website statistics
Jump to content

Winter European Youth Olympic Festival 2022


Totallympics
 Share

Recommended Posts

  • 9 months later...
  • 3 months later...

:GBR Great Britain team 

 

Alpine Skiing (4)

Boys - Ted Slade, Aidan Urquhart

Girls - Alexa Elliff, Isla Ward

 

Biathlon (1)

Girls - Anna Berger

 

Figure Skating (2)

Boys - Edward Appleby

Girls - Elena Komova 

 

Nordic Combined (1)

Girls- Mani Cooper

 

Short Track Speed Skating (1)

Boys - Adam Hill

 

Snowboarding (1)

Boys - Koby Cook

 

 

Our best chance of a medal will likely come from Edward Appleby in the Figure Skating, has had some very promising results in the past couple of years.

Link to comment
Share on other sites

43 Athletes will represent :SVK in Vuokatti in 8 of the 9 sports (Missing only Nordic Combined)

 

For the first time since the extinction of the dinosaurs we will participate also in Ski Jumping yupiii.

 

The most notable name in the list should be Jakub Borguľa fresh Biathlon Youth World Championships triple medalist, will be interesting to see how he will do here.

 

:SVK  Team Slovakia  :SVK

ALPINE SKIING (3 Boys, 3 Girls)

Daniel Nosek, Martin Michalka, Timo Botka, Ella Hrbáňová, Karolína Frackowiak, Barbora Kubányová (all slalom and team event)

 

CROSS-COUNTRY SKIING (2 Boys, 3 Girls)

Matej Horniak, Marko Havran (both 10 km F, 7,5 km C, sprint F, 4x5 km mixed relay), Lea Meszárosová, Sarah Šuleková, Veronika Bukasová (all 7,5 km F, 5 km C, sprint F, two of them 4x5 km mixed)

 

SNOWBOARDING (1 Boy)

Martin Józsa (slopestyle, big air)

 

SKI JUMPING (1 Boy)

Erik Kapiaš (individual normal hill)

 

BIATHLON (3 Boys, 3 Girls)

Jakub Borguľa, Benjamín Belicaj, Adam Černák (all 12,5 km individual, 7,5 km sprint, two of them mixed relay 2x7,5 km – 2x6 km), Sára Pacerová, Kristína Makovínyová, Barbara Skačanová (all 10 km individual, 6 km sprint, two of them mixed relay 2x7,5 km – 2x6 km)

 

FIGURE SKATING (1 Boy, 1 Girl)

Alexandra Michaela Filcová (Singles), Marko Piliar (Singles)

 

SHORT TRACK SPEED SKATING (1 Boy, 1 Girl)

Jakub Karabin (500m, 1000m, 1500 m), Tamara Tokárová (500m, 1000m, 1500 m)

 

ICE HOCKEY (20 Girls)

Laura Medviďová, Lívia Debnárová, Mária Nemčeková, Lily Stern, Sandra Halušková, Hana Krákorová, Klára Macková, Alexandra Mateičková, Zoja Duduričová, Zuzana Dobiašová, Emma Donovalová, Laura Jancóová, Viktória Kučerová, Tatiana Blichová, Michaela Sophia Paulínyová, Kristína Taricsová, Michaela Katarína Senková, Lilien Beňáková, Ema Gálisová, Lea Giertlová

Link to comment
Share on other sites

Nine Dutch athletes in Vuokatti:

 

Alpine skiing

Christopher Dijksman (slalom, parallelslalom)
Jurre Rissen (slalom, parallelslalom, mixed team parallel event)
Noa Rabou (slalom, parallelslalom, mixed team parallel event)

 

Figure skating

Dani Loonstra (single event)

 

Short track

Zoë Deltrap (500m, 1.000m, 1.500m, mixed relay)
Kiek Straathof (500m, 1.000m, 1.500m, mixed relay)
Bas van der Valk (500m, 1.000m, 1.500m, mixed relay)
Niels Bergsma (500m, 1.000m, 1.500m, mixed relay)

 

Snowboarding

Romy van Vreden (slopestyle, big air)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Grassmarket said:

Good news is that it’s all on YouTube :cheer:

 

Bad news is that the only action clip that’s up there is a :RUS v :BLR match from back before WW III began. :thumbdown:

 

 

https://www.youtube.com/channel/UCF8khtLVETgajk4iSFUW4Ig

I hope there will be some streams there, no way Eurosport is going to show this thing :p 

Link to comment
Share on other sites

:ITA Italian EYOF Team (39)

 

Alpine Skiing (8)

Maria Sole Antonini

Andrea Bertoldini

Emilia Mondinelli

Stefano Pizzato

Ambra Pomarè

Federico Romele

Edoardo Saracco

Beatrice Sola

 

Biathlon (8)

Fabiana Carpella

Davide Compagnoni

Nadege Gontel

Alex Perisutti

Mattia Piller Hoffer

Christoph Pircher

Denise Planker

Sara Scattolo

 

Cross-country skiing (8)

Iris De Martin Pinter

Elisa Gallo

Davide Ghio

Lucia Isonni

Nadine Laurent

Hannes Oberhofer

Alex Serafini

Andrea Zorzi

 

Figure skating (2)

Ginevra Lavinia Negrello

Raffaele Francesco Zich

 

Nordic Combined (5)

Iacopo Bortolas

Luca Libener

Greta Pinzani

Stefano Radovan

Annika Sieff (!!)

 

Short track (4)

Margherita Betti

Alessandro Loreggia

Lorenzo Previtali

Viola Simonini

 

Ski Jumping (4)

Asia Marcato

Martina Zanitzer

 

Snowboard (2)

Edoardo Giovannelli

Ian Matteoli

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...