web
analytics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

Vojthas

Totallympics World Class
  • Content Count

    507
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    3

Vojthas last won the day on June 14

Vojthas had the most liked content!

Community Reputation

143 Reputation Awards: 1 Silver Medal

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    02/01/95
  • Nation
    Poland
  • Favourite Olympic Games
    Both
  • Favourite Sports
    modern penathlon, curling, volleyball, field hockey, water polo, equestrian
  • Favourite Athletes
    Poles and Hungarians
  • Real Name
    Wojciech Nowakowski
  • Job
    sport journalist

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. When did you see the Polish dressage team last time?
  2. I said it's the closest one, though I know it is quite far. To be clear - I meant the "eau" part, not the "ful"
  3. Will we have any provisional standings in the recent competitions? Maybe if @Wanderer is busy, @Sindo could do it as he seem to be his deputy right now
  4. [hide] Preliminary Round June 21st - July 2nd, 2019 24 Nations, 6 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group and the 4 best 3rd ranked Nations from all Groups will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 21st 2019, h. 22:00 Egypt 3 0 Zimbabwe June 22nd 2019, h. 16:30 Congo DR 2 0 Uganda June 26th 2019, h. 19:00 Uganda 2 2 Zimbabwe June 26th 2019, h. 22:00 Egypt 2 1 Congo DR June 30th 2019, h. 21:00 Uganda 0 2 Egypt June 30th 2019, h. 21:00 Zimbabwe 1 3 Congo DR Group B Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 22nd 2019, h. 19:00 Nigeria 4 0 Burundi June 22nd 2019, h. 21:00 Guinea 2 1 Madagascar June 26th 2019, h. 16:30 Nigeria 3 0 Guinea June 27th 2019, h. 16:30 Madagascar 2 0 Burundi June 30th 2019, h. 18:00 Madagascar 0 4 Nigeria June 30th 2019, h. 18:00 Burundi 1 1 Guinea Group C Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 23rd 2019, h. 19:00 Senegal 3 1 Tanzania June 23rd 2019, h. 22:00 Algeria 2 0 Kenya June 27th 2019, h. 19:00 Senegal 2 1 Algeria June 27th 2019, h. 22:00 Kenya 2 2 Tanzania July 1st 2019, h. 21:00 Kenya 0 2 Senegal July 1st 2019, h. 21:00 Tanzania 0 2 Algeria Group D Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 23rd 2019, h. 16:30 Morocco 2 1 Namibia June 24th 2019, h. 16:30 Cote d'Ivoire 1 1 South Africa June 28th 2019, h. 19:00 Morocco 0 2 Cote d'Ivoire June 28th 2019, h. 22:00 South Africa 3 0 Namibia July 1st 2019, h. 18:00 South Africa 2 1 Morocco July 1st 2019, h. 18:00 Namibia 0 2 Cote d'Ivoire Group E Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 24th 2019, h. 19:00 Tunisia 2 0 Angola June 24th 2019, h. 22:00 Mali 2 0 Mauritania June 28th 2019, h. 16:30 Tunisia 1 1 Mali June 29th 2019, h. 16:30 Mauritania 0 3 Angola July 2nd 2019, h. 21:00 Mauritania 0 3 Tunisia July 2nd 2019, h. 21:00 Angola 2 1 Mali Group F Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 25th 2019, h. 19:00 Cameroon 4 0 Guinea-Bissau June 25th 2019, h. 22:00 Ghana 3 0 Benin June 29th 2019, h. 19:00 Cameroon 2 2 Ghana June 29th 2019, h. 22:00 Benin 0 0 Guinea-Bissau July 2nd 2019, h. 18:00 Benin 0 3 Cameroon July 2nd 2019, h. 18:00 Guinea-Bissau 0 3 Ghana [/hide]
  5. I'd say it was a pole vault, unless this 5,81 was measured in cm and it was a real "lisek" (for those not speaking Polish - "little fox").
  6. Practically true interpretation, though not 100% express the theory - in fact it gives three athlete quota and cancels the one achieved earlier and the latter is given to individual FOQT.
  7. [hide] Preliminary Round June 15th - June 26th, 2019 16 Nations, 4 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals Group A Date & Time (GMT -4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 15th 2019, h. 19:30 Canada 4 0 Martinique June 15th 2019, h. 22:00 Mexico 3 0 Cuba June 19th 2019, h. 20:00 Cuba 2 0 Martinique June 19th 2019, h. 22:30 Mexico 2 1 Canada June 23rd 2019, h. 18:00 Canada 2 1 Cuba June 23rd 2019, h. 20:30 Martinique 0 4 Mexico Group B Date & Time (GMT -4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 16th 2019, h. 18:00 Haiti 2 2 Bermuda June 16th 2019, h. 20:30 Costa Rica 2 0 Nicaragua June 20th 2019, h. 19:00 Nicaragua 2 1 Haiti June 20th 2019, h. 21:30 Costa Rica 2 0 Bermuda June 24th 2019, h. 18:30 Bermuda 1 2 Nicaragua June 24th 2019, h. 21:00 Haiti 0 3 Costa Rica Group C Date & Time (GMT -4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 17th 2019, h. 19:00 Curaçao 0 3 El Salvador June 17th 2019, h. 21:30 Jamaica 1 3 Honduras June 21st 2019, h. 19:00 El Salvador 2 1 Jamaica June 21st 2019, h. 21:30 Honduras 4 0 Curaçao June 25th 2019, h. 20:00 Jamaica 2 0 Curaçao June 25th 2019, h. 22:30 Honduras 1 1 El Salvador Group D Date & Time (GMT -4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 18th 2019, h. 19:30 Panama 1 2 Trinidad and Tobago June 18th 2019, h. 22:00 United States 4 0 Guyana June 22nd 2019, h. 17:30 Guyana 0 2 Panama June 22nd 2019, h. 20:00 United States 3 1 Trinidad and Tobago June 26th 2019, h. 18:30 Trinidad and Tobago 3 0 Guyana June 26th 2019, h. 21:00 Panama 1 2 United States [/hide]
  8. [hide] Preliminary Round June 14th - June 24th, 2019 12 Nations, 3 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group and the 2 best 3rd ranked Teams between all Groups will qualify for the Quarterfinals Group A Date & Time (GMT -3) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 14th 2019, h. 21:30 Brazil 3 0 Bolivia June 15th 2019, h. 16:00 Venezuela 2 1 Peru June 18th 2019, h. 18:30 Bolivia 1 2 Peru June 18th 2019, h. 21:30 Brazil 1 1 Venezuela June 22nd 2019, h. 16:00 Peru 0 2 Brazil June 22nd 2019, h. 16:00 Bolivia 1 2 Venezuela Group B Date & Time (GMT -3) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 15th 2019, h. 19:00 Argentina 2 2 Colombia June 16th 2019, h. 16:00 Paraguay 1 0 Qatar June 19th 2019, h. 18:30 Colombia 2 0 Qatar June 19th 2019, h. 21:30 Argentina 2 1 Paraguay June 23rd 2019, h. 16:00 Qatar 0 3 Argentina June 23rd 2019, h. 16:00 Colombia 1 1 Paraguay Group C Date & Time (GMT -3) Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 16th 2019, h. 19:00 Uruguay 2 0 Ecuador June 17th 2019, h. 20:00 Japan 1 1 Chile June 20th 2019, h. 20:00 Uruguay 2 2 Japan June 20th 2019, h. 20:00 Ecuador 0 1 Chile June 24th 2019, h. 20:00 Chile 0 2 Uruguay June 24th 2019, h. 20:00 Ecuador 1 0 Japan [/hide]
  9. Well, what's so innovative? I bet that it was already an idea in one of billions school all over the world by one of billons PE teachers.
  10. After reading the whole discussion I don't really think it's Gianlu who used some marijuana or other "medicament"
  11. According to Hungarian Olympic Committee (from 26th April 2019) the Minsk 2019 will serve for OQE in archery, table tennis, shooting and karate. In canoe sprint it will be an official European Championships, but no Tokyo quotas are to be allocated. source
  12. The only continental qualification event for Europe in Canoe Sprint is the one in Poznań in May 2020. Besides, the dates for the qualification events in the document you can find in this thread's first post start with August 2019 so nothing before World Champs in Szeged counts.
  13. And the other thing is that most federations creates as much ununderstandable systems as possible, so that they were the only ones to really know, who is qualified.
  14. @dareza @VolleyRuller96 - I hope you're both wrong - neither Serbians will be unstopable nor the Polish defeat was easy to predict. I think it was our worst game in the VNL this season, which doesn't mean Serbia played well - just what they played was enough to beat us today. But I think it will be much harder in Olympic qualifications, when we'll help our girls with the best doping in the world.
×
×
  • Create New...