Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to other members, get your own private messenger, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.

Login | Create an Account


tuniscof

Prediction Contest Group
  • Content count

    1,078
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    4

Everything posted by tuniscof

  1. [hide] Women's Tournament Preliminary Round July 14th - July 21st, 2018 12 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals Group A Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2018, h. 14:00 Netherlands 6 Croatia July 14th 2018, h. 15:30 Israel 7 Italy July 14th 2018, h. 20:30 France 2 Greece July 15th 2018, h. 17:00 Israel 9 Netherlands July 15th 2018, h. 18:30 Croatia 3 France July 15th 2018, h. 20:30 Italy 1 Greece July 17th 2018, h. 17:00 Greece 4 Croatia July 17th 2018, h. 18:30 France 6 Israel July 17th 2018, h. 20:30 Netherlands 1 Italy July 19th 2018, h. 14:00 Israel 5 Greece July 19th 2018, h. 17:00 Italy 5 Croatia July 19th 2018, h. 18:30 Netherlands 5 France July 21st 2018, h. 17:00 Israel 9 Croatia July 21st 2018, h. 18:30 France 6 Italy July 21st 2018, h. 20:30 Greece 2 Netherlands Group B Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2018, h. 17:00 Russia 4 Turkey July 14th 2018, h. 18:30 Serbia 1 Germany July 14th 2018, h. 22:15 Hungary 2 Spain July 15th 2018, h. 14:00 Turkey 10 Hungary July 15th 2018, h. 15:30 Serbia 5 Russia July 15th 2018, h. 22:00 Germany 6 Spain July 17th 2018, h. 14:00 Russia 5 Germany July 17th 2018, h. 15:30 Hungary 7 Serbia July 17th 2018, h. 22:00 Spain 6 Turkey July 19th 2018, h. 15:30 Germany 4 Turkey July 19th 2018, h. 20:30 Russia 3 Hungary July 19th 2018, h. 22:00 Serbia 5 Spain July 21st 2018, h. 14:00 Serbia 4 Turkey July 21st 2018, h. 15:30 Hungary 7 Germany July 21st 2018, h. 22:00 Spain 3 Russia Men's Tournament Preliminary Round July 16th - July 20th, 2018 16 Nations, 4 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 3rd Nation from each Group will qualify for Quarterfinals Play-Offs Group A Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 16th 2018, h. 15:30 Georgia 9 Hungary July 16th 2018, h. 18:30 Germany 4 Italy July 18th 2018, h. 12:30 Germany 4 Georgia July 18th 2018, h. 20:30 Hungary 2 Italy July 20th 2018, h. 12:30 Germany 5 Hungary July 20th 2018, h. 15:30 Georgia 8 Italy Group B Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 16th 2018, h. 11:00 Montenegro 4 France July 16th 2018, h. 22:15 Malta 9 Spain July 18th 2018, h. 17:00 Montenegro 9 Malta July 18th 2018, h. 22:00 Spain 4 France July 20th 2018, h. 18:30 Malta 6 France July 20th 2018, h. 22:00 Montenegro 2 Spain Group C Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 16th 2018, h. 14:00 Turkey 7 Greece July 16th 2018, h. 17:00 Croatia 6 Netherlands July 18th 2018, h. 11:00 Croatia 7 Turkey July 18th 2018, h. 15:30 Greece 2 Netherlands July 20th 2018, h. 14:00 Turkey 3 Netherlands July 20th 2018, h. 20:30 Croatia 2 Greece Group D Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 16th 2018, h. 12:30 Russia 5 Slovakia July 16th 2018, h. 20:30 Serbia 4 Romania July 18th 2018, h. 14:00 Romania 2 Slovakia July 18th 2018, h. 18:30 Russia 2 Serbia July 20th 2018, h. 11:00 Serbia 6 Slovakia July 20th 2018, h. 17:00 Russia 3 Romania [/hide]
  2. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Third Place Match Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 14th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Belgium 1 2 England Final Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 15th 2018, h. 18:00 (GMT+3) France 1 2 Croatia [/hide]
  3. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Semifinals Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 July 10th 2018, h. 21:00 (GMT+3) France 2 3 Belgium July 11th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Croatia 1 3 England [/hide]
  4. [hide] Knockout Round June 30th - July 15th, 2018 16 Nations, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Third Place Match and Final Round of 16 Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 30th 2018, h. 17:00 (GMT+3) France 1 2 Argentina June 30th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Uruguay 1 0 Portugal July 1st 2018, h. 17:00 (GMT+3) Spain 1 2 Russia July 1st 2018, h. 21:00 (GMT+3) Croatia 2 1 Denmark July 2nd 2018, h. 18:00 (GMT+4) Brazil 1 1 Mexico July 2nd 2018, h. 21:00 (GMT+3) Belgium 2 0 Japan July 3rd 2018, h. 17:00 (GMT+3) Sweden 1 2 Switzerland July 3rd 2018, h. 21:00 (GMT+3) Colombia 1 2 England [/hide]
  5. [hide] Preliminary Round June 14th - June 28th, 2018 32 Nations, 8 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 14th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Russia X X Saudi Arabia June 15th 2018, h. 17:00 (GMT+5) Egypt 1 2 Uruguay June 19th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Russia 1 2 Egypt June 20th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Uruguay 4 0 Saudi Arabia June 25th 2018, h. 18:00 (GMT+4) Uruguay 2 0 Russia June 25th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Saudi Arabia 1 2 Egypt Group B Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 15th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Morocco 1 0 Iran June 15th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Portugal 0 1 Spain June 20th 2018, h. 15:00 (GMT+3) Portugal 1 1 Morocco June 20th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Iran 0 3 Spain June 25th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Iran 1 2 Portugal June 25th 2018, h. 20:00 (GMT+2) Spain 2 0 Morocco Group C Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 16th 2018, h. 13:00 (GMT+3) France 3 0 Australia June 16th 2018, h. 19:00 (GMT+3) Peru 1 1 Denmark June 21st 2018, h. 16:00 (GMT+4) Denmark 2 1 Australia June 21st 2018, h. 20:00 (GMT+5) France 2 1 Peru June 26th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Denmark 1 1 France June 26th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Australia 1 2 Peru Group D Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 16th 2018, h. 16:00 (GMT+3) Argentina 2 0 Iceland June 16th 2018, h. 21:00 (GMT+2) Croatia 1 1 Nigeria June 21st 2018, h. 21:00 (GMT+3) Argentina 1 0 Croatia June 22nd 2018, h. 18:00 (GMT+3) Nigeria 2 1 Iceland June 26th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Nigeria 2 3 Argentina June 26th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Iceland 1 1 Croatia Group E Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 17th 2018, h. 16:00 (GMT+4) Costa Rica 1 0 Serbia June 17th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Brazil 2 0 Switzerland June 22nd 2018, h. 15:00 (GMT+3) Brazil 5 2 Costa Rica June 22nd 2018, h. 21:00 (GMT+2) Serbia 1 0 Switzerland June 27th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Serbia 0 2 Brazil June 27th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Switzerland 3 1 Costa Rica Group F Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 17th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Germany 2 1 Mexico June 18th 2018, h. 15:00 (GMT+3) Sweden 2 1 South Korea June 23rd 2018, h. 18:00 (GMT+3) South Korea 0 2 Mexico June 23rd 2018, h. 21:00 (GMT+3) Germany 2 1 Sweden June 27th 2018, h. 17:00 (GMT+3) South Korea 0 3 Germany June 27th 2018, h. 19:00 (GMT+5) Mexico 2 1 Sweden Group G Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 18th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Belgium 4 0 Panama June 18th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Tunisia 1 1 England June 23rd 2018, h. 15:00 (GMT+3) Belgium 2 1 Tunisia June 24th 2018, h. 15:00 (GMT+3) England 3 0 Panama June 28th 2018, h. 20:00 (GMT+2) England 0 0 Belgium June 28th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Panama 1 2 Tunisia Group H Date & Time Nation 1 T1 T2 Nation 2 June 19th 2018, h. 15:00 (GMT+3) Colombia 4 1 Japan June 19th 2018, h. 18:00 (GMT+3) Poland 1 2 Senegal June 24th 2018, h. 20:00 (GMT+5) Japan 1 2 Senegal June 24th 2018, h. 21:00 (GMT+3) Poland 1 1 Colombia June 28th 2018, h. 17:00 (GMT+3) Japan 1 2 Poland June 28th 2018, h. 18:00 (GMT+4) Senegal 1 2 Colombia [/hide]
  6. [OFF TOPIC] Fantasy Games Thread

    Does anywone know how can i remove a team? or is it impossible, btw still no one joined my group
  7. [OFF TOPIC] Fantasy Games Thread

    everyone who didn't join yet feel free to join my group (i'm still alone there lol)
  8. [OFF TOPIC] Fantasy Games Thread

    Don't forget to complete the challenges
  9. [OFF TOPIC] Fantasy Games Thread

    Hi everyone I joinded the game today I made it TOTALLYMPICS Team ID : 20062 password : 2018
  10. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 24th 2018, h. 21:10 Canada 1 Czech Republic Gold Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 25th 2018, h. 13:10 Germany 1 Olympic Athletes from Russia [/hide]
  11. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 23rd 2018, h. 16:40/21:10 Czech Republic 2 Olympic Athletes from Russia February 23rd 2018, h. 21:10/16:40 Germany 4 Canada [/hide]
  12. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Quarterfinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 21st 2018, h. 12:10 Czech Republic 1 United States February 21st 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 4 Norway February 21st 2018, h. 21:10 Canada 2 Finland February 21st 2018, h. 21:10 Sweden 3 Germany [/hide]
  13. [hide] Women's Tournament Knockout Round February 17th - February 22nd, 2018 Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Bronze Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 21st 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 3 Finland Gold Medal Match Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 22nd 2018, h. 13:10 Canada 1 United States [/hide]
  14. [hide] Men's Tournament Knockout Round February 20th - February 25th, 2018 Round of 16, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Round of 16 Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 Switzerland 1 Germany February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 Finland 5 South Korea February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 Slovenia 1 Norway February 20th 2018, h. 12:10/16:40/21:10 United States 1 Slovakia [/hide]
  15. [hide] Women's Tournament Knockout Round February 17th - February 22nd, 2018 Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match Semifinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 19th 2018, h. 13:10 United States 3 Finland February 19th 2018, h. 21:10 Canada 5 Olympic Athletes from Russia [/hide]
  16. Bad luck i missed the Women's Quarterfinals Prediction
  17. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Men's Downhill Day 1 February 11th, 2018 Max Franz Vincent Kriechmayr Matthias Mayer Hannes Reichelt Adrien Theaux Thomas Dressen Peter Fill Dominik Paris Kjetil Jansrud X Aksel Lund Svindal X Beat Feuz X Gilles Roulin Any Athlete from North America Any Other Athlete Women's Giant Slalom Day 2 February 12th, 2018 Any Athlete from Austria Tessa Worley X Victoria Rebensburg X Federica Brignone Sofia Goggia X Manuela Moelgg Ragnhild Mowinckel Tina Robnik Estelle Alphand Sara Hector Lara Gut Mikaela Shiffrin Any Other Athlete Men's Super-Combined Day 3 February 13th, 2018 Romed Baumann Marcel Hirscher X Matthias Mayer Victor Muffat-Jeandet Alexis Pinturault Peter Fill Dominik Paris X Kjetil Jansrud Luca Aerni Mauro Caviezel X Pavel Tirkhichev Any Other Athlete Women's Slalom Day 4 February 14th, 2018 Bernadette Schild Any Athlete from Germany Any Athlete from Italy Nina Haver-Loeseth Petra Vlhova Estelle Alphand Frida Hansdotter X Anna Swenn-Larsson Wendy Holdener X Melanie Meillard Mikaela Shiffrin X Any Other Athlete Men's Super-G Day 5 February 15th, 2018 Max Franz Vincent Kriechmayr X Matthias Mayer Hannes Reichelt Any Athlete from Canada X Adrien Theaux Thomas Dressen Josef Ferstl Peter Fill Dominik Paris Aleksander Aamodt Kilde Kjetil Jansrud X Aksel Lund Svindal Beat Feuz Any Other Athlete Women's Super-G Day 6 February 17th, 2018 Nicole Schmidhofer Anna Veith X Any Athlete from France Victoria Rebensburg Federica Brignone Sofia Goggia Johanna Schnarff Tina Weirather X Ragnhild Mowinckel Michelle Gissin Lara Gut X Any Other Athlete Men's Giant Slalom Day 7 February 18th, 2018 Manuel Feller Marcel Hirscher X Alexis Pinturault X Luca De Aliprandini Henrik Kristoffersen Leif Kristian Nestvold-Haugen Zan Kranjec Matts Olsson Justin Murisier Ted Ligety X Any Other Athlete Women's Downhill Day 8 February 21st, 2018 Cornelia Hutter Nicole Schmidhofer X Ramona Sieberhofen Any Athlete from France Sofia Goggia Tina Weirather Ragnhild Mowinckel Michelle Gisin Lara Gut X Mikaela Shiffrin Lindsey Vonn X Jacqueline Wiles Any Other Athlete Men's Slalom Day 9 February 22nd, 2018 Manuel Feller Marcel Hirscher X Michael Matt Alexis Pinturault Dave Ryding Stefano Gross Sebastian Foss-Solevaag Henrik Kristoffersen X Andre Myhrer Luca Aerni Daniel Yule Any Other Athlete X Women's Super-Combined Day 10 February 23rd, 2018 Ricarda Haaser Anne-Sophie Barthet Federica Brignone Sofia Goggia Marusa Ferk Denise Feierabend X Michelle Gisin X Wendy Holdener X Mikaela Shiffrin Any Athlete from North America Any Other Athlete Team Event Day 11 February 24th, 2018 Austria X Canada France X Germany Italy Norway Slovakia Sweden X Switzerland United States Any Other Athlete [/hide]
  18. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Women's 7.5km Sprint Day 1 February 10th, 2018 Darya Domracheva Veronika Vitkova Kaisa Makarainen X Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina X Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 10km Sprint Day 2 February 11th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp X Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 10km Pursuit Day 3 February 12th, 2018 Darya Domracheva X Veronika Vitkova Kaisa Makarainen Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina X Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 12.5km Pursuit Day 3 February 12th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak X Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 15km Individual Day 4 February 14th, 2018 Darya Domracheva X Veronika Vitkova Kaisa Makarainen Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina Valentyna Semerenko X Any Other Athlete Men's 20km Individual Day 5 February 15th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec X Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete Women's 12.5km Mass Start Day 6 February 17th, 2018 Darya Domracheva Veronika Vitkova Kaisa Makarainen X Anais Bescond Justine Braisaz Marie Dorin-Habert Laura Dahlmeier X Denise Herrmann Franziska Hildebrand Franziska Preuss Dorothea Wierer Tiril Eckhoff Anastasiya Kuzmina X Valentyna Semerenko Any Other Athlete Men's 15km Mass Start Day 7 February 18th, 2018 Julian Eberhard Simon Eder Ondrej Moravec Simon Desthieux Martin Fourcade X Antonin Guigonnat Arndt Peiffer Simon Schempp Lukas Hofer Dominik Windisch Johannes Thingnes Boe X Tarjei Boe X Emil Hegle Svendsen Jakov Fak Benjamin Weger Anton Babikov Any Other Athlete 2x6km Women's + 2x7.5km Men's Mixed Relay Day 8 February 20th, 2018 Austria Belarus Czech Republic Finland France Germany X Italy X Norway X Slovakia Sweden Switzerland Ukraine Any Other Nation Women's 4x6km Relay Day 9 February 22nd, 2018 Belarus Canada Czech Republic France X Germany X Italy Norway Poland Slovakia Sweden Ukraine X Any Other Nation Men's 4x7.5km Relay Day 10 February 23rd, 2018 Austria X Canada Czech Republic France X Germany 2 Italy Norway Slovenia Sweden Switzerland Ukraine United States Any Other Nation [/hide]
  19. [hide] Women's Tournament Preliminary Round February 10th - February 15th, 2018 8 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from Group A will qualify for the Semifinals, the 3rd and 4th Nations from Group A and 1st and 2nd Nations from Group B will qualify for the Quarterfinals, the 3rd and 4th Nations from Group B will qualify for the 5th-8th Places Semifinals Group A Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 11th 2018, h. 16:40 Finland 4 United States February 11th 2018, h. 21:10 Canada 8 Olympic Athletes form Russia February 13th 2018, h. 16:40 Canada 4 Finland February 13th 2018, h. 21:10 United States 7 Olympic Athletes from Russia February 15th 2018, h. 12:10 United States 1 Canada February 15th 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 2 Finland Group B Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 10th 2018, h. 16:40 Japan 2 Sweden February 10th 2018, h. 21:10 Switzerland 3 South Korea February 12th 2018, h. 16:40 Sweden 5 South Korea February 12th 2018, h. 21:10 Switzerland 3 Japan February 14th 2018, h. 12:10 Sweden 1 Switzerland February 14th 2018, h. 16:40 South Korea 2 Japan Men's Tournament Preliminary Round February 14th - February 18th, 2018 12 Nations, 3 Groups, the 1st Nations from each Group and the best 2nd ranked Nation between all Groups will qualify for the Quarterfinals, the other Nations will qualify for the Round of 16 Group A Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 15th 2018, h. 21:10 Czech Republic 5 South Korea February 15th 2018, h. 21:10 Switzerland 4 Canada February 17th 2018, h. 12:10 Canada 3 Czech Republic February 17th 2018, h. 16:40 South Korea 6 Switzerland February 18th 2018, h. 16:40 Czech Republic 1 Switzerland February 18th 2018, h. 21:10 Canada 9 South Korea Group B Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 14th 2018, h. 21:10 Slovakia 2 Olympic Athletes from Russia February 14th 2018, h. 21:10 United States 6 Slovenia February 16th 2018, h. 12:10 United States 3 Slovakia February 16th 2018, h. 16:40 Olympic Athletes from Russia 4 Slovenia February 17th 2018, h. 21:10 Olympic Athletes from Russia 2 United States February 17th 2018, h. 21:10 Slovenia 2 Slovakia Group C Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 February 15th 2018, h. 12:10 Finland 3 Germany February 15th 2018, h. 16:40 Norway 3 Sweden February 16th 2018, h. 21:10 Finland 5 Norway February 16th 2018, h. 21:10 Sweden 4 Germany February 18th 2018, h. 12:10 Germany 2 Norway February 18th 2018, h. 21:10 Sweden 3 Finland [/hide]
  20. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Short Track Speed Skating Men's 1500m Day 1 February 10th, 2018 Charles Hamelin X Samuel Girard Shaoang Liu Saolin Sandor Liu Sjinkie Knegt X Lim Hyuo Jun Seo Yi-Ra Hwang Dae Heon X John Celski Any Other Athlete Luge Men's Singles Day 2 February 11th, 2018 Reinhard Egger Wolfgang Kindl X Samuel Edney Andi Langenhan Felix Loch X Johannes Ludwig Dominik Fischnaller Kevin Fischnaller Kristers Aparjods Semen Pavlichenko Roman Repilov X Tucker West Any Other Athlete Speed Skating Men's 5000m Day 2 February 11th, 2018 Bart Swings Ted-Jan Bloemen Patrick Beckert Moritz Geisreiter Nicola Tumolero Andrea Giovannini Sven Kramer X Jan Blokhuijsen X Bob de Vries Peter Michael X Sverre Lunde Pedersen Lee Seung-Hoo Any Other Athlete Speed Skating Women's 1500m Day 3 February 12th, 2018 Any Athlete from Canada Any Athlete from Germany Miho Takagi X Lotte van Beek Marrit Leenstra X Ireen Wust Heather Bergsma X Brittany Bowe Any Olympic Athl. from Russia Any Other Athlete Luge Women's Singles Day 4 February 13th, 2018 Alex Gough X Kimberley McRae Dajana Eitberger X Natalie Geisenberger X Tatjana Huefner Raluca Stramaturaru Martina Kocher Summer Britcher Erin Hamlin Emily Sweeney Any Other Athlete Figure Skating Mixed Pairs Day 5 February 15th, 2018 Ekaterina Alexandrovskaya Harley Windsor Megan Duhamel Eric Radford Julianne Seguin Charlie Bilodeau Sui Wenjing Han Cong X Yu Xiaoyu Zhang Hao Vanessa James Morgan Cipres Aliona Savchenko Bruno Massot X Any Pair from Italy Any Pair from Italy Evgenia Tarasova Vladimir Morozov X Natalia Zabiiako Alexander Enbert Alexa Scimeca Knierim Chris Knierim Any Other Pair Any Other Pair Skeleton Men's Skeleton Day 6 February 16th, 2018 Any Athlete from Canada Christopher Grotheer Axel Jungk X Any Athlete from Great Britain Martins Dukurs X Tomass Dukurs Nikita Tregubov Alexander Tretiakov Sungbin Yun X Matt Antoine Any Other Athlete Skeleton Women's Skeleton Day 7 February 17th, 2018 Janine Flock Kim Meylemans Jane Channell Mirela Rahneva Elisabeth Vathje Tina Hermann X Jacqueline Loelling X Laura Deas Lizzy Yarnold Kimberley Bos Elena Nikitina X Any Athlete from United States Any Other Athlete Figure Skating Men's Singles Day 7 February 17th 2018 Patrick Chan X Jin Boyang X Moris Kvitelashvili Oleksii Bychenko Yuzuru Hanyu X Shoma Uno Denis Ten Mikhail Kolyada Dmitri Aliev Javier Fernandez Nathan Chen Adam Rippon Misha Ge Any Other Athlete Speed Skating Men's 500m Day 8 February 19th, 2018 Alex Boisvert-Lacroix Mika Poutala Nico Ihle Any Athlete from Japan Kai Verbij Ronald Mulder X Jan Smeekens X Havard Holmefjord Lorentzen Any Athlete from South Korea Any Athlete from United States Any Other Athlete X Bobsleigh Women's 2-Man Day 9 February 21st, 2018 Elfje Willemsen Kaillie Humphries X Alysia Rissling Mica McNeill Mariama Jamanka Anna Koehler Stephanie Schneider Nadezhda Sergeeva Sabina Hafner Jamie Greubel Poser X Elana Meyers Taylor X Any Other Athlete Freestyle Skiing Men's Ski Cross Day 9 February 21st, 2018 Any Athlete from Austria Any Athlete from Canada X Jean-Frederic Chapuis X Terence Tchiknavorian Francois Place Arnaud Bovolenta Paul Eckert Victor Oehling Norberg Viktor Andersson Marc Bischofberger Alex Fiva X Any Other Athlete Short Track Speed Skating Women's 1000m Day 10 February 22nd, 2018 Kim Boutin X Marianne St-Gelais Elise Christie Arianna Fontana Yara van Kerkhof X Suzanne Schulting Lee Yu-Bin Choi Min-Jeong X Shim Suk-Hee Any Other Athlete Figure Skating Women's Singles Day 11 February 23rd, 2018 Loena Hendrickx Gabrielle Daleman X Kaetlyn Osmond X Carolina Kostner Satoko Miyahara Kaori Sakamoto Elisabet Tursynbayeva Evgenia Medvedeva X Maria Sotskova Alina Zagitova Mirai Nagasu Bradie Tennell Any Other Athlete Freestyle Skiing Women's Ski Cross Day 11 February 23rd, 2018 Sami Kennedy-Sim Andrea Limbacher Kelsey Serwa Brittany Phelan Marielle Berger Sabbatel Alizee Baron Debora Pixner Sandra Naeslund X Fanny Smith X Any Other Athlete X Speed Skating Women's Mass Start Day 12 February 24th, 2018 Ivanie Blondin X Any Athlete from China Elena Moeller Rigas Claudia Pechstein Francesca Lollobrigida X Francesca Bettrone Any Athlete from Japan Irene Schouten Annouk van der Weijden Any Athlete from United States Any Other Athlete X Snowboarding Men's Parallel Giant Slalom Day 12 February 24th, 2018 Alexander Payer Andreas Prommegger X Benjamin Karl Radoslav Yankov Jasey-Jay Anderson Sylvain Dufour Roland Fischnaller X Edwin Coratti Mirko Felicetti Rok Marguc Lee Sang-Ho Nevin Galmarini Andrey Sobolev X Any Other Athlete Snowboarding Women's Parallel Giant Slalom Day 12 February 24th, 2018 Julia Dujmovits X Claudia Riegler Ina Meschik Ester Ledecka X Ramona Hofmeister X Selina Jörg Carolin Langenhorst Gloria Kotnik Julie Zogg Ladina Jenny Ekaterina Tudegesheva Alena Zavarzina Any Other Athlete Bobsleigh Men's Four-Man Day 13 February 25th, 2018 Benjamin Maier Justin Kripps Chris Spring Francesco Friedrich Johannes Lochner X Nico Walther Oskars Kibermanis Oskars Melbardis X Yunjong Won Rico Peter Any Athlete from United States X Any Other Athlete Curling Women's Tournament Day 13 February 25th, 2018 Canada X China Denmark Great Britain X Japan South Korea Sweden X Switzerland United States Any Olympic Athl. from Russia Curling Men's Tournament Day 13 February 25th, 2018 Canada X Denmark Great Britain X Italy Japan Norway South Korea Sweden X Switzerland United States [/hide]
  21. [hide] Sporting Rivalries and Medals (15) 1- On Day 1, the first 5 Gold Medals will be awarded to athletes from 5 different countries. [NO - 5] 2- At least 27 countries will win a Medal, surpassing the Sochi 2014 Games' total. [NO - 6] 3- At least 2 events will not result in the common 1 Gold, 1 Silver, 1 Bronze Medal Podium finish. [YES - 7] 4- South Korea will finish in the top five on the medal table. [YES - 4] 5- Canada will finish ahead of the USA in the medal table. [YES - 4] 6- By total medals won, Norway & Germany will win more than Canada & the United States, who in turn will win more than Japan & South Korea. [YES - 5] 7- At least one nation will win their first ever Gold Medal at a Winter Olympics. [NO - 7] 8- Excluding DNFs, at least one irish athlete will finish ahead of a briton. [NO - 4] 9- A nation will win six or more medals without winning gold. [YES - 5] 10- Austria will finish ahead of Switzerland in the medal table. [NO - 7] 11- We will have at least 5 Gold Medal winners being less than 18 years young on that given day. [NO - 7] 12- At least 3 Torino 2006 medalists will win a Medal in PyeongChang. [NO - 5] 13- At least one medal event will be postponed to another day. [NO - 3] 14- More women than men will win medals for the nation that will rank 1st on the medal table. [NO - 3] 15- At least 3 nations will win 10 or more gold medals. [YES - 3] Alpine Skiing (5) 16- Mikaela Shiffrin (USA) will win at least 3 Gold Medals. [NO - 7] 17- Norway will win the most medals on the Men's side. [NO - 5] 18- At least 33% of the starters in Men's Slalom will not reach the finish on the first run. [YES - 5] 19- Naoki Yuasa (JPN) will finish both legs in the Men's Slalom. [NO - 3] 20- The podium of at least one event will feature only countries associated with the Alpine Region (Austria, France, Germany, Italy, Liechtenstein, Monaco, Slovenia and/or Switzerland). [YES - 5] Biathlon (5) 21- Johannes Thingnes Boe (NOR) will win more medals than Martin Fourcade (FRA) during the whole 2018 Winter Olympics.[YES - 1] 22- Anastasiya Kuzmina (SVK) will win her third olympic Sprint title in a row. [YES - 2] 23- An athlete who finished 21st or worst in the Sprint will win a Pursuit medal. [NO - 3] 24- There will be a Gold Medalist in the individual races with 1 or more misses on the shooting range. [YES - 1] 25- The Ukrainian team will win more total medals than Italy. [YES - 3] Bobsleigh (2) 26- Germany will win at least 6 medals between all events. [YES - 7] 27- Humphries (CAN) will win her third gold medal in two-women's bobsleigh. [YES - 1] Cross-country Skiing (5) 28- On the Women's side, all 6 Gold Medals will go to Norway. [NO - 10] 29- Overall, medals will not go to more than 6 nations. [NO - 10] 30- Swiss athletes will win more total medals than Olympic Athletes from Russia. [YES - 2] 31- The Men's Sprint will see a medalist who finished 21st-30th in the Qualification. [NO - 2] 32- The athlete leading the Men's Skiathlon at half-point will eventually win it. [NO - 2] Curling (3) 33- Canada will defend its Gold Medals in both the Men's and Women's events. [YES - 4] 34- A team from Asia will medal in any Curling event. [NO - 7] 35- The italian men's team will win at least 2 games. [NO - 2] Figure Skating (3) 36- The north korean pair will finish ahead of their south korean counterpart. [NO - 2] 37- Spain will win its first ever medal in Figure Skating. [YES - 2] 38- No nation will win medals in both Men's and Women's Singles. [NO - 2] Freestyle Skiing (5) 39- Devin Logan (USA) will win both the Women's Slopestyle and the Women's Halfpipe. [YES - 3] 40- Dominique Ohaco (CHI) will achieve Chile's best ever Winter Olympic result - bettering 11th place in Men's Alpine Combined from 1998. [YES - 1] 41- Sweden will be represented in the Women's Ski Cross Final by at least 2 athletes. [YES - 5] 42- No athlete who was victorious at the 2018 Winter X Games will win a Gold Medal in Pyeongchang. [YES - 2] 43- South Korea will win at least 1 medal, while Australia will win at least 3. [NO - 1] Ice Hockey (5) 44- A team from Group B will defeat a team from Group A in the Quarterfinals of the Women's Tournament. [YES - 3] 45- At least one match in the Men's Tournament will finish scoreless in regular time (60 Minutes). [NO - 2] 46- The Women's Unified Korean Team will win a match. [NO - 1] 47- Russia will win the Gold Medal in the Men's Tournament. [NO - 4] 48- Sweden will finish ahead of Finland in the Men's Tournament. [YES - 4] Luge (2) 49- Germany will win all 4 Gold Medals. [YES - 1] 50- In at least one event the eventual winner won't be in first place after the first run. [YES - 1] Nordic Combined (2) 51- In both Individual events, the first-placed Athlete(s) after Ski Jumping will not win a Medal. [NO - 1] 52- Germany will sweep (win Gold, Silver and Bronze) at least one of the individual events. [YES - 6] Skeleton (2) 53- The margin of the Men's and Women's winners to the Silver Medalists combined will add up to at least 1 second. [YES - 6] 54- South Korea will win its first ever Gold Medal in Skeleton. [NO - 1] Ski Jumping (3) 55- Poland will win at least one gold medal. [YES - 2] 56- At least two athletes will win medals in both men's individual events. [NO - 2] 57- The podium in the Women's Normal Hill will feature at least 2 of the following athletes: Katharina Althaus (GER), Sara Takanashi (JPN), Maren Lundby (NOR). [YES - 3] Short Track Speed Skating (3) 58- In all individual events, at least 3 participants will be relegated or disqualified in the A-Finals. [YES - 1] 59- South Korea will win all 8 Gold Medals. [NO - 7] 60- Two different athletes will win a medal for Hungary. [NO - 2] Snowboarding (5) 61- Czech Republic will win at least one Gold Medal. [YES - 5] 62- There will be an athlete who will win at least 2 Gold Medals. [YES - 3] 63- The winner in the Men's Halfpipe will receive a higher score than the winner of the same event at the 2014 Winter Olympics (higher than 94,75). [YES - 2] 64- Both Snowboard Cross events (Men + Women) will be won by european athletes. [YES - 4] 65- In his sixth consecutive Winter Olympics, Jasey-Jay Anderson (CAN) will win a Medal. [NO - 1] Speed Skating (5) 66- There will be a clean sweep (to win Gold, Silver and Bronze) by the dutch in at least one event. [YES - 5] 67- At least 5 men will clock under 13 minutes in the Men's 10,000m. [NO - 2] 68- The Bronze Medal winning team in any Team Pursuit will clock a faster time than either of the Finalists. [YES - 1] 69- Four continents will win a medal. [NO - 3] 70- At least 2 athletes will win 2 or more individual Gold Medals. [YES - 2] [/hide]
  22. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Cross-Country Skiing Women's 15km Skiathlon Day 1 February 10th, 2018 Theresa Stadlober Kerttu Niskanen Krista Parmakoski Marit Bjoergen X Ingvild Flugstad Oestberg Astrid Uhrenholdt Jacobsen Heidi Weng X Justyna Kowalczyk Charlotte Kalla X Stina Nilsson Nathalie von Siebenthal Jessica Diggins Any Olympic Athl. from Russia Any Other Athlete Ski Jumping Men's Normal Hill Individual Day 1 February 10th, 2018 Stefan Kraft X Markus Eisnbichler Richard Freitag Andreas Wellinger X Junshiro Kobayashi Anders Fannemel Johan Andre Forfang Robert Johansson Dawid Kubacki Kamil Stoch X Piotr Zyla Any Athlete from Slovenia Any Other Athlete Cross-Country Skiing Men's 30km Skiathlon Day 2 February 11th, 2018 Alex Harvey Matti Heikkinen Iivo Niskanen Maurice Manificat Alexey Poltoranin Hans Christer Holund Emil Iversen Johannes Hoesflot Klaebo X Martin Johnsrud Sundby X Calle Halfvarsson Marcus Hellner Dario Cologna X Alexander Bolshunov Sergey Ustiugov Any Other Athlete Ski Jumping Women's Normal Hill Individual Day 3 February 12th, 2018 Chiara Holzl Daniela Iraschko-Stolz Katharina Althaus Juliane Seyfarth Carina Vogt X Any Athlete from Italy Yuki Ito X Sara Takanashi Maren Lundby X Any Athlete from Slovenia Irina Avvakumova Any Other Athlete Cross-Country Skiing Men's Sprint Classic Day 4 February 13th, 2018 Ristomatti Hakola Iivo Niskanen Any Athlete from France Federico Pellegrino X Eirik Brandsdal Pal Golberg Emil Iversen Johannes Hoesflot Klaebo X Teodor Peterson Oskar Svensson Alexander Bolshunov Gleb Retivykh Sergey Ustiugov X Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's Sprint Classic Day 4 February 13th, 2018 Krista Parmakoski Maiken Caspersen Falla X Kathrine Rolsted Harsem Ingvild Flugstad Oestberg Heidi Weng Anna Dyvik Hanna Falk Stina Nilsson X Laurien van der Graaff Sadie Bjornsen X Sophie Caldwell Jessica Diggins Natalia Nepryaeva Any Other Athlete Nordic Combined Men's Normal Hill+10km Day 5 February 14th, 2018 Wilhelm Denifl Luka Klapfer Ilka Herola Eero Hirvonen Francois Braud Maxime Laheurte Eric Frenzel X Fabian Riessle X Johannes Rydzek X Alessandro Pittin Akito Watabe Espen Andersen Jarl Magnus Riiber Jan Schmid Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 10km Freestyle Day 6 February 15th, 2018 Theresa Stadlober Kerttu Niskanen Krista Parmakoski Riitta-Liisa Roponen Marit Bjoergen X Ingvild Flugstad Oestberg Astrid Uhrenholdt Jacobsen X Heidi Weng Charlotte Kalla X Sadie Bjornsen Jessica Diggins Anastasia Sedova Any Other Athlete Cross-Country Skiing Men's 15km Freestyle Day 7 February 16th, 2018 Alex Harvey Matti Heikkinen Maurice Manificat X Andrew Musgrave Alexey Poltoranin Hans Christer Holund Johaness Hoesflot Klaebo Simen Hegstad Krueger Martin Johnsrud Sundby X Calle Halfvarsson Marcus Hellner Dario Cologna X Alexander Bolshunov Sergey Ustiugov Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 4x5km Relay Day 8 February 17th, 2018 Finland X Germany Italy Norway X Sweden X Switzerland United States Any Olympic Athl. from Russia Any Other Nation Ski Jumping Men's Large Hill Individual Day 8 February 17th, 2018 Stefan Kraft Markus Eisnbichler Richard Freitag Andreas Wellinger X Junshiro Kobayashi Anders Fannemel Johan Andre Forfang Robert Johansson Dawid Kubacki Kamil Stoch X Piotr Zyla X Any Athlete from Slovenia Any Other Athlete Cross-Country Skiing Men's 4x10km Relay Day 9 February 18th, 2018 Finland France Germany Italy Kazakhstan Norway X Sweden X Switzerland Any Olympic Athl. from Russia X Any Other Nation Ski Jumping Men's Team Day 10 February 19th, 2018 Austria Czech Republic Finland Germany X Italy Japan Norway X Poland X Slovenia United States Any Olympic Athl. from Russia Any Other Nation Nordic Combined Men's Large Hill+10km Day 10 February 19th, 2018 Wilhelm Denifl Luka Klapfer Ilka Herola Eero Hirvonen Francois Braud X Maxime Laheurte Eric Frenzel Fabian Riessle Johannes Rydzek X Akito Watabe X Espen Andersen Jorgen Graabak Jan Schmid Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's Team Sprint Day 11 February 21st, 2018 Finland X Germany Italy Norway X Slovenia Sweden X Switzerland Any Olympic Athl. from Russia Any Other Nation Cross-Country Skiing Men's Team Sprint Day 11 February 21st, 2018 Canada Estonia Finland France Germany Italy Norway X Poland Sweden X Switzerland United States Any Olympic Athl. from Russia X Any Other Nation Nordic Combined Men's Team (Large Hill + 4x5km Relay) Day 12 February 22nd, 2018 Austria X Finland France Germany X Italy Japan Norway X Poland United States Any Other Nation Cross-Country Skiing Men's 50km Mass Start Classic Day 13 February 24th, 2018 Sergei Dolidovich Alex Harvey X Matti Heikkinen X Iivo Niskanen Alexey Poltoranin Hans Christer Holund Johaness Hoesflot Klaebo Sjur Roethe Martin Johnsrud Sundby Calle Halfvarsson Dario Cologna Alexander Bessmertnykh Sergey Ustiugov X Any Other Athlete Cross-Country Skiing Women's 30km Mass Start Classic Day 14 February 25th, 2018 Theresa Stadlober Kerttu Niskanen Krista Parmakoski Aino-Kaisa Saarinen Masako Ishida Marit Bjoergen X Ingvild Flugstad Oestberg Astrid Uhrenholdt Jacobsen X Heidi Weng X Justyna Kowalczyk Anna Haag Charlotte Kalla Nathalie von Siebenthal Any Athlete from United States Anastasia Sedova Any Other Athlete [/hide]
  23. Final Standing Rank User Nation Total 01 02 03 04 05 06 07 TB 1 juliosilva 106 13 10 10 13 23 22 15 2 titicow 95 12 15 7 8 18 17 18 3 George_D 91 9 9 18 5 21 18 11 4 Dunadan 83 13 10 9 9 12 16 14 5 Henry_Leon 76 12 7 15 7 6 16 13 6 dcro 74 12 10 4 9 11 11 17 7 vinipereira 73 5 8 4 11 17 16 12 8 bestmen 71 7 9 15 5 13 5 17 9 heywoodu 68 6 6 18 10 9 9 10 10 SteveParker 65 8 13 10 8 7 14 5 11 Pablita 63 9 6 16 5 8 7 12 PP:1 12 Ufilov 63 10 4 9 9 10 9 12 PP:0 13 vlad 57 7 3 14 10 6 6 11 14 HoversaBR 52 9 3 10 6 4 12 8 15 Maйкл 51 7 4 6 6 9 10 9 16 tuniscof 50 8 5 11 4 6 6 10 17 Federer91 47 - 4 8 8 10 9 8 18 africaboy 43 - 5 13 6 9 6 4 PP:1 19 IoNuTzZ 43 - 6 9 6 5 6 11 PP:0 20 ady48 36 - 3 18 2 5 4 4 01: Day 1: Men's -60 kg, Women's -48 kg, August 28th 02: Day 2: Men's -66 kg, Women's -52 kg, August 29th 03: Day 3: Men's -73 kg, Women's -57 kg, August 30th 04: Day 4: Men's -81 kg, Women's -63 kg, August 31st 05: Day 5: Men's -90 kg, Women's -70 kg, Women's -78 kg, September 1st 06: Day 6: Men's -100 kg, Men's +100 kg, Women's +78 kg, September 2nd 07: Day 7: Men's Teams, Women's Teams, September 3rd Mistakes are always possible. If you have any complaint, please PM me.
  24. Prediction Contests Are Just-For-Fun Games "There are things that are uncertain for us, things more or less probable, and we seek to compensate for the impossibility of knowing them by determining their different degrees of likelihood. So it was that we owe to the weakness of the human mind one of the most delicate and ingenious of mathematical theories, the science of chance or probability." Competition Details City Budapest Start Date August 28th, 2017 End Date September 3rd, 2017 Participants TBD Gold TBD Silver TBD Bronze TBD Instructions In order to post your predictions, you have to do the following: Select with your mouse specified content of the Post named Prediction Contest Design Copy the selected content Go to Reply Box at the end of the Page, click on "Reply to this topic" Paste the copied content ( When information "You have pasted content with formatting" appears at the end of the Reply Box, ignore it, it will disappear eventually. DO NOT click on "Remove formatting" under any circumstances) Once you have specified content in new Post, start making your predictions according to the Rules To post your predictions, click on "Submit Reply" button Rules For this Prediction Contest you are predicting medal winners for each event of the Prediction Design. To do that, you have to write or Copy/Paste the names of Athletes/Nations from the Column named Athletes in appropriate Cells for each Event. Write or Copy/Paste one name you predict to be a Gold Medal winner in adequate Cell, and do the same for Silver Medal winner and Bronze Medal winner as well. Do the same for each Event of the Prediction Design. IMPORTANT! In Judo events you are predicting TWO Bronze Medal winners ! Examples Event and Date Gold Medal Winner Silver Medal Winner Bronze Medal Winner Athletes Men's Teams Day 7, September 3rd, 2017 Azerbaijan Japan Mongolia Russia Azerbaijan Brazil France Georgia Hungary Japan Kazakhstan Mongolia Russia South Korea Turkey Uzbekistan Any Other Points will be awarded as follows: - For right predicted Gold Medal Winner - 4 points. - For right predicted Silver Medal Winner - 3 points. - For right predicted Bronze Medal Winner - 2 points. - For right predicted Athlete/Nation but wrong place/medal - 1 point. - Bonus points : 1 bonus point will be awarded to predictor who predicted all FOUR medalists correctly, regardless of the order. If you (by mistake or on purpose) picked two or more Athletes/Nations for the same place in one event, and if the total number of picked Athletes (options) for that event isn't over three, you'll get exactly 1 Point for each of them NO MATTER WHICH POSITION (and one bonus Point if you predicted all top 3 Athletes/Nations). If the total number of picked Athletes/Nations in one event is over three, you'll not get any Points for Athletes/Nations picked for the same position. The first physical medal presentation is binding. If, for some reason no medals are presented for an event during the Games, this event will be eliminated in this contest. Examples Event and Date Gold Medal Winner Silver Medal Winner Bronze Medal Winner Athletes Men's Teams Day 7, September 3rd, 2017 Azerbaijan Japan Mongolia Russia Azerbaijan Brazil France Georgia Hungary Japan Kazakhstan Mongolia Russia South Korea Turkey Uzbekistan Any Other Results: 1. Azerbaijan - 4 Points 2. Japan - 3 Points 3. Mongolia - 2 Points 3. Russia - 2 Points Bonus Points: - 1 Point Your Total: 12 Points 1. Azerbaijan - 4 Points 2. Mongolia - 1 Point 3. Japan - 1 Point 3. Russia - 2 Points Bonus Points: - 1 Point Your Total: 9 Points 1. Azerbaijan - 4 Points 2. South Korea - 0 Points 3. Japan - 1 Point 3. Mongolia - 2 Point Bonus Points: - 0 Points Your Total: 7 Points 1. Azerbaijan - 4 Points 2. Any Other - 0 Points 3. South Korea - 0 Point 3. Hungary - 0 Point Bonus Points: - 0 Points Your Total: 4 Points TB Rules If two or more contestants have the same number of points at the end, Tie-Break rule will be applied to break the tie. Number or perfect predictions throughout the contest will be compared for the involved contestants. If they are still tied, number of correct Gold Medal Winners will be compared, then number of Silver Medal Winners and at the end number of Bronze Medal Winners. If players are still tied, answer on TB question will be taken into consideration. Contestant with closer answer on the question wins the Tie-Break. Example Contestant 1: 6x10, 12x4, 10x3, 7x2 Contestant 2: 6x10, 12x4, 8x3, 8x2 Contestant 1 will be placed ahead of Contestant 2. Contestant with most points wins the competition. The Ranking is determined by the Sum of Points the Contestant scores in all predicted Events. You can enter the Contest whenever you want. The moment you post your predictions is the moment when you are entering the Contest and your points will be calculated for all the Events you predicted AND which haven't started. (Day-by-day posting is NOT ALLOWED !!!) In order to earn points from the start, you should post your predictions before the start of the first Event of the Competition - August 28th, h. 10:00 (GMT +2). If you want to use Jolly in this Prediction Contest (which will double your Points for General Standings), Copy and Paste the following picture at the top of your Prediction Post. You can add Jolly in your Post until the start of the first Event of the Prediction Contest. You can't remove a Jolly you have submitted after the start of the first Event of the Prediction Contest. You can EDIT your predictions whenever you want until the start of the first event of the Prediction Design Post. Once competition starts, you are not allowed to edit your post and any further changes will be ignored. On contestant's request, edited predictions will be accepted, but contestant will earn 0 points for finished events and the events that have started (heats included). Moment at the latest editing will be considered as the entry moment, in other words. (Day-by-day posting is NOT ALLOWED !!!) If you want to comment on this Prediction Contest, please use Prediction Contests - Discussion Thread 2016 only. If you have problem with the format, you can post your predictions in simplified format. Also, if the forum is down, or you cannot access the forum for any reason, you can send you predictions on e-mail: totallympics.predictions@gmail.com. Make sure your predictions are understandable. For instance, 1 - Japan, 2 - Russia, 3 - Kazakhstan, 3- Mongolia means Japan wins gold medal, Russia silver and both Kazakhstan and Mongolia bronze. And please, write your Totallympics username so the contest manager can know who actually sent predictions. Every contestant MUST HIDE own predictions. To do that, you have only to delete the space between the bracket "[" and the text "hide" in "[ hide]" at the beginning of prediction post. Do the same with "[ /hide]" at the end of prediction post too. The hidden content will appear to other users as follows: You don't have permission to view this hidden content If you have any other questions concerning this prediction contest, problems with format, editing etc... please, contact the contest manager via Personal Message
×