website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Men's Beach Volleyball CEV European Continental Cup 2018 - 2020



Recommended Posts

Men's Beach Volleyball CEV European Continental Cup 2018 - 2020

 

CHK.gif Multi-Stage Event - 11 May 2019 - 26 June 2021 CHK.gif

 

123342hmxmwsmsmskjxj6k.jpg

 

Official Website 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Programme 114826ez87b86sig8ubgz8.png
Results System 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Results Database 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Facebook Page 000832qcaljaxz2cfx2jfq.png
Discussion Thread 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • Replies 21
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Second Round - Pool A - Group A

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Samoilovs/Smedins :LAT

:HUN Soós/Oláh

2-0 (21-9, 21-14)

Rinkevics/Bedritis :LAT

:HUN Hajós/Stréli

2-0 (21-17, 21-17)

Zemljak/Pokeršnik :SLO

:ITA Dal Corso/Marchetto

2-1 (21-17, 15-21, 15-10)

Bošnjak/Pokeršnik, D :SLO

:ITA Windisch/Cottafava

0-2 (17-21, 14-21)
Zemljak/Pokeršnik :SLO :ITA Windisch/Cottafava
2-0 (21-16, 21-18)
Samoilovs/Smedins :LAT :SLO Bošnjak/Pokeršnik, D 2-0 (21-16, 21-13)
Rinkevics/Bedritis :LAT :SLO Zemljak/Pokeršnik 2-1 (15-21, 21-19, 20-18)
Windisch/Cottafava :ITA :HUN Soós/Oláh 2-0 (21-15, 21-18)
Dal Corso/Marchetto :ITA :HUN Hajós/Stréli 2-0 (21-18, 21-16)

 

 
Second Round - Pool A - Group B

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Nõlvak/Tiisaar :EST

:ENG Bialokoz/Batrane

2-0 (21-19, 21-14)

Lõhmus/Korotkov :EST

:ENG Bello, Ja./Bello, Jo.

0-2 (21-23, 14-21)

Urlu/Sekerci :TUR

:LTU Knasas/Stankevicius

2-1 (21-16, 19-21, 15-11)

Giginoglu/Gögtepe V. :TUR

:LTU Vasiljev/Juchnevic

2-1 (19-21, 21-16, 15-8)
Giginoglu/Gögtepe V. :TUR :LTU Vasiljev/Juchnevic
2-1 (19-21, 21-16, 15-8)
Nõlvak/Tiisaar :EST :TUR Giginoglu/Gögtepe V 1-2 (21-16, 18-21, 10-15)
Lõhmus/Korotkov :EST :TUR Urlu/Sekerci 1-2 (14-21, 21-19, 11-15)
Vasiljev/Juchnevic :LTU :ENG Bialokoz/Batrane 2-0 (21-19, 21-17)
Knasas/Stankevicius :LTU :ENG Bello, Ja./Bello, Jo. 0-2 (17-21, 17-21)
Vasiljev/Juchnevic :LTU :ENG Bello, Ja./Bello, Jo. 2-1 (21-15, 13-21, 15-10)

 


 

Link to post
Share on other sites

 

Second Round - Pool B - Group A

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Thole J./Wickler :GER

:NOR Løkken/Henriksveen

2-0 (21-10, 21-15)

Ehlers/Flüggen :GER

:NOR Mol M./Ringøen

2-0 (21-12, 21-12)

 Dziadkou/Piatrushka :BLR

:UKR Iemelianchyk/Denysenko

2-0 (21-12, 21-16)

Mitrafanau/Abramenka :BLR

:UKR Popov/Gladun

0-2 (22-24, 13-21)
Popov/Gladun :UKR :BLR Dziadkou/Piatrushka
2-0 (21-15, 21-10)
Thole J./Wickler :GER :UKR Iemelianchyk/Denysenko 2-0 (21-12, 21-15)
Ehlers/Flüggen :GER :UKR Popov/Gladun 2-1 (11-21, 21-13, 15-8)
 Dziadkou/Piatrushka :BLR :NOR Løkken/Henriksveen 2-1 (18-21, 21-15, 15-13)
Mitrafanau/Abramenka :BLR :NOR Mol M./Ringøen 0-2 (12-21, 6-21()
 Dziadkou/Piatrushka :BLR :NOR Mol M./Ringøen 2-0 (21-16, 21-19)

 

 
Second Round - Pool B - Group B

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Perusic/Schweiner :CZE

:SWE Tholse/Wijk Tegenrot

2-0 (21-7, 25-23)

Dumek/Bercik :CZE

:SWE Appelgren/Herrmann

1-2 (21-16, 16-21, 10-15)
Perusic/Schweiner :CZE :SWE Appelgren/Herrmann 2-0 (21-15, 21-11)

Herrera/Huerta P. :ESP

:FIN Piippo/Pulkkinen

2-0 (21-7, 21-18)

Menéndez/Huerta A. :ESP

:FIN Nurminen/Siren

1-2 (21-19, 19-21, 16-18)
Herrera/Huerta P. :ESP :FIN Nurminen/Siren
2-1 (17-21, 21-18, 19-17)
Perusic/Schweiner :CZE :ESP Menéndez/Huerta A. 2-0 (21-18, 25-23)
Dumek/Bercik :CZE :ESP Herrera/Huerta P. 0-2 (17-21, 18-21)
Perusic/Schweiner :CZE :ESP Menéndez/Huerta A. 2-0 (21-18, 25-23)
Nurminen/Siren :FIN :SWE Tholse/Wijk Tegenrot 2-0 (21-19, 21-19)
Piippo/Pulkkinen :FIN :SWE Appelgren/Herrmann 1-2 (21-19, 18-21, 11-15)
Nurminen/Siren :FIN :SWE Appelgren/Herrmann 2-0 (21-17, 21-14)

 

 

Link to post
Share on other sites

 

Second Round - Pool C - Group A

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Ermacora/Pristauz :AUT

:SVK Sima/Halanda

2-0 (21-13, 22-20)

Seidl Rob./Waller :AUT

:SVK Ludha/Vojkovic

2-1 (22-24, 21-11, 15-11)

Aye/Gauthier-Rat :FRA

:BEL Deroey/Colson

2-0 (21-16, 23-21)

Barthelemy/Loiseau :FRA

:BEL Koekelkoren/van Walle

0-2 (19-21, 12-21)
Aye/Gauthier-Rat :FRA :BEL Koekelkoren/van Walle
1-2 (26-28, 22-20, 13-15)
Ermacora/Pristauz :AUT :BEL Deroey/Colson 2-1 (24-22, 22-24, 19-17)
Seidl Rob./Waller :AUT :BEL Koekelkoren/van Walle 2-0 (21-12, 21-13)
Aye/Gauthier-Rat :FRA :SVK Sima/Halanda 2-0 (21-17, 21-19)
Barthelemy/Loiseau :FRA :SVK Ludha/Vojkovic 2-0 (21-13, 21-16)


 

Second Round - Pool C - Group B

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Heidrich/Gerson :SUI

:SRB Kolaric/Klasnic

2-0 (21-16, 21-15)

Krattiger/Breer :SUI

:SRB Milic/Rajkovic

2-0 (21-17, 21-10)

Kantor/Losiak :POL

:DEN Abell/Houmann

2-0 (27-25, 21-18)

Rudol/Miszczuk :POL

:DEN Brinck/Thomsen

2-0 (21-15, 21-16)
Heidrich/Gerson :SUI :POL Rudol/Miszczuk 1-2 (23-21, 18-21, 13-15)
Krattiger/Breer :SUI :POL Kantor/Losiak 0-2 (20-22, 16-21)
Brinck/Thomsen :DEN :SRB Kolaric/Klasnic 0-2 (14-21, 22-24)
Abell/Houmann :DEN :SRB Milic/Rajkovic 2-0 (21-13, 21-13)
Abell/Houmann :DEN :SRB Kolaric/Klasnic 0-2 (17-21, 17-21)

 

 

Link to post
Share on other sites
  • Sindo featured this topic
Second Round - Pool A - Quartelfinals

 

Athletes 1
Athletes 2
Result
Zemljak/Pokeršnik :SLO :LTU Knasas/Stankevicius
2-0 (21-17, 21-17)
Bošnjak/Pokeršnik, D :SLO :LTU Vasiljev/Juchnevic
0-2 (18-21, 15-21)
Zemljak/Pokeršnik :SLO :LTU Vasiljev/Juchnevic 2-0 (21-19, 21-15)
Nõlvak/Tiisaar :EST :ITA Dal Corso/Marchetto
2-0 (21-16, 21-17)
Lõhmus/Korotkov :EST :ITA Windisch/Cottafava
0-2 (17-21, 11-21)
Nõlvak/Tiisaar :EST :ITA Windisch/Cottafava 1-2 ()21-15, 15-21, 7-15
Link to post
Share on other sites
Second Round - Pool A - Semifinals

 

Athletes 1
Athletes 2
Result
Urlu/Sekerci :TUR :SLO Bošnjak/Pokeršnik, D
2-0 (21-14, 22-20)
Giginoglu/Gögtepe V. :TUR :SLO Zemljak/Pokeršnik
2-1 (21-17, 17-21, 15-11)
Samoilovs/Smedins :LAT :ITA Dal Corso/Marchetto
2-0 (21-17, 21-14)
Rinkevics/Bedritis :LAT :ITA Windisch/Cottafava
0-2 (15-21, 18-21)
Samoilovs/Smedins :LAT :ITA Dal Corso/Marchetto 2-1 (21-17, 21-23, 15-12)
Link to post
Share on other sites
Second Round - Pool B - Quartelfinals

 

Athletes 1
Athletes 2
Result
Perusic/Schweiner :CZE :BLR Mitrafanau/Abramenka
2-0 (21-15, 21-9)
Dumek/Bercik :CZE :BLR Dziadkou/Piatrushka
2-1 (21-17, 19-21, 15-9)
 Popov/Gladun :UKR :FIN Piippo/Pulkkinen
2-0 (21-11, 22-20)
Iemelianchyk/Denysenko :UKR :FIN Nurminen/Siren
0-2 (16-21, 19-21)
 Popov/Gladun :UKR :FIN Nurminen/Siren 2-0 (21-17, 21-13)
Link to post
Share on other sites
Second Round - Pool B - Semifinals

 

Athletes 1
Athletes 2
Result
Thole J./Wickler :GER :CZE Dumek/Bercik
1-2 (21-15, 19-21, 12-15)
Ehlers/Flüggen :GER :CZEPerusic/Schweiner
Ret.
Ehlers/Flüggen :GER :CZE Dumek/Bercik 2-1 (21-14, 20-22, 20-18)
Herrera/Huerta P. :ESP :UKR Iemelianchyk/Denysenko
2-0 (21-16, 21-15)
Menéndez/Huerta A. :ESP :UKR Popov/Gladun
2-0 (21-15, 21-16)
Link to post
Share on other sites
  • Sindo unfeatured this topic
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...