Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


vlad

Totallympics Admin
  • Content Count

    592
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

70 has a spectacular aura about

1 Follower

Personal Information

  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    25/06/91
  • Nation
    Romania
  • Favourite Olympic Games
    Summer Olympic Games
  • Favourite Sports
    Football, Formula 1, Tennis
  • Favourite Athletes
    Lewis Hamilton

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Cross-Country Skiing Men's Sprint Freestyle February 21st, 2019 Alex Harvey Lucas Chavanat Richard Jouve Baptiste Gros Federico Pellegrino Emil Iversen Johannes Hoesflot Klaebo X Finn Haagen Krogh Sindre Bjoernestad Skar Alexander Bolshunov X Gleb Retivykh Any Athlete from Sweden Any Other Athlete X Cross-Country Skiing Women's Sprint Freestyle February 21st, 2019 Sandra Ringwald Mari Eide Maiken Caspersen Falla X Kristine Stavaas Sistad Any Other Athlete from Norway X Natalia Nepryaeva Yulia Belorukova Any Athlete from Slovenia Nadine Faehndrich Maja Dahlqvist Stina Nilsson X Any Other Athlete from Sweden Sophie Caldwell Jessica Diggins Any Other Athlete Nordic Combined Men's Individual Gundersen Large Hill 10km Cross-Country February 22nd, 2019 Martin Fritz Franz-Josef Rehrl Mario Seidl X Ilka Herola Eric Frenzel Vinzenz Geiger Fabian Riessle Johannes Rydzek X Akito Watabe X Espen Bjoernstad Joergen Graabak Jarl Magnus Riiber Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 7.5km+7.5km Skiathlon February 23rd, 2019 Teresa Stadlober Krista Parmakoski Astrid Uhrenholdt Jacobsen X X Therese Johaug Ingvild Flugstad Oestberg Heidi Weng Yulia Belorukova X Natalia Nepryaeva Anastasia Sedova Natalie Von Siebenthal Ebba Andersson Charlotte Kalla Jessica Diggins X Any Other Athlete Cross-Country Skiing Men's 15km+15km Skiathlon February 23rd, 2019 Alex Harvey Iivo Niskanen Maurice Manificat Francesco De Fabiani Emil Iversen Johannes Hoesflot Klaebo X Sjur Roethe Martin Johnsrud Sundby X Alexander Bolshunov Sergey Ustiugov Any Other Athlete from Russia Any Athlete From Sweden Dario Cologna X Any Other Athlete Ski Jumping Men's Individual Large Hill February 23rd, 2019 Stefan Kraft Roman Koudelka Marcus Eisenbichler Karl Geiger Stephan Leyhe Ryoyu Kobayashi X Johann Andre Forfang Halvor Egner Granerud Robert Johansson Dawid Kubacki Kamil Stoch X Piotr Zyla Timi Zajc Any Other Athlete X Cross-Country Skiing Women's Team Sprint Classical February 24th, 2019 Finland Germany Norway X Poland Russia Slovenia Sweden X Switzerland United States X X Any Other Nation Cross-Country Skiing Men's Team Sprint Classical February 24th, 2019 Canada Finland France Great Britain Germany Italy Norway X Russia X Sweden X Switzerland United States Any Other Nation Nordic Combined Men's Team Sprint Large Hill 15km Cross-Country February 24th, 2019 Austria Czech Republic Finland France Germany X Italy Japan X Norway X Poland Russia United States Any Other Nation Ski Jumping Men's Team Large Hill February 24th, 2019 Austria X Czech Republic Finland Germany X Japan Norway Poland X Russia Slovenia Switzerland Any Other Nation Cross-Country Skiing Women's 10km Classical February 26th, 2019 Teresa Stadlober Krista Parmakoski Astrid Uhrenholdt Jacobsen Therese Johaug X Ingvild Flugstad Oestberg X Any Other Athlete From Norway Yulia Belorukova Natalia Nepryaeva Ebba Andersson X Charlotte Kalla Sadie Bjornsen Jessica Diggins Any Other Athlete Ski Jumping Women's Team Normal Hill February 26th, 2019 Austria Czech Republic France Germany X Italy Japan X Norway X Russia Slovenia United States Any Other Nation Cross-Country Skiing Men's 15km Classical February 27th, 2019 Alex Harvey Iivo Niskanen Any Athlete From France Francesco De Fabiani Johannes Hoesflot Klaebo X Martin Johnsrud Sundby X Didrik Toenseth Any Other Athlete From Norway Evgeniy Belov Alexander Bolshunov X Any Other Athlete from Russia Any Athlete From Sweden Dario Cologna Any Other Athlete Ski Jumping Women's Individual Normal Hill February 27th, 2019 Daniela Iraschko-Stolz Eva Pinkeling Katharina Althaus Juliane Seyfarth Ramona Straub Carina Voigt X Yuki Ito Sara Takanashi X Maren Lundby X Anna Odine Stroem Lidia Iakovleva Nika Kriznar Ursa Bogataj Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 4x5km Relay February 28th, 2019 Finland X Germany Italy Norway X Russia Slovenia Sweden X Switzerland United States Any Other Nation Nordic Combined Men's Individual Gundersen Normal Hill 10km Cross-Country February 28th, 2019 Martin Fritz Franz-Josef Rehrl Mario Seidl X Eero Hirvonen Ilka Herola Eric Frenzel X Vinzenz Geiger Fabian Riessle Johannes Rydzek Akito Watabe X Joergen Graabak Jarl Magnus Riiber Any Other Athlete Cross-Country Skiing Men's 4x10km Relay March 1st, 2019 Canada Finland France Germany X Italy Norway X Russia X Sweden Switzerland United States Any Other Nation Ski Jumping Men's Individual Normal Hill March 1st, 2019 Stefan Kraft Roman Koudelka Marcus Eisenbichler Karl Geiger Stephan Leyhe Ryoyu Kobayashi X Johann Andre Forfang Halvor Egner Granerud Robert Johansson Dawid Kubacki Kamil Stoch X Piotr Zyla Timi Zajc X Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 30km Mass Start Freestyle March 2nd, 2019 Krista Parmakoski Therese Johaug X Ingvild Flugstad Oestberg Heidi Weng Any Other Athlete From Norway X Yulia Belorukova Natalia Nepryaeva Anastasia Sedova Ebba Andersson Charlotte Kalla X Any Other Athlete from Sweden Nathalie Von Siebenthal Jessica Diggins Any Other Athlete Nordic Combined Men's Team Gundersen Normal Hill 4x5km Cross-Country March 2nd, 2019 Austria Czech Republic Finland X France Germany X Italy Japan Norway X Poland Russia United States Any Other Nation Ski Jumping Mixed Team Normal Hill March 2nd, 2019 Austria Finland France Germany Italy Japan X Norway X Poland Russia X Slovenia United States Any Other Nation Cross-Country Skiing Men's 50km Mass Start Freestyle March 3rd, 2019 Alex Harvey Jean Marc Gaillard Maurice Manificat Francesco De Fabiani Emil Iversen X Sjur Roethe Martin Johnsrud Sundby X Any Other Athlete from Norway Alexander Bolshunov X Sergey Ustiugov Any Other Athlete from Russia Any Athlete From Sweden Dario Cologna Any Other Athlete [/hide]
  2. vlad

    Men's Football AFC Asian Cup 2019

    Pitty This year was a great chance for your team to win the title...Australia, South Korea or Saudi Arabia were extremely weak this time, Japan was beatable as well... Any news about your next coach?
  3. vlad

    Men's Football AFC Asian Cup 2019

    Whatever... Btw, After the group stage I saw a final Iran-Australia/South Korea, but that second half against Japan was very bad for your team..I don't know what happened with the team.
  4. vlad

    Men's Football AFC Asian Cup 2019

    I bet what you want that Qatar paid a lot of money for this title Confederations Cup 2021 and World Cup 2022 is hosted by Qatar...so they had to achieve something till then to not be the weakest nation which hosted a World Cup. Let's be honest...if they play 100 times against Japan again I don't think they can beat Japan once again. Same with South Korea.
  5. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Women's Super-G Day 1 February 5th, 2019 Nicole Schmidhofer Ramona Siebenhofer Stephanie Venier Ester Ledecka Viktoria Rebensburg Federica Brignone Sofia Goggia Tina Weirather Ragnhild Mowinckel Ilka Stuhec X Lara Gut-Behrami X Lindsey Vonn Mikaela Shiffrin Any Other Athlete X Men's Super-G Day 2 February 6th, 2019 Vincent Kriechmayr X Matthias Mayer Hannes Reichelt Johan Clarey Josef Ferstl Christoph Innerhofer Dominik Paris Kjetil Jansrud X Alexander Aamodt Kilde Axel Lund Svindal X Mauro Caviezel Beat Feuz Any Other Athlete Women's Alpine Combined Day 3 February 8th, 2019 Ricarda Haaser Ramona Siebenhofer Any Athlete from Canada Any Athlete from France Marta Basino Federica Brignone X Ragnhild Mowinckel Ana Bucik Ilka Stuhec Wendy Holdener X Petra Vlhova Mikaela Shiffrin Any Other Athlete X Men's Downhill Day 4 February 9th, 2019 Vincent Kriechmayr Matthias Mayer Hannes Reichelt Johan Clarey Adrien Theaux Josef Ferstl Christoph Innerhofer Dominik Paris X Alexander Aamodt Kilde Kjetil Jansrud Axel Lund Svindal X Mauro Caviezel Beat Feuz X Bryce Bennett Any Other Athlete Women's Downhill Day 5 February 10th, 2019 Nicole Schmidhofer Ramona Siebenhofer Stephanie Venier Romane Miradoli Kira Weidle Viktoria Rebensburg Nicol Delago Nadia Fanchini Sofia Goggia X Tina Weirather X Ilka Stuhec Corinne Suter Lara Gut-Behrami Lindsey Vonn X Any Other Athlete Men's Alpine Combined Day 6 February 11th, 2019 Romed Baumann Marcel Hirscher Vincent Kriechmayr Marco Schwarz Alexis Pinturault X .FRA Victor Muffat-Jeandet X .ITA Dominik Paris .NOR Alexander Aamodt Kilde .NOR Kjetil Jansrud X Pavel Trikichev .SUI Mauro Caviezel .SUI Luca Aerni .USA Ted Ligety .WHT Any Other Athlete Mixed Team Event Day 7 February 12th, 2019 .AUT Austria .CAN Canada .FRA France X .GER Germany .ITA Italy .NOR Norway X .SVK Slovakia .SLO Slovenia Sweden .SUI Switzerland X .USA United States .WHT Any Other Nation Women's Giant Slalom Day 8 February 14th, 2019 .AUT Any Athlete from Austria .FRA Tessa Worley X .GER Viktoria Rebensburg X .ITA Federica Brignone .ITA Marta Bassino .NOR Ragnhild Mowinckel .SVK Petra Vlhova .SLO Meta Hrovat Frida Hansdotter .SUI Wendy Holdener .SUI Lara Gut-Behrami .USA Mikaela Shiffrin X .WHT Any Other Athlete Men's Giant Slalom Day 9 February 15th, 2019 .AUT Manuel Feller .AUT Marcel Hirscher X .FRA Mathieu Faivre .FRA Thomas Fanara .FRA Alexis Pinturault X .GER Stefan Luitz .Henrik Kristoffersen X .NOR Leif Kristian Nestvold-Haugen .SLO Zan Kranjec Mats Olsson .SUI Loic Meillard .USA Tommy Ford .WHT Any Other Athlete Women's Slalom Day 10 February 16th, 2019 .AUT Katharina Liensberger .AUT Bernadette Schild .AUT Katharina Truppe .CAN Erin Mielzynski .GER Christina Geiger .ITA Irene Curtoni .SVK Petra Vlhova X Frida Hansdotter X Anna Swenn Larsson .SUI Wendy Holdener .USA Mikaela Shiffrin X .WHT Any Other Athlete Men's Slalom Day 11 February 17th, 2019 .AUT Manuel Feller .AUT Marcel Hirscher X .AUT Michael Matt .AUT Marco Schwarz .FRA Clement Noel .FRA Alexis Pinturault Dave Ryding .GER Felix Neureuther .NOR Henrik Kristoffersen X Andre Myhrer X .SUI Daniel Yule .SUI Ramon Zehnhaeusern .WHT Any Other Athlete [/hide]
  6. [hide] Knockout Round January 20th - February 1st, 2019 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals and Final Final Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 1st 2019, h. 18:00 Japan 2 1 Qatar [/hide]
  7. [hide] Final Round January 25th - January 27th, 2018 8 Nations, Placement Matches, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 27th 2019, h. 14:30 France 2 Germany Gold Medal Match  Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 27th 2019, h. 17:30 Denmark 3 Norway [/hide] 
  8. [hide] Knockout Round January 20th - February 1st, 2019 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals and Final Semifinals Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 28th 2019, h. 18:00 Iran 1 1 Japan January 29th 2019, h. 18:00 Qatar 1 2 United Arab Emirates [/hide]
  9. [hide] Final Round January 25th - January 27th, 2018 8 Nations, Placement Matches, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 25th 2019, h. 17:30 Denmark 3 France January 25th 2019, h. 20:30 Germany 3 Norway [/hide]
  10. [hide] Knockout Round January 20th - February 1st, 2019 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals and Final Quarterfinals Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 24th 2019, h. 17:00 Vietnam 0 3 Japan January 24th 2019, h. 20:00 China 0 2 Iran January 25th 2019, h. 17:00 South Korea 1 0 Qatar January 25th 2019, h. 20:00 United Arab Emirates 1 1 Australia [/hide]
  11. [hide] Main Round January 19th - January 23rd, 2018 12 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Semifinals Group I Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 19th 2019, h. 18:00 France 4 Spain January 19th 2019, h. 20:30 Germany 5 Iceland January 20th 2019, h. 18:00 Brazil 2 Croatia January 20th 2019, h. 20:30 Iceland 3 France January 21st 2019, h. 18:00 Spain 1 Brazil January 21st 2019, h. 20:30 Croatia 5 Germany January 23rd 2019, h. 15:30 Brazil 2 Iceland January 23rd 2019, h. 18:00 Germany 3 Spain January 23rd 2019, h. 20:30 France 6 Croatia Group II Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 19th 2019, h. 18:00 Tunisia 11 Sweden January 19th 2019, h. 20:30 Denmark 6 Hungary January 20th 2019, h. 18:00 Norway 2 Egypt January 20th 2019, h. 20:30 Hungary 3 Tunisia January 21st 2019, h. 18:00 Sweden 2 Norway January 21st 2019, h. 20:30 Egypt 9 Denmark January 23rd 2019, h. 15:30 Tunisia 3 Egypt January 23rd 2019, h. 18:00 Norway 4 Hungary January 23rd 2019, h. 20:30 Denmark 2 Sweden [/hide]
  12.  [hide] Knockout Round January 20th - February 1st, 2019 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals and Final Round of 16 Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 20th 2019, h. 15:00 Jordan 2 0 Vietnam January 20th 2019, h. 18:00 Thailand 0 1 China January 20th 2019, h. 21:00 Iran 3 1 Oman January 21st 2019, h. 15:00 Japan 3 1 Saudi Arabia January 21st 2019, h. 18:00 Australia 2 1 Uzbekistan January 21st 2019, h. 21:00 United Arab Emirates 4 1 Kyrgyzstan January 22nd 2019, h. 17:00 South Korea 2 0 Bahrain January 22nd 2019, h. 20:00 Qatar 3 0 Iraq [/hide]
  13. Angola beat Qatar...who predicted that?
  14. [hide] Preliminary Round January 10th - January 17th, 2018 24 Nations, 4 Groups, the 1st, 2nd and 3rd Nations from each Group will qualify for the Main Round Group A Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 10th 2019, h. 18:15 Germany 8 Korea January 11th 2019, h. 18:00 Serbia 3 Russia January 11th 2019, h. 20:30 Brazil 12 France January 12th 2019, h. 15:30 Russia 7 Korea January 12th 2019, h. 18:15 Germany 2 Brazil January 12th 2019, h. 20:30 France 3 Serbia January 14th 2019, h. 15:30 Serbia 5 Brazil January 14th 2019, h. 18:00 Russia 2 Germany January 14th 2019, h. 20:30 France 16 Korea January 15th 2019, h. 15:30 Russia 5 Brazil January 15th 2019, h. 18:00 Korea 1 Serbia January 15th 2019, h. 20:30 Germany 2 France January 17th 2019, h. 15:30 Brazil 6 Korea January 17th 2019, h. 18:00 Germany 3 Serbia January 17th 2019, h. 20:30 France 2 Russia Group B Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 11th 2019, h. 15:00 Japan 2 Macedonia January 11th 2019, h. 18:00 Iceland 2 Croatia January 11th 2019, h. 20:30 Bahrain 10 Spain January 13th 2019, h. 14:00 Macedonia 4 Bahrain January 13th 2019, h. 16:30 Croatia 15 Japan January 13th 2019, h. 19:00 Spain 3 Iceland January 14th 2019, h. 15:30 Iceland 12 Bahrain January 14th 2019, h. 18:00 Croatia 2 Macedonia January 14th 2019, h. 20:30 Spain 15 Japan January 16th 2019, h. 15:30 Japan 12 Iceland January 16th 2019, h. 18:00 Croatia 7 Bahrain January 16th 2019, h. 20:30 Macedonia 1 Spain January 17th 2019, h. 15:30 Bahrain 4 Japan January 17th 2019, h. 18:00 Macedonia 2 Iceland January 17th 2019, h. 20:30 Spain 6 Croatia Group C Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 10th 2019, h. 20:15 Chile 18 Denmark January 11th 2019, h. 18:00 Saudi Arabia 7 Austria January 11th 2019, h. 20:30 Tunisia 15 Norway January 12th 2019, h. 15:00 Austria 9 Chile January 12th 2019, h. 17:30 Norway 20 Saudi Arabia January 12th 2019, h. 20:15 Denmark 5 Tunisia January 14th 2019, h. 15:00 Tunisia 6 Chile January 14th 2019, h. 17:30 Norway 8 Austria January 14th 2019, h. 20:15 Denmark 15 Saudi Arabia January 15th 2019, h. 16:15 Saudi Arabia 6 Tunisia January 15th 2019, h. 18:30 Norway 15 Chile January 15th 2019, h. 20:45 Austria 12 Denmark January 17th 2019, h. 15:00 Chile 2 Saudi Arabia January 17th 2019, h. 17:30 Austria 3 Tunisia January 17th 2019, h. 20:15 Denmark 4 Norway Group D Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 11th 2019, h. 15:30 Angola 12 Qatar January 11th 2019, h. 18:00 Argentina 12 Hungary January 11th 2019, h. 20:30 Egypt 20 Sweden January 13th 2019, h. 15:30 Qatar 8 Egypt January 13th 2019, h. 18:00 Hungary 10 Angola January 13th 2019, h. 20:30 Sweden 9 Argentina January 14th 2019, h. 15:30 Hungary 1 Qatar January 14th 2019, h. 18:00 Argentina 3 Egypt January 14th 2019, h. 20:30 Sweden 19 Angola January 16th 2019, h. 15:30 Angola 2 Argentina January 16th 2019, h. 18:00 Hungary 5 Egypt January 16th 2019, h. 20:30 Qatar 2 Sweden January 17th 2019, h. 15:30 Egypt 3 Angola January 17th 2019, h. 18:00 Qatar 11 Argentina January 17th 2019, h. 20:30 Sweden 3 Hungary [/hide]
  15. [hide] Preliminary Round January 5th - January 17th, 2019 24 Nations, 6 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group and 6 best 3rd ranked Teams among all Groups will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 5th 2019, h. 20:00 United Arab Emirates 2 0 Bahrain January 6th 2019, h. 17:30 Thailand 2 1 India January 10th 2019, h. 15:00 Bahrain 3 0 Thailand January 10th 2019, h. 20:00 India 0 4 United Arab Emirates January 14th 2019, h. 20:00 United Arab Emirates 2 0 Thailand January 14th 2019, h. 20:00 India 1 3 Bahrain Group B Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 6th 2019, h. 15:00 Australia 2 0 Jordan January 6th 2019, h. 20:00 Syria 2 1 Palestine January 10th 2019, h. 17:30 Jordan 1 3 Syria January 11th 2019, h. 15:00 Palestine 0 5 Australia January 15th 2019, h. 17:30 Australia 3 1 Syria January 15th 2019, h. 17:30 Palestine 1 1 Jordan Group C Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 7th 2019, h. 15:00 China 2 0 Kyrgyzstan January 7th 2019, h. 17:30 South Korea 5 0 Philippines January 11th 2019, h. 17:30 Philippines 1 4 China January 11th 2019, h. 20:00 Kyrgyzstan 0 4 South Korea January 16th 2019, h. 17:30 South Korea 2 1 China January 16th 2019, h. 17:30 Kyrgyzstan 0 0 Philippines Group D Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 7th 2019, h. 20:00 Iran 3 1 Yemen January 8th 2019, h. 17:30 Iraq 1 1 Vietnam January 12th 2019, h. 15:00 Vietnam 0 3 Iran January 12th 2019, h. 17:30 Yemen 2 2 Iraq January 16th 2019, h. 20:00 Vietnam 1 2 Yemen January 16th 2019, h. 20:00 Iran 3 1 Iraq Group E Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 8th 2019, h. 20:00 Saudi Arabia 3 1 North Korea January 9th 2019, h. 20:00 Qatar 1 1 Lebanon January 12th 2019, h. 20:00 Lebanon 1 3 Saudi Arabia January 13th 2019, h. 15:00 North Korea 1 0 Qatar January 17th 2019, h. 20:00 Saudi Arabia 4 2 Qatar January 17th 2019, h. 20:00 Lebanon 2 2 North Korea Group F Date & Time (GMT+4) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 9th 2019, h. 15:00 Japan 6 0 Turkmenistan January 9th 2019, h. 17:30 Uzbekistan 2 0 Oman January 13th 2019, h. 17:30 Oman 1 3 Japan January 13th 2019, h. 20:00 Turkmenistan 1 3 Uzbekistan January 17th 2019, h. 17:30 Oman 2 0 Turkmenistan January 17th 2019, h. 17:30 Japan 4 1 Uzbekistan [/hide]
×