website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Rowing FISA European Championships 2021



Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Official Schedule
Central European Summer Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, April 9th
10:16 Women's Pair Run 1
10:21 Women's Pair Run 2
10:26 Men's Pair Run 1
10:31 Men's Pair Run 2
10:36 Men's Pair Run 3
10:41 Women's Double Sculls Run 1
10:46 Women's Double Sculls Run 2
10:51 Men's Double Sculls Run 1
10:56 Men's Double Sculls Run 2
11:01 Men's Double Sculls Run 3
11:11 Women's Leightweiht Single Sculls Run 1
11:16 Women's Leightweiht Single Sculls Run 2
11:21 Men's Leightweiht Single Sculls Run 1
11:26 Men's Leightweiht Single Sculls Run 2
11:31 Men's Leightweiht Pair
11:36 Men's Leightweiht Quadruple Sculls
11:55 Women's Four Run 1

12:00 Women's Four Run 2
12:05 Men's Four Run 1
12:10 Men's Four Run 2
12:15 Men's Four Run 3
12:20 Women's Single Sculls Run 1
12:25 Women's Single Sculls Run 2
12:30 Women's Single Sculls Run 3
12:35 Men's Single Sculls Run 1
12:40 Men's Single Sculls Run 2
12:45 Men's Single Sculls Run 3
12:50 Men's Single Sculls Run 4
12:55 Women's Leightweiht Double Sculls Run 1
13:00 Women's Leightweiht Double Sculls Run 2
13:05 Women's Leightweiht Double Sculls Run 3
13:10 Men's Leightweiht Double Sculls Run 1
13:15 Men's Leightweiht Double Sculls Run 2
13:20 Men's Leightweiht Double Sculls Run 3
13:25 Women's Quadruple Sculls Run 1
13:30 Women's Quadruple Sculls Run 2
13:35 Men's Quadruple Sculls Run 1
13:40 Men's Quadruple Sculls Run 2
13:45 Men's Quadruple Sculls Run 3
13:50 Women's Eight
13:55 Men's Eight
15:35 Men's Pair Reprchage
15:40 Women's Double Sculls Repechage 1
15:45 Women's Double Sculls Repechage 2
15:50 Women's Double Sculls Repechage 3
15:45 Women's Double Sculls Repechage 4
15:55 Men's Four Repechage
16:00 Women's Single Sculls Repechage
16:05 Men's Single Sculls Reprchage 1
16:10 Men's Single Sculls Reprchage 2
16:15 Men's Single Sculls Reprchage 3
16:20 Men's Single Sculls Reprchage 4
16:25 Women's Leightweiht Double Sculls Repechage
16:30 Men's Leightweiht Double Sculls Repechage
16:35 Men's Quadruple Sculls Repechage
 
Saturday, April 10th
09:30 Men's Lightweight Double Sculls Final C
09:35 Men's Quadruple Final C
09:40 Women's Single Sculls Final C
09:45 Men's Single Sculls Repechage
09:55 Women's Pair Repechage
10:02 Men's Pair Semifinal 1
10:09 Men's Pair Semifinal 2
10:16 Women's Double Sculls Repechage
10:23 Women's Leightweiht Single Sculls Repechage
10:30 Men's Leightweiht Single Sculls Repechage
10:37 Women's Leightweiht Double Sculls Semifinal 1
10:44 Women's Leightweiht Double Sculls Semifinal 2
10:51 Men's Leightweiht Double Sculls Semifinal 1
10:58 Men's Leightweiht Double Sculls Semifinal 2
12:35 Men's Double Sculls Semifinal 1
12:42 Men's Double Sculls Semifinal 2
12:49 Women's Four Repechage 1
12:56 Women's Four Repechage 2
13:03 Men's Four Semifinal 1
13:10 Men's Four Semifinal 2
13:17 Women's Single Sculls Semifinal 1
13:24 Women's Single Sculls Semifinal 2
13:31 Men's Single Sculls Semifinal 1
13:38 Men's Single Sculls Semifinal 2
13:45 Women's Quadruple Sculls Repechage 1
13:52 Women's Quadruple Sculls Repechage 2
13:59 Men's Quadruple Sculls Semifinal 1
14:06 Men's Quadruple Sculls Semifinal 2
14:13 Men's Double Sculls Semifinal 1
14:20 Men's Double Sculls Semifinal 2
14:27 Men's Single Sculls Final 1
14:34 Men's Single Sculls Final 2
Link to post
Share on other sites
  • Sindo featured this topic
Women's Pair
Heats Results
The 1st and 2nd Teams from each Heat will qualify for the Final A, the other Teams will qualify for the Repechage
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
GLOVER Helen
Polly Swann
GBR.gif
7:08.91
2
Maria Kyridou
Christina Bourmpou
GRE.gif
7:10.29
3
Ivana Jurkovic
Josipa Jurkovic
CRO.gif
7:12.59
4
CID Aina
Virginia Diaz Rivas
ESP.gif
7:13.04
5
Ilse Kolkman
Jose Van Veen
NED.gif
7:23.22
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Adriana Ailincai
Iuliana Buhus
ROU.gif
7:16.40
2
Aileen Crowley
Monika Dukarska
IRL.gif
7:22.04
3
Anna Santruckova
FLAMIKOVA Pavlina
CZE.gif
7:29.63
4
ACOBSEN Ida
DAHL PEDERSEN Trine
DEN.gif
7:41.37
Link to post
Share on other sites
Men's Pair
Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Heat will qualify for the Semifinals, the other Teams will qualify for the Repechage
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marius-Vasile Cozmiuc
Ciprian Tudosa
ROU.gif
6:34.50
2
Harry Glenister
Morgan Bolding
GBR.gif
6:40.51
3
Frederic Vystavel
Joachim Sutton
DEN.gif
6:44.74
4
Ioannis Kalandaridis
Zisis Boukouvalas
GRE.gif
6:46.93
5
GURSOY Selahattin
SAHIN Aydin
TUR.gif
7:27.74
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Matteo Lodo
Giuseppe Vicino
ITA.gif
6:34.08
2
Thibaud Turlan
Guillaume Turlan
FRA.gif
6:36.74
3
Nicolas Van Sprang
Guillaume Krommenhoek
NED.gif
6:36.97
4
Dzmitry Furman
Siarhei Valadzko
BLR.gif
6:45.88
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Martin Sinkovic
Valent Sinkovic
CRO.gif
6:34.37
2
Martin Mackovic
Milos Vasic
SRB.gif
6:38.24
3
Nik Krebs
Jaka Cas
SLO.gif
6:56.01
4
Rene Schmela
Anton Braun
GER.gif
7:26.58
Link to post
Share on other sites
Women's Double Sculls
Heats Results
The 1st and 2nd Teams from each Heat will qualify for the Final A, the other Teams will qualify for the Repechage
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Roos De Jong
Lisa Scheenaard
NED.gif
7:00.99
2
Holly Nixon
Saskia Budgett
GBR.gif
7:05.04
3
Helene Lefebvre
Margaux Bailleul
FRA.gif
7:11.50
4
Valentina Iseppi
Stefania Buttignon
ITA.gif
7:14.18
Link to post
Share on other sites
Men's Double Sculls
Heats Results
The 1st and 2nd Teams from each Heat will qualify for the Semifinals, the other Teams will qualify for the Repechages
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
John Collins
Graeme Thomas
GBR.gif
6:18.02
2
Miroslaw Zietarski
Mateusz Biskup
POL.gif
6:09.78
3
PODRAZIL Jakub
SYNEK Ondrej
CZE.gif
6:41.76
4
Olli-Pekka Karppinen
Joel Naukkarinen
FIN.gif
6:42.69
5
Hugo Nerud
Eskil Borgh
SWE.gif
6:46.65
6
KOVACOVIC Ondrej
Jakub Popelka
SVK.gif
6:46.78
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Hugo Boucheron
Matthieu Androdias
FRA.gif
6:19.52
2
Barnabe Delarze
Roman Roeoesli
SUI.gif
6:29.43
3
Aleksandar Bedik
Viktor Pivac
SRB.gif
6:32.72
4
Kristoffer Brun
Are Strandli
NOR.gif
6:36.40
5
MYKHAILOV Andrii
Pavlo Yurchenko
UKR.gif
6:40.69
6
Stanimir Haladzhov
Boris Yotov
BUL.gif
7:27.11
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ilya Kondratyev
Andrey Potapkin
RUS.gif
6:17.24
2
Philip Doyle
Ronan Byrne
IRL.gif
6:17.96
3
Luca Chiumento
Nicolo Carucci
ITA.gif
6:28.64
4
Luca Chiumento
Nicolo Carucci
ROU.gif
6:30.55
5
Goran Mahmutovic
David Sain
CRO.gif
6:49.86
6
BULAT Alexandr
VISOTCHI-SESTACOV Chirill
MDA.gif
7:01.03


 

Heat 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Melvin Twellaar
Stefan Broenink
NED.gif
6:18.04
2
Stephan Krueger
Marc Weber
GER.gif
6:25.42
3
DE LOOF Pierre
CLAEYS Ruben
BEL.gif
6:31.10
4
Mindaugas Griskonis
Saulius Ritter
LTU.gif
6:34.10
5
BACSKAI Mate
SZABO Marton
HUN.gif
6:42.66
6
Rodrigo Conde Romero
Aleix Garcia Pujolar
ESP.gif
7:00.02
Link to post
Share on other sites
Women's Lightweight Single Sculls
Non-Olympic Event

Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Final A, the other Athletes will qualify for the Repechages
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Alena Furman
BLR.gif
7:44.82
2
Gianina-Elena Beleaga
ROU.gif
7:46.43
3
Sofia Meakin
SUI.gif
7:58.10
4
Martine Veldhuis
NED.gif
8:01.84
5
Arianna Noseda
ITA.gif
8:10.59
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lydia Heaphy
IRL.gif
7:50.15
2
Claire Bove
FRA.gif
7:50.40
3
Weronika Deresz
POL.gif
7:51.30
4
Madeleine Arlett
GBR.gif
7:54.90
5
Katrin Thoma
GER.gif
7:57.30
Link to post
Share on other sites
Men's Lightweight Single Sculls
Non-Olympic Event

Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Repechages
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
GALAMBOS Peter
HUN.gif
7:05.22
2
Gabriel Soares
ITA.gif
7:08.98
3
Patricio Rojas Aznar
ESP.gif
7:16.94
4
Dinis Costa
POR.gif
7:23.54
5
Artur Mikolajczewski
POL.gif
7:26.54
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Joachim Agne
GER.gif
7:06.17
2
Gary O'donovan
IRL.gif
7:07.23
3
Niels Van Zandweghe
BEL.gif
7:16.35
4
Rajko Hrvat
SLO.gif
7:17.33
5
Lazar Penev
BUL.gif
7:24.90
Link to post
Share on other sites
Men's Lightweight Quadruple
Non-Olympic Event

Preliminary race for Lanes Results

The 1st Team will qualify for the Final A
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
DAVID Benjamin
Baptiste Savaete
Victor Marcelot
Ferdinand Ludwig
FRA.gif
5:58.81
2
Martino Goretti
Antonio Vicino
Patrick Rocek
Niels Torre
ITA.gif
6:04.47
3
VAN BRUSSEL Koen
Vincent Goris
Lay De Jong
Ward Van Zeij
NED.gif
6:05.21
4
SONMEZ Bayram
CAKMAK Sefik
KARTAL Mert Kaan
AYDIN Denizhan
TUR.gif
6:07.08
5
Severin Erlmoser
Philipp Kellner
Lukas Kreitmeier
Sebastian Kabas
AUT.gif
6:08.99
Link to post
Share on other sites
  • Sindo unfeatured this topic
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...