website statistics
Jump to content

Herberth10

Totallympics Addicted
  • Content Count

    185
  • Joined

  • Last visited

 Content Type 

Forums

Calendar

Totallympics International Song Contest

Totallympics News Service

Qualification Tracker

Everything posted by Herberth10

  1. Relay Times after Brazilian Trials Mixed 4x100 medley - 3:45.51 - 3rd Women's 4x100 freestyle - 3:38.59 - 2nd Women's 4x200 freestyle - 8:00.92 - 2nd Women's 4x100 medley - 4:04.33 - 6th
  2. Women's Discus throw Fernanda Borges 64.21m Men's 20 km walk Matheus Corrêa 1:20:49 Men's Long Jump Samory Uiki 8.23m
  3. Brazilian Team: Guilherme Costa Felipe Lima Fernando Scheffer Breno Correia Murilo Sartori Luiz Altamir Guilherme Basseto Guilherme Guido Leonardo de Deus Pedro Spajari Gabriel Santos Marcelo Chierighini Beatriz Dizotti Betina Lorscheitter Caio Pumputis Vinicius Lanza Matheus Gonche Bruno Fratus Women's relays quotas by ranking: (pending qualification) 4×100 freestyle – Larissa Oliveira, Ana Vieira, Stephanie Balduccini, Etiene Medeiros 4×200 freestyle – Aline Rodrigues, Larissa Oliveira, Nathalia Almeida, Gabrielle Roncatto
  4. Brazilian names: Goalkeeper: Phelipe (Dallas) Weverton (Palmeiras) +23 Defender: Emerson (Real Betis) Ayrton Lucas (Spartak) Caio Henrique (Monaco) Lyanco (Torino) Gabriel (Lille) Ibanez (Roma) Luiz Felipe (Lazio) Midfielder: Maycon (Shakhtar Donetsk) Wendel (Sportin) Reinier (Real Madrid) Lucas Paquetá (Milan) Douglas Luiz (Aston Vila) Mateus Henrique (Grêmio) Forward: David Neres (Ajax) Matheus Cunha (Hertha) Rodrygo (Real Madrid) Vinicius Junior (Rea
  5. Groups: JPN + SWE/ENG + CAN + NZL/ZAM/CHI USA + SWE/ENG + AUS/CHN + NZL/ZAM/CHI NED + BRA + AUS/CHN + NZL/ZAM
  6. Pots for draw https://www.fifa.com/news/teams-ranked-and-allocated-for-tokyo-2020-olympic-football-draws
  7. [hide] Knockout Round April 10th, 2021 4 Nations, the Winners of the Semifinals will qualify for the Final, and the Losers will play the Third Place Match Semifinals Date & Time (GMT -6) Nation 1 T1 T2 Nation 2 April 10th 2021, h. TBA Sweden 2 Scotland April 10th 2021, h. TBA RCF 2 United States/ Switzerland [/h
  8. [hide] Round Robin April 2nd - April 9th, 2021 14 Nations, the 1st and 2nd Nations will qualify for the Semifinals, the 3rd, 4th, 5th and 6th ranked Nations wil qualify for the Qualification Games Date & Time (GMT -7) Nation 1 T1 T2 Nation 2 April 2nd 2021, h. 9:00 Russian Curling Fed. 2 Netherlands April 2nd 2021, h. 9:00 South Korea 2 Italy
  9. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Ladies' Short Program Day 1 March 24th, 2021 Viktoriia Safonova Loena Hendrickx Eva-Lotta Kiibus Rika Kihira Satoko Miyahara Kaori Sakamoto
  10. Live streaming: https://www.tvnsports.com.br/videos/regata-continental-qualificacao-remo-finais-050321
  11. Final races will be held today 2:30 pm (Brazil time)
  12. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Cross-Country Skiing, Women's Sprint Classical Day 1 February 25th, 2021 Any Finnish Athlete Lucia Scardoni Maiken Caspersen Falla Anne Appelkvist Stenseth Lotta Udnes Weng
  13. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Mixed Relay 4x7.5km Day 1 February 10th, 2021 Austria Belarus Czech Republic France Germany X Italy Norway X
  14. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Women's Alpine Combined Day 1 February 8th, 2021 Franziska Gritsch Ramona Siebenhofer Ricarda Haaser Marie-Michele Gagnon Ester Ledecka Marta Bas
  15. [hide] Knockout Round January 31st, 2021 Third Place Match Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 31st 2021, 15:30 Spain 2 France Final Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 31st 2021, 18:30 Denmark 2 Sweden [/hide]
  16. [hide] Knockout Round January 29th, 2021 4 Nations, Winners from each Semifinal will qualify for the Final and Losers from each Semifinal will play the Third Place Match Semifinals Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 29th 2021, 18:30 Denmark 2 Spain January 29th 2021, 21:30 Sweden 1 France [/hide]
  17. [hide] Knockout Round January 27th, 2021 8 Nations, Winners from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals Quarterfinals Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 27th 2021, 18:30 Denmark 3 Egypt January 27th 2021, 21:30 Sweden 3 Qatar January 27th 2021, 21:30 Spain 1
  18. [hide] Main Round January 20th - January 25th, 2020 24 Nations, 4 Groups, the 1st and 2nd Nation from each Group will qualify for the Quarterfinals Group 1 Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 21st 2021 Hungary 1 Brazil January 21st 2021 Spain 2 Germany January 21st 2021 Uruguay 15 Poland
×
×
  • Create New...