website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Sprint Canoeing ICF World Championships 2019



Recommended Posts

Men's K4 1000m
Non-Olympic Event

Semifinal Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams will qualify for the Final

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Hristo REKOV
Veselin VULCHOV
Radoslav STEFANOV
Todor KOLEVSKI
BUL.gif
2:53.61
2
Lukas TREFIL
Pavel DAVIDEK
Tomas VESELY
Martin SOBISEK
CZE.gif
2:55.94
3
Dmytro BESPALKO
Vitalii BREZITSKYI
Vasyl SMILKA
Vitalii BYSTREVSKIY
UKR.gif
2:56.69
4
Nathaniel ERREZ
Timothy BURDIAK
Nathan HUMBERSTON
Thom CROCKETT
USA.gif
2:57.79
5
Abdusattor GAFUROV
Saidilhomkhon NAZIROV
Tohir NURMUHAMMADI
Zohirjon NABIEV
TJK.gif
3:12.62
6
Sunny KUMAR
Atul KUMAR
Sharma AJATSATRU
Ajit SINGH
IND.gif
3:14.18
Link to post
Share on other sites
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sindo

    109

Top Posters In This Topic

Men's C1 200m
Non-Olympic Event

Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes from each Heat and the 3 best 7th ranked Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Artsem KOZYR
BLR.gif
39.16
2
Tomasz BARNIAK
POL.gif
39.45
3
Dan DRAHOKOUPIL
CZE.gif
39.52
4
Manfred PALLINGER
AUT.gif
41.33
5
Sunil Singh SALAM
IND.gif
42.50
6
Nadir BOUKHARI-SARDI
ALG.gif
46.85
7
Leon MUSSELL
COK.gif
1:02.77


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Zaza NADIRADZE
GEO.gif
38.63
2
Adel MOJALLALIMOGHADAM
IRI.gif
39.07
3
Kuan-Chieh LAI
TPE.gif
39.58
4
Nicolae CRACIUN
ITA.gif
39.64
5
Phanuphong JIRANARONGCHAI
THA.gif
40.93
6
Joaquim LOBO
MOZ.gif
41.22
7
Guillermo QUIRINO
MEX.gif
41.99
8
Jasmin KLEBIC
BIH.gif
43.12


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Timur KHAIDAROV
KAZ.gif
39.00
2
Helder SILVA
POR.gif
39.02
3
Michael MUELLER
GER.gif
40.71
4
Taras MAZOVSKYI
UKR.gif
41.28
5
Vladlen DENISOV
UZB.gif
41.96
6
Chun Leng TAN
SGP.gif
43.00
7
Manuel ANTONIO
ANG.gif
46.03
8
Dario MAKSIMOVIC
LUX.gif
46.67
  Gaona Grifa BELDIN DANIEL
PER.gif
DNS


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Henrikas ZUSTAUTAS
LTU.gif
39.09
2
Alfonso BENAVIDES
ESP.gif
39.22
3
Dmitrii SHAROV
RUS.gif
39.78
4
Jonatan HAJDU
HUN.gif
40.06
5
Deniss TIHHOMIROV
EST.gif
41.83
6
Ghailene KHATTALI
TUN.gif
42.38
7
Roque FERNANDES DOS RAMOS
STP.gif
46.59
  Edwar PAREDES
VEN.gif
DSQ
Link to post
Share on other sites
Women's K1 200m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes from each Heat and the 2 best 6th ranked Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Milica STAROVIC
SRB.gif
39.75
2
Emma Aastrand JORGENSEN
DEN.gif
39.85
3
Inna KLINOVA
KAZ.gif
40.14
4
Francesca GENZO
ITA.gif
41.04
5
Sabrina Ines AMEGHINO
ARG.gif
41.17
6
Iuliana TARAN
ROU.gif
41.57
7
Madara ALDINA
LAT.gif
42.11
8
Stevani Maysche IBO
INA.gif
42.33
9
Elnaz SHAFIEIAN NOVEIR
IRI.gif
42.92


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Linnea STENSILS
SWE.gif
39.21
2
Mengdie YIN
CHN.gif
39.30
3
Michelle RUSSELL
CAN.gif
39.91
4
Jennifer EGAN
IRL.gif
40.64
5
Maria Lorena MANOLICA
AZE.gif
41.49
6
Franziska WIDMER
SUI.gif
41.68
7
Kaitlyn MCELROY
USA.gif
43.12
8
Amira KHERIS
ALG.gif
46.45


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lisa CARRINGTON
NZL.gif
38.53
2
Dora LUCZ
HUN.gif
39.38
3
Jessica WALKER
GBR.gif
39.49
4
Teresa PORTELA
POR.gif
39.72
5
Lasma LIEPA
TUR.gif
41.59
6
Ysumy ORELLANA
CHI.gif
42.50
7
Hsin-Shuang CHEN
TPE.gif
43.48
8
Stefanie PERDOMO
ECU.gif
43.53
9
Anne CAIRNS
SAM.gif
44.77


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Mariia KICHASOVA-SKORYK
UKR.gif
39.45
2
Sarah GUYOT
FRA.gif
39.55
3
Ivana MLADKOVA
SVK.gif
39.72
4
Marharyta MAKHNEVA
BLR.gif
40.04
5
Gukjoo KIM
KOR.gif
40.83
6
Anamaria GOVORCINOVIC
CRO.gif
41.92
7
Netta MALKINSON
ISR.gif
41.98
8
Melanie SCHEMBRI WAITE
MLT.gif
51.12


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marta WALCZYKIEWICZ
POL.gif
39.20
2
Teresa PORTELA
ESP.gif
39.22
3
Natalia PODOLSKAIA
RUS.gif
39.86
4
Alyce BURNETT
AUS.gif
40.01
5
Esti VAN TONDER
RSA.gif
40.91
6
Sze Ying SOH
SGP.gif
42.59
7
Jitta LAAN VAN DER
NED.gif
43.68
8
Samaa AHMED
EGY.gif
46.35
Link to post
Share on other sites
Men's K1 200m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes from each Heat and the best 6th ranked Athlete between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Arturas SEJA
LTU.gif
34.36
2
Timo HASELEU
GER.gif
35.17
3
Kaspar SULA
EST.gif
35.60
4
Ioannis ODYSSEOS
CYP.gif
36.40
5
Alvaro COMBET BATURONE
SUI.gif
36.87
6
Ernest IRNAZAROV
UZB.gif
36.95
7
Florin VLASE
ROU.gif
43.44
8
Jimmy JONAS
PLW.gif
53.94
  Ahmed Sameer Jumaah FARIS
IRQ.gif
DNS


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Maxime BEAUMONT
FRA.gif
34.21
2
Kolos CSIZMADIA
HUN.gif
34.41
3
Alex SCOTT
CAN.gif
35.09
4
Vid DEBELJAK
SLO.gif
35.18
5
Amin BOUDAGHI
IRI.gif
38.08
6
Ali HASSAN
EGY.gif
38.25
7
Serghei VIHROV
MDA.gif
39.00
8
Abdelmajid JABBOUR
MAR.gif
40.27
  Cesar DE CESARE
ECU.gif
DNS


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Liam HEATH
GBR.gif
33.71
2
Dmytro DANYLENKO
UKR.gif
34.45
3
Ruben REZOLA VOISARD
ARG.gif
34.92
4
Brandon Wei Cheng OOI
SGP.gif
36.26
5
Ruslan MOLTAEV
KGZ.gif
36.55
6
Cristian CANACHE
VEN.gif
37.46
7
Amado CRUZ
BIZ.gif
38.31
8
Saidilhomkhon NAZIROV
TJK.gif
39.01
  Dissanayake Mu. D. C. DISSANAYAKE
SRI.gif
DNS


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Carlos GARROTE
ESP.gif
34.42
2
Chrisjan COETZEE
RSA.gif
34.72
3
Praison BUASAMRONG
THA.gif
35.17
4
Stav MIZRAHI
ISR.gif
35.36
5
Joona MANTYNEN
FIN.gif
35.60
6
Bram SANDERSON
DMA.gif
56.83
  Nikola MALESKI
MKD.gif
DSQ
  Eddy BARRANCO
PUR.gif
DNS


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Strahinja STEFANOVIC
SRB.gif
33.97
2
Badri KAVELASHVILI
GEO.gif
34.36
3
Roberts AKMENS
LAT.gif
34.80
4
Gwanghee CHO
KOR.gif
35.18
5
Yung-Chieh LIN
TPE.gif
36.00
6
Nicholas ROBINSON
TTO.gif
40.32
7
Pita TAUFATOFUA
TGA.gif
58.19


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Manfredi RIZZA
ITA.gif
34.19
2
Petter MENNING
SWE.gif
34.36
3
Filip SVAB
CZE.gif
35.25
4
Dzmitry TRATSIAKOU
BLR.gif
38.17
5
Darko SAVIC
BIH.gif
40.07
6
Joaquim MANHIQUE
MOZ.gif
40.27
7
Adam ARIS
MAS.gif
40.60
8
Saphan SWALEH
PAK.gif
47.22


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Evgenii LUKANTSOV
RUS.gif
34.58
2
Kristian DUSHEV
BUL.gif
34.74
3
Pawel KACZMAREK
POL.gif
34.86
4
Sergei TOKARNITSKYI
KAZ.gif
35.37
5
Stanton COLLINS
USA.gif
36.29
6
Marko LIPOVAC
CRO.gif
36.35
7
Pak Yin SO
HKG.gif
38.19
8
Oussama DJABALI
ALG.gif
39.52
Link to post
Share on other sites
Men's C2 1000m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Teams from each Heat and the 3 best 7th ranked Teams between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Peter KRETSCHMER
Yul OELTZE
GER.gif
3:33.87
2
Adrian SIEIRO
Sergio VALLEJO
ESP.gif
3:35.05
3
Eduard SHEMETYLO
Yurii VANDIUK
UKR.gif
3:36.98
4
Aivis TINTS
Gatis PRANKS
LAT.gif
3:38.97
5
Henrikas ZUSTAUTAS
Ilja DAVIDOVSKIJ
LTU.gif
3:51.11
6
Gaurav TOMAR
Sunil Singh SALAM
IND.gif
3:54.50
7
Seonhong HWANG
Yiyeol KIM
KOR.gif
3:54.69
8
Mussa CHAMAUNE
Nordino MUSSA
MOZ.gif
4:22.34


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Erlon DE SOUZA SILVA
Isaquias QUEIROZ DOS SANTOS
BRA.gif
3:29.32
2
Ilya PERVUKHIN
Kirill SHAMSHURIN
RUS.gif
3:30.51
3
Michal KUDLA
Mateusz KAMINSKI
POL.gif
3:30.57
4
Victor MIHALACHI
Catalin CHIRILA
ROU.gif
3:31.63
5
Robert MIKE
Balazs KISS
HUN.gif
3:32.27
6
Oleg TARNOVSCHI
Oleg NUTA
MDA.gif
3:45.13
7
Yutthana PORANANON
Pitpiboon MAHAWATTANANGKUL
THA.gif
3:55.58
8
Nadir BOUKHARI-SARDI
Hadj-Khlifa DERNANI
ALG.gif
4:22.59


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Roland VARGA
Connor FITZPATRICK
CAN.gif
3:31.36
2
Daniele SANTINI
Luca INCOLLINGO
ITA.gif
3:32.79
3
Sergey YEMELYANOV
Timofey YEMELYANOV
KAZ.gif
3:33.71
4
Adrien BART
Loic LEONARD
FRA.gif
3:34.86
5
Takanori TOME
Kaiki OSHIRO
JPN.gif
3:41.94
6
Andrei BAHDANOVICH
Vitali ASETSKI
BLR.gif
3:49.11
7
Ryan GRADY
Jonathan GRADY
USA.gif
3:54.30
8
Manuel ANTONIO
Benilson SANDA
ANG.gif
4:13.38


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Hao LIU
Hao WANG
CHN.gif
3:26.06
2
Serguey TORRES MADRIGAL
Fernando Dayan JORGE ENRIQUEZ
CUB.gif
3:26.73
3
Martin FUKSA
Petr FUKSA
CZE.gif
3:31.46
4
Rigoberto CAMILO
Guillermo QUIRINO
MEX.gif
3:39.55
5
Gerasim KOCHNEV
Bekzodbek UMARALIEV
UZB.gif
3:42.02
6
Bruno AFONSO
Marco APURA
POR.gif
4:04.49
7
Buly DA CONCEICAO TRISTE
Roque FERNANDES DOS RAMOS
STP.gif
4:08.18
  Daniel LEON
Cristian SOLA
ECU.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Men's K1 1000m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes from each Heat and the 3 best 5th Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Fernando PIMENTA
POR.gif
3:29.87
2
Lars Magne ULLVANG
NOR.gif
3:30.91
3
Jean VAN DER WESTHUYZEN
AUS.gif
3:31.77
4
Andrea SCHERA
ITA.gif
3:32.53
5
Louis HATTINGH
RSA.gif
3:35.77
6
Andri SUMMERMATTER
SUI.gif
3:35.80
7
Abdusattor GAFUROV
TJK.gif
3:50.20
  Jimmy JONAS
PLW.gif
DNS
  Edwin AMAYA SERNA
COL.gif
DNS


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Josef DOSTAL
CZE.gif
3:26.78
2
Jost ZAKRAJSEK
SLO.gif
3:27.58
3
Artuur PETERS
BEL.gif
3:27.84
4
Bojan ZDELAR
SRB.gif
3:28.11
5
Quaid THOMPSON
NZL.gif
3:32.52
6
Vitaliy TSURKAN
UKR.gif
3:34.04
7
Joaquim MANHIQUE
MOZ.gif
4:10.04
8
Nicholas ROBINSON
TTO.gif
4:15.98
  Nikola MALESKI
MKD.gif
DNS


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Aleh YURENIA
BLR.gif
3:28.84
2
Rene Holten POULSEN
DEN.gif
3:30.10
3
Joakim LINDBERG
SWE.gif
3:30.45
4
Antun NOVAKOVIC
CRO.gif
3:32.05
5
Barry WATKINS
IRL.gif
3:33.16
6
Bram BRANDJES
NED.gif
3:37.76
7
Darko SAVIC
BIH.gif
3:47.60
8
Ali HASSAN
EGY.gif
3:59.05
9
Saphan SWALEH
PAK.gif
4:22.53


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Balint KOPASZ
HUN.gif
3:26.11
2
Miroslav KIRCHEV
BUL.gif
3:27.44
3
Peter GELLE
SVK.gif
3:27.45
4
Tamas GECSO
GER.gif
3:30.35
5
Chi WANG
CHN.gif
3:35.59
6
Constantin MIRONESCU
ROU.gif
3:50.45
7
Rodion TUIGUNOV
KGZ.gif
3:50.50
8
Amado CRUZ
BIZ.gif
3:51.12
9
Tsz Chun CHEUNG
HKG.gif
3:52.35


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Etienne HUBERT
FRA.gif
3:29.30
2
Maxim SPESIVTSEV
RUS.gif
3:30.34
3
Roi RODRIGUEZ
ESP.gif
3:38.53
4
Ilya PODPOLNYY
ISR.gif
3:39.66
5
Jesse LISHCHUK
USA.gif
3:43.06
6
Yong-Bo LIN
TPE.gif
3:43.35
7
Edvards CEIPE
LAT.gif
4:03.01
8
Ayoub HAIDRA
ALG.gif
4:03.41
9
Khairul Naim ZAINAL
MAS.gif
4:04.50


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Agustin VERNICE
ARG.gif
3:30.10
2
Rafal ROSOLSKI
POL.gif
3:31.42
3
Thomas LUSTY
GBR.gif
3:31.51
4
Mohamed Ali MRABET
TUN.gif
3:33.76
5
Aleksey MOCHALOV
UZB.gif
3:36.55
6
Vagner JUNIOR SOUTA
BRA.gif
3:36.64
7
Cristian CANACHE
VEN.gif
3:55.53
  Eddy BARRANCO
PUR.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Women's K1 1000m
Non-Olympic Event

Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Final, the 4th, 5th, 6th and 7th Athletes from each Heat and the best 8th ranked Athlete between all Heats will qualify for the Semifinal

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Justyna ISKRZYCKA
POL.gif
3:54.84
2
Mariana PETRUSOVA
SVK.gif
3:55.61
3
Svetlana CHERNIGOVSKAYA
RUS.gif
3:55.76
4
Bolette Nyvang IVERSEN
DEN.gif
4:00.53
5
Maria VIRIK
NOR.gif
4:00.67
6
Anna Maria ZAGORSKA
SWE.gif
4:01.05
7
Eva BARRIOS
ESP.gif
4:03.37
8
Irina PODOINIKOVA
KAZ.gif
4:09.87
9
Alina URS
USA.gif
4:23.34


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tamara CSIPES
HUN.gif
3:54.30
2
Lizzie BROUGHTON
GBR.gif
3:56.45
3
Sarah BRUESSLER
GER.gif
3:57.28
4
Alina NEUMIARZHYTSKAYA
BLR.gif
3:58.91
5
Jitta LAAN VAN DER
NED.gif
4:01.46
6
Shinyoung JO
KOR.gif
4:14.70
7
Jia Ning Deborah SAW
SGP.gif
4:17.09
8
Siou-Hua YAN
TPE.gif
4:20.13
9
Melanie SCHEMBRI WAITE
MLT.gif
4:41.10
Link to post
Share on other sites
Women's C1 200m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes from each Heat and the 3 best 7th ranked Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Katie VINCENT
CAN.gif
45.94
2
Alena NAZDROVA
BLR.gif
46.02
3
Nevin HARRISON
USA.gif
46.11
4
Staniliya STAMENOVA
BUL.gif
46.32
5
Maria CORBERA
ESP.gif
47.75
6
Anais CATTELET
FRA.gif
49.43
7
Stefanica URSU
ROU.gif
50.09
8
Oulimata Ba FALL
SEN.gif
51.19
9
Blessing Toboh AMUSAR
NGR.gif
54.14


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Luqi ZHANG
CHN.gif
45.23
2
Bianka NAGY
HUN.gif
47.00
3
Vald. CONCEICAO DO NASCIMENTO
BRA.gif
47.47
4
Orasa THIANGKATHOK
THA.gif
47.50
5
Riska ANDRIYANI
INA.gif
47.97
6
Jana JEZOVA
CZE.gif
48.34
7
Annika LOSKE
GER.gif
48.48
8
Gulbakhor FAYZIEVA
UZB.gif
49.29
9
Clar. D. L. A. LOPEZ MONTESDEOCA
GUA.gif
51.99


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Dorota BOROWSKA
POL.gif
46.14
2
Maria MAILLIARD
CHI.gif
46.55
3
Katie REID
GBR.gif
47.64
4
Mariami KERDIKASHVILI
GEO.gif
48.29
5
Vanesa TOT
CRO.gif
48.33
6
Haeng Bok KO
PRK.gif
48.37
7
Namita CHANDEL
IND.gif
54.29
8
Nedra TRABELSI
TUN.gif
54.38
9
Yeojin KIM
KOR.gif
55.61


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Olesia ROMASENKO
RUS.gif
45.31
2
Anastasiia CHETVERIKOVA
UKR.gif
46.37
3
Teruko KIRIAKE
JPN.gif
47.88
4
Gabriela LADICOVA
SVK.gif
48.01
5
Thi Phuong TRUONG
VIE.gif
48.85
6
Julija GUTOVA
LAT.gif
49.78
7
Ruta DAGYTE
LTU.gif
50.29
8
Ming Yu LAW
HKG.gif
52.27
  I Cheng LEONG
MAC.gif
DNF
Link to post
Share on other sites
Men's C1 500m
Non-Olympic Event

Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes from each Heat and the 3 best 7th ranked Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Thomas SIMART
FRA.gif
1:47.54
2
Kuan-Chieh LAI
TPE.gif
1:48.54
3
Angel KODINOV
BUL.gif
1:48.62
4
Andras BODONYI
HUN.gif
1:48.89
5
Shahriyor DAMINOV
TJK.gif
1:50.42
6
Joosep KARLSON
EST.gif
1:50.44
7
Stefo LUTZ
CRO.gif
1:51.11
8
Phanuphong JIRANARONGCHAI
THA.gif
1:57.28
9
Leon MUSSELL
COK.gif
2:46.30


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Pavlo ALTUKHOV
UKR.gif
1:49.93
2
David BARREIRO
ESP.gif
1:50.80
3
Jiabin XU
CHN.gif
1:51.02
4
Vladlen DENISOV
UZB.gif
1:51.85
5
Manfred PALLINGER
AUT.gif
1:52.28
6
Ian ROSS
USA.gif
1:52.30
7
Ghailene KHATTALI
TUN.gif
1:53.80
8
Edwar PAREDES
VEN.gif
1:55.44
9
Dario MAKSIMOVIC
LUX.gif
2:13.88


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sebastian BRENDEL
GER.gif
1:47.32
2
Wiktor GLAZUNOW
POL.gif
1:48.29
3
Filip DVORAK
CZE.gif
1:48.40
4
Oleg TARNOVSCHI
MDA.gif
1:50.77
5
Gaurav TOMAR
IND.gif
1:52.21
6
Nicolae CRACIUN
ITA.gif
1:56.05
7
Chin Chuen TAN
SGP.gif
2:04.96
8
Gia GABEDAVA
GEO.gif
2:07.32
9
Josephat NGALI
KEN.gif
2:10.94


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Mikhail KARPOV
RUS.gif
1:48.31
2
Stefan-Andrei STRAT
ROU.gif
1:49.56
3
Matej RUSNAK
SVK.gif
1:50.71
4
Taeeun KIM
KOR.gif
1:53.38
5
Ara VIRABYAN
ARM.gif
1:56.72
6
Velibor MARINKOVIC
BIH.gif
1:57.17
7
Joaquim LOBO
MOZ.gif
2:01.05
  Gaona Grifa BELDIN DANIEL
PER.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Men's K2 500m
Non-Olympic Event

Heats Results
The 1st Teams from each Heat will qualify for the Final A, the 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Heat will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Stanislau DAINEKA
Dzmitry NATYNCHYK
BLR.gif
1:26.75
2
Pelayo ROZA
Pedro VAZQUEZ LLENIN
ESP.gif
1:31.49
3
Pierrick BAYLE
Aurelien LE GALL
FRA.gif
1:32.63
4
Dmytro BESPALKO
Vitalii BREZITSKYI
UKR.gif
1:33.23
5
Gihong GWON
Gilnam AN
KOR.gif
1:36.57
6
Linus BOLZERN
Maurus PFALZGRAF
SUI.gif
1:37.71
7
Sharma AJATSATRU
Jetli Singh NINGTHOUJAM
IND.gif
1:43.56
8
Brilend CHUTRA
Idealj LESHI
MKD.gif
1:57.68
  Ahmed Sameer Jumaah FARIS
Sulaiman Ahme. S. AL-SAMMARRAIE
IRQ.gif
DNS


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Zsombor NOE
Gabor BOGAR
HUN.gif
1:28.64
2
Marcus GROSS
Martin HILLER
GER.gif
1:29.10
3
Alexey DERGUNOV
Yevgeniy ALEXEYEV
KAZ.gif
1:29.60
4
Miles CROSS-WHITER
Alexander LEE
USA.gif
1:31.14
5
Jan VOREL
Vilem KUKACKA
CZE.gif
1:31.36
6
Roberts PUMPA
Martins VEISPALS
LAT.gif
1:34.01
7
Yik San TSOI
Yuen Fung MOK
HKG.gif
1:43.96
8
Adam ARIS
Khairul Naim ZAINAL
MAS.gif
1:45.21


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ervin HOLPERT
Marko NOVAKOVIC
SRB.gif
1:28.45
2
Taishi TANADA
Koyo NIIOKA
JPN.gif
1:31.81
3
Oleg GUSEV
Vitaly ERSHOV
RUS.gif
1:31.91
4
Sebastian DELGADO
Matias OTERO
URU.gif
1:32.30
5
Matteo TORNEO
Giulio DRESSINO
ITA.gif
1:33.50
6
Abdusattor GAFUROV
Saidilhomkhon NAZIROV
TJK.gif
1:39.45
7
Edgar TUTYAN
Vladimir ALAVERDYAN
ARM.gif
1:43.89
8
Pita TAUFATOFUA
Malakai AHOKAVA
TGA.gif
2:37.81
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...