website statistics
Jump to content

Sportivi români calificați la JO Paris 2024 Road to Paris 2024


 Share

Recommended Posts

17 minutes ago, Ionut said:

Datorita calificarii echipei de polo, cel mai probabil vom avea peste 90 de sportivi la Paris. Imi e cam greu sa cred ca vom ajunge la 100, dar 90+ e un numar decent.

Eu spun ca vom avea peste 100 de sportivi pentru jocurile olimpice. Deja suntem la 76 (2 judoka, 2 haltere, 2-3 tenis de camp, 1 tenis de masa baieti, 7-8 atleti, 1 triatlon, 1 tir cu arcul, +1-2 inot, 1 box feminin, 1-2 ciclism, 1 tir, 2-3 scrima)

Link to comment
Share on other sites

Da, e plauzibil. Ar mai fi si luptele de luat in considerare. Si de acolo probabil o sa vina 2-3 sportivi. Asta desi la europenele de la Bucuresti ne-am prezentat, din punctul meu de vedere, slab la categoriile olimpice.

 

Sunt curios la judo daca putem califica 2 sportivi. Acolo mi se pare ca e dezastru. Iar la scrima, acolo cred ca ne vom baza doar pe turneele de calificare. Iulian Teodosiu nu pare sa mai aiba sanse bune sa se califice pe baza clasamentului, iar Malina Calugareanu e cam inconstanta si nici ea nu cred ca se poate califica direct.

 

Mai am mari indoieli ca vom reusi sa ne calificam la tir. Laura Ilie e total iesita din forma si nici Roxana Sidi nu pare a fi intr-o forma foarte buna.

 

Sper totusi ca urmatoarele luni vor fi excelente pentru ai nostri si poate vom avea parte si de cateva surprize.

Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2024 at 1:12 PM, Ionut said:

Ar mai fi si luptele de luat in considerare. Si de acolo probabil o sa vina 2-3 sportivi. Asta desi la europenele de la Bucuresti ne-am prezentat, din punctul meu de vedere, slab la categoriile olimpice.

Andreea Ana la 53 kg, Zelenkyh la 62 kg

 

Sunt curios la judo daca putem califica 2 sportivi. Acolo mi se pare ca e dezastru.

Slabe sanse; chiar, daca printr-un miracol, s-ar califica cineva, tot va fi pielea pwlii la Paris

Iar la scrima, acolo cred ca ne vom baza doar pe turneele de calificare. Iulian Teodosiu nu pare sa mai aiba sanse bune sa se califice pe baza clasamentului, iar Malina Calugareanu e cam inconstanta si nici ea nu cred ca se poate califica direct.

Cred ca Malina se va califica 

 

Mai am mari indoieli ca vom reusi sa ne calificam la tir. Laura Ilie e total iesita din forma si nici Roxana Sidi nu pare a fi intr-o forma foarte buna.

Laura Ilie ocheste alte tinte de vreo cateva luni; n-o vad ajungand la Paris

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2024 at 12:15 PM, Ionut said:

Datorita calificarii echipei de polo, cel mai probabil vom avea peste 90 de sportivi la Paris. Imi e cam greu sa cred ca vom ajunge la 100, dar 90+ e un numar decent.

Din pacate la multe sporturi nu prea mai avem nicio sansa la medalii, ca alta data...

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, vlad said:

Din pacate la multe sporturi nu prea mai avem nicio sansa la medalii, ca alta data...

Ca sporturi, sanse la medalii avem la:

Canotaj - 4-5 medalii

Kayak canoe - 1-2 medalii

Inot - 1-2 medalii

Haltere - 1-2 medalii

 

Sporturi cu sanse mai mici:

Gimnastica artistica - 1 medalie

Atletism - 1 medalie

Tenis de masa - 1 medalie

Box - 1 medalie

Mountain Bike - 1 medalie

Lupte libere - 1 medalie

 

Sporturi cu sanse minime

Judo, Tenis, scrima.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, IoNuTzZ said:

Ca sporturi, sanse la medalii avem la:

 

Canotaj - 4-5 medalii

Putin cam optimist; eu vad 3, max 4 medalii (W2x, W2-, W 8+) 

Kayak canoe - 1-2 medalii

Sper la 2; ratiunea imi spune ca, cel mai probabil, va fi doar una

Inot - 1-2 medalii

Dopatul cu fata de sacal si aere de filosof si-a ales prost momentul de-a se strecura pe scena mondiala; trebuia sa forteze la Tokyo. Acum nu va prinde nici o finala

Haltere - 1-2 medalii

Nu urmaresc sportul asta unde dopajul e la ordinea zilei; ar trebui scos din programul olimpic

 

Sporturi cu sanse mai mici:

Gimnastica artistica - 1 medalie

Atletism - 1 medalie

Tenis de masa - 1 medalie

Box - 1 medalie

Mountain Bike - 1 medalie

Lupte libere - 1 medalie

Cel mult o medalie din tot amalgamul asta; sanse ceva mai mari cred ca le are boxul (feminin)

 

19 hours ago, IoNuTzZ said:

 

Edited by zob79
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, zob79 said:

 

Sabrina Voniea, locul 4 la sol intr-o finala unde au participat cele mai bune, are dificultate, executie bune; sansele sunt bune pentru medalie.

 

Vlad Dascalu mountain bike a castigat la Jocurile Europene si are medalii si in cupa mondiala unde participa cei mai buni.

 

Alina Rotaru bronz mondial a inceput sezonul cu o saritura foarte buna la fel si Florentina Iusco care sare constant peste 6.60.

 

Bernadette Szocs intr-o zi buna poate bate pe absolut oricine asadar si ea are sanse destul de bune

 

Lacramioara Perijoc clar e una dintre favorite.


Canotaj W2X, W2-, W8+ la momentu acesta sunt niste medalii 90% sigur. Orice echipaj masculin poate sa ia medalie.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, IoNuTzZ said:

Sabrina Voniea, locul 4 la sol intr-o finala unde au participat cele mai bune, are dificultate, executie bune; sansele sunt bune pentru medalie.

N-are nici o medalie intr-o competitie de nivelul/presiunea JO; e greu sa te autodepasesti tocmai acolo; sanse 20%

 

Vlad Dascalu mountain bike a castigat la Jocurile Europene si are medalii si in cupa mondiala unde participa cei mai buni.

Te cred pe cuvant :) nu urmaresc activitatea asta, n-o consider sport

 

Alina Rotaru bronz mondial a inceput sezonul cu o saritura foarte buna la fel si Florentina Iusco care sare constant peste 6.60.

Ai vazut cu ce cifre s-au luat medalii la mondialul de anul trecut; Alina ar tb sa sara peste 7m pt bronz, lucru care nu e deloc usor. sanse 25-30%

 

Bernadette Szocs intr-o zi buna poate bate pe absolut oricine asadar si ea are sanse destul de bune

Nu poate bate o chinezoaica/japoneza, si n-are cum sa ia medalie fara a intalni un astfel de exemplar. Medalia (de bronz) ar putea veni de la echipe, daca avem noroc la tragerea la sorti.

 

Lacramioara Perijoc clar e una dintre favorite.

Boxul e un sport influentat masiv de mafia arbitrilor; Perijoc e o mare sportiva, dar nu poate depasi jocurile de culise.


Canotaj W2X, W2-, W8+ la momentu acesta sunt niste medalii 90% sigur. Orice echipaj masculin poate sa ia medalie.

W2x - 95%, W8+ si W2 - cam 75-80%. Echipajele masculine calificate sunt valoroase, dar nu favorite; dupa cum ai vazut la Tokyo, forma din ziua respectiva sau amanunte precum culoarul de concurs, vantul s.a pot face diferenta. Sper si eu la o medalie adusa de baieti

 

 

Link to comment
Share on other sites

E clar ca cei de la canotaj vor duce greul la aceste Jocuri Olimpice. La fel ca si @IoNuTzZ, anticipez si eu minim 4 medalii.

 

Sunt increzator ca David Popovici va merge la Paris in forma maxima, dar chiar si asa, cred ca va lua maxim o medalie. Eu mizez pe medalie la proba de 200 liber.

 

La kaiac-canoe ar fi frumos ca si baietii de la C2 sa intre in lupta pentru podium, dar sunt sanse mici. Aici mizez pe o medalie obtinuta de  Catalin Chirila.

 

Inca o medalie cred ca va veni de la haltere. Si Cambei, dar si Toma sunt capabile sa urce pe podium. Realist vorbind insa, probabil vom lua maxim o medalie.

 

Personal, ii mai vad cu sanse de podium pe Lacramioara Perijoc (box), Bianca Ghelber (atletism), Vlad Dascalu (mountain bike), Sabina Voinea (gimnastica) si Andreea Ana (lupte). Da, la atletism consider ca Ghelber are sanse mai bune decat Alina Rotaru. 

 

Eu am mari sperante ca vom lua minim 7 medalii, ceea ce ar fi foarte bine daca am compara cu ultimele doua editii.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...