website statistics
Jump to content

Athletics at the Summer Olympic Games 2020


 Share

Recommended Posts

  • 6 months later...
  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Women's 100m
Preliminary Rounds Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Preliminary Round and the next 1best unqualified Athletes between all Preliminary Rounds will qualify for the Heats
 
Preliminary Round 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Natacha NGOYE AKAMABI
CGO.gif
11.47
2
Margaret Vanessa BARRIE
SLE.gif
11.53
3
Amya CLARKE
SKN.gif
11.67
4
Djénébou DANTÉ
MLI.gif
12.12
5
Hadel ABOUD
LBA.gif
12.70
6
Bashair Obaid AL MANWARI
QAT.gif
13.12
7
Kimia YOUSOFI
AFG.gif
13.29
8
Alba MBO NCHAMA
GEO.gif
13.36
9
Amed ELNA
COM.gif
14.30
 
Preliminary Round 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Fasihi FARZANEH
IRI.gif
11.76
2
Azreen NABILA ALIAS
MAS.gif
11.77
3
Mudhawi ALSHAMMARI
KUW.gif
11.82
4
Regine TUGADE-WATSON
GUM.gif
12.17
5
Charlotte AFRIAT
MON.gif
12.35
6
Silina PHA APHAY
LAO.gif
12.41
7
Hsi-En HSIEH
TPE.gif
12.49
8
Sarswati CHAUDHARY
NEP.gif
12.91
9
Yasmeen ALDABBAGH
KSA.gif
13.34
 
Preliminary Round 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
Joella LLOYD
ANT.gif
11.55
2
Asimenye SIMWAKA
MAW.gif
11.76
3
Alvin TEHUPEIORY
INA.gif
11.89
4
Carla SCICLUNA
MLT.gif
12.11
5
Hanna BARAKAT
PLE.gif
12.16
6
Mazoon AL ALAWI
OMA.gif
12.35
7
Aissata Denn CONTE
GUI.gif
12.43
8
Matie STANLEY
TUV.gif
14.52
9
Houleye BA
MTN.gif
15.26

 

Link to comment
Share on other sites

Men's High Jump
Qualification Results
Qualifying performance 2.30 or at least the Top 12 Athletes between all Groups will qualify for the Final

 

Group A

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BARSHIM Mutaz Essa
QAT.gif
2.28
1
LOVETT Django
CAN.gif
2.28
3
KERR Hamish
NZL.gif
2.28
4
McEWEN Shelby
USA.gif
2.28
5
TAMBERI Gianmarco
ITA.gif
2.28
6
IVANYUK Ilya
ROC.gif
2.28
7
GALE Tom
GBR.gif
2.28
8
NABOKAU Dzmitry
BLR.gif
2.25
9
PROTSENKO Andriy
UKR.gif
2.25
10
ETO Takashi
JPN.gif
2.21.
10
WANG Yu
CHN.gif
2.21
12
FERREIRA Fernando
BRA.gif
2.21
13
THOMAS Donald
BAH.gif
2.21
14
GLEBAUSKAS Adrijus
LTU.gif
2.17
14
ZAYAS Luis Enrique
CUB.gif
2.17
16
SAWE Mathew
KEN.gif
2.17
 
LEE Hup Wei
MAS.gif
NM


 

Group B

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
AKIMENKO Mikhail
ROC.gif
2.28
2
HARRISON Juvaughn
USA.gif
2.28
2
STARC Brandon
AUS.gif
2.28
2
OBE Naoto
JPN.gif
2.28
5
WOO Sanghyeok
KOR.gif
2.28
6
NEDASEKAU Maksim
BLR.gif
2.28
7
MASON Michael
CAN.gif
2.25
8
GHAZAL Majd Eddin
SYR.gif
2.21
8
RIVERA Edgar
MEX.gif
2.21
10
MOURA Thiago
BRA.gif
2.21
11
GASCH Loic
SUI.gif
2.21
11
PRZYBYLKO Mateusz
GER.gif
2.21
13
IVANOV Tihomir
BUL.gif
2.17
14
SOTTILE Stefano
ITA.gif
2.17
15
SULLIVAN Darryl
USA.gif
2.17
16
WILSON Jamal
BAH.gif
2.17
Link to comment
Share on other sites

Men's 3000m Steepechase
Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat and the next 6 best unqualified Athletes between all Heats will qualify for the Final
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
GIRMA Lamecha
ETH.gif
8:09.83
2
MIURA Ryuji
JPN.gif
8:09.92
3
KIGEN Benjamin
KEN.gif
8:10.80
4
ZOGHLAMI Ala
ITA.gif
8:14.06
5
TINDOUFT Mohamed
MAR.gif
8:15.91
6
GAY John
CAN.gif
8:16.99
7
BEDRANI Djilali
FRA.gif
8:20.23
8
FERLIC Mason
USA.gif
8:29.81
9
CHEMUTAI Albert
UGA.gif
8:32.86
10
JOHANSSON Vidar
SWE.gif
8:33.27
11
BEBENDORF Karl
GER.gif
8:33.47
12
SAN MARTIN Carlos Andres
COL.gif
8:46.57
13
NORMAN Phi
GBR.gif
DNF
 
CARRO Fernando
ESP.gif
DNF
 
KOECH John
BRN.gif
DNF
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIBIWOT Abraham
KEN.gif
8:12.25
2
WALE Getnet
ETH.gif
8:12.55
3
ABDELWAHED Ahmed
ITA.gif
8:12.71
4
HUGHES Matthew
CAN.gif
8:13.56
5
HAILESELASSIE Yemane
ERI.gif
8:14.63
6
KETER Benard
USA.gif
8:17.31
7
SABLE Avinash Mukund
IND.gif
8:18.12
8
MARTOS Sebastian
ESP.gif
8:23.07
9
AOKI Ryoma
JPN.gif
8:24.82
10
BEN ZAHRA Abdelkarim
MAR.gif
8:28.63
11
TRIPPAS Edward
AUS.gif
8:29.90
12
GILAVERT Louis
FRA.gif
8:36.35
13
BLOMBERG Emil
SWE.gif
8:39.57
14
SEDDON Zak
GBR.gif
8:43.29
15
BOUCHICHA Hichem
ALG.gif
8:44.75
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
EL BAKKALI Soufiane
MAR.gif
8:19.00
2
RAITANEN Topi
FIN.gif
8:19.17
3
PHELUT Alexis
FRA.gif
8:19.36
4
ZOGHLAMI Osama
ITA.gif
8:19.51
5
BETT Leonard Kipkemoi
KEN.gif
8:19.62
6
BOR Hillary
USA.gif
8:19.80
7
BUCKINGHAM Ben
AUS.gif
8:20.95
8
HESSELBJERG Ole
DEN.gif
8:24.08
9
TAKELE Bikila Tadese
ETH.gif
8:24.69
10
SILVA Altobeli
BRA.gif
8:29.17
11
SUNDSTROM Simon
SWE.gif
8:29.84
12
YAMAGUCHI Kosei
JPN.gif
8:31.27
13
ARCE Daniel
ESP.gif
8:38.09
14
CLARKE Matthew
AUS.gif
8:42.37
Link to comment
Share on other sites

Men's Discus Throw
Qualification Results
Qualifying Performance 66.00m or at least the 12 Athletes between all Groups will qualify for the Final
 
Group A
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
STAHL Daniel
SWE.gif
66.12
2
GUDZIUS Andrius
LTU.gif
65.94
3
DENNY Matthew
AUS.gif
65.13
4
WEISSHAIDINGER Lukas
AUT.gif
64.77
5
ORTEGA Mauricio
COL.gif
64.49
6
MATTIS Sam
USA.gif
63.74
7
JASINSKI Daniel
GER.gif
63.29
8
PRUFER Clemens
GER.gif
63.18
9
MALACHOWSKI Piotr
POL.gif
62.68
10
FIRFIRICA Alin Alexandru
ROU.gif
61.90
11
DJOUHAN Lolassonn
FRA.gif
60.74
12
FURTULA Danijel
MNE.gif
59.93
13
SMIKLE Traves
JAM.gif
59.04
14
HADADI Ehsan
IRI.gif
58.98
15
CAICEDO Juan
ECU.gif
57.75
 
OKOYE Lawrence
GBR.gif
NM
 
Group B
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
CEH Kristjan
SLO.gif
65.45
2
PETTERSSON Simon
SWE.gif
64.18
3
STUNES ISENE Ola
NOR.gif
63.26
4
WRIGHT Chad
JAM.gif
62.93
5
DACRES Fedrick
JAM.gif
62.91
6
STOJ Bartlomiej
POL.gif
92.84
7
PARELLIS Apostolos
CYP.gif
62.11
8
ROSE Alex
SAM.gif
61.72
9
JAGERS III Reggie
USA.gif
61.47
10
NESTERENKO Mykyta
UKR.gif
60.95
11
WROBEL David
GER.gif
60.38
12
FINLEY Mason
USA.gif
60.34
13
BAHUTSKI Yauheni
BLR.gif
58.65
14
FALOCI Giovanni
ITA.gif
57.33
15
MARTINEZ Lois Maikel
ESP.gif
54.69
 
GUDNASON Gudni Valur
ISL.gif
NM
Link to comment
Share on other sites

Women's 800m
Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat and the next 6 best fastest Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAMOTE Renelle
FRA.gif
2:01.92
2
NANYONDO Winnie
UGA.gif
2:02.02
3
HOFFMANN Lore
SUI.gif
2:02.05
4
SARNA Angelika
POL.gif
2:02.18
5
KELLY Madeleine
CAN.gif
2:02.39
6
MITCHELL Morgan
AUS.gif
2:05.44
 
VELVERE Liga
LAT.gif
DNF
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
GOULE Natoya
JAM.gif
1:59.83
2
YARIGO Noelie
BEN.gif
2:00.11
3
HYNNE Hedda
NOR.gif
2:00.76
4
NAKAAYI Halimah
UGA.gif
2:00.92
5
TROST Katharina
GER.gif
2:00.99
6
SUM Eunice Jepkoech
KEN.gif
2:03.00
7
POWER Nadia
IRL.gif
2:03.74
8
NATHIKE Lokonyen Rose
IOC.gif
2:11.87
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
MU Athing
USA.gif
2:01.10
2
ALEMU Habitam
ECU.gif
2:01.20
3
JOZWIK Joanna
POL.gif
2:01.87
4
BISHOP-NRIAGU Melissa
CAN.gif
2:02.11
5
HERING Christina
GER.gif
2:02.23
6
BARTHA-KERI Bianka
HUN.gif
2:02.82
7
SHANAHAN Louise
IRL.gif
2:03.57
 
Heat 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
ROGERS Raevyn
USA.gif
2:01.42
2
HODGKINSON Keely
GBR.gif
2:01.59
3
MORAA Mary
KEN.gif
2:01.66
4
DESTA Netsanet
ETH.gif
2:01.98
5
BUTTERWORTH Lindsey
CAN.gif
2:02.45
6
WIELGOSZ Anna
POL.gif
2:03.20
7
CLEIRIGH BUTTNER Siofra
IRL.gif
2:04.62
8
WALIWARSHA Nimali
SRI.gif
2:10.23
 
Heat 5
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
ALMANZA Rose Mary
CUB.gif
2:00.71
2
RODRIGUEZ Deborah
URU.gif
2:00.90
3
ARAFI Rababe
MAR.gif
2:00.96
4
BELL Alexandra
GBR.gif
2:00.96
5
BISSET Catriona
AUS.gif
2:01.65
6
SCLABAS Delia
SUI.gif
2:03.03
7
MALONEY Shafiqua
VIN.gif
2:07.89
8
TAVARES D'Jamila
STP.gif
2:16.72
 
Heat 6
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
REEKIE Jemma
GBR.gif
1:59.97
2
WILSON Ajee
USA.gif
2:00.02
3
WANG Chunyu
CHN.gif
2:00.05
4
KUIVISTO Sara
FIN.gif
2:00.15
5
BELLO Elena
ITA.gif
2:01.07
6
ROMERO Natalia
ESP.gif
2:01.16
7
GAJANOVA Gabriela
SVK.gif
2:01.41
8
TUEI Emily Cherotich
KEN.gif
2:08.08
Link to comment
Share on other sites

Men's 400m Hurdles
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes from each Heat and the next 4 fastest Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SAMBA Abderrahman
QAT.gif
48.38
2
dos SANTOS Alison
BRA.gif
48.42
3
LAHOULOU Abdelmalik
ALG.gif
48.83
4
MOWATT Kemar
JAM.gif
49.06
5
VAILLANT Ludvy
FRA.gif
49.23
6
KOROKNAI Mate
HUN.gif
49.80
7
CHEN Chieh
TPE.gif
50.96
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
HYDE Jaheel
JAM.gif
48.54
2
SELMON Kenneth
USA.gif
48.61
3
YAMAUCHI Hiromu
JPN.gif
49.21
4
PREIS Constantin
GER.gif
49.73
5
MACHAVA Creve Armando
MOZ.gif
50.37
6
TOUATI Mohamed
USA.gif
50.58
7
FERNANDEZ Sergio
ESP.gif
51.51
8
AZEMIA Ned
SEY.gif
51.67
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
WARHOLM Karsten
NOR.gif
48.65
2
BARR Thomas
IRL.gif
49.02
3
SIBILIO Alessandro
ITA.gif
49.11
4
CAMPBELL Luke
GER.gif
49.19
5
HAPPIO Wilfried
FRA.gif
49.39
6
TELES Marcio
BRA.gif
49.70
7
DRUMMOND Gerald
CRC.gif
49.92
 
Heat 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
McMASTER Kyron
CAY.gif
48.79
2
COPELLO Yasmani
TUR.gif
49.00
3
ROWE Shawn
JAM.gif
49.18
4
KENDZIERA David
USA.gif
49.23
5
ABUAKU Joshua
GER.gif
49.50
6
KUROKAWA Kazuki
JPN.gif
50.30
7
ANDRADE Jordin
CPV.gif
50.64
 
Heat 5
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
BENJAMIN Rai
USA.gif
48.60
2
MAGI Rasmus
EST.gif
48.73
3
ZAZINI Sokwakhana
RSA.gif
49.51
4
SMIDT Nick
NED.gif
49.55
5
MULLER Vit
CZE.gif
49.59
6
ABE Takatosh
JPN.gif
49.98
7
MADARI PALLIYALIL Jabir
IND.gif
50.77
Link to comment
Share on other sites

Women's 100m
Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat and the next fastest Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals
 
Heat 1
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
DANIELS Teahna
USA.gif
11.04
2
ASHER-SMITH Dina
GBR.gif
11.07
3
AHOURE Murielle
CIV.gif
11.16
4
GE Manqi
CHN.gif
11.20
5
KORA Salome
SUI.gif
11.25
6
van HUNENSTIJN Marije
NED.gif
11.27
7
LLOYD Joella
ANT.gif
11.54
8
SIMWAKA Asimenye
MAW.gif
11.68
 
Heat 2
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
THOMPSON-HERAH Elaine
JAM.gif
10.82
2
KAMBUNDJI Mujinga
SUI.gif
10.95
3
PINTO Tatjana
GER.gif
11.16
4
BINGHAM Khamica
CAN.gif
11.21
5
SANTOS Rosangela
BRA.gif
11.33
6
BAPTISTE Kelly-AnnFONTANA Vittoria
TTO.gif
11.48
7
FONTANA Vittoria
ITA.gif
11.53
8
TEHUPEIORY Alvin
INA.gif
11.92
 
Heat 3
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
BURGHARDT Alexandra
GER.gif
11.08
2
OLIVER Javianne
USA.gif
11.15
3
BONGIORNI Anna
ITA.gif
11.35
4
NJOBVU Roda
ZAM.gif
11.40
5
LIANG Xiaojing
CHN.gif
11.40
6
EVELYN Tristan
BAR.gif
11.42
7
BARRIE Margaret Vanessa
SLE.gif
11.45
8
FARZANEH Fasihi
IRI.gif
11.79
 
Heat 4
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
TA LOU Marie-Josee
CIV.gif
10.78
2
NEITA Daryll
GBR.gif
10.86
3
EMMANUEL Crystal
CAN.gif
11.18
4
BAZOLO Lorene Dorcas
POR.gif
11.31
5
MIHALINEC ZIDAR Maja
SLO.gif
11.54
6
TENORIO Angela Gabriela
ECU.gif
11.59
7
CLARKE Amya
SKN.gif
11.71
 
ROSA Vitoria Cristina
BRA.gif
DNS
 
Heat 5
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
FRASER-PRYCE Shelly-Ann
JAM.gif
10.84
2
del PONTE Ajla
SUI.gif
1091
3
NWOKOCHA Nzubechi Grace
NGR.gif
11.00
4
BASS Gina
GAM.gif
11.12
5
SPANOUDAKI Rafalia
GRE.gif
11.45
6
EFTIMOVA Inna
BUL.gif
11.46
7
CHAND Dutee
IND.gif
11.54
8
SCICLUNA Carla
MLT.gif
12.16
 
Heat 6
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
OKAGBARE Blessing
NGR.gif
11.05
2
PHILIP Asha
GBR.gif
11.31
3
GAITHER Tynia
BAH.gif
11.34
4
TSIMANOUSKAYA Krystsina
BLR.gif
11.47
5
PEREZ Maria Isabel
ESP.gif
11.51
6
NGOYE AKAMABI Natacha
CGO.gif
11.52
7
NABILA ALIAS Azreen
MAS.gif
11.91
 
Heat 7
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
AHYE Michelle-Lee
TTO.gif
11.06
2
JACKSON Shericka
JAM.gif
11.07
3
PRANDINI Jenna
USA.gif
11.11
4
VAISMAN Diana
ISR.gif
11.27
5
BASIC Hana
AUS.gif
11.32
6
WEI Yongl
CHN.gif
11.48
7
ABRAMS Jasmine
GUY.gif
11.49
8
ALSHAMMARI Mudhawi
KUW.gif
11.81
Link to comment
Share on other sites

Women's 5000m
Round 1 Results
The 1st, 2nd,3rd, 4th and 4th Athletes from each Heat and the next 5 fastest Athletes between all Heats will qualify for the Final

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HASSAN Sifan
NED.gif
14:47.89
2
TIROP Agnes Jebet
KEN.gif
14:48.01
3
TEFERI Senbere
ETH.gif
14:48.31
4
TAYE Ejgayehu
ETH.gif
14:48.52
5
RENGERUK Lilian Kasait
KEN.gif
14:50.36
6
CAN Yasemin
TUR.gif
14:50.92
7
SCHWEIZER Karissa
USA.gif
14:51.34
8
TEFERI Selamawit
ISR.gif
14:53.43
9
HIRONAKA Ririka
JPN.gif
14:55.87
10
SECCAFIEN Andrea
CAN.gif
14:59.55
11
GALVAN RODRIGUEZ Laura Esther
MEX.gif
15:00.16
12
HAGITANI Kaede
JPN.gif
15:04.95
13
JUDD Jessica
GBR.gif
15:09.47
14
BUSCOMB Camille
NZL.gif
15:24.39
15
CHESANG Prisca
UGA.gif
15:25.72
16
RODRIGUEZ Lucia
ESP.gif
15:26.19
17
STAEHLI Julie-Anne
CAN.gif
15:33.39
18
DAVIES Rose
AUS.gif
15:50.07
19
CHELANGAT Sarah
UGA.gif
15:59.40


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TSEGAY Gudaf
ETH.gif
14:55.74
2
OBIRI Hellen
KEN.gif
14:55.77
3
BATTOCLETTI Nadia
ITA.gif
14:55.83
4
CRANNY Elise
USA.gif
14:56.14
5
GROVDAL Karoline Bjerkeli
NOR.gif
14:56.82
6
TANAKA Nozomi
JPN.gif
14:59.93
7
SCHNEIDER Rachel
USA.gif
15:00.07
8
DANIEL Rahel
ERI.gif
15:02.59
9
MARKOVC Amy-Eloise
GBR.gif
15:03.22
10
McCOLGAN Eilish
GBR.gif
15:09.68
11
BLUNDELL Jenny
AUS.gif
15:11.27
12
CHEBET Esther
UGA.gif
15:11.47
13
SCOTT Dominique
RSA.gif
15:13.94
14
van BUSKIRK Kate
CAN.gif
15:14.96
15
BATT-DOYLE Isobel
AUS.gif
15:21.65
16
van ES Diane
NED.gif
15:47.01
17
YANKURIJE Marthe
RWA.gif
15:5.94
 
LUKAN Klara
SLO.gif
DNF
 
NIYONSABA Francine
BDI.gif
DQ
Link to comment
Share on other sites

Women's Triple Jump
Qualification Results
Qualifying Performance 14.40m or at least the 12 Athletes between all Groups will qualify for the Final
 
Group A
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
ROJAS Yulimar
VEN.gif
14.77
2
PELETEIRO Ana
ESP.gif
14.62
3
IBARGUEN Caterine
COL.gif
14.37
4
WILLIAMS Kimberly
JAM.gif
14.30
5
ORJI Keturah
USA.gif
14.26
6
SALMINEN Senni
FIN.gif
14.20
7
ECKHARDT-NOACK Neele
GER.gif
14.20
8
VEIGA Evelise
POR.gif
13.93
9
SALADUKHA Olha
UKR.gif
13.91
10
DERKACH Dariya
ITA.gif
13.90
11
PETROVA Gabriela
BUL.gif
13.79
12
MOORE Jasmine
USA.gif
13.76
13
OVCHINNIKOVA Mariya
KAZ.gif
13.34
14
KHUDOYAROVA Roksana
UZB.gif
13.02
15
EKTOVA Irina
KAZ.gif
12.90
  EKE Nadia
GHA.gif
NM
  PEREZ Leyanis
CUB.gif
DNS
 
Group B
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAFOND Thea
DOM.gif
14.60
2
MAMONA Patricia
POR.gif
14.54
3
MAMONA Patricia
CUB.gif
14.50
4
RICKETTS Shanieka
JAM.gif
14.43
5
MINENKO Hanna
ISR.gif
14.36
6
DIALLO Rouguy
FRA.gif
14.29
7
MAKELA Kristiina
FIN.gif
14.21
8
VELAZCO Davisleydi
CUB.gif
14.14
9
JOSE TIMA Ana Lucia
DOM.gif
14.11
10
SOARES Nubia
BRA.gif
14.07
11
SKVARTSOVA Viyaleta
BLR.gif
14.05
12
RYPAKOVA Olga
KAZ.gif
13.69
13
FRANKLIN Tori
USA.gif
13.68
14
URRUTIA Yosiris
COL.gif
13.16
15
ZAGAINOVA Diana
LTU.gif
13.10
16
GIERISCH Kristin
GER.gif
13.02
17
PAPACHRISTOU Paraskevi
GRE.gif
12.23
Link to comment
Share on other sites

  • Sindo unfeatured this topic
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...