 16th 2018, h. 21:10 Finland 2 Norway February 16th 2018, h. 21:10 Sweden 2 Germany February 18th 2018, h. 12:10 Germany 1 Norway February 18th 2018, h. 21:10 Sweden 1 Finland [/hide]
×