website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Badminton BEC Junior European Championships 2020



Recommended Posts

  • Replies 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Official Schedule
Eastern European Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, October 29th
14:00 Mixed Junior Team Preliminary Round, Day 1

Friday, October 30th
09:00 Mixed Junior Team Preliminary Round, Day 2

Saturday, October 31st
09:00 Mixed Junior Team Preliminary Round, Day 3

Sunday, November 1st
10:00 Mixed Junior Team Quarterfinals
16:00 Mixed Junior Team Semifinals


Monday, November 2nd
10:00 Mixed Junior Team Gold Medal Match
16:00 Men's Junior Singles Round of 64
16:00 Women's Junior Singles Round of 64


Tuesday, November 3rd
10:00 Men's Junior Doubles Round of 64
10:00 Men's Junior Singles Round of 32
10:00 Mixed Junior Doubles Round of 64
10:00 Women's Junior Doubles Round of 32
10:00 Women's Junior Singles Round of 32


Wednesday, November 4th
10:00 Men's Junior Doubles Round of 32
10:00 Men's Junior Singles Round of 16
10:00 Mixed Junior Doubles Round of 32
10:00 Women's Junior Doubles Round of 16
10:00 Women's Junior Singles Round of 16


Thursday, November 5th
10:00 Men's Junior Doubles Round of 16
10:00 Mixed Junior Doubles Round of 16
17:00 Men's Junior Doubles Quarterfinals
17:00 Men's Junior Singles Quarterfinals
17:00 Mixed Junior Doubles Quarterfinals
17:00 Women's Junior Doubles Quarterfinals
17:00 Women's Junior Singles Quarterfinals


Friday, November 6th
15:00 Men's Junior Doubles Semifinals
15:00 Men's Junior Singles Semifinals
15:00 Mixed Junior Doubles Semifinals
15:00 Women's Junior Doubles Semifinals
15:00 Women's Junior Singles Semifinals


Saturday, November 7th
12:00 Men's Junior Doubles Gold Medal Match
12:00 Men's Junior Singles Gold Medal Match
12:00 Mixed Junior Doubles Gold Medal Match
12:00 Women's Junior Doubles Gold Medal Match
12:00 Women's Junior Singles Gold Medal Match

Link to post
Share on other sites

Qualified Nations
 

  • .CZE Czech Republic
  • .DEN Denmark
  • .EST Estonia
  • .FRO Faroe Islands
  • .FIN Finland
  • .FRA France
  • .GER Germany
  • .ITA Italy
  • .LTU Lithuania
  • .POR Portugal
  • .RUS Russia
  • .SRB Serbia
  • .SLO Slovenia
  • .ESP Spain
  • .SWE Sweden
  • .SUI Switzerland
  • .UKR Ukraine

 

 

Competition Format
 
Mixed Junior Team Preliminary Round
October 29th - October 31st, 2020
17 Nations, 4 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals
I
Mixed Junior Team Knockout Round
November 1st - November 2nd, 2020
8 Nations, Quarterfinals, Semifinals and Gold Medal Match, the winning Nation will be the Badminton BEC Junior European Championships 2020 Champion
I
Men Junior Singles
November 2nd - November 7th, 2020
Round of 64, Round of 32, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals and Gold Medal Match, the winning Athlete  will be the Badminton BEC Junior European Championships 2020 Champion
I
Women Junior Singles
November 2nd - November 7th, 2020
Round of 64, Round of 32, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals and Gold Medal Match, the winning Athlete  will be the Badminton BEC Junior European Championships 2020 Champion
I
Men Junior Doubles
November 3rd - November 7th, 2020
Round of 64, Round of 32, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals and Gold Medal Match, the winning Athletes  will be the Badminton BEC Junior European Championships 2020 Champion
I
Women Junior Doubles
November 3rd - November 7th, 2020
Round of 32, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals and Gold Medal Match, the winning Athletes  will be the Badminton BEC Junior European Championships 2020 Champion
I
Mixed Junior Doubles
November 3rd - November 7th, 2020
Round of 32, Round of 16, Quarterfinals, Semifinals and Gold Medal Match, the winning Athletes  will be the Badminton BEC Junior European Championships 2020 Champion
 
Link to post
Share on other sites
Mixed Junior Team Preliminary Round
October 29th - October 31st, 2020
17 Nations, 4 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals


Group 1
 

  • DEN.gif Denmark
  • FRO.gif Faroe Islands
  • FIN.gif Finland
  • GER.gif Germany



Group 2
 

  • CZE.gif Czech Republic
  • POR.gif Portugal
  • RUS.gif Russia
  • SWE.gif Sweden



Group 3
 

  • ITA.gif Italy
  • LTU.gif Lithuania
  • SRB.gif Serbia
  • ESP.gif Spain



Group 4
 

  • EST.gif Estonia
  • FRA.gif France
  • SLO.gif Slovenia
  • SUI.gif Switzerland
  • UKR.gif Ukraine


 

Group 1
Eastern European Time (GMT +2)

 

Germany GER.gif 4 - 1 FIN.gif Finland
October 29th 2020, h. 19:00, Pajulahti Sports Institute-1. Visit Lahti, Lahti

 

Denmark DEN.gif 5 - 0 FRO.gif Faroe Islands
October 29th 2020, h. 19:00, Pajulahti Sports Institute-2. Skyline, Lahti

 

Germany GER.gif 5 - 0 FRO.gif Faroe Islands
October 30th 2020, h. 19:00, Pajulahti Sports Institute-2. Skyline, Lahti

 

Denmark DEN.gif 3 - 2 FIN.gif Finland
October 30th 2020, h. 19:00, Pajulahti Sports Institute-1. Visit Lahti, Lahti

 

Denmark DEN.gif 3 - 2 GER.gif Germany
October 31st 2020, h. 14:00, Pajulahti Sports Institute-2. Skyline, Lahti

 

Finland FIN.gif 5 - 0 FRO.gif Faroe Islands
October 31st 2020, h. 19:00, Pajulahti Sports Institute-1. Visit Lahti, Lahti

 

Group 1 Final Standing

 

Nation
Points
P
W
D
L
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
W
Points
L
Points
DEN.gif Denmark
3
3
3
0
0
11
4
24
8
644
451
GER.gif Germany
2
3
2
0
1
11
4
22
10
614
483
FIN.gif Finland
1
3
1
0
2
8
7
17
16
551
531
FRO.gif Faroe Islands
0
3
0
0
3
0
15
1
30
301
645



 

Group 2
Eastern European Time (GMT +2)

 

Russia RUS.gif 4 - 1 POR.gif Portugal
October 29th 2020, h. 19:00, Pajulahti Sports Institute-3. Pohjola Vakuutus, Lahti

 

Czech Republic CZE.gif 1 - 4 SWE.gif Sweden
October 29th 2020, h. 19:00, Pajulahti Sports Institute-4. Peugeot, Lahti

 

Russia RUS.gif 3 - 2 SWE.gif Sweden
October 30th 2020, h. 14:00, Pajulahti Sports Institute-1. Visit Lahti, Lahti

 

Czech Republic CZE.gif 4 - 1 POR.gif Portugal
October 30th 2020, h. 14:00, Pajulahti Sports Institute-2. Skyline, Lahti

 

Sweden SWE.gif 4 - 1 POR.gif Portugal
October 31st 2020, h. 14:00, Pajulahti Sports Institute-1. Visit Lahti, Lahti

 

Russia RUS.gif 3 - 2 CZE.gif Czech Republic
October 31st 2020, h. 14:00, Pajulahti Sports Institute-2. Skyline, Lahti

 

Group 2 Final Standing

 

Nation
Points
P
W
D
L
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
W
Points
L
Points
RUS.gif Russia
3
3
3
0
0
10
5
22
11
655
554
SWE.gif Sweden
2
3
2
0
1
10
5
21
13
642
589
CZE.gif Czech Republic
1
3
1
0
2
7
8
17
17
625
581
POR.gif Portugal
0
3
0
0
3
3
12
7
26
462
660


 

Group 3
Eastern European Time (GMT +2)

 

Serbia SRB.gif vs LTU.gif Lithuania
Walkover

 

Spain ESP.gif vs LTU.gif Lithuania
Walkover

 

Italy ITA.gif vs LTU.gif Lithuania
Walkover

 

Spain ESP.gif 4 - 1 ITA.gif Italy
October 29th 2020, h. 14:00, Pajulahti Sports Institute-4. Peugeot, Lahti

 

Serbia SRB.gif 4 - 1 ITA.gif Italy
October 30th 2020, h. 09:00, Pajulahti Sports Institute-1. Visit Lahti, Lahti

 

Serbia SRB.gif 2 - 3 ESP.gif Spain
October 31st 2020, h. 09:00, Pajulahti Sports Institute-4. Peugeot, Lahti

 

Group 3 Final Standing

 

Nation
Points
P
W
D
L
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
W
Points
L
Points
ESP.gif Spain
2
2
2
0
0
7
3
15
10
455
449
SRB.gif Serbia
1
2
1
0
1
6
4
14
9
442
367
ITA.gif Italy
0
2
0
0
2
2
8
6
16
348
429
LTU.gif Lithuania
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0


 

Group 4
Eastern European Time (GMT +2)

 

France FRA.gif 4 - 1 SUI.gif Switzerland
October 29th 2020, h. 14:00, Pajulahti Sports Institute-1. Visit Lahti, Lahti

 

Ukraine UKR.gif 1 - 4 EST.gif Estonia
October 29th 2020, h. 14:00, Pajulahti Sports Institute-2. Skyline, Lahti

 

Slovenia SLO.gif 1 - 4 SUI.gif Switzerland
October 30th 2020, h. 09:00, Pajulahti Sports Institute-3. Pohjola Vakuutus, Lahti

 

France FRA.gif 5 - 0 EST.gif Estonia
October 30th 2020, h. 09:00, Pajulahti Sports Institute-4. Peugeot, Lahti

 

Ukraine UKR.gif 4 - 1 SUI.gif Switzerland
October 30th 2020, h. 19:00, Pajulahti Sports Institute-3. Pohjola Vakuutus, Lahti

 

France FRA.gif 5 - 0 SLO.gif Slovenia
October 30th 2020, h. 19:00, Pajulahti Sports Institute-4. Peugeot, Lahti

 

Estonia EST.gif 3 - 2 SUI.gif Switzerland
October 31st 2020, h. 09:00, Pajulahti Sports Institute-1. Visit Lahti, Lahti

 

Ukraine UKR.gif 5 - 0 SLO.gif Slovenia
October 31st 2020, h. 09:00, Pajulahti Sports Institute-2. Skyline, Lahti

 

France FRA.gif 3 - 2 UKR.gif Ukraine
October 31st 2020, h. 19:00, Pajulahti Sports Institute-3. Pohjola Vakuutus, Lahti

 

Slovenia SLO.gif 0 - 5 EST.gif Estonia
October 31st 2020, h. 19:00, Pajulahti Sports Institute-4. Peugeot, Lahti

 

Group 4 Final Standing

 

Nation
Points
P
W
D
L
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
W
Points
L
Points
FRA.gif France
4
4
4
0
0
17
3
36
9
919
678
EST.gif Estonia
3
4
3
0
1
12
8
26
19
840
786
UKR.gif Ukraine
2
4
2
0
2
12
8
27
20
858
854
SUI.gif Switzerland
1
4
1
0
3
8
12
17
27
756
829
SLO.gif Slovenia
0
4
0
0
4
1
19
7
38
680
906
Link to post
Share on other sites
Mixed Junior Team Knockout Round
November 1st - November 2nd, 2020
8 Nations, Quarterfinals, Semifinals and Gold Medal Match, the winning Nation will be the Badminton BEC Junior European Championships 2020 Champion

 

  • DEN.gif Denmark
  • EST.gif Estonia
  • FRA.gif France
  • GER.gif Germany
  • RUS.gif Russia
  • SRB.gif Serbia
  • ESP.gif Spain
  • SWE.gif Sweden


 

Quarterfinals
Eastern European Time (GMT +2)

 

Denmark DEN.gif 3 - 0 SWE.gif Sweden
November 1st 2020, h. 10:00, Pajulahti Sports Institute-2. Skyline, Lahti
I
Spain ESP.gif 2 - 3 EST.gif Estonia
November 1st 2020, h. 10:00, Pajulahti Sports Institute-3. Pohjola Vakuutus, Lahti
I
I

Serbia SRB.gif 0 - 3 FRA.gif France
November 1st 2020, h. 10:00, Pajulahti Sports Institute-4. Peugeot, Lahti
I
Germany GER.gif 1 - 3 RUS.gif Russia
November 1st 2020, h. 10:00, Pajulahti Sports Institute-1. Visit Lahti, Lahti


 

Semifinals
Eastern European Time (GMT +2)

 

Denmark DEN.gif 3 - 0 EST.gif Estonia
November 1st 2020, h. 16:00, Pajulahti Sports Institute-2. Skyline, Lahti
I
France FRA.gif 3 - 1 RUS.gif Russia
November 1st 2020, h. 16:00, Pajulahti Sports Institute-1. Visit Lahti, Lahti


 

Gold Medal Match
Eastern European Time (GMT +2)

 

Denmark DEN.gif 3 - 0 FRA.gif France
November 2nd 2020, h. 10:00, Pajulahti Sports Institute-1. Visit Lahti, Lahti
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...