web
analytics
Jump to content
Sign in to follow this  
phelps

Men's Ice Hockey IIHF European Champions Hockey League 2019 - 2020

Recommended Posts

Group Stage

 

Day 4, Part 1

Saturday 07.09.2019 - Schedule*

 

Group B

18:00  HPK Hämeenlinna (SUI) - EV Zug (SUI)

18:00  Rungsted Seier Capital (DEN) - HC Pilsen (CZE)

 

Group E

17:00  SC Bern (SUI) - Kärpät Oulu (FIN)

19:30  Grenoble (FRA) - Skellefteå AIK (SWE)

 

Group G

14:15  HC05 Banskà Bystrica (SVK) - Färjestad Karlstad (SWE)

19:45  HC Ambrì Piotta (SUI) - Red Bull Munich (GER)

 

Group H

17:00  Mountfield HK (CZE) - Frölunda Indians (SWE)

19:15  Graz 99ers (AUT) - Cardiff Devils (GBR)

 

*All times CET

 

Watch live

 

Check here for details of live TV broadcasts:

https://www.championshockeyleague.com/en/fans/where-to-watch
 

All games are also live on the CHL website for free, subject to geo-blocking restrictions in certain countries due to TV rights.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 4, Part 1

Saturday 07.09.2019 - Results

 

Group B

18:00  HPK Hämeenlinna (SUI) - EV Zug (SUI)  1-3

18:00  Rungsted Seier Capital (DEN) - HC Pilsen (CZE)  2-4

Standing : 1. Pilsen 10 (Q), 2. Zug 10 (Q), 3. Hämeenlinna 4, 4. Rungsted 0

 

Group E

17:00  SC Bern (SUI) - Kärpät Oulu (FIN)  1-2 (SO)

19:30  Grenoble (FRA) - Skellefteå AIK (SWE)  1-4

Standing : 1. Oulu 9, 2. Skellefteå 7, 3. Bern 5, 4. Grenoble 3

 

Group G

14:15  HC05 Banskà Bystrica (SVK) - Färjestad Karlstad (SWE)  3-4 (OT)

19:45  HC Ambrì Piotta (SUI) - Red Bull Munich (GER)  2-3 (SO)

Standing : 1. Munich 9, 2. Färjestad 8, 3. Ambrì 4, 4. Banskà Bystrica 3

 

Group H

17:00  Mountfield HK (CZE) - Frölunda Indians (SWE)  3-4

19:15  Graz 99ers (AUT) - Cardiff Devils (GBR)  2-5

Standing : 1. Cardiff 8, 2. Frölunda 7, 3. Mountfield 6, 4. Graz 3

Edited by phelps

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 4, Part 2

Sunday 08.09.2019 - Schedule*

 

Group A

18:00  Tappara Tampere (FIN) - EHC Biel/Bienne (SUI)

18:30  Frisk Asker (NOR) - KAC Klagenfurt (AUT)

 

Group C

14:00  Bìlì Tygři Liberec (CZE) - Luleå Hockey (SWE)

17:00  Augsburger Panther (GER) - Belfast Giants (GBR)

 

Group D

15:45  Lausanne HC (SUI) - Lahti Pelicans (FIN)

17:00  Ocelàři Třinec (CZE) - Yunost Minsk (BLR)

 

Group F

15:00  Djurgården Stockholm (SWE) GKS Tychy (POL)

16:00  Adler Mannheim (GER) - Vienna Capitals (AUT)

 

*All times CET

 

Watch live

 

Check here for details of live TV broadcasts:

https://www.championshockeyleague.com/en/fans/where-to-watch
 

All games are also live on the CHL website for free, subject to geo-blocking restrictions in certain countries due to TV rights.

Share this post


Link to post
Share on other sites

what a strange day it was...8 road wins out of 8 games! :yikes:

 

unfortunately "my" Ambrì weren't capable of sealing the deal with a few minutes left in regulation (when they had a "strategical" power-play) and then they went on to lose at the shootouts against the Red Bull Munich...and this loss probably means that they won't make it through to the knockout stage...

 

a win tonight was really a must to keep the hopes alive...

 

meanwhile in Group A, Pilsen and Zug are the first teams to be mathematically qualified to the knockout stage, meaning that the Finnish Liiga runner-up team from last season (HPK) are already out in the group stage...:yikes:

Edited by phelps

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 4, Part 2

Sunday 08.09.2019 - Results

 

Group A

18:00  Tappara Tampere (FIN) - EHC Biel/Bienne (SUI)  1-0

18:30  Frisk Asker (NOR) - KAC Klagenfurt (AUT)  0-4

Standing : 1. Klagenfurt 9, 2. Biel/Bienne 9, 3. Tampere 6, 4. Asker 0

 

Group C

14:00  Bìlì Tygři Liberec (CZE) - Luleå Hockey (SWE)  4-5 (OT)

17:00  Augsburger Panther (GER) - Belfast Giants (GBR)  3-1

Standing : 1. Luleå 8, 2. Augsburg 8, 3. Liberec 4, 4. Belfast 4

 

Group D

15:45  Lausanne HC (SUI) - Lahti Pelicans (FIN)  4-3 (SO)

17:00  Ocelàři Třinec (CZE) - Yunost Minsk (BLR)  7-2

Standing : 1. Lausanne 8, 4. Třinec 6, 3. Lahti 5, 4. Minsk 5

 

Group F

15:00  Djurgården Stockholm (SWE) GKS Tychy (POL)  2-0

16:00  Adler Mannheim (GER) - Vienna Capitals (AUT)  4-0

Standing : 1. Mannheim 11 (Q), 2. Djurgården 9, 3. Vienna 3, 4. Tychy 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

back to normality, with 6 home wins out of 8 matches...

 

and the German champions Adler Mannheim add to the list of teams already mathematically qualified to the knockout stage after only 4 rounds of play...

 

now the Champions Hockey League takes a pause, leaving the center stage to the National Leagues, almost all of them set to begin in the next weekend...

 

the Continental tournament will be back in October with Game Day #5 (8th and 9th) and #6 (15th and 16th), to close the group stage...

 

see you in a month or so...:bye:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Group Stage

 

Day 5, Part 1

Tuesday 08.10.2019 - Schedule*

 

Group A

18:30  Frisk Asker (NOR) - Tappara Tampere (FIN)

 

Group B

18:00  HPK Hämeenlinna (FIN) - Rungsted Seier Capital (DEN)

 

Group C

19:30  Augsburger Panther (GER) - Bìlì Tygři Liberec (CZE)

20:30  Belfast Giants (GBR) - Luleå Hockey (SWE)

 

Group E

18:00  Skellefteå AIK (SWE) - Kärpät Oulu (FIN)

19:45  SC Bern (SUI) - Grenoble (FRA)

 

Group F

18:00  Djurgården Stockholm (SWE) - Adler Mannheim (GER)

18:00  GKS Tychy (POL) - Vienna Capitals (AUT)

 

Group G

19:30  Red Bull Munich (GER) - Färjestad Karlstad (SWE)

19:45  HC05 Banskà Bystrica (SVK) - HC Ambrì Piotta (SUI)

 

Group H

18:00  Frölunda Indians (SWE) - Cardiff Devils (GBR)

19:30  Graz 99ers (AUT) - Mountfield HK (CZE)

 

*All times CET

 

Watch live

 

Check here for details of live TV broadcasts:

https://www.championshockeyleague.com/en/fans/where-to-watch
 

All games are also live on the CHL website for free, subject to geo-blocking restrictions in certain countries due to TV rights.

Edited by phelps

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Group Stage

 

Day 5, Part 1

Tuesday 08.10.2019 - Results

 

Group A

18:30  Frisk Asker (NOR) - Tappara Tampere (FIN)  1-3

Standing : 1. Klagenfurt 9, 2. Biel/Bienne 9, 3. Tampere 9, 4. Asker 0

 

Group B

18:00  HPK Hämeenlinna (FIN) - Rungsted Seier Capital (DEN)  2-0

Standing : 1. Pilsen 10 (Q), 2. Zug 10 (Q), 3. Hämeenlinna 7, 4. Rungsted 0

 

Group C

19:30  Augsburger Panther (GER) - Bìlì Tygři Liberec (CZE)  2-3 (SO)

20:30  Belfast Giants (GBR) - Luleå Hockey (SWE)  3-6

Standing : 1. Luleå 11 (Q), 2. Augsburg 9, 3. Liberec 6, 4. Belfast 4

 

Group E

18:00  Skellefteå AIK (SWE) - Kärpät Oulu (FIN)  2-0

19:45  SC Bern (SUI) - Grenoble (FRA)  4-1

Standing : 1. Skellefteå 10, 2. Oulu 9, 3. Bern 8, 4. Grenoble 3

 

Group F

18:00  Djurgården Stockholm (SWE) - Adler Mannheim (GER)  6-3

18:00  GKS Tychy (POL) - Vienna Capitals (AUT)  4-2

Standing : 1. Djurgården 12 (Q), 2. Mannheim 11 (Q), 3. Tychy 4, 4. Vienna 3

 

Group G

19:30  Red Bull Munich (GER) - Färjestad Karlstad (SWE)  2-1

19:45  HC05 Banskà Bystrica (SVK) - HC Ambrì Piotta (SUI)  0-4

Standing : 1. Munich 12 (Q), 2. Färjestad 8, 3. Ambrì 7, 4. Banskà Bystrica 3

 

Group H

18:00  Frölunda Indians (SWE) - Cardiff Devils (GBR)  9-2

19:30  Graz 99ers (AUT) - Mountfield HK (CZE)  1-2

Standing : 1. Frölunda 10, 2. Mountfield 9, 3. Cardiff 8, 4. Graz 3

Edited by phelps

Share this post


Link to post
Share on other sites

Group Stage

 

Day 5, Part 2

Wednesday 09.10.2019 - Schedule*

 

Group A

19:30  KAC Klagenfurt (AUT) - EHC Biel/Bienne (SUI)

 

Group B

19:45  EV Zug (SUI) - HC Pilsen (CZE)

 

Group D

17:00  Ocelàři Třinec (CZE) - Lausanne HC (SUI)

18:00  Lahti Pelicans (FIN) - Yunost Minsk (BLR)

 

*All times CET

 

Watch live

 

Check here for details of live TV broadcasts:

https://www.championshockeyleague.com/en/fans/where-to-watch
 

All games are also live on the CHL website for free, subject to geo-blocking restrictions in certain countries due to TV rights.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Group Stage

 

Day 5, Part 2

Wednesday 09.10.2019 - Results

 

Group A

19:30  KAC Klagenfurt (AUT) - EHC Biel/Bienne (SUI)  3-6

Standing : 1. Biel/Bienne 12, 2. Tampere 9, 3. Klagenfurt 9, 4. Asker 0

 

Group B

19:45  EV Zug (SUI) - HC Pilsen (CZE)  5-2

Standing : 1. Zug 13 (Q), 2. Pilsen 10 (Q), 3. Hämeenlinna 7, 4. Rungsted 0

 

Group D

17:00  Ocelàři Třinec (CZE) - Lausanne HC (SUI)  2-1 (OT)

18:00  Lahti Pelicans (FIN) - Yunost Minsk (BLR)  2-4

Standing : 1. Lausanne 9, 4. Třinec 8, 3. Minsk 8, 4. Lahti 5

Edited by phelps

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...