website statistics
Jump to content

Boxing at the Summer Olympic Games 2020


 Share

Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Men's Fly (48-52kg)

 

Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 1
:IND AMIT - :IND AMIT
:WHT bye -
:BOT MAHOMMED Rajab Otukile 0 :COL MARTINEZ RIVAS Yuberjen Herney
:COL MARTINEZ RIVAS Yuberjen Herney 5
:CHN HU Jianguan 5 :CHN HU Jianguan
:GEO ALAKHVERDOVI Sakhil 0
:JPN TANAKA Ryomei 5 :JPN TANAKA Ryomei
:VEN FINOL RIVAS Yoel 0
:CPV VARELA de PINA Daniel David - :CPV VARELA de PINA Daniel David
:WHT bye -
:UZB ZOIROV Shakhobidin 5 :UZB ZOIROV Shakhobidin
:TUR CIFTCI Batuhan 0
:IRL IRVINE Brendan 1 :PHI PAALAM Carlo
:PHI PAALAM Carlo 4
:WHT bye - :ALG FLISSI Mohamed
:ALG FLISSI Mohamed -
Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 2
:CUB VEITIA Yosbany - :CUB VEITIA Yosbany
:WHT bye -
:DOM MARTE de la ROSA Rodrigo 2 :GHA SULEMANU Tetteh
:GHA SULEMANU Tetteh 3
:ZAM CHINYEMBA Patrick 4 :ZAM CHINYEMBA Patrick
:AUS WINWOOD Alex 1
:ARM SOGHOMONYAN Koryun B X :GBR YAFAI Galal
:GBR YAFAI Galal RSCR3
:ROU GIRLEANU Cosmin-Petre 0 :BUL ASENOV Daniel Panev
:BUL ASENOV Daniel Panev 5
:ARG QUIROGA Ramon Nicanor 0 :ESP ESCOBAR MASCUNANO Gabriel
:ESP ESCOBAR MASCUNANO Gabriel 5
:KAZ BIBOSSINOV Saken 4 :KAZ BIBOSSINOV Saken
:PUR RIVERA FIGUEROA Yankiel 1
:WHT bye - :FRA BENNAMA Billal
:FRA BENNAMA Billal -

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Fly (48-52kg)
 
Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
:IND AMIT 1 :COL MARTINEZ RIVAS Yuberjen Herney 1 :JPN TANAKA Ryomei 0 Final
:COL MARTINEZ RIVAS Yuberjen Herney 4
:CHN HU Jianguan 1 :JPN TANAKA Ryomei 4
:JPN TANAKA Ryomei 3
:CPV VARELA de PINA Daniel David 0 :UZB ZOIROV Shakhobidin 0 :PHI PAALAM Carlo 5 :PHI PAALAM Carlo 1
:UZB ZOIROV Shakhobidin 5
:PHI PAALAM Carlo 5 :PHI PAALAM Carlo 4
:ALG FLISSI Mohamed 0
:CUB VEITIA Yosbany 5 :CUB VEITIA Yosbany 1 :GBR YAFAI Galal 3 :GBR YAFAI Galal 4
:GHA SULEMANU Tetteh 0
:ZAM CHINYEMBA Patrick 2 :GBR YAFAI Galal 4
:GBR YAFAI Galal 3
:BUL ASENOV Daniel Panev 1 :ESP ESCOBAR MASCUNANO Gabriel 2 :KAZ BIBOSSINOV Saken 2 No 3rd Place Match
:ESP ESCOBAR MASCUNANO Gabriel 4
:KAZ BIBOSSINOV Saken 5 :KAZ BIBOSSINOV Saken 3
:FRA BENNAMA Billal 0

 

Link to comment
Share on other sites

 
Men's Feather (52-57kg)
Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 1
:UZB MIRZAKHALILOV Mirazizbek - :UZB MIRZAKHALILOV Mirazizbek
:WHT bye -
:ESP QUILES BROTONS Jose 0 :IRL WALKER Kurt Anthony
:IRL WALKER Kurt Anthony 5
:HUN GALOS Roland 0 :KAZ TEMIRZHANOV Serik
:KAZ TEMIRZHANOV Serik 5
:USA RAGAN Duke 3 :USA RAGAN Duke
:FRA KISTOHURRY Samuel 2
:GHA TAKYI Samuel - :GHA TAKYI Samuel
:WHT bye -
:UKR BUTSENKO Mykola 2 :ECU CAICEDO PACHITO Jean Carlos
:ECU CAICEDO PACHITO Jean Carlos 3
:JOR ALWADI Mohammad 0 :COL AVILA SEGURA Ceiber David
:COL AVILA SEGURA Ceiber David 5
:WHT bye - :ZAM MULENGA Everisto
:ZAM MULENGA Everisto -
Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 2
:CUB ALVAREZ Lazaro - :CUB ALVAREZ Lazaro
:WHT bye -
:IRI SHAHBAKHSH Daniyal 5 :IRI SHAHBAKHSH Daniyal
:MAR HAMOUT Mohamed 0
:THA BUTDEE Chatchai-Decha 5 :THA BUTDEE Chatchai-Decha
:GBR McGRAIL Peter 0
:ARG CUELLO Mirco Jehiel 3 :ARG CUELLO Mirco Jehiel
:GER SHADALOV Hamsat 2
:VIE NGUYEN van Duong 3 :VIE NGUYEN van Duong
:AZE ALIYEV Tayfur 2
:MGL ERDENEBAT Tsendbaatar 3 :MGL ERDENEBAT Tsendbaatar
:KEN OKOTH Nicholas Okong'o 2
:GUY ALLICOCK Keevin 0 :DOM de la CRUZ BAEZ Alexy Migue
:DOM de la CRUZ BAEZ Alexy Migue 5
:WHT bye - ROC.gif BATYRGAZIEV Albert
ROC.gif BATYRGAZIEV Albert -

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Feather (52-57kg)
 
Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
:UZB MIRZAKHALILOV Mirazizbek 1 :IRL WALKER Kurt Anthony 2 :USA RAGAN Duke 4 Final
:IRL WALKER Kurt Anthony 4
:KAZ TEMIRZHANOV Serik 0 :USA RAGAN Duke 3
:USA RAGAN Duke 5
:GHA TAKYI Samuel 5 :GHA TAKYI Samuel 3 :GHA TAKYI Samuel 1 :USA RAGAN Duke 2
:ECU CAICEDO PACHITO Jean Carlos 0
:COL AVILA SEGURA Ceiber David 3 :COL AVILA SEGURA Ceiber David 2
:ZAM MULENGA Everisto 2
:CUB ALVAREZ Lazaro RSCIR2 :CUB ALVAREZ Lazaro 3 :CUB ALVAREZ Lazaro 2 ROC.gif BATYRGAZIEV Albert 3
:IRI SHAHBAKHSH Daniyal -
:THA BUTDEE Chatchai-Decha 4 :THA BUTDEE Chatchai-Decha 2
:ARG CUELLO Mirco Jehiel 1
:VIE NGUYEN van Duong 0 :MGL ERDENEBAT Tsendbaatar 2 ROC.gif BATYRGAZIEV Albert 3 No 3rd Place Match
:MGL ERDENEBAT Tsendbaatar 5
:DOM de la CRUZ BAEZ Alexy Migue 0 ROC.gif BATYRGAZIEV Albert 3
ROC.gif BATYRGAZIEV Albert 5

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Light (57-63kg)

 

Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 1
:FRA OUMIHA Sofiane - :FRA OUMIHA Sofiane
:WHT bye -
:NED LACRUZ Enrico 0 :USA DAVIS Keyshawn
:USA DAVIS Keyshawn 5
:MAR NADIR Abdelhaq 1 :MRI COLIN Louis Richarno
:MRI COLIN Louis Richarno 4
:POL DURKACZ Damian 0 ROC.gif MAMEDOV Gabil
ROC.gif MAMEDOV Gabil 5
:ARM BACHKOV Hovhannes 5 :ARM BACHKOV Hovhannes
:ANT RYAN Alston 0
:UKR KHARTSYZ Yaroslav 0 :AZE CHALABIYEV Javid
:AZE CHALABIYEV Javid 5
:TJK USMONOV Bakhodur 4 :TJK USMONOV Bakhodur
:DOM de los SANTOS NUNEZ Leonel 1
:MGL BAATARSUKH Chinzorig 1 :UZB ABDURAIMOV Elnur
:UZB ABDURAIMOV Elnur 4
Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 2
:CUB CRUZ Andy - :CUB CRUZ Andy
:WHT bye -
:IND KAUSHIK Manish 1 :GBR McCORMACK Luke
:GBR McCORMACK Luke 4
:BLR ASANAU Dzmitry 5 :BLR ASANAU Dzmitry
:JOR ALKASBEH Obada Mohammad Mustafa 0
:IOC SALAMANA Wessam 0 :BRA de OLIVEIRA Wanderson
:BRA de OLIVEIRA Wanderson 5
:KAZ SAFIULLIN Zakir 5 :KAZ SAFIULLIN Zakir
:PER PEZO SABOYA Leodan 0
:JPN NARIMATSU Daisuke 5 :JPN NARIMATSU Daisuke
:COD MBAYA MULUMBA Fiston 0
:AUS GARSIDE Harry 5 :AUS GARSIDE Harry
:PNG UME John 0
:WHT bye - :NAM JONAS Jonas
:NAM JONAS Jonas -

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Light (57-63kg)
 
Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
:FRA OUMIHA Sofiane - :USA DAVIS Keyshawn 4 :USA DAVIS Keyshawn 5 Final
:USA DAVIS Keyshawn RSCR2
:MRI COLIN Louis Richarno 0 ROC.gif MAMEDOV Gabil 1
ROC.gif MAMEDOV Gabil 5
:ARM BACHKOV Hovhannes 4 :ARM BACHKOV Hovhannes 5 :ARM BACHKOV Hovhannes 0 :USA DAVIS Keyshawn 1
:AZE CHALABIYEV Javid 1
:TJK USMONOV Bakhodur 0 :UZB ABDURAIMOV Elnur 0
:UZB ABDURAIMOV Elnur 5
:CUB CRUZ Andy 5 :CUB CRUZ Andy 4 :CUB CRUZ Andy 5 :CUB CRUZ Andy 4
:GBR McCORMACK Luke 0
:BLR ASANAU Dzmitry 2 :BRA de OLIVEIRA Wanderson 1
:BRA de OLIVEIRA Wanderson 3
:KAZ SAFIULLIN Zakir WO :KAZ SAFIULLIN Zakir 2 :AUS GARSIDE Harry 0 No 3rd Place Match
:JPN NARIMATSU Daisuke -
:AUS GARSIDE Harry 5 :AUS GARSIDE Harry 3
:NAM JONAS Jonas 0

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Welter (63-69kg)

 

Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 1
:GBR McCORMACK Pat - :GBR McCORMACK Pat
:WHT bye -
:TUR EKINCI Necat 2 :BLR RADZIONAU Aliaksandr
:BLR RADZIONAU Aliaksandr 3
:DOM POLANCO EMILIANO Rohan - :DOM POLANCO EMILIANO Rohan
:WHT bye -
:WHT bye - :UZB BATUROV Bobo-Usmon
:UZB BATUROV Bobo-Usmon -
:IRL WALSH Aidan - :IRL WALSH Aidan
:WHT bye -
:CMR MENGUE AYISSI Albert RSCR3 :CMR MENGUE AYISSI Albert
:SWZ DLAMINI Thabiso -
:MRI CLAIR Merven 5 :MRI CLAIR Merven
:CAN SANFORD Wyatt 0
:WHT bye - :JOR EASHASH Zeyad Eishaih Hussein
:JOR EASHASH Zeyad Eishaih Hussein -
Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 2
:CUB IGLESIAS Roniel - :CUB IGLESIAS Roniel
:WHT bye -
:JPN OKAZAWA Sewonrets Quincy Mensah 5 :JPN OKAZAWA Sewonrets Quincy Mensah
:IND KRISHAN Vikas 0
:USA JOHNSON Delante 3 :USA JOHNSON Delante
:ARG ARREGUI Brian Agustin 2
:WHT bye - :KAZ ZHUSSUPOV Ablaikhan
:KAZ ZHUSSUPOV Ablaikhan -
:UGA BWOGI Shadir - :UGA BWOGI Shadir
:WHT bye -
:AZE SOTOMAYOR COLLAZO Lorenzo - :GEO MADIEV Eskerkhan
:GEO MADIEV Eskerkhan RSCIR3
:SAM AH TONG Marion Faustino 0 :ZAM ZIMBA Stephen
:ZAM ZIMBA Stephen 5
:WHT bye - ROC.gif ZAMKOVOI Andrei
ROC.gif ZAMKOVOI Andrei -

 

Link to comment
Share on other sites

Men's Welter (63-69kg)
 
Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
:GBR McCORMACK Pat 5 :GBR McCORMACK Pat 4 :GBR McCORMACK Pat WO Final
:BLR RADZIONAU Aliaksandr 0
:DOM POLANCO EMILIANO Rohan 0 :UZB BATUROV Bobo-Usmon 1
:UZB BATUROV Bobo-Usmon 4
:IRL WALSH Aidan 5 :IRL WALSH Aidan 4 :IRL WALSH Aidan - :GBR McCORMACK Pat 0
:CMR MENGUE AYISSI Albert 0
:MRI CLAIR Merven 3 :MRI CLAIR Merven 1
:JOR EASHASH Zeyad Eishaih Hussein 2
:CUB IGLESIAS Roniel 3 :CUB IGLESIAS Roniel 5 :CUB IGLESIAS Roniel 5 :CUB IGLESIAS Roniel 5
:JPN OKAZAWA Sewonrets Quincy Mensah 2
:USA JOHNSON Delante 4 :USA JOHNSON Delante 0
:KAZ ZHUSSUPOV Ablaikhan 1
:UGA BWOGI Shadir 1 :GEO MADIEV Eskerkhan 0 ROC.gif ZAMKOVOI Andrei 0 No 3rd Place Match
:GEO MADIEV Eskerkhan 3
:ZAM ZIMBA Stephen 1 ROC.gif ZAMKOVOI Andrei 5
ROC.gif ZAMKOVOI Andrei 4

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...