website statistics
Jump to content

juliosilva

Totallympics Addicted
  • Content Count

    240
  • Joined

  • Last visited

Personal Information

  • Nation
    Brazil
  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    09/02/95
  • Favourite Olympic Games
    Summer Olympic Games

Recent Profile Visitors

1,448 profile views
  1. [hide] Knockout Round April 10th, 2021 4 Nations, the Winners of the Semifinals will qualify for the Final, and the Losers will play the Third Place Match Semifinals Date & Time (GMT -6) Nation 1 T1 T2 Nation 2 April 10th 2021, h. TBA Sweden 1 Scotland April 10th 2021, h. TBA RCF 2 United States/ Switzerland [/h
  2. [hide] Round Robin April 2nd - April 9th, 2021 14 Nations, the 1st and 2nd Nations will qualify for the Semifinals, the 3rd, 4th, 5th and 6th ranked Nations wil qualify for the Qualification Games Date & Time (GMT -7) Nation 1 T1 T2 Nation 2 April 2nd 2021, h. 9:00 Russian Curling Fed. 4 Netherlands April 2nd 2021, h. 9:00 South Korea 1 Italy
  3. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Ladies' Short Program Day 1 March 24th, 2021 Viktoriia Safonova Loena Hendrickx Eva-Lotta Kiibus Rika Kihira x Satoko Miyahara Kaori Sakamoto
  4. The finals can be watched here: https://www.tvnsports.com.br/videos/regata-continental-qualificacao-remo-finais-050321. Perhaps a VPN is required for those who aren't in Brazil.
  5. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Cross-Country Skiing, Women's Sprint Classical Day 1 February 25th, 2021 Any Finnish Athlete Lucia Scardoni Maiken Caspersen Falla Anne Appelkvist Stenseth Lotta Udnes Weng
  6. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Mixed Relay 4x7.5km Day 1 February 10th, 2021 Austria Belarus Czech Republic France x Germany x Italy Norway x
  7. [hide] Event & Date Athletes Gold Silver Bronze Women's Alpine Combined Day 1 February 8th, 2021 Franziska Gritsch Ramona Siebenhofer Ricarda Haaser Marie-Michele Gagnon Ester Ledecka Marta Bas
  8. [hide] Knockout Round January 31st, 2021 Third Place Match Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 31st 2021, 15:30 Spain 1 France Final Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 31st 2021, 18:30 Denmark 3 Sweden [/hide]
  9. [hide] Knockout Round January 29th, 2021 4 Nations, Winners from each Semifinal will qualify for the Final and Losers from each Semifinal will play the Third Place Match Semifinals Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 29th 2021, 18:30 Denmark 1 Spain January 29th 2021, 21:30 Sweden 3 France [/hide]
  10. [hide] Knockout Round January 27th, 2021 8 Nations, Winners from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals Quarterfinals Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 27th 2021, 18:30 Denmark 3 Egypt January 27th 2021, 21:30 Sweden 4 Qatar January 27th 2021, 21:30 Spain 1
  11. [hide] Main Round January 20th - January 25th, 2020 24 Nations, 4 Groups, the 1st and 2nd Nation from each Group will qualify for the Quarterfinals Group 1 Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 21st 2021 Hungary 4 Brazil January 21st 2021 Spain 2 Germany January 21st 2021 Uruguay 20 Poland
  12. [hide] Main Round January 20th - January 25th, 2020 24 Nations, 4 Groups, the 1st and 2nd Nation from each Group will qualify for the Quarterfinals Group 3 Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 20th 2021 France 7 Algeria January 20th 2021 Portugal 3 Norway January 20th 2021 Switzerland 6 Iceland
  13. [hide] Preliminary Round January 13th - January 19th, 2021 32 Nations, 8 Groups, the 1st, 2nd and 3rd Nation from each Group will qualify for the Main Round Group A Date & Time (GMT +2) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 15th 2021, h. 19:00 Germany 19 Uruguay January 15th 2021, h. 21:30 Hungary 24 Cape Verde January 17th 2021, h. 19:00 Cape Verde
  14. [hide] Medal Matches December 20th, 2020 Third Place Match Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 20th 2020, h. 15:30 Croatia 2 Denmark Final Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 20th 2020, h. 18:00 France 3 Norway [/hide]
  15. [hide] Semifinals December 18th, 2020 4 Nations, the 2 Winners from each Semifinal will qualify for the Final. The 2 losers from each Semifinal will play the Third Place Match. Semifinals Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 18th 2020, h. 18:00 France 4 Croatia December 18th 2020, h. 20:30 Norway 3 Denmark [/hide]
×
×
  • Create New...