website statistics
Jump to content

Athletics at the European Championships 2022


 Share

Recommended Posts

Athletics at the European Championships 2022

 

GER.gif Munich (GER) - 15 August 2022 - 21 August 2022 GER.gif

 

Senza titolo.png

 

Official Website 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Programme 114826ez87b86sig8ubgz8.png
Results System 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Results Database 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Facebook Page 000832qcaljaxz2cfx2jfq.png
Discussion Thread 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Men's Shot Put
Qualification Results
Qualifying performance 21.15 or at laest 12 best Athletes will qualify for the Final

Group A
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Armin SINANČEVIĆ
SRB.gif
21.82
2.
Tomáš STANĚK
CZE.gif
21.39
3.
Scott LINCOLN
GBR.gif
20.64
4.
Andrei Rares TOADER
ROU.gif
20.50
5.
Nick PONZIO
ITA.gif
20.44
6.
Marcus THOMSEN
NOR.gif
20.32
7.
Eric FAVORS
IRL.gif
19.71
8.
Carlos TOBALINA
ESP.gif
19.58
9.
Giorgi MUJARIDZE
GEO.gif
19.43
10.
Sebastiano BIANCHETTI
ITA.gif
19.37
11.
Jakub SZYSZKOWSKI
POL.gif
19.19
 
Group B
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Konrad BUKOWIECKI
POL.gif
20.96
2.
Michał HARATYK
POL.gif
20.85
3.
Filip MIHALJEVIĆ
CRO.gif
20.30
4.
Leonardo FABBRI
ITA.gif
20.27
5.
Asmir KOLAŠINAC
SRB.gif
19.99
6.
Simon BAYER
GER.gif
19.91
7.
Roman KOKOSHKO
UKR.gif
19.86
8.
Bob BERTEMES
LUX.gif
19.77
9.
Tsanko ARNAUDOV
POR.gif
19.42
10.
Alperen KARAHAN
TUR.gif
19.25
11.
Muhamet RAMADANI
KOS.gif
18.26
Link to comment
Share on other sites

Men's Decathlon
100m (Event 1/10) Results
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Martin ROE
NOR.gif
10.94
2.
Adam Sebastian HELCELET
CZE.gif
11.13
3.
Niklas KAUL
GER.gif
11.16
4.
Karel TILGA
EST.gif
11.27
5.
Niels PITTOMVILS
BEL.gif
11.32
6.
Marcus NILSSON
SWE.gif
11.39
7.
Tim NOWAK
GER.gif
11.51
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Janek ÕIGLANE
EST.gif
11.01
2.
Paweł WIESIOŁEK
POL.gif
11.07
3.
Jiří SÝKORA
CZE.gif
11.09
4.
Kai KAZMIREK
GER.gif
11.15
5.
Fredrik SAMUELSSON
SWE.gif
11.17
6.
Arthur ABELE
GER.gif
11.24
7.
Maicel UIBO
EST.gif
11.30
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Simon EHAMMER
SUI.gif
10.56
2.
Rik TAAM
NED.gif
10.76
3.
Dario DESTER
ITA.gif
10.81
4.
Sven ROOSEN
NED.gif
10.83
5.
Baptiste THIERY
FRA.gif
10.87
6.
Sander SKOTHEIM
NOR.gif
10.98
7.
Kevin MAYER
FRA.gif
11.67
Link to comment
Share on other sites

Men's 100m
Preliminary Round Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat and the next 1 best unqualified Athlete between all Heats will qualify for the Semifinal

 

Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Ján VOLKO
SVK.gif
10.22
2.
Henrik LARSSON
SWE.gif
10.31
3.
Przemysław SŁOWIKOWSKI
POL.gif
10.35
4.
Karl Erik NAZAROV
EST.gif
10.39
5.
Joris VAN GOOL
NED.gif
10.45
  Kojo MUSAH
DEN.gif
DNF
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Pascal MANCINI
SUI.gif
10.24
2.
Kayhan ÖZER
TUR.gif
10.31
3.
Kobe VLEMINCKX
BEL.gif
10.34
4.
Samuli SAMUELSSON
FIN.gif
10.39
5.
Adrian BRZEZIŃSKI
POL.gif
10.46
6.
Francesco SANSOVINI
SMR.gif
10.82
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Israel OLATUNDE
IRL.gif
10.19
2.
Dominik KOPEĆ
POL.gif
10.30
3.
Emre Zafer BARNES
TUR.gif
10.33
4.
Carlos NASCIMENTO
POR.gif
10.33
5.
Frederik SCHOU-NIELSEN
DEN.gif
10.34
6.
Zdeněk STROMŠÍK
CZE.gif
10.60
  Sergio LÓPEZ
ESP.gif
DQ
Link to comment
Share on other sites

Men's Decathlon
Long Jump (Event 2/10) Results
Group A
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Rik TAAM
NED.gif
7.29
2.
Adam Sebastian HELCELET
CZE.gif
7.28
3.
Karel TILGA
EST.gif
7.28
4.
Martin ROE
NOR.gif
7.21
5.
Niels PITTOMVILS
BEL.gif
7.10
6.
Arthur ABELE
GER.gif
7.01
7.
Marcus NILSSON
SWE.gif
7.00
8.
Tim NOWAK
GER.gif
6.97
9.
Baptiste THIERY
FRA.gif
6.94
10.
Fredrik SAMUELSSON
SWE.gif
6.91
 
Group B
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Simon EHAMMER
SUI.gif
8.31
2.
Sander SKOTHEIM
NOR.gif
7.56
3.
Dario DESTER
ITA.gif
7.46
4.
Paweł WIESIOŁEK
POL.gif
7.45
5.
Janek ÕIGLANE
EST.gif
7.27
6.
Kai KAZMIREK
GER.gif
7.25
7.
Maicel UIBO
EST.gif
7.23
8.
Sven ROOSEN
NED.gif
7.14
9.
Niklas KAUL
GER.gif
7.10
10.
Jiří SÝKORA
CZE.gif
6.92
 
Kevin MAYER
FRA.gif
DNS
Link to comment
Share on other sites

Women's 100m
Preliminary Round Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes from each Heat and the next 3 best unqualified Athlete between all Heats will qualify for the Semifinal
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Zaynab DOSSO
ITA.gif
11.38
2.
Magdalena STEFANOWICZ
POL.gif
11.44
3.
Géraldine FREY
SUI.gif
11.45
4.
Patrizia VAN DER WEKEN
LUX.gif
11.46
5.
Rani ROSIUS
BEL.gif
11.47
6.
Milana TIRNANIĆ
SRB.gif
11.57
7.
Magdalena LINDNER
AUT.gif
11.58
8.
Viktória FORSTER
SVK.gif
11.72
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Delphine NKANSA
BEL.gif
11.33
2.
Jaël BESTUÉ
ESP.gif
11.39
3.
Ashleigh NELSON
GBR.gif
11.41
4.
Tatjana PINTO
GER.gif
11.43
5.
Irene SIRAGUSA
ITA.gif
11.57
6.
Mathilde U. KRAMER
DEN.gif
11.58
7.
Eva KUBÍČKOVÁ
CZE.gif
11.61
8.
Olivia FOTOPOULOU
CYP.gif
11.62
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Boglárka TAKÁCS
HUN.gif
11.44
2.
Lorène Dorcas BAZOLO
POR.gif
11.48
3.
Mallory LECONTE
FRA.gif
11.49
4.
Rebekka HAASE
GER.gif
11.50
5.
Rafailia SPANOUDAKI-CHATZIRIGA
GRE.gif
11.62
6.
Sonia MOLINA-PRADOS
ESP.gif
11.64
7.
Gloria HOOPER
ITA.gif
11.64
Link to comment
Share on other sites

Women's Shot Put
Qualification Results
Qualifying performance 18.60 or at laest 12 best Athletes will qualify for the Final

Group A
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Auriol DONGMO
POR.gif
19.32
2.
Jorinde VAN KLINKEN
NED.gif
18.62
3.
Sara GAMBETTA
GER.gif
18.53
4.
Axelina JOHANSSON
SWE.gif
17.97
5.
Julia RITTER
GER.gif
17.80
6.
Dimitriana BEZEDE
MDA.gif
17.76
7.
Benthe KÖNIG
NED.gif
17.27
8.
Amelia STRICKLER
GBR.gif
17.20
9.
Senja MÄKITÖRMÄ
FIN.gif
16.94
10.
Paulina GUBA
POL.gif
16.66
11.
Emel DERELI
TUR.gif
16.56
12.
Sopiko SHATIRISHVILI
GEO.gif
15.52
  Markéta ČERVENKOVÁ
CZE.gif
NM
 
Group B
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Jessica SCHILDER
NED.gif
18.95
2.
Katharina MAISCH
GER.gif
18.65
3.
Fanny ROOS
SWE.gif
17.79
4.
María Belén TOIMIL
ESP.gif
17.72
5.
Jessica INCHUDE
POR.gif
17.64
6.
Sophie MCKINNA
GBR.gif
17.33
7.
Klaudia KARDASZ
POL.gif
17.27
8.
Divine OLADIPO
GBR.gif
17.16
9.
Eveliina ROUVALI
FIN.gif
17.07
10.
Sara LENNMAN
SWE.gif
16.95
11.
Erna Sóley GUNNARSDÓTTIR
ISL.gif
16.41
12.
Pinar AKYOL
TUR.gif
15.89
Link to comment
Share on other sites

Women's Pole Vault
Qualification Results
Qualifying performance 4.55 or at laest 12 best Athletes will qualify for the Final

Group A
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Lene Onsrud RETZIUS
NOR.gif
4.50
1.
Aikaterini STEFANIDI
GRE.gif
4.50
3.
Wilma MURTO
FIN.gif
4.50
4.
Molly CAUDERY
GBR.gif
4.50
5.
Saga ANDERSSON
FIN.gif
4.40
6.
Ninon CHAPELLE
FRA.gif
4.40
6.
Amálie ŠVÁBÍKOVÁ
CZE.gif
4.40
8.
Yana HLADIYCHUK
UKR.gif
4.25
8.
Hanga KLEKNER
HUN.gif
4.25
8.
Elisa MOLINAROLO
ITA.gif
4.25
11.
Pascale STÖCKLIN
SUI.gif
4.25
12.
Jacqueline OTCHERE
GER.gif
4.10
  Buse ARIKAZAN
TUR.gif
NM
 
Group B
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Tina ŠUTEJ
SLO.gif
4.50
2.
Caroline Bonde HOLM
DEN.gif
4.50
2.
Angelica MOSER
SUI.gif
4.50
4.
Roberta BRUNI
ITA.gif
4.50
5.
Sophie COOK
GBR.gif
4.50
6.
Marie-Julie BONNIN
FRA.gif
4.40
6.
Margot CHEVRIER
FRA.gif
4.40
8.
Elina LAMPELA
FIN.gif
4.40
9.
Anjuli KNÄSCHE
GER.gif
4.40
10.
Eleni-Klaoudia POLAK
GRE.gif
4.40
11.
Maryna KYLYPKO
UKR.gif
4.25
12.
Lisa GUNNARSSON
SWE.gif
4.10
Link to comment
Share on other sites

Women's Marathon
Final Results
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Aleksandra LISOWSKA
POL.gif
2:28:36
2.
Matea PARLOV KOŠTRO
CRO.gif
2:28:42
3.
Nienke BRINKMAN
NED.gif
2:28:52
4.
Miriam DATTKE
GER.gif
2:28:52
5.
Giovanna EPIS
ITA.gif
2:29:06
6.
Domenika MAYER
GER.gif
2:29:21
7.
Fionnuala MCCORMACK
IRL.gif
2:29:25
8.
Hanne VERBRUGGEN
BEL.gif
2:29:44
9.
Fabienne SCHLUMPF
SUI.gif
2:30:17
10.
Deborah SCHÖNEBORN
GER.gif
2:30:35
11.
Marta GALIMANY
ESP.gif
2:31:14
12.
Rabea SCHÖNEBORN
GER.gif
2:31:36
13.
Mieke GORISSEN
BEL.gif
2:31:48
14.
Mélody JULIEN
FRA.gif
2:32:19
15.
Katharina STEINRUCK
GER.gif
2:32:41
16.
Irene PELAYO
ESP.gif
2:33:15
17.
Nóra SZABÓ
HUN.gif
2:34:49
18.
Elena LOYO
ESP.gif
2:34:56
19.
Angelika MACH
POL.gif
2:35:03
20.
Kristina HENDEL
GER.gif
2:35:14
21.
Jill HOLTERMAN
NED.gif
2:35:25
22.
Alice WRIGHT
GBR.gif
2:35:33
23.
Tereza HROCHOVÁ
CZE.gif
2:36:00
24.
Marcela JOGLOVÁ
CZE.gif
2:36:26
25.
Naomi MITCHELL
GBR.gif
2:36:44
26.
Monika JACKIEWICZ
POL.gif
2:37:15
27.
Tetyana GAMERA
UKR.gif
2:37:28
28.
Maor TIYOURI
ISR.gif
2:38:04
29.
Ann-Marie MCGLYNN
IRL.gif
2:38:26
30.
Hanna LINDHOLM
SWE.gif
2:38:44
31.
Becky BRIGGS
GBR.gif
2:39:02
32.
Laura MÉNDEZ
ESP.gif
2:39:15
33.
Astrid VERHOEVEN
BEL.gif
2:40:03
34.
Aoife COOKE
IRL.gif
2:40:37
35.
Rosie EDWARDS
GBR.gif
2:40:47
36.
Maria Sagnes WÅGAN
NOR.gif
2:40:58
37.
Runa Skrove FALCH
NOR.gif
2:41:08
38.
Loreta KANČYTĖ
LTU.gif
2:41:15
39.
Nina CHYDENIUS
FIN.gif
2:43:00
40.
Moira STEWARTOVÁ
CZE.gif
2:43:03
41.
Sanna MUSTONEN
SWE.gif
2:43:23
42.
Anna INCERTI
ITA.gif
2:44:11
43.
Karen EHRENREICH
DEN.gif
2:44:28
44.
Camilla ELOFSSON
SWE.gif
2:45:34
45.
Marinela NINEVA
BUL.gif
2:45:40
46.
Suvi MIETTINEN
FIN.gif
2:47:15
47.
Lilia FISIKOVICI
MDA.gif
2:47:44
48.
Zsófia ERDÉLYI
HUN.gif
2:48:03
49.
Annemari KIEKARA
FIN.gif
2:48:30
50.
Susana CUNHA
POR.gif
2:51:14
51.
Marina NEMCHENKO
UKR.gif
2:53:13
52.
Bo UMMELS
NED.gif
3:00:56
  Katarzyna JANKOWSKA
POL.gif
DNF
  Yevheniya PROKOFYEVA
UKR.gif
DNF
  Ana ŠTEFULJ
CRO.gif
DNF
  Alisa VAINIO
FIN.gif
DNF
  Izabela PASZKIEWICZ
POL.gif
DNF
  Viktoriia KALIUZHNA
UKR.gif
DNF
  Sara MOREIRA
POR.gif
DNF
  Ruth VAN DER MEIJDEN
NED.gif
DNF
  Solange JESUS
POR.gif
DNF
  Pernille Eugenie EPLAND
NOR.gif
DNF
  Militsa MIRCHEVA
BUL.gif
DNF
Link to comment
Share on other sites

Men's Long Jump
Qualification Results
Qualifying performance 8.05 or at laest 12 best Athletes will qualify for the Final

Group A
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Miltiadis TENTOGLOU
GRE.gif
7.94
2.
Eusebio CÁCERES
ESP.gif
7.93
3.
Jacob FINCHAM-DUKES
GBR.gif
7.86
4.
Radek JUŠKA
CZE.gif
7.80
5.
Marko ČEKO
CRO.gif
7.74
6.
Ingar KIPLESUND
NOR.gif
7.74
7.
Kristian PULLI
FIN.gif
7.70
8.
Fabian HEINLE
GER.gif
7.64
9.
Gabriel BITAN
ROU.gif
7.64
10.
Benjamin GFÖHLER
SUI.gif
7.49
11.
Strahinja JOVANČEVIĆ
SRB.gif
7.34
  Tom CAMPAGNE
FRA.gif
NM
  Hans-Christian HAUSENBERG
EST.gif
NM
 
Group B
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1.
Thobias MONTLER
SWE.gif
8.06
2.
Lazar ANIĆ
SRB.gif
7.86
3.
Jules POMMERY
FRA.gif
7.83
4.
Henrik FLÅTNES
NOR.gif
7.79
5.
Reynold BANIGO
GHA.gif
7.75
6.
Héctor SANTOS
ESP.gif
7.75
7.
Augustin BEY
FRA.gif
7.73
8.
Jack ROACH
GBR.gif
7.35
9.
Filip PRAVDICA
CRO.gif
6.95
10.
Maximilian ENTHOLZNER
GER.gif
5.63
  Piotr TARKOWSKI
POL.gif
NM
 
Valentin TOBOC
ROU.gif
NM
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...