website statistics
Jump to content

Rezultate echipe si sportivi romani in 2023


vlad
 Share

Recommended Posts

2 hours ago, yellowviper2001 said:

Multumesc pentru analiza detaliata si pertinenta; eu n-am apucat sa vad nimic pana acum. La partea cu "echipa" e firesc ca s-a ajuns la asa ceva, de vreme ce nu se mai antreneaza impreuna si sunt invatate ca doar pentru ele concureaza (eventual pentru parintii lor).. La ce element a ratat Sabrina la barna?  Ma impresionase cu barna ei atat de dificila la Doha; pacat ca n-a reusit aici s-o  repete.

 

“Half split” e acea sfoara cu intoarcere 90 de grade, paradoxal la unul din elementele usoare. Ce m-a dezamagit este ca pe pagina federatiei romana de gimnastica s-a aratat fix paralelul ratat al Sabrinei.

 

Campionatul european de gimnastica - finalele individual compus


• Gabriel Burtanete - locul 23 din pacate a ratat exact la sarituri. 
• Amalia Ghigoarta - locul 19, 9.266 la paralele cred ca spune totul

• Ana Barbosu - locul 9 nu a mai ratat la sarituri dar din pacate a gresit la sol si paralele.

 

De maine incep finalele pe aparate sa speram ca vor finale fara ratare pentru romani si ne vom intoarce cu 1-2 medalii in bagaj.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, IoNuTzZ said:

“Half split” e acea sfoara cu intoarcere 90 de grade, paradoxal la unul din elementele usoare. Ce m-a dezamagit este ca pe pagina federatiei romana de gimnastica s-a aratat fix paralelul ratat al Sabrinei.

 

Campionatul european de gimnastica - finalele individual compus


• Gabriel Burtanete - locul 23 din pacate a ratat exact la sarituri. 
• Amalia Ghigoarta - locul 19, 9.266 la paralele cred ca spune totul

• Ana Barbosu - locul 9 nu a mai ratat la sarituri dar din pacate a gresit la sol si paralele.

 

De maine incep finalele pe aparate sa speram ca vor finale fara ratare pentru romani si ne vom intoarce cu 1-2 medalii in bagaj.

Da, multumesc mult! M-am uitat la AA, am facut un fel de duplex cu tenisul A fost cam greu, eu nu mai am TV, doar laptopul de pe car scriu. Dar am reusit sa vad cam tot. Si eu am unele sperante pt.aparate, dar incerc sa nu ma ambalez prea mult.

 

Link to comment
Share on other sites

Tenis: In calificrile pentru turneul final al Billie Jean King Cup, la Koper, dupa prima zi, Slovenia-Romania 0-2: Kaja Juvan-Ana Bogdan 6-3, 3-6, 4-6 si Tamara Zidansek- Jacqueline Cristian 1-6, 6-4, 3-6. In primul meci, Ana a intors decisivul de la 0-4 si 0-15 pentru adversara!!! In al doilea, Jaq si-a continuat seria de victorii la Zidansek. Romania e  la un pas de o performanta in premiera, calificarea in turneul final in noul format.

Link to comment
Share on other sites

Imi marturisesc o tristete: nu voi putea urmari CE de haltere!  Este exclusiv pe Antena Play (platibil) ceea ce ne geoblocheaza p Olympic Channel. Nu am posibilitatea sa platesc nici la Antena, cu atat mai putin un VPN.  Est prima oara in 2 decenii cand nu voi vedea aceasta competitie :( Voi conta pe acest site pentru rezultate. Succes, Romania!

Link to comment
Share on other sites

Campionatul european de gimnastica artistica:

 

• Sabrina Voinea - finala sarituri locul 4

 

Campionatul european de haltere

 

• Cosmina Pana (45kg) - Smuls 70kg locul 2, aruncat 83kg locul 4, TOTAL 153kg locul 2

• Mihaela Cambei (49kg) - de 3 ori AUR cu 2 recorduri europene la smuls 92kg si total 198kg la aruncat a ridicat 106kg.

 

Billie Jean King Cup

 

• Romania - Slovenia 2-2 din pacate atat Ana Bogdan cat si Jacqueline Cristian au pierdut meciurile de simplu. Meciul de dublu Niculescu/Bara - Zidansek/Juvan amanat din cauza ploii pentru maine la scorul de 3-3 in setul 1.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, yellowviper2001 said:

Imi marturisesc o tristete: nu voi putea urmari CE de haltere!  Este exclusiv pe Antena Play (platibil) ceea ce ne geoblocheaza p Olympic Channel. Nu am posibilitatea sa platesc nici la Antena, cu atat mai putin un VPN.  Est prima oara in 2 decenii cand nu voi vedea aceasta competitie :( Voi conta pe acest site pentru rezultate. Succes, Romania!

Prietene, sportul asta e dopat pana-n dinti si si-a pierdut orice legitimitate morala; in curand va fi ejectat de la JO. Mai bine te-ai uita la gandaci care se cordesc

Edited by zob79
Link to comment
Share on other sites

Campionatul european de gimnastica artistica:

 

• Gabriel Burtanete - locul 4 sarituri

• Andrei Muntean - locul 4 paralele

• Amalia Ghigoarta - locul 6 barna

• Ana Barbosu - locul 7 sol

• Sabrina Voinea - locul 3 sol

 

Romania termina concursul cu o medalie, din pacate presiunea pusa in echipa Romaniei este mult prea mare. Colegele nu vorbesc cu Sabrina, inainte de finala la sarituri Sabrina nu a fost incurajata de nimeni… Este trist ce se intampla, fetele cu siguranta asa au fost invatate, rautatea asta nu va aduce nimic bun. Cu siguranta va fi aceeasi poveste si cand va intra Puflea in echipa.

 

Cupa Mondiala de tir

 

• Roxana Sidi locul 6

 

Billie Jean King Cup

 

• Romania - Slovena 2-3, din pacate Romania pierde sansa de a juca in ultima etapa a acestei competitii.

Link to comment
Share on other sites

Beatrice Andreea Ana, a doua oara consecutiv campioana europeana de senioare la lupte, cat.55 kg! In competitia de la Zagreeb, sportiva noastra nu a lasat adversarelor nicio sansa: supeerioritate (11-0) cu Mammadova (Azerbaidjan) in sferturi, 10-4 cu experimentata Krawczyk (Polonia) in SF, iar in finala, 8-0 cu Bognar rika (Ungaria).  Alexandra Anghel va lupta maine pentru aur la cat.72 kg, Catalina Axente, mai tarziu azi pt. bronz, Incze Kriszta a pierdut SF si va lupta maine pentru bronz, Amina Capezan va fi maine in recalificari. Dintre toate fetele, doar Alina Vuc nu s-a apropiat de medalii.

Edited by yellowviper2001
typo
Link to comment
Share on other sites

De mentionat si bilantul de pana acum la Campionatele Europene de haltere:

 

La total avem 3 medalii de aur (Mihaela Cambei (49 kg), Andreea Cotruta (55 kg) si Loredana Toma (71 kg)), una de argint (Adriana Pana 45 kg) si una de bronz (Valentin Iancu 55 kg). 

 

Daca luam in calcul toate categoriile (total, smuls si aruncat), bilantul e de 9 medalii de aur, 3 de argint si 2 de bronz.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...