website statistics
Jump to content

Beach Volleyball FIVB Future Pro Tour 2022 (Cervia)


 Share

Recommended Posts

Official Schedule
Central European Summer Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, May 26th

09:00 Women's Tournament Qualification Round

12:20 Men's Tournament Qualification Round

Friday, May 27th

09:00 Women's Preliminary Round, Day 1

12:20 Men's Preliminary Round, Day 1

 

Saturday, May 28th

08:30 Women's Preliminary Round, Day 2

10:10 Men's Preliminary Round, Day 2

12:00 Men's Round of 12
13:40 Women's Round of 12
15:20 Women's Quartelfinals

17:00 Men's Quartelfinals


Sunday, May 29th
09:00 Women's Semifinals

11:00 Men's Semilfinals

13:00 Women's Tournament Bronze Medal Match

14:00 Women's Tournament Gold Medal Match

15:00 Men's Tournament Bronze Medal Match
16:00 Men's Tournament Gold Medal Match

 

Link to comment
Share on other sites

Women's Tournament (4/19)
First Qualifying Round Results
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Second Qualifying Round

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Betschart, M./Zobrist :SUI

:POL Lodej/Ciezkowska

2-1 (20-22, 24-22, 15-13)

Bentele/Lutz, A. :SUI

:CHN Wang/X. Y. Xia

2-0 (21-0, 21-0)

Breidenbach/Benazzi :ITA

:FIN Parkkinen/Prihti

1-2 (21-16, 11-21, 12-15)

Everaert/Poiesz :NED

:SCO Beattie/Coutts

2-0 (21-16, 24-22)

Bianchi/Mattavelli :ITA

:NED Piersma B./Bekhuis

0-2 (14-21, 15-21)

Dunarova/Resova :CZE

:POL Ceynowa/Jundzill

2-0 (21-18, 21-18)

Manavi/Kalamaridou :GRE

:ITA Ditta/They

1-2 (17-21, 21-19, 7-15)

Florian/Bouza :ESP

:HUN Gubik/Hajós

2-0 (21-13, 21-11)

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Tournament (5/22)
First Qualifying Round Results
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Second Qualifying Round

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Klasnic/Kolaric :SRB

:NZL Hartles/Nicklin

1-2 (19-21, 21-17, 16-18)

Popov/Reznik :UKR

:LTU Vincelovic/Rumsevicius

2-0 (21-17, 21-14)

Hajós/Stréli :HUN

:ESP Monfort/Pérez

1-2 (21-15, 17-21, 12-15)

Florczyk/Lejawa :POL

:NED Boehlé/Sengers

1-2 (21-15, 30-32, 9-15)

Zürcher/Jordan :SUI

:CZE Bercik, V./Dzavoronok

2-1 (16-21, 21-13, 15-10)

Seiser/Trummer :AUT

:GRE Ntallas/Antiol Kola

2-0 (21-14, 21-16)

Laenen/Goset :BEL

:AUT Doppler/Kunert

0-2 (15-21, 13-21)

Szalankiewicz/Czachorowski :POL

:GER Huster/Pfretzschner, S.

2-1 (21-18, 15-21, 15-11)

 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was featured
Women's Tournament (4/19)
Second Qualifying Round Results
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Preliminary Round

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Bentele/Lutz, A. :SUI

:SUI Betschart, M./Zobrist 

2-0 (21-18, 21-17)

Everaert/Poiesz :NED

:FIN Parkkinen/Prihti

0-2 (17-21, 18-21)

  Ditta/They :ITA

:NED Piersma B./Bekhuis

2-0 (21-17, 21-19)

Florian/Bouza :ESP

:CZE Dunarova/Resova 

1-2 (21-18, 22-24, 11-15)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Tournament (5/22)
Second Qualifying Round Results
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Preliminary Round

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Popov/Reznik :UKR

:NZL Hartles/Nicklin

2-1 (19-21, 21-12, 15-10)

  Boehlé/Sengers :NED

:ESP Monfort/Pérez

2-1 (15-21, 21-16, 23-21)

Seiser/Trummer :AUT

:SUI Zürcher/Jordan 

1-2 (21-14, 18-21, 14-16)

Szalankiewicz/Czachorowski :POL

:AUT Doppler/Kunert

0-2 (17-21, 15-21)

 

Link to comment
Share on other sites

Women's Tournament (4/19)
Preliminary Round Results
24 Teams, 6 Groups, the 1st Teams from each Group will qualify for the Quartelfinals, the 2nd and 4rdTeams from each Group will qualify for the Round of 12

 

Group A

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Van Driel, M./Piersma E. :NED

:CAN Marcelle/Sorra

2-0 (21-17, 22-20)

Scampoli/Bianchin :ITA

:ITA Cali/Tega

2-0 (21-16, 21-13)
Scampoli/Bianchin :ITA :NED Van Driel, M./Piersma E.  2-0 (21-18, 21-18)
  Cali/Tega :ITA :CAN Marcelle/Sorra 2-0 (21-14, 21-18)

 

Group A Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:ITA Scampoli/Bianchin  4 2 0 4 0 MAX 84 65 1.2923
:NED Van Driel, M./Piersma E.  3 1 1 2 2 1.000 79 79 1.0000
:ITA Cali/Tega 3 1 1 2 2 1.000 71 74 0.9595
:CAN Marcelle/Sorra 2 0 2 0 4 0.000 69 85 0.8118


 

Group B

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Hashimoto/Reika :JPN

:UKR Khmil/Lazarenko

1-2 (21-19, 17-21, 14-16)

Zeimann/Polley :NZL

:ITA Ditta/They

2-0 (21-19, 21-13)
Zeimann/Polley :NZL :UKR Khmil/Lazarenko 1-2 (21-23, 21-15, 13-15)
  Ditta/They :ITA :JPN Hashimoto/Reika  0-2 (14-21, 19-21)

 

Group B Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:UKR Khmil/Lazarenko 4 2 0 4 2 2.000 109 107 1.0187
:NZL Zeimann/Polley  3 1 1 3 2 1.500 97 85 1.1412
:JPN Hashimoto/Reika  3 1 1 3 2 1.500 94 89 1.0562
:ITA Ditta/They 2 0 2 0 4 0.000 65 84 0.7738


 

Group C

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Van Driel, E./Ypma :NED

:SUI Bentele/Lutz, A.

2-0 (21-16, 21-10)

Menegatti/Gottardi :ITA

:CZE Dunarova/Resova

2-0 (21-17, 21-13)
Menegatti/Gottardi :ITA :NED Van Driel, E./Ypma  2-1 (18-21, 21-16, 15-11)
  Dunarova/Resova :CZE :SUI Bentele/Lutz, A. 0-2 (15-21, 19-21)

 

Group C Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:ITA Menegatti/Gottardi  4 2 0 4 1 4.000 96 78 1.2308
:NED Van Driel, E./Ypma  3 1 1 3 2 1.500 90 80 1.1250
:SUI Bentele/Lutz, A. 3 1 1 3 2 1.000 68 76 0.8947
:CZE Dunarova/Resova 2 0 2 2 4 0.000 64 84 0.7619


 

Group D

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Harnett/Dormann :CAN

:CHI Mardones/Natalia

2-1 (21-15, 18-21, 15-6)

Orsi Toth, V./Orsi Toth, R. :ITA

:FIN Parkkinen/Prihti

2-0 (21-18, 21-16)
Orsi Toth, V./Orsi Toth, R. :ITA :CAN Harnett/Dormann  2-0 (21-12, 21-9)
  Parkkinen/Prihti :FIN :CHI Mardones/Natalia 2-0 (21-10, 21-15)

 

Group D Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:ITAOrsi Toth, V./Orsi Toth, R.  4 2 0 4 0 MAX 84 55 1.5273
:CAN Harnett/Dormann  3 1 1 2 3 0.667 75 84 0.8929
:FIN Parkkinen/Prihti 3 1 1 2 2 1.000 76 67 1.1343
:CHI Mardones/Natalia 2 0 2 1 4 0.250 67 96 0.6979

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Tournament (5/22)
Preliminary Round Results
24 Teams, 6 Groups, the 1st Teams from each Group will qualify for the Quartelfinals, the 2nd and 4rdTeams from each Group will qualify for the Round of 12

 

Group A

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Marchetto/Viscovich :ITA

:UKR Popov/Reznik

0-2 (15-21, 10-21)

Cairus/Hannibal :URU

:NED Boehlé/Sengers

1-2 (21-19, 17-21, 13-15)
  Boehlé/Sengers :NED :UKR Popov/Reznik 0-2 (16-21, 18-21)
Cairus/Hannibal :URU :ITA Marchetto/Viscovich  2-0 (21-19, 21-14)

 

Group A Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:UKR Popov/Reznik 4 2 0 4 0 MAX 84 59 1.4237
:NED Boehlé/Sengers 3 1 1 2 3 0.667 89 93 0.9570
:URU Cairus/Hannibal  3 1 1 3 2 1.500 93 88 1.0568
:ITA Marchetto/Viscovich  2 0 2 0 4 0.000 58 84 0.6905


 

Group B

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Dumek/Sedlak :CZE

:AUT Doppler/Kunert

2-0 (21-17, 21-19)

Reid/O'Dea B. :NZL

:ITA Manni/Vanni

1-2 (21-13, 12-21, 10-15)
  Manni/Vanni :ITA :CZE Dumek/Sedlak  1-2 (21-13, 19-21, 10-15)
Reid/O'Dea B. :NZL :AUT Doppler/Kunert 2-0 (21-14, 21-18)

 

Group B Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:CZE Dumek/Sedlak  4 2 0 4 1 4.000 91 86 1.0581
:ITA Manni/Vanni 3 1 1 3 3 1.000 99 92 1.0761
:NZL Reid/O'Dea B.  3 1 1 3 2 1.500 85 81 1.0494
:AUT Doppler/Kunert 2 0 2 0 4 0.000 68 84 0.8095


 

Group C

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Fuller/O'Dea, S. :NZL

:ESP Monfort/Pérez

1-2 (21-17, 19-21, 11-15)

Elazar/Ohana :ISR

:ITA Hanni, T./Di Silvestre

2-1 (15-21, 23-21, 15-11)
Elazar/Ohana :ISR :ESP Monfort/Pérez 2-0 (21-12, 21-17)
  Hanni, T./Di Silvestre :ITA :NZL Fuller/O'Dea, S.  1-2 (16-21, 21-16, 8-15)

 

Group C Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:ISR Elazar/Ohana  4 2 0 4 1 4.000 95 82 1.1585
:ESP Monfort/Pérez 3 1 1 3 3 0.667 82 93 0.8817
:NZL Fuller/O'Dea, S.  3 1 1 3 3 1.000 103 98 1.0510
:ITA Hanni, T./Di Silvestre 2 0 2 2 4 0.500 98 105 0.9333


 

Group D

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Schubert/Hodges :AUS

:POL Kruk/Miszczuk

0-2 (18-21, 14-21)

Windisch/Dal Corso :ITA

:SUI Zürcher/Jordan

0-2 (18-21, 16-21)
  Zürcher/Jordan :SUI :POL Kruk/Miszczuk 2-1 (21-13, 12-21, 20-18)
Windisch/Dal Corso :ITA :AUS Schubert/Hodges  0-2 (21-23, 11-21)

 

Group D Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:SUI Zürcher/Jordan 4 2 0 4 1 4.000 95 86 1.1047
:POL Kruk/Miszczuk 3 1 1 3 2 1.500 94 85 1.1059
:AUS Schubert/Hodges  3 1 1 2 2 1.000 76 74 1.0270
:ITA Windisch/Dal Corso  2 0 2 0 4 0.000 66 86 0.7674

 

 

Link to comment
Share on other sites

Women's Tournament (4/19)

 

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals

:ITA Claudia Scampoli

:ITA Margherita Bianchin

- - -

:ITA Claudia Scampoli

:ITA Margherita Bianchin

25 16 -

:SUI Menia Bentele

:SUI Anna Lutz

21 13 15 Gold Medal Match

:WHT Bye

:WHT Bye

- - -

:SUI Menia Bentele

:SUI Anna Lutz

21 21 -

:SUI Menia Bentele

:SUI Anna Lutz

27 21 -

:CAN Amanda Harnett

:CAN Alina Dormann

17 17 -

:ITA Valentina Cali

:ITA Margherita Tega

16 17 -

:NZL Alice Zeimann

:NZL Shaunna Marie Polley

22 16 18

:ITA Marta Menegatti

:ITA Valentina Gottardi

19 21 12

:SUI Menia Bentele

:SUI Anna Lutz

16 15 -

:NZL Alice Zeimann

:NZL Shaunna Marie Polley

21 21 -

:WHT Bye

:WHT Bye

- - -

:ITA Marta Menegatti

:ITA Valentina Gottardi

20 21 20

:ITA Marta Menegatti

:ITA Valentina Gottardi

- - -

:ITA Viktoria Orsi Toth

:ITA Reka Orsi Toth

- - -

:ITA Viktoria Orsi Toth

:ITA Reka Orsi Toth

21 21 -

:ITA Viktoria Orsi Toth

:ITA Reka Orsi Toth

17 21 12

:NED Mexime van Driel

:NED Emma Piersma

21 21 -

:WHT Bye

:WHT Bye

- - -

:NED Emi van Driel

:NED Pleun Ypma

21 21 -

:NED Emi van Driel

:NED Pleun Ypma

14 17 -

:JPN Suzuka Hashimoto

:JPN Reika Murakami

16 16 -

:NED Mexime van Driel

:NED Emma Piersma

21 21 -

:NED Mexime van Driel

:NED Emma Piersma

21 21 -

:NED Mexime van Driel

:NED Emma Piersma

21 15   Bronze Medal Match

:FIN Anniina Parkkinen

:FIN Valma Vilhelmiina Prihti

17 19 -

:WHT Bye

:WHT Bye

- - -

:UKR Anhelina Khmil

:UKR Tetiana Lazarenko

19 18 -

:ITA Marta Menegatti

:ITA Valentina Gottardi

20 17 -

:UKR Anhelina Khmil

:UKR Tetiana Lazarenko

- - -

:ITA Viktoria Orsi Toth

:ITA Reka Orsi Toth

22 21 -

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Tournament (5/22)

 

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals

:UKR Sergiy Popov

:UKR Eduard Reznik

- - -

:UKR Sergiy Popov

:UKR Eduard Reznik

17 21 -

:ITA Fabrizio Manni

:ITA Francesco Vanni

21 24 - Gold Medal Match

:WHT Bye

:WHT Bye

- - -

:NZL Bradley Fuller

:NZL Sam O'Dea

19 21 13

:ITA Fabrizio Manni

:ITA Francesco Vanni

21 23 -

:ITA Fabrizio Manni

:ITA Francesco Vanni

21 19 15

:NZL Thomas Reid

:NZL Ben O'Dea

14 18 -

:NED Dirk Boehlé

:NED Mees Sengers

15 16 -

:SUI Immanuel Zürcher

:SUI Jonathan Jordan

19 22 -

:ITA Fabrizio Manni

:ITA Francesco Vanni

21 21 -

:NED Dirk Boehlé

:NED Mees Sengers

21 21 -

:WHT Bye

:WHT Bye

- - -

:SUI Immanuel Zürcher

:SUI Jonathan Jordan

21 21 -

:SUI Immanuel Zürcher

:SUI Jonathan Jordan

- - -

:ISR Eylon Elazar

:ISR Netanel Amiram Ohana

- - -

:ISR Eylon Elazar

:ISR Netanel Amiram Ohana

21 23 -

:ISR Eylon Elazar

:ISR Netanel Amiram Ohana

11 15 -

:AUS Zachery Schubert

:AUS Thomas Hodges

19 12 -

:WHT Bye

:WHT Bye

- - -

:POL Milosz Kruk

:POL Mikolaj Miszczuk

19 19 -

:URU Marco Cairus Lucarelli

:URU Hans Hannibal

14 21 -

:URU Marco Cairus Lucarelli

:URU Hans Hannibal

21 21 -

:ESP Javier Monfort Minaya

:ESP Pablo Pérez Suárez

18 16 -

:AUS Zachery Schubert

:AUS Thomas Hodges

21 27 -

:AUS Zachery Schubert

:AUS Thomas Hodges

21 21 - Bronze Medal Match

:AUS Zachery Schubert

:AUS Thomas Hodges

21 21 -

:WHT Bye

:WHT Bye

- - -

:CZE Jan Dumek

:CZE Jiri Sedlak

15 25 -

:SUI Immanuel Zürcher

:SUI Jonathan Jordan

21 15 4

:CZE Jan Dumek

:CZE Jiri Sedlak

- - -

:ISR Eylon Elazar

:ISR Netanel Amiram Ohana

18 21 15

 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unfeatured

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...