website statistics
Jump to content

Track Cycling UCI International Piceno Sprint Cup 2020


Recommended Posts

Track Cycling UCI International Piceno Sprint Cup 2020

 

ITA.gif Ascoli Piceno (ITA) - 7 August 2020 - 8 August 2020 ITA.gif

 

075407f699j5jzjeqh3m3q.jpg

 

Official Website 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Programme 114826ez87b86sig8ubgz8.png
Results System 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Results Database 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Facebook Page 000832qcaljaxz2cfx2jfq.png
Discussion Thread 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Link to post
Share on other sites

Official Schedule
Central European Summer Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, August 7th
10:00 Women's Sprint Qualifying Round
10:15 Men's Sprint Qualifying Round
10:30 Women's Junior Sprint Qualifying Round
10:45 Men's Junior Sprint Qualifying Round
11:15 Women's Omnium Scratch (Event 1/4)
11:30 Men's Omnium Scratch (Event 1/4)
11:45 Women's Sprint Quarterfinals, Race 1
12:00 Men's Sprint Quarterfinals, Race 1
12:15 Women's Junior Sprint Quarterfinals, Race 1
12:30 Men's Junior Sprint Quarterfinals, Race 1
12:45 Women's Sprint Quarterfinals, Race 2
13:00 Men's Sprint Quarterfinals, Race 2
13:15 Women's Junior Sprint Quarterfinals, Race 2
13:30 Men's Junior Sprint Quarterfinals, Race 2
13:45 Women's Sprint Quarterfinals, Race 3 (if necessary)
14:00 Men's Sprint Quarterfinals, Race 3 (if necessary)
14:15 Women's Junior Sprint Quarterfinals, Race 3 (if necessary)
14:20 Men's Junior Sprint Quarterfinals, Race 3 (if necessary)
16:00 Women's Sprint Semifinals, Race 1
Following Men's Sprint Semifinals, Race 1
Following Women's Junior Sprint Semifinals, Race 1
Following Men's Junior Sprint Semifinals, Race 1
16:30 Women's Omnium Tempo Race (Event 2/4)
16:45 Men's Omnium Tempo Race (Event 2/4)
17:05 Women's Sprint Semifinals, Race 2
Following Men's Sprint Semifinals, Race 2
Following Women's Junior Sprint Semifinals, Race 2
Following Men's Junior Sprint Semifinals, Race 2
17:45 Women's Sprint Semifinals, Race 3 (if necessary)
Following Men's Sprint Semifinals, Race 3 (if necessary)
Following Women's Junior Sprint Semifinals, Race 3 (if necessary)
Following Men's Junior Sprint Semifinals, Race 3 (if necessary)
17:45 Women's Sprint 5th-8th Places Race
Following Men's Sprint 5th-8th Places Race
Following Women's Junior Sprint 5th-8th Places Race
Following Men's Junior Sprint 5th-8th Places Race
18:15 Women's Sprint Finals, Race 1
18:15 Men's Sprint Finals, Race 1
18:30 Women's Junior Sprint Finals, Race 1
18:30 Men's Junior Sprint Finals, Race 1
19:00 Women's Omnium Elimination Race (Event 3/4)
Following Men's Omnium Elimination Race (Event 3/4)
19:20 Women's Sprint Finals, Race 1
19:20 Men's Sprint Finals, Race 1
19:40 Women's Junior Sprint Finals, Race 1
19:40 Men's Junior Sprint Finals, Race 1
20:00 Women's Omnium Points Race (Event 4/4)
20:20 Men's Omnium Points Race (Event 4/4)
Following Women's Sprint Finals, Race 3 (if necessary)
Following Men's Sprint Finals, Race 3 (if necessary)
Following Women's Junior Sprint Finals, Race 3 (if necessary)
Following Men's Junior Sprint Finals, Race 3 (if necessary)


Saturday, August 8th
10:30 Women's Scratch
11:15 Men's Scratch
15:00 Men's Keirin First Round
15:30 Men's Keirin Repechage
16:00 Men's Keirin Semifinals

16:15 Women's Points Race
16:45 Men's Keirin 7th-12th Places Race
17:00 Men's Keirin Final
17:15 Men's Points Race
18:30 Men's 1km Time Trial

Link to post
Share on other sites
Women's Omnium
Final Results

 

.NED WILD Kirsten
158

 

.ITA BARBIERI Rachele
141

 

.ITA FIDANZA Martina
127

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
CALVO BARBERO Tania
.ESP
109
5
LARRARTE ARTEAGA Eukene
.ESP
104
6
SELVA Francesca
.ITA
96
7
BRANDWAGT Maaike
.NED
90
8
FRAIEGARI Giorgia
.ITA
84
9
PANZERI Paola
.ITA
56
Link to post
Share on other sites
Men's Omnium
Final Results

 

.ITA LAMON Francesco
151

 

.NED EEFTING Roy
138

 

.GRE VOLIKAKIS Christos
123

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HAVIK Yoeri
.NED
114
5
BERTAZZO Liam
.ITA
110
6
PLEBANI Davide
.ITA
103
7
SCARTEZZINI Michele
.ITA
89
8
VOLIKAKIS Zafeiris
.GRE
81
9
DEGUEURCE Joffrey
.FRA
74
10
CORROCHER Mattia
.ITA
70
11
VERARDO Alex
.ITA
63
12
LEZICA Facundo Gabriel
.ARG
53
13
PIETERS Roy
.NED
36
14
MARTINELLI Edoardo
.ITA
16
15
BERARDI Cristian
.ITA
-30
16
TOSONI Matteo
.ITA
-32
17
TONUCCI Nicolo'
.ITA
-52
18
TOUNTAS Ilias
.GRE
-60
  DIGNANI Filippo
.ITA
DNF
  SPRECA Andrea
.ITA
DNF
Link to post
Share on other sites
Women's Sprint
Final Results

 

.ITA VECE Miriam
-

 

.ITA BISSOLATI Elena
-

 

.CZE KAŇKOVSKÁ Sára
-

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
JABORNÍKOVÁ Veronika
.CZE
-
5
CAPOBIANCHI Giada
.ITA
-
Link to post
Share on other sites
Men's Sprint
Final Results

 

.GRE BRETAS Sotirios
-

 

.CZE WAGNER Robin
-

 

.CZE ČECHMAN Martin
-

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ŠŤASTNÝ Jakub
.CZE
-
5
BÁBEK Tomáš
.CZE
-
6
KIKSIS Ainars
.LAT
-
7
MARTINEZ CHORRO Alejandro
.ESP
-
8
TOPINKA Dominik
.CZE
-
9
BOHUSLÁVEK Matěj
.CZE
-
10
CECI Francesco
.ITA
-
11
BIANCHI Matteo
.ITA
-
12
GELUK Stijn
.NED
-
13
TONUCCI Nicolo'
.ITA
-
14
MARTINELLI Edoardo
.ITA
-
Link to post
Share on other sites
Women's Junior Sprint
Final Results

 

.ITA FIORIN Sara
-

 

.ITA ANDREOTTI Giulia
-

 

.ITA FISCARELLI Ylenia
-

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PARRAVANO Patrizia
.ITA
-
5
ANTON Annamaria
.ROU
-
Link to post
Share on other sites
Men's Junior Sprint
Final Results

 

.ITA NAPOLITANO Daniele
-

 

.FRA FONTANILLE Thierry
-

 

.FRA GILLION Timmy
-

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TANUSHI Denis
.ITA
-
5
FERMANELLI Marco
.ITA
-
6
MORLACCO Nicola
.ITA
-
7
GAMBINI Samuele
.ITA
-
8
LALONI Matteo
.ITA
-
9
SPRECA Andrea
.ITA
-
10
DIGNANI Filippo
.ITA
-
  CAIMMI Filippo
.ITA
DNF
Link to post
Share on other sites
Women's Scratch
Non-Olympic Event

Final Results

 

.NED WILD Kirsten
-

 

.ITA BARBIERI Rachele
-

 

.ESP CALVO BARBERO Tania
-

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FIDANZA Martina
.ITA
-
5
SELVA Francesca
.ITA
-
6
PANZERI Paola
.ITA
-
7
BRANDWAGT Maaike
.NED
-
8
LARRARTE ARTEAGA Eukene
.ESP
-
9
FRAIEGARI Giorgia
.ITA
-
Link to post
Share on other sites
Men's Scratch
Non-Olympic Event

Final Results

 

.NED EEFTING Roy
-

 

.ITA BERTAZZO Liam
-

 

.FRA DEGUEURCE Joffrey
-

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VOLIKAKIS Zafeiris
.GRE
-
5
VOLIKAKIS Christos
.GRE
-
6
PLEBANI Davide
.ITA
-
7
HAVIK Yoeri
.NED
-
8
CORROCHER Mattia
.ITA
-
9
LEZICA Facundo Gabriel
.ARG
-
10
TOUNTAS Ilias
.GRE
-
11
VERARDO Alex
.ITA
-
12
PIETERS Roy
.NED
-
 
TOSONI Matteo
.ITA
DNF
 
TONUCCI Nicolo'
.ITA
DNF
 
BERARDI Cristian
.ITA
DNF
 
MARTINELLI Edoardo
.ITA
DNF
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...