website statistics
Jump to content

2021-2024 Canadian Athlete Summer Olympic Database


 Share

Recommended Posts

:CAN 2021-2024 Canadian Athlete Summer Olympic Database :CAN

 

Welcome to the Canadian Athlete Olympic Database. Here we will track the performance of Canadian athletes starting from August 2021 (after the 2020 Summer Olympics) until the beginning of the 2024 Summer Olympics. This database will primarily focus on tracking athlete and team performances in Summer Olympic events. Some exceptions will be for non-Olympic events where athletes may seamless transition to an Olympic event just before the Olympics such as different weight classes in combat sports or lead/bouldering events in sport climbing.

 

Each athlete/team who competed at a top level competition such as world championships, world cup/series events, Pan American championships, multi-sport games or other high level competitions will be listed.

 

Click the sport below to be taken to that respective sport's page where you will have access to the athletes/teams.

 

Archery-Center.png

 

Archery

Artistic swimming-Center.png


Artistic

Swimming

Athletics-Center.png

 

Athletics

Badminton-Center.png

 

Badminton

Basketball-Center.png

 

Basketball

Boxing-Center.png

 

Boxing

Breaking-Center.png

 

Breaking

Canoeing-Center.png

 

Canoeing

Cycling-Center.png

 

Cycling

Diving-Center.png

 

Diving

Equestrian-Center.png

 

Equestrian

Fencing-Center.png

 

Fencing

Field hockey-Center.png

 

Field Hockey

Football-Center.png

 

Football

Golf-Center.png

 

Golf

Gymnastics-Center.png

 

Gymnastics

Handball-Center.png

 

Handball

Judo-Center.png

 

Judo

Modern pentathlon-Center.png


Modern

Pentathlon

Rowing-Center.png

 

Rowing

Rugby sevens-Center.png


Rugby

Sevens

Sailing-Center.png

 

Sailing

Shooting-Center.png

 

Shooting

Skateboarding-Center.png

 

Skateboarding

Sport Climbing-Center.png


Sport

Climbing

Surfing-Center.png

 

Surfing

Swimming-Center.png

 

Swimming

Table tennis-Center.png

 

Table Tennis

Taekwondo-Center.png

 

Taekwondo

Tennis-Center.png

 

Tennis

Triathlon-Center.png

 

Triathlon

Volleyball-Center.png

 

Volleyball

Water Polo-Center.png

 

Water Polo

Weightlifting-Center.png

 

Weightlifting

Wrestling-Center.png

 

Wrestling

 

 

Link to comment
Share on other sites

New Updates (June 20th - June 26th)

 

Sport Name Competition Location Event Result
Archery Andrew Azores

World Cup

Stage 3

:FRA Paris

Men's

Individual Recurve

=65th
Archery

Andrew Azores

Eric Peters

Conner Sorley

World Cup

Stage 3

:FRA Paris

Men's

Team Recurve

=17th
Archery Conner Sorley

World Cup

Stage 3

:FRA Paris

Men's

Individual Recurve

=65th
Archery Devaang Gupta

World Cup

Stage 3

:FRA Paris

Men's

Individual Recurve

DNS
Archery Eric Peters

World Cup

Stage 3

:FRA Paris

Men's

Individual Recurve

=65th
Archery Stephanie Barrett

World Cup

Stage 3

:FRA Paris Women's Individual Recurve =17th
Archery

Stephanie Barrett

Eric Peters

World Cup

Stage 3

:FRA Paris

Mixed

Team Recurve

=9th

Artistic

Swimming

Rosalie Boissonneault

Scarlett Finn

Laurianne Imbeau

Audrey Lamothe

Raphaelle Plante

Kenzie Priddell

Kiara Quieti

Alicia Rehel

World Championships :HUN Budapest Women's Team Free DNS

Artistic

Swimming

Sydney Carroll

Scarlett Finn

Laurianne Imbeau

Audrey Lamothe

Kenzie Priddell

Kiara Quieti

Alicia Rehel

Claire Scheffel

Raphaelle Plante

World Championships :HUN Budapest Women's Team Technical 7th
Basketball

Kacie Bosch

Paige Crozon

Katherine Plouffe

Michelle Plouffe

3x3 World Cup :BEL Antwerp Women's 3x3 2nd

Canoe

Slalom

Alex Baldoni

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Men's K1 Slalom 54th

Canoe

Slalom

Alex Baldoni

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Men's C1 Slalom 40th

Canoe

Slalom

Alex Baldoni

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Men's K1 Extreme Slalom 30th

Canoe

Slalom

Daniel Parry

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Men's C1 Slalom 50th

Canoe

Slalom

Daniel Parry

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Men's K1 Extreme Slalom 50th

Canoe

Slalom

Lois Betteridge

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Women's K1 Slalom 45th

Canoe

Slalom

Lois Betteridge

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Women's C1 Slalom 33rd

Canoe

Slalom

Lois Betteridge

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Women's K1 Extreme Slalom 12th

Canoe

Slalom

Mael Rivard

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Men's K1 Slalom 48th

Canoe

Slalom

Mael Rivard

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Men's K1 Extreme Slalom 52nd

Canoe

Slalom

Trevor Boyd

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Men's K1 Slalom 50th

Canoe

Slalom

Trevor Boyd

World Cup

Stage 3

:SLO Ljubljana Men's K1 Extreme Slalom 49th
Golf Brooke Henderson Women's PGA Championship :USA Bethesda Women's Individual =16th
Golf Maude-Aimee Leblanc Women's PGA Championship :USA Bethesda Women's Individual 71st

Gymnastics

Trampoline

Jeremy Chartier

World Cup

Series 3

:POR Coimbra Men's Trampoline 4th

Gymnastics

Trampoline

Rachel Tam

World Cup

Series 3

:POR Coimbra Women's Trampoline 14th

Gymnastics

Trampoline

Remi Aubin

World Cup

Series 3

:POR Coimbra Men's Trampoline 14th

Gymnastics

Trampoline

Samantha Smith

World Cup

Series 3

:POR Coimbra Women's Trampoline 5th

Gymnastics

Trampoline

Sarah Milette

World Cup

Series 3

:POR Coimbra Women's Trampoline 9th

Gymnastics

Trampoline

Sophiane Methot

World Cup

Series 3

:POR Coimbra Women's Trampoline 3rd

Gymnastics

Trampoline

Trevor Stirling

World Cup

Series 3

:POR Coimbra Men's Trampoline 22nd

Sport

Climbing

Alannah Yip

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Women's Bouldering 41st

Sport

Climbing

Alannah Yip

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Women's Lead 25th

Sport

Climbing

Babette Roy

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Women's Bouldering 71st

Sport

Climbing

Babette Roy

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Women's Lead 67th

Sport

Climbing

Emi Takashiba

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Women's Lead 79th

Sport

Climbing

Guy McNamee

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Men's Bouldering 63rd

Sport

Climbing

Guy McNamee

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Men's Lead 84th

Sport

Climbing

Indiana Chapman

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Women's Lead 57th

Sport

Climbing

Ivan Luo

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Men's Bouldering 127th

Sport

Climbing

Ivan Luo

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Men's Lead 89th

Sport

Climbing

Kindar McNamee

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Men's Lead 81st

Sport

Climbing

Madison Fischer

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Women's Bouldering 35th

Sport

Climbing

Oscar Baudrand

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Men's Bouldering 53rd

Sport

Climbing

Oscar Baudrand

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Men's Lead 37th

Sport

Climbing

Rebecca Frangos

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Women's Bouldering 81st

Sport

Climbing

Rebecca Frangos

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Women's Lead 63rd

Sport

Climbing

Victor Baudrand

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Men's Bouldering 70th

Sport

Climbing

Victor Baudrand

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Men's Lead 29th

Sport

Climbing

Zach Richardson

World Cup

Innsbruck

:AUT Innsbruck Men's Bouldering 71st
Swimming Abby Dunford World Championships :HUN Budapest Women's 1500m Freestyle 17th
Swimming Collyn Gagne World Championships :HUN Budapest Men's 400m Individual Medley 14th
Swimming Finlay Knox World Championships :HUN Budapest Men's 100m Butterfly 31st
Swimming Finlay Knox World Championships :HUN Budapest Men's 200m Individual Medley 17th
Swimming James Dergousoff World Championships :HUN Budapest Men's 100m Breaststroke DSQ
Swimming James Dergousoff World Championships :HUN Budapest Men's 200m Breaststroke 23rd
Swimming Javier Acevedo World Championships :HUN Budapest Men's 100m Backstroke 22nd
Swimming

Javier Acevedo

James Dergousoff

Joshua Liendo

Ruslan Gaziev

World Championships :HUN Budapest

Men's 4x100m

Medley Relay

11th
Swimming

Javier Acevedo

Rachel Nicol

Katerine Savard

Yuri Kisil

World Championships :HUN Budapest

Mixed 4x100m

Medley Relay

11th
Swimming Jeremy Bagshaw World Championships :HUN Budapest Men's 400m Freestyle 21st
Swimming Joshua Liendo World Championships :HUN Budapest Men's 50m Freestyle 5th
Swimming Joshua Liendo World Championships :HUN Budapest Men's 100m Freestyle 3rd
Swimming Joshua Liendo World Championships :HUN Budapest Men's 100m Butterfly 3rd
Swimming

Joshua Liendo

Ruslan Gaziev

Javier Acevedo

Yuri Kisil

World Championships :HUN Budapest

Men's 4x100m

Freestyle Relay

6th
Swimming Katerine Savard World Championships :HUN Budapest Women's 100m Butterfly 11th
Swimming Katrina Bellio World Championships :HUN Budapest Women's 800m Freestyle 17th
Swimming Katrina Bellio World Championships :HUN Budapest Women's 1500m Freestyle 19th
Swimming Kayla Sanchez World Championships :HUN Budapest Women's 50m Freestyle WD (SF)
Swimming Kayla Sanchez World Championships :HUN Budapest Women's 100m Freestyle 6th
Swimming

Kayla Sanchez

Taylor Ruck

Maggie MacNeil

Penny Oleksiak

Rebecca Smith

Katerine Savard

World Championships :HUN Budapest

Women's 4x100m

Freestyle Relay

2nd
Swimming Kelsey Wog World Championships :HUN Budapest Women's 200m Breaststroke 4th
Swimming Kylie Masse World Championships :HUN Budapest Women's 100m Backstroke 2nd
Swimming Kylie Masse World Championships :HUN Budapest Women's 200m Backstroke 5th
Swimming

Kylie Masse

Rachel Nicol

Maggie MacNeil

Penny Oleksiak

Ingrid Wilm

Kelsey Wog

Kayla Sanchez

World Championships :HUN Budapest

Women's 4x100m

Medley Relay

3rd
Swimming Mary-Sophie Harvey World Championships :HUN Budapest Women's 200m Individual Medley 8th
Swimming Patrick Hussey World Championships :HUN Budapest Men's 200m Butterfly 29th
Swimming Penny Oleksiak World Championships :HUN Budapest Women's 100m Freestyle 4th
Swimming Penny Oleksiak World Championships :HUN Budapest Women's 200m Freestyle DSQ (SF)
Swimming Rebecca Smith World Championships :HUN Budapest Women's 100m Butterfly 12th
Swimming Richie Stokes World Championships :HUN Budapest Men's 200m Backstroke 17th
Swimming Ruslan Gaziev World Championships :HUN Budapest Men's 100m Freestyle 16th
Swimming Ruslan Gaziev World Championships :HUN Budapest Men's 200m Freestyle 25th
Swimming

Ruslan Gaziev

Finlay Knox

Jeremy Bagshaw

Patrick Hussey

World Championships :HUN Budapest

Men's 4x200m

Freestyle Relay

11th
Swimming Sophie Angus World Championships :HUN Budapest Women's 100m Breaststroke 24th
Swimming Summer McIntosh World Championships :HUN Budapest Women's 400m Freestyle 2nd
Swimming Summer McIntosh World Championships :HUN Budapest Women's 200m Butterfly 1st
Swimming Summer McIntosh World Championships :HUN Budapest Women's 400m Individual Medley 1st
Swimming

Summer McIntosh

Kayla Sanchez

Taylor Ruck

Penny Oleksiak

Mary-Sophie Harvey

Katerine Savard

Rebecca Smith

World Championships :HUN Budapest

Women's 4x200m

Freestyle Relay

3rd
Swimming Sydney Pickrem World Championships :HUN Budapest Women's 200m Individual Medley 11th
Swimming Taylor Ruck World Championships :HUN Budapest Women's 200m Freestyle 6th
Swimming Taylor Ruck World Championships :HUN Budapest Women's 100m Backstroke 17th
Swimming Taylor Ruck World Championships :HUN Budapest Women's 200m Backstroke DNS
Swimming Tessa Cieplucha World Championships :HUN Budapest Women's 400m Individual Medley 11th
Swimming Yuri Kisil World Championships :HUN Budapest Men's 50m Freestyle 41st
Triathlon Charles Paquet

World Triathlon Championship

Series 5

:CAN Montreal Men's Sprint 19th
Triathlon Dominika Jamnicky

World Triathlon Championship

Series 5

:CAN Montreal Women's Sprint 28th
Triathlon

Dominika Jamnicky

Tyler Mislawchuk

Emy Legault

Charles Paquet

World Triathlon Championship

Series 5

:CAN Montreal Mixed Relay 5th
Triathlon Emy Legault

World Triathlon Championship

Series 5

:CAN Montreal Women's Sprint 12th
Triathlon Jeremy Briand

World Triathlon Championship

Series 5

:CAN Montreal Men's Sprint 33rd
Triathlon Tyler Mislawchuk

World Triathlon Championship

Series 5

:CAN Montreal Men's Sprint 25th
Wrestling Ana Paula Godinez Ranking Series 3 :ITA Rome Women's Freestyle -62kg 4th
Wrestling Madison Parks Ranking Series 3 :ITA Rome Women's Freestyle -50kg 1st
Wrestling Nishan Randhawa Ranking Series 3 :ITA Rome Men's Freestyle -97kg 12th
Wrestling Samantha Stewart Ranking Series 3 :ITA Rome Women's Freestyle -53kg 3rd

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Archery-Center.png Archery Archery-Center.png

 

Event Athlete Database

Qualified to

Olympics?

Selected

Athlete(s)

Men's Individual

Andrew Azores

Brandon Xuereb

Eric Peters

TBD  
Women's Individual

Stephanie Barrett

Tania Edwards

Virginie Chenier

TBD  
Men's Team Men's Team TBD  
Women's Team Women's Team TBD  
Mixed Team Mixed Team TBD  

 

 

Return to Main Page

Link to comment
Share on other sites

Athletics-Center.png Athletics Athletics-Center.png

 

Men's Individual Events

Event Athlete Database

Qualified to

Olympics?

Selected

Athlete(s)

Men's 100m

Aaron Brown

Andre de Grasse

Brendon Rodney

Jerome Blake

TBD  
Men's 200m

Aaron Brown

Andre de Grasse

Brendon Rodney

Jerome Blake

TBD  
Men's 400m Edrick Floreal Jr TBD  
Men's 800m Marco Arop TBD  
Men's 1500m

Marco Arop

William Paulson

TBD  
Men's 5000m Mohammed Ahmed TBD  
Men's 10000m   TBD  
Men's 110m Hurdles   TBD  
Men's 400m Hurdles   TBD  

Men's 3000m

Steeplechase

Matthew Hughes TBD  
Men's High Jump Django Lovett TBD  
Men's Pole Vault   TBD  
Men's Long Jump   TBD  
Men's Triple Jump   TBD  
Men's Shot Put   TBD  
Men's Discus Throw   TBD  
Men's Hammer Throw   TBD  
Men's Javelin Throw   TBD  
Men's Decathlon

Damian Warner

Pierce Lepage

TBD  
Men's 20km Walk

Benjamin Thorne

Evan Dunfee

Tyler Wilson

TBD  
Men's Marathon

Ben Preisner

Dylan Wykes

Francois Landry

Justin Kent

Maxime Lopes

Rory Linkletter

Simon Poulin

Thomas Toth

Trevor Hofbauer

Tristan Woodfine

TBD  

 

Women's Individual Events

Event Athlete Database

Qualified to

Olympics?

Selected

Athlete(s)

Women's 100m Michelle Harrison TBD  
Women's 200m   TBD  
Women's 400m   TBD  
Women's 800m Lindsey Butterworth TBD  
Women's 1500m Gabriela Debues-Stafford TBD  
Women's 5000m   TBD  
Women's 10000m   TBD  
Women's 100m Hurdles Michelle Harrison TBD  
Women's 400m Hurdles Sage Watson TBD  

Women's 3000m

Steeplechase

Alycia Butterworth

Regan Yee

TBD  
Women's High Jump   TBD  
Women's Pole Vault Anicka Newell TBD  
Women's Long Jump Christabel Nettey TBD  
Women's Triple Jump   TBD  
Women's Shot Put Sarah Mitton TBD  
Women's Discus Throw Trinity Tutti TBD  
Women's Hammer Throw Camryn Rogers TBD  
Women's Javelin Throw   TBD  
Women's Heptathlon   TBD  
Women's 20km Walk   TBD  
Women's Marathon

Brittany Moran

Corri Longridge

Elissa Legault

Jennifer Delloux

Kate Gustafson

Kate Vaughan

Katie Beck

Krista Duchene

Lanni Marchant

Malindi Elmore

Natasha Wodak

Rachel Hannah

TBD  

 

Team Events

Event Team Database

Qualified to

Olympics?

Selected

Athletes

Men's 4x100m Relay Men's 4x100m Relay TBD  
Women's 4x100m Relay Women's 4x100m Relay TBD  
Men's 4x400m Relay Men's 4x400m Relay TBD  
Women's 4x400m Relay Women's 4x400m Relay TBD  
Mixed 4x400m Relay Mixed 4x400m Relay TBD  
Mixed Team Race Walking Mixed Team Race Walking TBD  

 

 

 

Return to Main Page

Link to comment
Share on other sites

Badminton-Center.png Badminton Badminton-Center.png

 

Event Athlete Database

Qualified to

Olympics?

Selected

Athlete(s)

Men's Singles

B. R. Sankeerth

Brian Yang

Jason Ho-Shue

Victor Lai

TBD  
Women's Singles

Michelle Li

Rachel Chan

Talia Ng

Wen Yu Zhang

TBD  
Men's Doubles

A Dong / N Yakura

K Lee / Ty A. Linderman

TBD  
Women's Doubles

C Choi / J Wu

R Honderich / K Tsai

TBD  
Mixed Doubles

A Dong / E Zhang

N Nguyen / A Mocanu

N Yakura / C Lai

Ty A. Linderman / J Wu

TBD  

 

 

Return to Main Page

Link to comment
Share on other sites

Boxing-Center.png Boxing Boxing-Center.png

 

Men's Events

Event Athlete Database

Qualified to

Olympics?

Selected

Athletes

Men's Minimumweight   N/A N/A
Men's Flyweight   TBD  
Men's Bantamweight Keoma-Ali Al-Ahmadieh N/A N/A
Men's Featherweight   TBD  
Men's Lightweight Jonathan Bourget N/A N/A
Men's Light Welterweight Wyatt Sanford TBD  
Men's Welterweight   N/A N/A
Men's Light Middleweight Junior Petanqui TBD  
Men's Middleweight Dylan Martin N/A N/A
Men's Light Heavyweight Keven Beausejour TBD  
Men's Cruiserweight   N/A N/A
Men's Heavyweight   TBD  
Men's Super Heavyweight Jerome Feujio TBD  

 

Women's Events

Event Athlete Database

Qualified to

Olympics?

Selected

Athletes

Women's Minimumweight Priyanka Dhillon N/A N/A
Women's Light Flyweight   TBD  
Women's Flyweight   N/A N/A
Women's Bantamweight Scarlett Delgado TBD  
Women's Featherweight   TBD  
Women's Lightweight Irene Fiolek TBD  
Women's Light Welterweight   N/A N/A
Women's Welterweight Charlie Cavanagh TBD  
Women's Light Middleweight   N/A N/A
Women's Middleweight Tammara Thibeault TBD  
Women's Light Heavyweight   N/A N/A
Women's Heavyweight   N/A N/A

 

 

Return to Main Page

Link to comment
Share on other sites

Breaking-Center.png Breaking Breaking-Center.png

 

Event Athlete Database

Qualified to

Olympics?

Selected

Athlete(s)

B-Boys

Mass - Samuel Cyr

Onton - Onton See

Phil Wizard - Philip Kim

TBD  
B-Girls

Emma - Emma Misak

Konatsu - Konatso Yamasa

SashaFox - Alexandra Mozil

Tiff - Tiffany Leung

TBD  

 

 

Return to Main Page

Link to comment
Share on other sites

Canoeing-Center.png Canoeing Canoeing-Center.png

Canoe Slalom

Events Athlete Database

Qualified to

Olympics?

Selected

Athlete(s)

Men's K1

Alex Baldoni

Jean-Benoit Lemay

Mael Rivard

Trevor Boyd

TBD  
Women's K1

Florence Maheu

Lea Baldoni

Lois Betteridge

TBD  
Men's C1

Alex Baldoni

Daniel Parry

TBD  
Women's C1 Lois Betteridge TBD  
Men's K1 Extreme

Alex Baldoni

Daniel Parry

Jean-Benoit Lemay

Mael Rivard

Trevor Boyd

TBD  
Women's K1 Extreme

Florence Maheu

Lea Baldoni

Lois Betteridge

TBD  

 

Canoe Sprint

Events Athlete Database

Qualified to

Olympics?

Selected

Athlete(s)

Men's K1 1000m

Brian Malfesi

Simon McTavish

TBD  
Women's K1 500m Michelle Russell TBD  
Men's K2 500m Men's K2 500m TBD  
Women's K2 500m Women's K2 500m TBD  
Men's K4 500m Men's K4 500m TBD  
Women's K4 500m Women's K4 500m TBD  
Men's C1 1000m

Andrew Billard

Connor Fitzpatrick

TBD  
Women's C1 200m

Katie Vincent

Sophia Jensen

TBD  
Men's C2 500m Men's C2 500m TBD  
Women's C2 500m Women's C2 500m TBD  
 

 

 

Return to Main Page

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...