web
analytics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

Sign in to follow this  
hckosice

Women's Ice Hockey IIHF Under 18 Division I Group B Qualification World Championship 2019

Recommended Posts

Women's Ice Hockey IIHF Under 18 Division I Group B Qualification World Championship 2019

 

ESP.gif Jaca (ESP) - 12 January 2019 - 18 January 2019 ESP.gif

 

144430xf2u4oq42zz14fsu.png

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saturday January 12th, 2019 -

Preliminary Round Day 1 Schedule (GMT +1)

 

Group A:

16:30  :KAZ Kazakhstan vs Turkey :TUR

 

Group B:

13:00  :MEX Mexico vs Chinese Taipei :TPE

20:15  :ESP Spain vs South Korea :KOR

 

 

*Tournament Format:

  • 7 Nations are divided into two Preliminary Groups A and B (Group A having 3 Teams, Group B with 4 Participating teams),
  • The first 2 ranked teams from both Groups will qualify for the Semifinals. The semifinals winners will play in the Gold Medal Match, while the losing teams in the bRonze Medal Match
  • The 3rd Ranked team from Group A and the 3rd and 4th Ranked Teams from Group B will play for 5th to 7th place. (In this format 3Avs4B, the loser will finish at 7th place, the winner will play against 3B in the direct match for 5th-6th Places.
  • The Gold Medalist will qualify for the Women´s Under 18 World Championships Division I Group B next year in 2020.
  • The all remaining Nations will have the opportunity to try the qualifcation tournament also in the next season,
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saturday January 12th, 2019 -

Preliminary Round Day 1 Results (GMT +1)

 

Group A:

16:30  :KAZ Kazakhstan  15 - 0  Turkey :TUR

Provisional Standing After Day 1:

1. Kazakhstan  3, 2. Australia 0*, 3. Turkey 0

 

Group B:

13:00  :MEX Mexico  2 - 4  Chinese Taipei :TPE

20:15  :ESP Spain  0 - 1  South Korea :KOR

Provisional Standing After Day 1:

1. Chinese Taipei  3, 2. South Korea 3, 3. Spain 0, 4. Mexico 0

 

  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunday January 13th, 2019 -

Preliminary Round Day 2 Schedule (GMT +1)

 

Group A:

13:00  :TUR Turkey vs Australia :AUS

 

Group B:

16:30  :KOR South Korea vs Mexico :MEX

20:00  :ESP Spain vs Chinese Taipei :TPE



Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunday January 13th, 2019 -

Preliminary Round Day 2 Results (GMT +1)

 

Group A:

13:00  :TUR Turkey  0 - 6  Australia :AUS

Provisional Standing After Day 2:

1. Kazakhstan  3 Q, 2. Australia 3 Q, 3. Turkey 0*

 

Group B:

16:30  :KOR South Korea  5 - 0  Mexico :MEX

20:00  :ESP Spain  3 - 4OT  Chinese Taipei :TPE

Provisional Standing After Day 2:

1. South Korea  6 Q, 2. Chinese Taipei 5 Q, 3. Spain 1, 4. Mexico 0

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tuesday January 15th, 2019 -

Preliminary Round Last Day Schedule (GMT +1)

 

Group A:

16:30  :AUS Australia vs Kazakhstan :KAZ

 

*Both Teams are already qualified for the semifinals, the winner of the match will finish the preliminary group on 1st place and avoid the Group B winner in the semifinal, the loser of the match will play it´s semifinal game against the winner of the opposite group.

 

Group B:

13:00  :TPE Chinese Taipei vs South Korea :KOR

20:00  :MEX Mexico vs Spain :ESP

 

*TPE vs KOR - both Teams are already qualified for the Semifinals, the winner of the match will finish the preliminary group on 1st place and avoid the Group B winner in the semifinal, the loser of the match will play it´s semifinal game against the winner of the opposite group.

*MEX vs ESP - is the direct match for the 3rd place in this group, the winner of the match will receive a bye in the 5th-7th placement round, while the losing team will have to face Turkey to qualify for the 5th-6th place match.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tuesday January 15th, 2019 -

Preliminary Round Last Day Results (GMT +1)

 

Group A:

16:30  :AUS Australia  1 - 5  Kazakhstan :KAZ

Final Standing:

1. Kazakhstan  6 Q, 2. Australia 3 Q, 3. Turkey 0

 

Group B:

13:00  :TPE Chinese Taipei  2 - 6  South Korea :KOR

20:00  :MEX Mexico  0 - 3  Spain :ESP

Final Standing:

1. South Korea  9 Q, 2. Chinese Taipei 5 Q, 3. Spain 4, 4. Mexico 0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wednesday January 16th, 2019 -

Knockout Round Schedule (GMT +1)

 

Semifinals:

16:30  (1B vs 2A)  :KOR South Korea vs Australia :AUS

20:00  (1A vs 2B)  :KAZ Kazakhstan vs Chinese Taipei :TPE

 

*The winners will qualify for the Gold Medal Match and play for the promotion, the losing teams will qualify for the Bronze Medal match.

 

 

5th-7th Place Round Semifinals:

13:00  (3A vs 4B)  :TUR Turkey vs Mexico :MEX

 

*The winner of the match will face Spain in the 5th-6th place match, the losing team will finish the tournament in 7th Place.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Go Mexico, for the honor win :cheer:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wednesday January 16th, 2019 -

Knockout Round Results (GMT +1)

 

Semifinals:

16:30  (1B vs 2A)  :KOR South Korea  5 - 2  Australia :AUS

20:00  (1A vs 2B)  :KAZ Kazakhstan  3 - 1  Chinese Taipei :TPE

 

 

5th-7th Place Round Semifinals:

13:00  (3A vs 4B)  :TUR Turkey  1 - 0  Mexico :MEX

 

*Mexico finished the tournament in 7th Place

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...