web
analytics
Jump to content
MantaRaymarc

Rowing Qualification for Summer Olympic Games 2016

Recommended Posts

Rowing Qualification for Summer Olympic Games 2016

 

Qualifiying Timeline

EVENT DATE STATUS
2015 World Championships (Lac d´Aiguebelette, FRA) 30.08.2015-16.08.2015 Completed
African Continental Qualifiying Regatta (Tunis, TUN) 05.10.2015-07.10.2015 Completed
Latin American Continental Qualifiying Regatta (Valparaiso, CHI) 19.03.2016-20.03.2016 Completed
Asian and Oceanian Continental Qualifiying Regatta (Chungju, KOR) 23.04.2016-25.04.2016 Completed
European Continental and Final Qualifiying Regatta (Lucerne, SUI) 22.05.2016-25.05.2016 Completed

 

EVENTS

14 (8+6+0)

Men's 8

  • Men's Single Sculls
  • Men's Double Sculls
  • Men's Lightweight Double Sculls
  • Men's Pair
  • Men's Quadruple Sculls
  • Men's Four
  • Men's Lightweight Four
  • Men's Eight

Women's 6

  • Women's Single Sculls
  • Women's Double Sculls
  • Women's Lightweight Double Sculls
  • Women's Pair
  • Women's Quadruple Sculls
  • Women's Eight

Mixed 0

 

QUALIFICATION SYSTEM

http://www.worldrowing.com/mm//Document/General/General/11/91/40/2015-06-Rio2016-QualificationSystem-FINAL2-Rowing-EN_Neutral.pdf

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S SINGLE SCULLS

Qualified Nations:

  1. :ALG Algeria - Sid Ali Boudina
  2. :ARG Argentina - Brian Rosso
  3. :AUS Australia - Rhys Grant
  4. :BLR Belarus - Stanislau Shcharbachenia
  5. :BEL Belgium - Hannes Obreno
  6. :CRO Croatia - Damir Martin
  7. :CUB Cuba - Angel Fournier
  8. :CZE Czech Republic - Ondrej Synek
  9. :ECU Ecuador - Bryan Zambrano
  10. :EGY Egypt - Abdelkhalek El-Banna
  11. :GBR Great Btitain - Alan Campbell
  12. :HUN Hungary - Bendeguz Petervari-Molnar
  13. :IND India - Dattu Baban Bhokanal
  14. :INA Indonesia - Memo Memo
  15. :IRQ Iraq - Mohammed Riyadh Al-Khafaji
  16. :KAZ Kazakhstan - Vladislav Yakovlev
  17. :LBA Libya - Alhussein Ghambour
  18. :LTU Lithuania - Armandas Kelmelis
  19. :MEX Mexico - Juan Carlos Cabrera
  20. :NZL New Zealand - Mahe Drysdale.
  21. :NOR Norway - Nils Hoff
  22. :PAR Paraguay - Arturo Rivarola
  23. :PER Peru - Renzo Leon Garcia
  24. :POL Poland - Natan Wegrzycki-Szymczyk
  25. :KOR South Korea - Kim Dong-Hyeon
  26. :THA Thailand - Jaruwat Saensuk
  27. :TUN Tunisia - Mohamed Taieb
  28. :URU Uruguay - Jhonathan Esquievel
  29. :UZB Uzbekistan - Shakhboz Kholmurzayev.
  30. :VAN Vanuatu - Luigi Teilemb
  31. :VEN Venezuela - Vicent Jackson
  32. :ZIM Zimbabwe - Andrew Peebles

 

 

Total Athletes Qualified  32

Total Nations Qualified  32

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S DOUBLE SCULLS

Qualified Nations:

  1. :AUS Australia - David Watts/Christopher Morgan
  2. :AZE Azerbaijan - Aleksandar Aleksandrov/Boris Yotov
  3. :BUL Bulgaria - Georgi Bozhilov/Kristian Vasilev
  4. :CRO Croatia - Martin Sinkovic/Valent Sinkovic
  5. :CUB Cuba - Eduardo Rubio Rodriguez/Adrian Oquendo Ibanez
  6. :FRA France - Hugo Boucheron/Matthieu Androdias
  7. :GER Germany - Marcel Hacker/Stephan Krueger
  8. :GBR Great Britain - John Collins/Jonathan Walton
  9. :ITA Italy - Francesco Fossi/Romano Battisti
  10. :LTU Lithuania - Mindaugas Griskonis/Saulius Ritter
  11. :NZL New Zealand - Robert Manson/Chris Harris
  12. :NOR Norway - Kjetil Borch/Olaf Tufte
  13. :SRB Serbia - Marko Marjanovic/Andrija Sljukic.

 

Total Athletes Qualified  26

Total Nations Qualified  13

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS

Qualified Nations:

  1. :ANG Angola - Andre Matias/Jean-Luc Rasamoelina
  2. :AUT Austria - Paul Sieber/Bernhard Sieber
  3. :BRA Brazil - William Giaretton/Xavier Vela
  4. :CHI Chile - Felipe Cardenas/Bernardo Guerrero
  5. :CHN China - Sun Man/Wang Chunxin
  6. :CUB Cuba - Raul Hidalgo/Liosbel Lazaga Hernandez
  7. :DEN Denmark - Mads Rasmussen/Rasmus Quist
  8. :FRA France - Pierre Houin/Jeremy Azou
  9. :GER Germany - Moritz Moos/Jason Osborne
  10. :GBR Great Britain - William Fletcher/Richard Chambers
  11. :HKG Hong Kong - Chiu Hin-Chun/Tang Chiu-Mang
  12. :IRL Ireland - Gary O'Donovan/Paul O'Donovan
  13. :ITA Italy - Andrea Micheletti/Marcello Miani
  14. :JPN Japan - Hiroshi Nakano/Hideki Omoto
  15. :NOR Norway - Kristoffer Brun/Are Strandli
  16. :POL Poland - Artur Mikolajczewski/Milosz Jankowski
  17. :RSA South Africa - James Thompson/John Smith
  18. :SUI Switzerland - Daniel Wiederkehr/Michael Schmid
  19. :TUR Turkey - Huseyin Kandemir/Cem Yilmaz
  20. :USA United States - Andrew Campbell/Joshua Konieczny

 

Total Athletes Qualified  40

Total Nations Qualified  20

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S PAIR

Qualified Nations:

  1. :AUS Australia - Alexander Lloyd/Spencer Turrin
  2. :CZE Czech Republic - Jakub Podrazil/Lukas Helesic
  3. :FRA France - Germain Chardin/Dorian Mortelette
  4. :GBR Great Britain - Stewart Innes/Alan Sinclair
  5. :HUN Hungary - Adrian Juhasz/Bela Simon
  6. :ITA Italy - Giovanni Abagnale/Marco Di Costanzo
  7. :NED Netherlands - Roel Braas/Mitchel Steenman
  8. :NZL New Zealand - Eric Murray/Hamish Bond
  9. :ROU Romania - Cristi Ilie-Pirghie/Heorge Palamariu
  10. :SRB Serbia - Milos Vasic/Nenad Bedik
  11. :RSA South Africa - Lawrence Brittain/Shaun Keeling
  12. :ESP Spain - Alexander Sigurbjonsson Benet/Pau Vela Maggi
  13. :USA United States - Nareg Guregian/Anders Weiss

 

Total Athletes Qualified  26

Total Nations Qualified  13

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S QUADRUPLE SCULLS

Qualified Nations:

  1. :AUS Australia
  2. :CAN Canada
  3. :EST Estonia
  4. :GER Germany
  5. :GBR Great Britain
  6. :LTU Lithuania
  7. :NZL New Zealand
  8. :POL Poland
  9. :SUI Switzerland
  10. :UKR Ukraine

 

Total Athletes Qualified  40

Total Nations Qualified  10

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S FOUR

Qualified Nations:

  1. :AUS Australia
  2. :BLR Belarus
  3. :CAN Canada
  4. :FRA France
  5. :GER Germany
  6. :GBR Great Britain
  7. :GRE Greece
  8. :ITA Italy
  9. :NED Netherlands
  10. :ROU Romania
  11. :RUS Russia
  12. :RSA South Africa
  13. :USA United States

 

Total Athletes Qualified  52

Total Nations Qualified  13

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S LIGHTWEIGHT FOUR

Qualified Nations:

  1. :CAN Canada
  2. :CHN China
  3. :CZE Czech Republic
  4. :DEN Denmark
  5. :FRA France
  6. :GER Germany
  7. :GBR Great Britain
  8. :GRE Greece*
  9. :ITA Italy
  10. :NED Netherlands
  11. :NZL New Zealand
  12. :SUI Switzerland
  13. :USA United States

 

Total Athletes Qualified  52

Total Nations Qualified  13

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MEN'S EIGHT

Qualified Nations:

  1. :GER Germany
  2. :GBR Great Britain
  3. :ITA Italy*
  4. :NED Netherlands
  5. :NZL New Zealand
  6. :POL Poland
  7. :USA United States

 

Total Athletes Qualified  63

Total Nations Qualified  7

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

WOMEN'S SINGLE SCULLS

Qualified Nations:

  1. :ALG Algeria - Amina Rouba
  2. :ARG Argentina - Lucia Palermo
  3. :AUS Australia - Kim Brennan
  4. :AUT Austria - Magdalena Lobnig
  5. :BAH Bahamas - Emily Morley
  6. :BLR Belarus - Ekaterina Karsten
  7. :BER Bermuda - Michelle Pearson
  8. :CAN Canada - Carling Zeeman
  9. :CHN China - Duan Jingli
  10. :TPE Chinese Taipei - Huang Yi-Ting
  11. :CZE Czech Republic - Miroslava Topinkova Knapkova
  12. :DEN Denmark - Fie Udby Erichsen
  13. :EGY Egypt - Nadia Negm
  14. :INA Indonesia - Dewi Yuliawati
  15. :IRI Iran - Mahsa Javar
  16. :IRL Ireland - Sanita Puspure
  17. :KAZ Kazakhstan - Svetlana Germanovich
  18. :LTU Lithuania - Lina Saltyte
  19. :MEX Mexico - Kenia Lechuga
  20. :NZL New Zealand - Emma Twigg
  21. :NGR Nigeria - Chierika Ukogu
  22. :PAR Paraguay - Gabriela Mosqueira
  23. :PER Peru - Camilla Valle
  24. :SIN Singapore - Mohamed Rafa'ee Saiyidah Aisyah
  25. :KOR South Korea - Kim Yeji
  26. :SWE Sweden - Anna Malvina Svennung
  27. :SUI Switzerland - Jeannine Gmelin
  28. :THA Thailand - Phuttharaksa Neegree
  29. :TOG Togo - Claire Akossiwa
  30. :TTO Trinidad and Tobago - Felice Chow
  31. :USA United States - Genevra Stone
  32. :ZIM Zimbabwe - Micheene Thornycroft

 

Total Athletes Qualified  32

Total Nations Qualified  32

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...