website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Track Cycling UCI Nations Cup 2021 (Hong Kong)



Recommended Posts

Women's Sprint
Round of 16 Results
The 1st Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals
 
Round of 16 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
VECE Miriam
ITA.gif
W
2
CASAS ROIGE Helena
ESP.gif
-
 
Round of 16 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SATO Mina
WHT.gif
W
2
ROSIDI Anis Amira
WHT.gif
-
 
Round of 16 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
GODBY Madalyn
USA.gif
W
2
LEE Hoi Yan Jessica
HKG.gif
-
 
Round of 16 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
RODRIGUEZ HACOHEN Joanne
GUA.gif
W
2
MARQUARDT Mandy
USA.gif
-
Link to post
Share on other sites
  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Women's Sprint
Quarterfinals Results
The 1st Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals
 
Quarterfinal 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Wai Sze
HKG.gif
2
2
RODRIGUEZ HACOHEN Joanne
GUA.gif
0
 
Quarterfinal 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
KOBAYASHI Yuka
JPN.gif
2
2
GODBY Madalyn
USA.gif
0
 
Quarterfinal 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SATO Mina
WHT.gif
2
2
OHTA Riyu
WHT.gif
0
 
Quarterfinal 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
UMEKAWA Fuko
WHT.gif
2
2
VECE Miriam
ITA.gif
0
Link to post
Share on other sites
Men's Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Race
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAMBIE Ashton
USA.gif
4:05.316
2
WEINSTEIN Domenic
GER.gif
4:14.026
3
ROHDE Leon
GER.gif
4:15.077
4
MARTORELL HAGA Erik
ESP.gif
4:18.933
5
IMAMURA Shunsuke
JPN.gif
4:20.877
6
SKIVILD Robin
DEN.gif
4:26.609
7
MAZUR Dzianis
BLR.gif
4:27.654
8
HRYNIV Vitaliy
UKR.gif
4:34.164
9
KORNILOVS Vitalijs
LAT.gif
4:39.008
Link to post
Share on other sites
Women's Sprint
Semifinals Results
The 1st Athletes from each Semifinal will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Bronze Medal Race
 
Semifinal 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Wai Sze
HKG.gif
2
2
UMEKAWA Fuko
WHT.gif
0
 
Semifinal 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
KOBAYASHI Yuka
JPN.gif
2
2
SATO Mina
WHT.gif
0
Link to post
Share on other sites
Men's 1km Time Trial
Non-Olympic Event

Final Results
 
GER.gif GROSS Felix
1:00.774
 
WHT.gif MOHD ZONIS Muhammad Fadhil
1:01.772
 
ESP.gif PERALTA Juan
1:02.173
 
Rank
Athletes
Nation
Result
4
SAHROM Muhammad Ridwan
MAS.gif
1:02.898
5
KUBOKI Kazushige
JPN.gif
1:03.244
6
JIMENEZ ELIZONDO Ekain
ESP.gif
1:03.516
7
MATHIS Marco
GER.gif
1:04.119
8
TO Cheuk Hei
HKG.gif
1:04.160
Link to post
Share on other sites
Men's Scratch
Non-Olympic Event

Final Results
 
BLR.gif KARALIOK Yauheni
-
 
GER.gif MALCHAREK Moritz
-
 
JPN.gif KUBOKI Kazushige
-
 
Rank
Athletes
Nation
Result
4
HANSEN Tobias
DEN.gif
-
5
MARTORELL HAGA Erik
ESP.gif
-
6
MATZNER Stefan
AUT.gif
-
7
GLADYSH Roman
UKR.gif
-
  SIM Teck Kwang Calvin
SGP.gif
DNF
  KORNILOVS Vitalijs
LAT.gif
DNF
  TO Cheuk Hei
HKG.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
  • Sindo unfeatured this topic
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...