website statistics
Jump to content

Българските спортисти в Париж - очаквания и представяне


 Share

Recommended Posts

Posted (edited)

Днес олимпийските игри приключват. След разочарованията и скуката през по-голямата част първите 10 дни крят им беше меко казано шеметен. Ние май все така си свършваме, но ми е интересен вашият анализ на представянето и резултатите на атлетите ни. Медалистите ги знаем. Останалите като статистика накратко:

- 4то място за ансамбъла по художествена гимнастика

- 5то място за Светлана Каменова, Станимира Петрова, Рами Киуан, Валентина Георгиева, сестри Стоеви

- 6то място за Десислава Ангелова

- 8мо място за Тихомир Иванов

- 9то място за Любчо Епитропов, Радослав Росенов, Кирил Милов и Биляна Дудова

- 11то място за Стилияна Николова и Антоанета Костадинова

- 12то място за Кевин Пенев и Тодор Михалев

- 14то място за Кристиян Василев и Божидар Саръбоюков

- двамата джудисти имаха по 1 победа, но не стигнаха до репешажи, въпреки, че тези които ги отстраниха завършиха първи и втори в категориите си

- Петър Мицин, Габи Георгиева и Йосиф Миладинов отпаднаха в сериите на плуванията си, а Мирела Демирева, Габриела Петрова и Пламена Миткова в лекоатлетическите квалификации

- Кирил Киров не преодоля квалификациите

- Калояна Налбантова постигна 1 победа, но не преодоля групите

- Виктория Томова също постигна 1 победа и отпадна на 1/16 финалите

- Йоана Георгиева е извън първите 24 след като не попадна в нито един от финалите А, В, или С

- Иван Димов остана с 0 в категорията си, а Юлия Янева отпадна още в първия си мач в борбата.

 

Май, май е това. Дано не съм пропуснал нещо. Та така... Как оценявате резултатите като цяло и по отделно? 

 

Edited by Ros
Link to comment
Share on other sites

Да, днес Олимпийските игри приключват. Доста запомнящи се и добре организирани по мое мнение. Има леки изключения, но на този свят няма нищо перфектно.

Радвам се, че аз успях да отделя доста време в проследяването им и още повече затвърдих любовта си към спорта и в частност на този празник, каквито са игрите. Потопих се в много спортове, които ми бяха непознати - Стрелба с лък, Стрелба с пушка, Колоездене. Таекуондо и др.

За българското участие мога да изкажа, че се представихме над очакванията по брой спечелени медали. Заехме страхотното 26 място съгласно класиране по нации, което от 206 участващи олимпийски комитета е огромен успех за държава като България с население малко на 6 милиона души. Това са ни най-успешните игри след Сидни. Зад нас по медали са Полша, Сърбия, Гърция, Австрия, Швейцария, Турция, Чехия и много други, които са страни с традиции в спорта. Държави като Финландия, Латвия, Естония пък дори не спечелиха медал.

 

Относно нашите медалисти:

 

Карлос Насар - Уникален и мога да кажа спортен герой на България. Задължително следва да е Спортист на годината. 

Семен Новиков - Страхотно момче с уникална техника, физика и психика. Дано продължава в този дух и още повече подобри българския език. :)

Магомед Рамазанов - Най-голямата изненада за мен. Той е типичния биткаджия, който не се предава никога. Има малък брат, който също се състезава за България. Дано върви и той по-същия път.

Боряна Калейн - Цветето на нашите Олимпийски игри. Много зряла и постигна това което заслужава, а именно медал. Изигра 8 величествени изпълнения без грешка и беше близко до златото.

Божидар Андреев - Представи се повече от достойно. Имаше късмет с това, че китаеца не се справи с второто движение. Но пък можеше дори и сребро да вземе, ако тайландеца не се беше справил с 198 кг. Дано продължи и не се откаже. 

Хавиер Ибанез - Определено беше ущетен на полуфинала. Имаше шанс за минимум сребро. Но той също е биткаджия и в Лос Анджелис, ако бокса е в програмата ще спечели златото.

Кимия Ализаде - Много ми харесва като личност. Имаше малшанса да играе срещу други иранка в първи кръг. Слави Бинев изглежда много целеустремен в таекундото и няма да се учудя на още повече успехи в този спорт през 2028, ако продължи неговата работа. Днес мина интервю с него по БНТ и се изненадах на коментара му за Калина Бояджиева, другата ни много перспективна състезателка, която получи контузия преди Игрите. Явно там има някакъв конфликт и няма да се учудя, ако Калина смени спорта, защото знам, че тя се състезава и в кикбокса.

 

За другите ни състезатели и спортове:

 

Йоана Илиева - Добро първо представяне във фехтовката, но под очакванията. Явно прегоря. Но знам, че в ЛА, ще класираме женски отбор. Там имаме изключително поколение и съм сигурен, че ще се борим за медалите.

Лека атлетика - Искам да поздравя Тихомир Иванов. Ето колко важен е треньора. С Помашки, той може да постигне много повече. Дано се задържи в спорта още 4 години. За съжаление всички други не постигнаха резултатите, които имаха преди Игрите. Особено съм разочарован от Пламена Миткова, която явно няма психиката, което си пролича и от интервюто и по БНТ, а и отказа да говори пред журналисти при завръщането си. Там следва да се наблегне и й трябва спортен психолог. За Божидар Саръбоюков ме е яд много, защото беше близко, но същевременно далече. Той има изключителен талант и мотивация и резултатите пред него предстоят. За Мирела нищо лошо, тя си е личност в нашият спорт. Дано подхване треньорска кариера след отказването си. При Габриела толкова са й възможностите.

Бокс - Класиране под очакванията. Един медал, при заявка от 3-4. Много ме е яд за Станимира и Рами, които имаха шансове за повече. Но всички нации са много подготвени и няма лесни опоненти. Радослав има още да учи, докато при Каменова, там нещата бяха ясни. Нямаше късмет в жребия да се падне в потока на тайванката с мъжкия хромозом. Ако беше от другата половина, щеше да е финалистка поне. Дано бокса се задържи за следващите игри, но там зависи от това дали ще се създаде друга боксова международна федерация различна от ръководената от руснака. Ако продължи разделението нещата не са позитивни. Това ще е удар за българския спорт, защото имаме федерация с много млади перспекивни състезатели.

Джудо - Тук липсваше късмет при жребия за Ивайло Иванов, но на Олимпийски игри няма лесно. Марк Христов е още млад и бъдещето е пред него.

Гребане - Добро представяне на Десислава, но вече няколко пъти чувам, че в нея лиспва хъс за победа от хора имащи близки впечатления от работата й. Дано промени настроението си, защото този финал е огромен успех, но дано тя стигне да извода, че желае още повече. При Кристиян резултата беше по-слаб. Аз лично очаквах поне финал Б от него, но тук психиката си оказа влияние, защото гребането му за 14-тото място беше по-добро от предходното и с него щеше да се класира на по-добро място. Дано се задържат и двамата, защото е спорт с традиции за България. Дано синовете на Румяна Нейкова продължат развитието си, но там трябва много мотивация и желание.

Тенис - Добро представяне на Виктория. Няма как да очакваме от нея повече. Жалкото в случая е, че в Григор няма същият хъс, който има в Джокович. 

Кану-каяк - Слабо представяне на Йоана Георгиева. Тук влияние са оказали и проблемите й преди участието, където имаше ситуция с допинг пробите й, но не е оправдание. Като цяло дано не остане само надежда от младежки първенства.

Модерен петобой - Логично предтавяне на състезателя ни, който се класира с едно от последните места като квота. Спорта ми е доста чужд. Мисля, че се говори за промени в правилата за следващите игри. Дори той е бил заплашен от това да бъде изкаран от ЛА. Все пак успех, че имаме състезател тук.

Бадминтон - Само суперлативи за сестри Стоеви и Калояна. Представиха се повече от добре, като се има предвид, колко са силни азиатките тук.

Художествена гимнастика - Провал в представянето на Стили. На какво се дължеше това, аз не си обяснявам. Не е от опит, тя има много такъв по състезания. Изумен съм как не се класира за финала. За ансамбъла, малшанс, но съчетанието им беше мега сложно, с тези хиляди хвърляния на обръчите и риска повече от огромен. Жалко, много жалко. Лично това беше неприятната изненада за нас. Тук очакванията бяха много високи, но не се оправдаха и трябва да се мисли как могат да се предотвратят тези грешки.

Спортна гимнастика - Величествена Валентина. В това момиче, трябва да се инвестира. Тя има много възможности в прескока. Там отново само суперлативи. Явно е, че с Филив Янев са страхотен тандем.

Спортна стрелба - Имаше очаквания за Антоанета, но покрай травмата нещата не се получиха. Кирил Киров не постигна изненада за съжаление.

Борба - Медалистите споменах. Другите ни състезатели не направиха нещо съществено. Забелязва се отстъпление в женската борба. 

Иван Димов - Лошо впечатление, като излезе и се оправда с лепенките на подиума. Тук не знам дали има перспектива, но не е като да имаме много опции в този спорт. Женското вдигане на тежести е в колапс. При мъжете дано се запалят повече деца покрай Насар.

Плуване - Единственият позитивен лъч беше Любчо Епитропов. Плувната федерация има върху какво да мисли и разсъждава. Петър Мицин е в падение от година насам откъм резултати. Миладинов живее в Швайцария и никой не го знае какво тренира и как. Габриела с много ниско самочувствие и психика. Тя плачеше след всяко състезание. Ясно е, че напоследък имаме резултати, но трябват басейни и инфраструктура. С тези единични успехи няма да се случи.Федерацията се изхвърляше за 7-8 квоти в квалификациите за Игрите, говореха за Финали, а накрая нито едното. Тук трябва много добре да се направят изводи дали федерацията работи по правилният начин

 

Цялостно искам да кажа, че ние сме спортна нация и винаги очакваме повече и така трябва да бъде. Последните две Олимпийски игри ни връщат на световната карта след слабите игри в Лондон и Рио. Но не всичко е цветя и рози. Трябва политика за спорта. Трябва ни правителство което милее за спорта и инвестира в инфраструктура, защото там сме на светлинни години. Трябва повече контрол върху федерациите, защото има такива които са за пример чрез доброто управление на шефовете си, но и такива които не се справят и само се карат помежду си. Трябват хора като Гриша Ганчев, Слави Бинев, Красимир Инински, които милеят за спорта, защото всичко става с пари. Разбира се не само, но са основното.

 

Иначе какви са Вашите очаквания :)

 

Между другото е хубаво да си отворим нова тема за очаквания за ЛА 2028 и да я поддържаме. Това как може да се случи? Federer91 може да каже предполагам. :) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/24/2024 at 10:52 AM, stefanbg said:

Ще видим, когато стане 27-ми. Нямам идея от къде ще намерят коментатори за толкова много канали. Дано все пак го предложат като опция. Аз ще гледам основно съдържанието по Max, а за няколко дни и на живо от Париж ;) 

Завърна ли се от Париж? Разкажи за преживяването, състезанията, на които беше, гледа ли българи, много ще се радвам да постнеш и снимки ако имаш 

Link to comment
Share on other sites

On 8/18/2024 at 5:20 PM, Ros said:

Завърна ли се от Париж? Разкажи за преживяването, състезанията, на които беше, гледа ли българи, много ще се радвам да постнеш и снимки ако имаш 

Да, обратно в България и ежедневието. Преживяването беше неповторимо! Париж и Олимпийските игри бяха сляти в едно по един специален начин. От градините на Тюлери и Лувъра, през Айфеловата кула, та чак до Дефанс.

 

Посетих плажен волейбол под Айфеловата кула, борба в Шамп де Мар, атлетика на Стад де Франс, водна топка в Дефанс арена и колоезденето в центъра на града. Всяко състезание си имаше чара, трибуните бяха пълни, а "купонът" беше неповторим. Трудно се описва с думи атмосферата на съораженията. Ще изпратя снимки на лично съобщение за интересуващите се :)

 

Относно българското участие, купих билети за "грешните" сесии в борбата. Айк не стигна до битка за медал, но пък видях поредната и последна Олимпийска титла на Михайн Лопес.

 

За щастие пътувах в един полет с борците към Париж и имах честта да им пожелая успех лично, а и чрез националния превозвач ;) Стюардесите след моя молба им пожелаха успех след кацане, а всички пътници аплодираха бурно.

 

Изживяването остава спомен за цял живот и очаквам ЛА с нетърпение. Пожелавам на всеки във форума да усети същата тръпка, която усетих аз.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Като гледах колоезденето и плажния волейбол, както и баскета 3х3 направо съжалих, че не съм там. Публиката беше невероятна

Edited by Ros
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...