web
analytics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

Topicmaster1010

Totallympics Fanatic
  • Content Count

    77
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

16

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    18/02/98
  • Nation
    Canada
  • Favourite Olympic Games
    Both
  • Favourite Sports
    Baseball, Ice Hockey, American Football, Swimming, Biathlon
  • Favourite Athletes
    Baseball: Kevin Pillar, Ice Hockey: Morgan Rielly, American Football: Carson Wentz
  • Job
    Student

Recent Profile Visitors

740 profile views
  1. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Men's 400m Freestyle Day 1 July 21st , 2019 Mack Horton Jack McLoughlin Sun Yang x Gabriele Detti x Danas Rapsys x Aleksandr Krasnykh Mykhailo Romanchuk Zane Grothe Any Other Swimmer Women's 400m Freestyle Day 1 July 21st, 2019 Kiah Melverton Ariarne Titmus Li Bingjie Wang Jianjiahe Boglarka Kapas Anja Kesely Simona Quadarella Katie Ledecky Leah Smith Any Other Swimmer Men's 4x100m Freestyle Relay Day 1 July 21st, 2019 Australia Brazil x Canada France Great Britain Hungary Italy Japan Netherlands Poland Russia x United States x Any Other Nation Women's 4x100m Freestyle Relay Day 1 July 21st, 2019 Australia Canada China Denmark France Germany Great Britain Japan Netherlands Russia Sweden United States Any Other Nation Men's 100m Breaststroke Day 2 July 22nd, 2019 Ilya Shymanovich x Yan Zibei Tobias Bjerg Adam Peaty x James Wilby x Nicolo Martinenghi Fabio Scozzoli Yashurio Koseki Arno Kamminga Anton Chupkov Kirill Prigoda Michael Andrew Andrew Wilson Any Other Swimmer Women's 100m Butterfly Day 2 July 22nd, 2019 Emma McKeon Brianna Throssell Maggie MacNeil Zhang Yufei Beryl Gastaldello Elena Di Liddo Svetlana Chimrova Erin Gallagher An Se-hyeon Louise Hansson Sarah Sjostrom Kelsi Dahlia Katie McLaughlin Any Other Swimmer Men's 50m Butterfly Day 2 July 22nd, 2019 Nicholas Santos x Mehdy Metella Ben Proud Oleg Kostin x Andrey Zhilkin Joseph Schooling Andrii Govorov x Michael Andrew Caeleb Dressel Any Other Swimmer Women's 200m Individual Medley Day 2 July 22nd, 2019 Kaylee McKeown Sydney Pickrem Ye Shiwen Siobhan-Marie O’Connor Katinka Hosszu Rika Omoto Yui Ohashi Kim Seoyeong Melanie Margalis Any Other Swimmer Men's 200m Freestyle Day 3 July 23rd, 2019 Kyle Chalmers Clyde Lewis Fernando Scheffer Sun Yang x James Guy Duncan Scott x Dominik Kozma Ketsuhiro Matsumoto Danas Rapsys x Mikhail Dovgalyuk Martin Malyutin Andrew Seliskar Townley Haas Any Other Swimmer Women's 1500m Freestyle Day 3 July 23rd, 2019 Madeleine Gough Kiah Melverton Wang Jianjiahe Kristel Kobrich Sarah Koehler Anja Kesely Simona Quadarella Mireia Belmonte Katie Ledecky Ashley Twichell Any Other Swimmer Women's 100m Backstroke Day 3 July 23rd, 2019 Kaylee McKeown Kylie Masse Taylor Ruck Fu Yuanhui Simona Kubova Katinka Hosszu Margherita Panziera Natsumi Sakai Kathleen Baker Olivia Smoliga Any Other Swimmer Men's 100m Backstroke Day 3 July 23rd, 2019 Mitch Larkin x Marcus Thormeyer Jiayu Xu x Apostolos Christou Any Italian Swimmer Ryosuke Irie Any Romanian Swimmer Kliment Kolesnikov Evgeny Rylov Matt Grevers Ryan Murphy x Any Other Swimmer Women's 100m Breaststroke Day 3 July 23rd, 2019 Jessica Hansen Kierra Smith Shi Jinglin Arianna Castiglioni Alia Atkinson Reona Aoki Anna Belousova Yulia Efimova Jessica Vall Tatjana Schoenmaker Lilly King Micah Sumrall Any Other Swimmer Men's 800m Freestyle Day 4 July 24th, 2019 Jack McLoughlin Felix Auboeck Guilherme Costa Sun Yang David Aubrey Florian Wellbrock x Gabriele Detti x Gregorio Paltrinieri Henrik Christiansen Mykhailo Romanchuk x Zane Grothe Any Other Swimmer Women's 200m Freestyle Day 4 July 24th, 2019 Emma McKeon Ariarne Titmus Penny Oleksiak Taylor Ruck Any Chinese Swimmer Charlotte Bonnet Siobhan Haughey Katinka Hosszu Federica Pellegrini Femke Heemskerk Veronika Andrusenko Sarah Sjostrom Katie Ledecky Any Other Swimmer Men's 200m Butterfly Day 4 July 24th, 2019 David Morgan Matthew Temple Leonardo De Deus Li Zhuhao Tamas Kenderesei x Kristof Milak x Federico Burdisso Daiya Seto x Chad le Clos Zach Harting Justin Wright Any Other Swimmer Men's 50m Breaststroke Day 4 July 24th, 2019 Ilya Shymanovich Joao Gomes x Felipe Lima x Adam Peaty x Nicolo Martinenghi Fabio Scozzoli Yashurio Koseki Kirill Prigoda Caba Siladi Michael Houlie Michael Andrew Any Other Swimmer Mixed 4x100m Medley Relay Day 4 July 24th, 2019 Australia Canada China Germany Great Britain Hungary Italy Japan Netherlands Russia South Africa United States Any Other Nation Women's 200m Butterfly Day 5 July 25th, 2019 Brianna Throssell Yufei Zhang Franziska Hentke Alys Thomas Boglarka Kapas Suzuka Hasegawa Mireia Belmonte Katie Drabot Hali Flickinger Any Other Swimmer Men's 100m Freestyle Day 5 July 25th, 2019 Oussama Sahnoune Kyle Chalmers x Pieter Timmers Marcelo Chierighini x Breno Correia Duncan Scott Alessandro Miressi Vladislav Grinev x Vladimir Morozov Caeleb Dressel Blake Pieroni Any Other Swimmer Women's 50m Backstroke Day 5 July 25th, 2019 Minna Atherton Kaylee McKeown Etiene Medeiros Chen Jie Fu Yuanhui Mie Nielsen Mimosa Jallow Georgia Davies Any Dutch Swimmer Allcja Tchorz Anastastia Fesikova Daria Vaskina Kathleen Baker Olivia Smoliga Any Other Swimmer Men's 200m Individual Medley Day 5 July 25th, 2019 Mitch Larkin x Caio Pumputis Qin Hiayang Wang Shun Philip Heintz Max Litchfield Duncan Scott x Daiya Seto Jeremy Desplanches Chase Kalisz x Any Other Swimmer Women's 4x200m Freestyle Relay Day 5 July 25th, 2019 Australia Canada China France Hungary Italy Japan Netherlands Russia United States Any Other Nation Women's 100m Freestyle Day 6 July 26th, 2019 Cate Campbell Emma McKeon Penny Oleksiak Taylor Ruck Zhu Menghui Pernille Blume Charlotte Bonnet Siobhan Haughey Femke Heemskerk Ranomi Kromowidjojo Sarah Sjostrom Mallory Comerford Simone Manuel Any Other Swimmer Women's 200m Breaststroke Day 6 July 26th, 2019 Sydney Pickrem Kelsey Wog Shi Jinglin Ye Shiwen Molly Renshaw Reona Aoki Yulia Efimova Tatjana Schoenmaker Jessica Vall Lilly King Micah Sumrall Any Other Swimmer Men's 200m Backstroke Day 6 July 26th, 2019 Mitch Larkin x Jiayu Xu Luke Greenbank Matteo Restivo Ryosuke Irie Keita Sunama Radoslaw Kawecki Evgeny Rylov x Ryan Murphy x Jacob Pebley Any Other Swimmer Men's Breaststroke 200m Day 6 July 26th, 2019 Zach Stubblety-Cook Matthew Wilson x Qin Haiyang Marco Koch Ross Murdoch James Wilby Luca Pizzini Yashurio Koseki Ippei Watanabe x Dmitriy Baladin Anton Chupkov x Josh Prenot Andrew Wilson Any Other Swimmer Men's 4x200m Freestyle Relay Day 6 July 26th, 2019 Australia x China Germany Great Britain Hungary Italy Japan Netherlands Russia x United States x Any Other Nation Women's 50m Butterfly Day 7 July 27th, 2019 Maggie MacNeil Penny Oleksiak Emilie Beckmann Jeanette Ottesen Farida Osman Ranomi Kromowidjojo Louise Hansson Sarah Sjostrom Kelsi Dahlia Any Other Swimmer Men's 50m Freestyle Day 7 July 27th, 2019 Bruno Fratus x Ben Proud x Kristian Gkolomeev Maxim Lobanovskij Andrea Vergani Shinri Shioura Pawel Juraszek Vladimir Morozov Andrii Govorov Michael Andrew Caeleb Dressel x Any Other Swimmer Men's 100m Butterfly Day 7 July 27th, 2019 Vinicius Lanza Li Zhuhao Mehdy Metella Marius Kusch James Guy Laszlo Cseh Kristof Milak Piero Codia x Joseph Schooling Chad le Clos x Jack Conger Caeleb Dressel x Any Other Swimmer Women's 200m Backstroke Day 7 July 27th, 2019 Minna Atherton Kaylee McKeown Kylie Masse Taylor Ruck Liu Yaxin Katalin Burian Katinka Hosszu Margherita Panziera Anastasia Avdeeva Daria Ustinova Kathleen Baker Regan Smith Any Other Swimmer Women's 800m Freestyle Day 7 July 27th, 2019 Kiah Melverton Ariarne Titmus Li Bingjie Wang Jianjiahe Sarah Koehler Boglarka Kapas Simona Quadarella Mireia Belmonte Katie Ledecky Leah Smith Any Other Swimmer Mixed 4x100 Freestyle Relay Day 7 July 27th, 2019 Australia Canada China France Great Britain Hungary Italy Japan Netherlands Russia United States Any Other Nation Men's 1500m Freestyle Day 8 July 28th, 2019 Jack McLoughlin Sun Yang Jan Micka David Aubrey Damian Joly Florian Wellbrock x Daniel Jervis Domenico Acerenza Gregorio Paltrinieri x Henrik Christiansen Mykhailo Romanchuk x Zane Grothe Jordan Willimovsky Any Other Swimmer Women's 50m Breaststroke Day 8 July 28th, 2019 Jessica Hansen Fanny Lecluyse Ida Hulkko Martina Carraro Benedetta Pilato Alia Atkinson Yulia Efimova Jessica Vall Sophie Hansson Lilly King Any Other Swimmer Women's 50m Freestyle Day 8 July 28th, 2019 Bronte Campbell Cate Campbell Etiene Medeiros Liu Xiang Pernille Blume Femke Heemskerk Ranomi Kromowidjojo Maria Kameneva Erin Gallagher Sarah Sjostrom Simone Manuel Abbey Weitzeil Any Other Swimmer Men's 50m Backstroke Day 8 July 28th, 2019 Mitch Larkin Mikita Tsmyh Finlay Knox Jiayu Xu Jeremy Stravius Richard Bohus Shane Ryan Robert Glinta Kliment Kolesnikov x Evgeny Rylov Zane Waddell Michael Andrew x Ryan Murphy x Any Other Swimmer Women's 400m Individual Medley Day 8 July 28th, 2019 Emily Overholt Sydney Pickrem Ye Shiwen Fantine Lesaffre Aimee Willmott Katinka Hosszu Zsuzsanna Jakabos Yui Ohashi Mireia Belmonte Any Swimmer from USA Any Other Swimmer Men's 400m Individual Medley Day 8 July 28th, 2019 Thomas Fraser-Holmes Maksym Shemberev Brandonn Almeida Philip Heintz Max Litchfield Peter Bernek David Verraszto Daiya Seto x Lewis Clareburt Joan Lluis Pons Ramon Chase Kalisz x Jay Litherland x Any Other Swimmer Women's 4x100m Medley Relay Day 8 July 28th, 2019 Australia Canada China Italy Japan Russia South Africa Sweden United States Any Other Nation Men's 4x100m Medley Relay Day 8 July 28th, 2019 Australia Brazil China Germany Great Britain Italy Japan x Russia x South Africa United States x Any Other Nation [/hide]
  2. [hide] Women's Tournament - Knockout Round July 20th - July 26th, 2019 12 Nations, Play-Offs, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Playoffs  Date & Time (GMT +9)  Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 20th 2019, h. 14:00 Netherlands 5 Canada July 20th 2019, h. 15:30 New Zealand 5 Hungary July 20th 2019, h. 17:00 Greece 3 China July 20th 2019, h. 18:30 Kazakhstan 3 Australia [/hide]
  3. [hide] Women's Tournament - Preliminary Round July 14th - July 18th, 2019 16 Nations, 4 Groups, the 1st Nation from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 2nd and 3rd Nation from each Group will qualify for the Quarterfinals Play-Offs Group A Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2019, h. 08:30 South Africa 12 Netherlands July 14th 2019, h. 09:50 New Zealand 18 United States July 16th 2019, h. 19:10 United States 3 Netherlands July 16th 2019, h. 20:30 South Africa 3 New Zealand July 18th 2019, h. 16:30 South Africa 20 United States July 18th 2019, h. 17:50 New Zealand 10 Netherlands Group B Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2019, h. 11:10 Canada 2 Russia July 14th 2019, h. 12:30 Hungary 15 South Korea July 16th 2019, h. 08:30 South Korea 20 Russia July 16th 2019, h. 09:50 Canada 2 Hungary July 18th 2019, h. 19:10 Canada 12 South Korea July 18th 2019, h. 20:30 Hungary 4 Russia Group C Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2019, h. 16:30 Cuba 2 Kazakhstan July 14th 2019, h. 17:50 Greece 1 Spain July 16th 2019, h. 11:10 Spain 16 Kazakhstan July 16th 2019, h. 12:30 Cuba 16 Greece July 18th 2019, h. 08:30 Cuba 18 Spain July 18th 2019, h. 09:50 Greece 14 Kazakhstan Group D Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2019, h. 19:10 Japan 2 China July 14th 2019, h. 20:30 Italy 2 Australia July 16th 2019, h. 16:30 Australia 2 China July 16th 2019, h. 17:50 Japan 6 Italy July 18th 2019, h. 11:10 Japan 5 Australia July 18th 2019, h. 12:30 Italy 3 China Men's Tournament - Preliminary Round July 15th - July 19th, 2019 16 Nations, 4 Groups, the 1st Nation from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 2nd and 3rd Nation from each Group will qualify for the Quarterfinals Play-Offs Group A Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 15th 2019, h. 08:30 Serbia 3 Montenegro July 15th 2019, h. 09:50 South Korea 17 Greece July 17th 2019, h. 19:10 Greece 1 Montenegro July 17th 2019, h. 20:30 Serbia 25 South Korea July 19th 2019, h. 16:30 Serbia 5 Greece July 19th 2019, h. 17:50 South Korea 17 Montenegro Group B Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 15th 2019, h. 11:10 United States 1 Kazakhstan July 15th 2019, h. 12:30 Croatia 3 Australia July 17th 2019, h. 08:30 Australia 2 Kazakhstan July 17th 2019, h. 09:50 United States 5 Croatia July 19th 2019, h. 19:10 United States 3 Australia July 19th 2019, h. 20:30 Croatia 7 Kazakhstan Group C Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 15th 2019, h. 16:30 South Africa 10 Spain July 15th 2019, h. 17:50 New Zealand 15 Hungary July 17th 2019, h. 11:10 Hungary 5 Spain July 17th 2019, h. 12:30 South Africa 2 New Zealand July 19th 2019, h. 08:30 South Africa 20 Hungary July 19th 2019, h. 09:50 New Zealand 8 Spain Group D Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 15th 2019, h. 19:10 Brazil 9 Italy July 15th 2019, h. 20:30 Germany 3 Japan July 17th 2019, h. 16:30 Japan 7 Italy July 17th 2019, h. 17:50 Brazil 2 Germany July 19th 2019, h. 11:10 Brazil 1 Japan July 19th 2019, h. 12:30 Germany 7 Italy [/hide]
  4. Vladimir Guerrero Jr. . Too bad he didn't win though.
  5. Djibouti has qualified in in Men's 1500m (Athletics) https://www.iaaf.org/athletes/djibouti/ayanleh-souleiman-248940
  6. [hide] Knockout RoundJune 22nd - July 7th, 2019 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Semifinals Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 2nd 2019, h. 21:00 England 0 2 United States July 3rd 2019, h. 21:00 Netherlands 1 1 Sweden [/hide]
  7. This weekend, the MLB comes to London with a two game series between the Boston Red Sox and New York Yankees. It'll be the first MLB game in Europe.
  8. [hide] Knockout RoundJune 22nd - July 7th, 2019 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Quarterfinals Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 27th 2019, h. 21:00 Norway 0 1 England June 28th 2019, h. 21:00 France 1 2 United States June 29th 2019, h. 15:00 Italy 0 2 Netherlands June 29th 2019, h. 18:30 Germany 1 0 Sweden [/hide]
  9. [hide] Knockout RoundJune 22nd - July 07th, 2019 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Round of 16 Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 22nd 2019, h. 17:30 Germany 3 0 Nigeria June 22nd 2019, h. 21:00 Norway 1 2 Australia June 23rd 2019, h. 17:30 England 2 0 Cameroun June 23rd 2019, h. 21:00 France 2 1 Brazil June 24th 2019, h. 18:00 Spain 0 3 United States June 24th 2019, h. 21:00 Sweden 0 1 Canada June 25th 2019, h. 18:00 Italy 1 0 China June 25th 2019, h. 21:00 Netherlands 1 0 Japan [/hide]
  10. ST. LOUIS BLUES STANLEY CUP CHAMPIONS! Last place on January 3rd and now on top of the hockey world.
  11. [hide] Preliminary RoundJune 7th - June 20th, 2019 24 Nations, 6 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group and 6 best 3rd ranked Teams among all Groups will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 7th 2019, h. 21:00 France 3 1 South Korea June 8th 2019, h. 21:00 Norway 2 0 Nigeria June 12th 2019, h. 15:00 Nigeria 1 1 South Korea June 12th 2019, h. 21:00 France 2 1 Norway June 17th 2019, h. 21:00 Nigeria 0 3 France June 17th 2019, h. 21:00 South Korea 1 1 Norway Group B Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 8th 2019, h. 15:00 Germany 3 1 China June 8th 2019, h. 18:00 Spain 3 0 South Africa June 12th 2019, h. 18:00 Germany 1 0 Spain June 13th 2019, h. 21:00 South Africa 0 2 China June 17th 2019, h. 18:00 South Africa 0 5 Germany June 17th 2019, h. 18:00 China 1 2 Spain Group C Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 9th 2019, h. 13:00 Australia 2 0 Italy June 9th 2019, h. 15:30 Brazil 4 0 Jamaica June 13th 2019, h. 18:00 Australia 1 0 Brazil June 14th 2019, h. 18:00 Jamaica 0 3 Italy June 18th 2019, h. 21:00 Jamaica 0 5 Australia June 18th 2019, h. 21:00 Italy 1 1 Brazil Group D Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 9th 2019, h. 18:00 England 2 0 Scotland June 10th 2019, h. 18:00 Argentina 0 3 Japan June 14th 2019, h. 15:00 Japan 2 1 Scotland June 14th 2019, h. 21:00 England 4 1 Argentina June 19th 2019, h. 21:00 Japan 1 2 England June 19th 2019, h. 21:00 Scotland 2 0 Argentina Group E Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 10th 2019, h. 21:00 Canada 4 0 Cameroon June 11th 2019, h. 15:00 New Zealand 0 2 Netherlands June 15th 2019, h. 15:00 Netherlands 3 0 Cameroon June 15th 2019, h. 21:00 Canada 1 0 New Zealand June 20th 2019, h. 18:00 Netherlands 1 1 Canada June 20th 2019, h. 18:00 Cameroon 0 1 New Zealand Group F Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 11th 2019, h. 18:00 Chile 0 3 Sweden June 11th 2019, h. 21:00 United States 7 0 Thailand June 16th 2019, h. 15:00 Sweden 5 0 Thailand June 16th 2019, h. 18:00 United States 5 0 Chile June 20th 2019, h. 21:00 Sweden 1 2 United States June 20th 2019, h. 21:00 Thailand 1 1 Chile [/hide]
  12. [hide] Knockout RoundMay 10th - May 26th, 20198 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 May 26th 2019 15:45 local Time (GMT+3) Russia 2 Czech Gold Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 May 26th 2019 20:15 local Time (GMT+3) Canada 1 Finland [/hide]
  13. [hide] Knockout RoundMay 23rd - May 26th, 2019 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 May 25th 2019, h. 15:15 Russia 1 Finland May 25th 2019, h. 19:15 Canada 1 Czech Republic [/hide]
  14. [hide] Knockout RoundMay 23rd - May 26th, 2019 8 Nations, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Quarterfinals Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 May 23rd 2019, h. 16:15 Canada 1 Switzerland May 23rd 2019, h. 16:15 Russia 3 United States May 23rd 2019, h. 20:15 Finland 1 Sweden May 23rd 2019, h. 20:15 Czech Republic 2 Germany [/hide]
×
×
  • Create New...