website statistics
Jump to content

Потенциални български участници за игрите в Лос Анджелис 2028 Road to LA 2028


 Share

Recommended Posts

Здравейте български любители на Олимпийските игри,

 

Тук предлагам да коментираме потенциалните български участници за Олимпийските игри след 4 години. Да все още е рано да правим прогнози, но ще е хубаво да видим какви са били настроенията ни през годините, като това ще стане като сме активни тук и описваме успехите в спортните събития с наши преставители през този период. 

 

Поздрави,

 

Bulgaria87

Edited by Bulgaria87
Link to comment
Share on other sites

Още от сега предполагам, че в художествената гимнастика ще сме със 7 квоти, в плуването с 6, във фехтовката с 4, а в спортната гимнастикас 3. Надявам се на поне 10 квоти в борбата. Ако боксът е в програмата - 4 или 5 квоти. За атлетиката ми е трудно да предположа, но 7-8 човека ще е добре. И във вдигането на тежести ще сме с 3 мъжки квоти, като очаквам и една женска. В стрелбата предполагам още общо 2-3 квоти ще вземем. В "ракетните" спортове (бадминктон, тенис на маса и на корт) не повече от 3-4 общо. Не повече от тези бройки ще имаме в гребните спортове. И ако в останалите спортове вземем 4-5 това ще е. За волейболът ми е болка но ще пропуснем и тази олимпиада. Така като ги броя - при делегация от около 60 човека ще е супер. 

 

Да видим колко ще съм близо

Edited by Ros
Link to comment
Share on other sites

Ето и моето предложение към настоящият момент :) 

 

1. Художествена гимнастика - ансамбъл + 2 индивидуални състезателки (Стилияна Николова и Елвира Краснобаева. Боряна едва ли ще се състезава още 4 години) - общо 7 атлети

2. Спортна гимнастика - Валентина Георгиева + двама мъжки състезатели, които ще са най-вероятно братя Пеневи. Тук има съмнение за Еди Пенев, който до тогава може да не е активен, но за Кевин съм почти убеден - общо трима

3. Спортна стрелба - Антоанета Костадинова + още двама максимум - общо трима

4. Вдигане на тежести - Трима мъже + една жена. Дано Карлос е същата машина и тогава, Божидар Андреев няма да изкара до тогава. Тук дано се появят други надежди, че Иван Димов не ми вдъхва такава. Като бройка съм съгласен с @Ros - Общо четирима

5. Борба - Тук обаче не съм такъв оптимист. Женската борба е в упадък към момента. Няма никакви млади надежди. Ако продължим да натурализираме, има шанс, но иначе зле. Дано Новиков продължава да се състезава за България. Рамазанов е на годинки, брат му евентуално е вариант. Едмонд Назарян и брат му са нещото на което се надявам. Общо 6-7 квоти максимум.

6. Тенис - Тук си мисля една мъжка квота в лицето на Иван Иванов, който е надеждата ни за заместител на Григор Димитров. Дано това момче продължи с развитието си. 2008 набор е, тъкмо перфектно за първа Олимпиада на 20 години. 1 квота :)

7. Бадминтон - Сестри Стоеви едва ли ще играят до ЛА 2028. Калояна Налбантова и още една мъжка квота. Общо 2.

8. Фехтовка - Тук очаквам да класираме женски отбор с главно лице Йоана Илиева. Общо 4 квоти.

9. Плуване - Дано развитието тук продължи и изкараме една звезда по-някаквъв начин като Попович, Милак или гръцкото момче, което спечели медал. Очаквам 5 квоти.

10. Лека атлетика - Тук имах надежди с добро класиране на Пламена и Божидар, но си останах само с тях. Има някакво раздвижване в леката ни атлетика, няма как да се отрече. Мирела, Тихомир и Габриела Петрова ще са се отказали. Очаквам Божидар Саръбоюков, сестра му Ирен, Пламена и да изплуват още 3-4 млади лица. Очаквам 8 квоти и доста по-добро представянне от Париж.

11. Бокс - Очаквам спорта да остане за ЛА, чрез новата федерация World Boxing. Тук спорта ни е в подем чрез Инински. Рами Киуан, Хавиер и Радослав ще са там. Станимира ще се е отказала. Ще има две, три нови лица. Очаквам една квота повече, а именно 6.

12. Гребане - Тук се надявам на Емил Нейков и брат му да направят двойка. Дано не са се отказали от спорта, до тогава, че гребането не е лесно. Плюс една женска квота в лицето на Десислава. Гребането позволява дълголетие. Кристиян Василев не вярвам да остане до тогава. Общо 2-3 квоти.

13. Кану-каяк - Тук не виждам развитие. Максимум 1 квота.

14. Таекуондо - Ако Слави Бинев продължи в този дух, Кимия даде тласък. Калина Бояджиева е надежда. Един мъж ще изкочи, убеден съм. Общо 3 квоти.

15. Джудо - Ивайло Иванов ще се е отказал. В Марк Христов има бъдеще. Максимум 2 квоти.

16. Отборни спортове - Тук въобще не съм оптимист. Изостанахме във всяко едно отношение. Волейбола има добри резултати при младите, но дали ще се прехвърлят при мъжете и жените не се знае. По-скоро ще пропуснем и в ЛА, да имаме отборен представител.

17. Стрелба с лък - Много ми се иска една квота, независимо, че не съм чувал български спортист да се занимава с този интресен спорт. Все пак ще се надявам да изскочи някой.

18. 3-4 спортисти в някой изненадващ спорт - Спортно катерене, планинско колоездене, модерен пентатлон и други. Чувал съм за млади наши спортисти, дано се развият до тогава.

 

Оптимистичен брой спортисти - 60-65 ; Реалистичен брой спортисти - 50-52; 

 

Очаквам повече спортисти от Париж, дано това е й реалността. :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Последно в стрелбата с лък сме имали предварител в Лондон (Тодор Христов). Едва ли този спорт де развива състезателно някъде в България. Преглеждайки съставите за Рио и Лондон си припомних че имахме и колоездачи. Не че ще са класа, но няма да е изненада някой да де класира. Преди време имахме и ездачи в препятствията. Сега вече и коне нямаме. Очевидно ще си разчитаме на 9-10 спорта,  2-3 от които са доста набелязани за отпадане от олимпийските игри 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
28 minutes ago, Ros said:

Последно в стрелбата с лък сме имали предварител в Лондон (Тодор Христов). Едва ли този спорт де развива състезателно някъде в България. Преглеждайки съставите за Рио и Лондон си припомних че имахме и колоездачи. Не че ще са класа, но няма да е изненада някой да де класира. Преди време имахме и ездачи в препятствията. Сега вече и коне нямаме. Очевидно ще си разчитаме на 9-10 спорта,  2-3 от които са доста набелязани за отпадане от олимпийските игри 

Много ми допадна стрелбата с лък още от Токио покрай турския състезател Мете Газоз. Не изглежда скъп спорт, защо не се опитваме да го развиваме е изненада за мен. Турция има отбор даже. Да, тук азиатците, особено корейците са уникални, но защо пък не. Сега проверих, имаме български федерация https://archery.bg. Дано остана изненадан и се появи някоя млада надежда. 

 

Имаме такава и в спортното катерене - Николай Русев. Гледах и този спорт сега в Париж. Изглежда интересен, дано това момче продължи с развитието.

 

В планинското колездене имаме Изабела Янкова, но тя е с много чести контузии в последно време. Да, видим.

 

Относно спортовете, няма как да сме навсякъде, но следва малко да развием картата. Да, сега участвахме в 15 спорта, но шансовете ни за медали са ограничени основно в Борба, щанги, бокс и худ. гимнастика. Докога ще е това. Трябва политика в спорта, БОК да е по активен. Надежди, надежди. :) 

Edited by Bulgaria87
Link to comment
Share on other sites

Не съм убеден, че БОК са вярната организация за това. Все пак има министерство на спорта, бюджет за олимпийска подготовка. Очевидно това са хора, които основно изпращат и посрещат спортисти на/от състезания, често присъстват на такива и изпращат поздравителни адреси. Нямам представа какви доклади за дейността си подават голяма част от федерациите и какво се очаква и търси от тях. Системата е така структурирана, че дава възможност за съществуването на фатомни организации и най-вече на фантомни клубове, чрез които явно доста средства потъват не по предназначение. Далеч съм от мисълта да го давам за пример, но само Радостин Василев,  дори и за чист ПР, вдигаше някакъв смислен шум за съществуването/бездействието на някои федерации и за стопанисването на спортни имоти и съоръжения. Нямаше ефект, но демонстрираше активност. Нито останалите служебни спортни министри, нито Красен Кралев демонстрираха последователни и целенасочени действия за демонстриране на загриженост за спорта.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Federer91 said:

Изчакайте да излезе бюджета за натурализиране на спортисти преди да правим сметките. :d

То това не минава през държавния бюджет 😂. Като почти всяко нещо в страната - има си хора с пари за това. Не сме Азербайджан, Катар или Турция. Когато Гришата приключи, Слави Бинев и той и това ще спре. Само Домусчиев ще произвежда национали, ама ние и с тях и без тех сме на 80то - 100тно място в ранклистата. Разберам много добре идеята ти, не е най-приятното нещо, но явно е дошло времето за нови Шарл Шампо и Луи Айер. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Bulgaria87 said:

Много ми допадна стрелбата с лък още от Токио покрай турския състезател Мете Газоз. Не изглежда скъп спорт, защо не се опитваме да го развиваме е изненада за мен. Турция има отбор даже. Да, тук азиатците, особено корейците са уникални, но защо пък не. Сега проверих, имаме български федерация https://archery.bg. Дано остана изненадан и се появи някоя млада надежда. 

 

Имаме такава и в спортното катерене - Николай Русев. Гледах и този спорт сега в Париж. Изглежда интересен, дано това момче продължи с развитието.

 

В планинското колездене имаме Изабела Янкова, но тя е с много чести контузии в последно време. Да, видим.

 

Относно спортовете, няма как да сме навсякъде, но следва малко да развием картата. Да, сега участвахме в 15 спорта, но шансовете ни за медали са ограничени основно в Борба, щанги, бокс и худ. гимнастика. Докога ще е това. Трябва политика в спорта, БОК да е по активен. Надежди, надежди. :) 

 

Катеренето е супер интересен спорт и там имаме сериозно име за бъдещето, но е жена - Александра Тоткова. Към ЛА очаквам да в топ 10 на света. В София нали отвориха нова модерна зала миналата година. Не знам как се ползва, ама това е спорт където имаме шанс за развитие на млади хора.

 

Изабела Янкова доколкото знам участва само в една дисциплина в планинското колоездене, която е не-Олимпийска. Според мен няма никакъв шанс да участва. 

 

Стрелбата с лък също е много приятен спорт. И не ми изглежда много скъп, че да кажеш, че е непрактичен за България. Във всеки среден град може да се направи стрелбище, трябва ти само една поляна и отстояние с мишени. Да, професионален лък ще струва пари, ама не е като тенис ракета дето трябва да я сменяш постоянно. Колко често ще трябва да сменяш лъкът. Бих казал, че много по-лесно би накарал някое дете да отиде да стреля с лък, отколкото да се бъхти да гребе с лодката. Просто този спорт не е популярен тука и не знам федерацията каква дейност извърва въобще. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ros said:

То това не минава през държавния бюджет 😂. Като почти всяко нещо в страната - има си хора с пари за това. Не сме Азербайджан, Катар или Турция. Когато Гришата приключи, Слави Бинев и той и това ще спре. Само Домусчиев ще произвежда национали, ама ние и с тях и без тех сме на 80то - 100тно място в ранклистата. Разберам много добре идеята ти, не е най-приятното нещо, но явно е дошло времето за нови Шарл Шампо и Луи Айер. 

Е, аз го казах къде на шега, къде на сериозно след последните събития. Мисля, че е време да вземем някой китаец за тенис на маса или бразилец за сърф. То иначе по другия начин няма да стане. :d

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...