website statistics
Jump to content

Јесен и зима 2023/24. Road to Paris 2024


Майкл
 Share

Recommended Posts

15 hours ago, ChandlerMne said:

Logicnije bi bilo da se drzavljanstva daju (ako vec ima sanse za to) pocetkom nego krajem ciklusa.

Што се тиче тајминга, изгледа да тај процес траје дуже него што се мисли. Сви су они били пријављени и за екипно првенство (децембар), али нису имали право наступа, јер још увек нису добили држављанства. Дилбара Салкарбек је ишла на припреме са клубом још у јуну/јулу. Багајева сам први пут видео у Србији у новембру 2022, а прво такмичење је имао тек септембра 2023. Да је имао целу 2023, верујем да би без проблема био у "зеленом".

Мислим да сам писао већ о томе да џудо савез нема стратегију довођења странаца попут рвачког или боксерског. Вероватно јер је и мања потреба за тим, џудо у Србији има највећи број такмичара од свих борилачких спортова.

Мислим да је једини странац којег је савез довео био Герасименко, а то је било пре 13-14 година. Остале је углавном доводила Звезда за своје потребе, са изузетком Нефедова и Пирола дел Роса, за њих немам појма како су и зашто дошли овде.

 

15 hours ago, ChandlerMne said:

Nisam gledao sve meceve ali dosta njih jesam i ovi "stranci" zaista nisu pokazali neke spektakularne domete, rezimirano gledano.

Али су показали колико се код нас слабо ради на борби у партеру, посебно код мушкараца. Багајев на међународном нивоу није завршио никог у партеру, а у Србији је на два такмичења 90% борби завршио на земљи. И Шогенов се јуче претворио мајстора за партер.

 

15 hours ago, ChandlerMne said:

Ima potencijala, talenta ali ne bih rekao da smo dobili nekog Molaeija recimo.

Занимљива ствар, кад је Молаи први пут мењао држављанство, Звезда је довела Реквиашвилија.

 

Иначе, тешко је узети такмичара тог квалитета, он је изузетак. Рецимо Бахреин има масу неких Чечена који не могу ни прву рунду да прођу, а за претпоставити је да плаћају више. Баш је на последњем ГС-у Дошен рутинирао једног у првој рунди (иначе старијег брата Тамерлана Башајева).

Edited by pedja789
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Jesse_Pinkman) said:

Aleksandra Havran u kvalifikacijama 631.4, ne znam zasto se ona i dalje forsira na juniorskim turnirima, ovaj rezultat je za finale seniorskog EP

Па зна се чије би место заузела, а Селектор то не жели :d

Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2024 at 3:28 PM, pedja789 said:

Што се тиче тајминга, изгледа да тај процес траје дуже него што се мисли. Сви су они били пријављени и за екипно првенство (децембар), али нису имали право наступа, јер још увек нису добили држављанства. Дилбара Салкарбек је ишла на припреме са клубом још у јуну/јулу. Багајева сам први пут видео у Србији у новембру 2022, а прво такмичење је имао тек септембра 2023. Да је имао целу 2023, верујем да би без проблема био у "зеленом".

Мислим да сам писао већ о томе да џудо савез нема стратегију довођења странаца попут рвачког или боксерског. Вероватно јер је и мања потреба за тим, џудо у Србији има највећи број такмичара од свих борилачких спортова.

Мислим да је једини странац којег је савез довео био Герасименко, а то је било пре 13-14 година. Остале је углавном доводила Звезда за своје потребе, са изузетком Нефедова и Пирола дел Роса, за њих немам појма како су и зашто дошли овде.

Slazem se, proces jeste dug, nekada i nasi savezi prave bespotrebne greske (kao veslacki savez) pa se proces dodatno komplikuje. 

Dzudo zaista nije sport u kome imamo potrebu za strancima, osim u -60 kg za muskarce i +100 kg. Godinana imamo problem u obije te kategorije. Naravno da je bolje da se tu pojavi neko nas ali zasto ne popuniti strancima ako se ukaze prilika.

Za razliku od Gerasimenkovog perioda, sada imamo odlican tim, ne mislim da je nemoguce da imamo pun tim u nekoj buducnosti.

On 2/25/2024 at 3:28 PM, pedja789 said:

Али су показали колико се код нас слабо ради на борби у партеру, посебно код мушкараца. Багајев на међународном нивоу није завршио никог у партеру, а у Србији је на два такмичења 90% борби завршио на земљи. И Шогенов се јуче претворио мајстора за партер.

Da, primijetio sam, godinama nam je problem parter, izgleda da nam to nikako ne napreduje. Mislim da su dovodili i strance kao trenere ali nista od poboljsanja. Ne znam zasto je to tako.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ChandlerMne said:

Dzudo zaista nije sport u kome imamo potrebu za strancima, osim u -60 kg za muskarce i +100 kg. Godinana imamo problem u obije te kategorije.

Мало људи конкурише уопште за те две категорије, ипак су то екстреми. Зато код жена имамо две добре такмичарке у -48, што је аномалија која ће се тешко поновити.

Иначе, момак који је сад освојио првенство у -60 је велики таленат, али је јако млад, тек треба да напуни 16, па је за очекивати да ће временом прећи у -66, можда и у -73.

Мене и чуди то што нисмо доводили тешкаше са стране. Ту је можда и најлакше наћи неког вољног да промени држављанство, јер највећи број добрих тешкаша долази из 4-5 држава. Русија ће овај циклус да заврши са тројицом у "зеленом", Грузија има најмање петорицу који могу да узму квоту, а места имају само за једног. Не кажем да требамо да доведемо, само примећујем.

 

48 minutes ago, ChandlerMne said:

Za razliku od Gerasimenkovog perioda, sada imamo odlican tim, ne mislim da je nemoguce da imamo pun tim u nekoj buducnosti.

Нисам сигуран на шта мислиш кад кажеш "пун тим". Свих 14 категорија за ОИ у овом тренутку имају само Јапан и Француска, потенцијално ће још можда Бразил и Јужна Кореја да попуне све. У Токију су само Јапан и Кореја имали свих 14.

А од вероватније варијанте, да на туру имамо пун тим који активно иде на такмичења, мислим да нас деле само већа улагања, односно да ово што имамо, шаљемо чешће на такмичења и у већем броју.

Ево за Линц је пријављено 15 такмичара у 11 категорија, али ми тај број такмичара имамо само на турнирима који су нам географски близу. Млађи џудисти све теже добијају шансу поред ових који су се већ наметнули резултатима. Па тако Јована Чакаревић и Кристина Нишавић тек сад дебитују на сениорском туру, а ова друга ради изједначене мечеве са Марицом Перишић, ако то није показатељ да има шта да покаже, ја не знам шта јесте. Николина Нишавић је била на ГП у Загребу, па сад у Линцу, а осим ако неким чудом не узме медаљу, следећи пут ћемо је гледати опет у Загребу. Мислим да би ти џудисти (рођени 03-05) много више профитирали од искуства на сениорском туру, него од такмичења на јуниорском.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...