website statistics
Jump to content

Men's Ice Hockey IIHF Under 20 Division III World Championship 2023


Totallympics
 Share

Recommended Posts

Men's Ice Hockey IIHF Under 20 Division III World Championship 2023

 

TUR.gif Istanbul (TUR) - 26 January 2023 - 2 February 2023 TUR.gif

 

wm20iii-hor.png

 

Official Website 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Programme 114826ez87b86sig8ubgz8.png
Results System 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Results Database 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Facebook Page 000832qcaljaxz2cfx2jfq.png
Discussion Thread 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Edited by Sindo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Qualified Nations

Group A

 

  • AUS.gif Australia
  • BIH.gif Bosnia and Herzegovina
  • KGZ.gif Kyrgyzstan
  • NZL.gif New Zealand

 

Group B
 

  • BUL.gif Bulgaria
  • ISR.gif Israel
  • RSA.gif South Africa
  • TUR.gif Turkey

 

2022 Championships Results

 

Men's Ice Hockey IIHF Under 20 Division III World Championship 2022

 

Tournament Format

 

 

The Tournament is composed of 2 Phases, The Preliminary Round and the Knock-Out Round.

 

In the Preliminary Round the 8 Nations are divided into Two 4 Teams Preliminary Groups A & B. In each group Every team will play once against every opponent of its own Preliminary Round Group.

All Teams advance to the Quarterfinals.

 

In the Knock-Out Round, the 1st ranked Team of Group A will play in the Quarterfinals the 4th team of Group B, the 1st Ranked Nation from Group B against 4th Team of Group A, while the 2nd Ranked Nation of Group A will face the 3rd Ranked Team of Group B and the 2nd Ranked Team of Group B will play against the 3rd ranked Team of Group A.

 

The Quarterfinals winners will advance to the Semifinals, while Losing Quarterfinalists will qualify to the Placement Matches (The Two highest seeded Nations after Preliminary Round losing in Quarterfinals will play for 5th and 6th Place, the Lowest Two seeded Nations after Preliminary Round losing in Quarterfinals will qualify for the 7th and 8th Place Game)

The Semifinals winners will qualify for the Gold Medal Match, the losing teams to the bronze Medal Match.

 

The Gold Medal Game winner will be promoted to the Next Year´s Men´s Under 20 Division II Group B World Championship, while all the remaining 7 Nations will have to stay in this division also for the next edition in 2024.



-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Preliminary Round Schedule

and

Standing Link


Knockout Round Schedule

and

Results Link

Edited by hckošice
Link to comment
Share on other sites

Thursday January 26th, 2023 -

Preliminary Round Day 1 Schedule (GMT +3)

 

Group A

10:00  :AUS Australia vs Kyrgyzstan :KGZ

17:00  :BIH Bosnia and Herzegovina vs New Zealand :NZL

 

Group B

13:30  :ISR Israel vs South Africa :RSA

20:30  :TUR Turkey vs Bulgaria :BUL

Link to comment
Share on other sites

Thursday January 26th, 2023 -

Preliminary Round Day 1 Results (GMT +3)

 

Group A

10:00  :AUS Australia  12 - 4  Kyrgyzstan :KGZ

17:00  :BIH Bosnia and Herzegovina  1 - 6  New Zealand :NZL

 

Provisional Standing After Day 1:

 

1.  :AUS  3

2. :NZL  3

3. :BIH  0

4. :KGZ  0

 

Group B

13:30  :ISR Israel  16 - 1  South Africa :RSA

20:30  :TUR Turkey  3 - 5  Bulgaria :BUL

 

Provisional Standing After Day 1:

 

1.  :ISR  3

2. :BUL  3

3. :TUR  0

4. :RSA  0

Link to comment
Share on other sites

Friday January 27th, 2023 -

Preliminary Round Day 2 Schedule (GMT +3)

 

Group A

10:00  :BIH Bosnia and Herzegovina vs Kyrgyzstan :KGZ

17:00  :NZL New Zealand vs Australia :AUS

 

Group B

13:30  :BUL Bulgaria vs Israel :ISR

20:30  :TUR Turkey vs South Africa :RSA

Link to comment
Share on other sites

Friday January 27th, 2023 -

Preliminary Round Day 2 Results (GMT +3)

 

Group A

10:00  :BIH Bosnia and Herzegovina  3 - 4  Kyrgyzstan :KGZ

17:00  :NZL New Zealand  2 - 6  Australia :AUS

 

Provisional Standing After Day 2:

 

1.  :AUS  6

2. :NZL  3

3. :KGZ  3

4. :BIH  0

 

Group B

13:30  :BUL Bulgaria  0 - 8  Israel :ISR

20:30  :TUR Turkey  9 - 3  South Africa :RSA

 

Provisional Standing After Day 2:

 

1.  :ISR  6

2. :BUL  3

3. :TUR  3

4. :RSA  0

Link to comment
Share on other sites

Sunday January 29th, 2023 -

Preliminary Round Last Day Schedule (GMT +3)

 

Group A

10:00  :AUS Australia vs Bosnia and Herzegovina :BIH

17:00  :KGZ Kyrgyzstan vs New Zealand :NZL

 

Group B

13:30  :RSA South Africa vs Bulgaria :BUL

20:30  :ISR Israel vs Turkey :TUR

Link to comment
Share on other sites

Sunday January 29th, 2023 -

Preliminary Round Last Day Results (GMT +3)

 

Group A

10:00  :AUS Australia  10 - 0  Bosnia and Herzegovina :BIH

17:00  :KGZ Kyrgyzstan  3 - 1  New Zealand :NZL

 

Final Standing:

 

1.  :AUS  9

2. :KGZ  6

3. :NZL  3

4. :BIH  0

 

Group B

13:30  :RSA South Africa  0 - 5  Bulgaria :BUL

20:30  :ISR Israel  6 - 3  Turkey :TUR

 

Final Standing:

 

1.  :ISR  9

2. :BUL  6

3. :TUR  3

4. :RSA  0

Link to comment
Share on other sites

Monday January 30th, 2023 -

Knock-out Round Day 1 Schedule (GMT +3)

 

Quarterfinals

 

10:00  :AUS Australia vs South Africa :RSA

13:30  :BUL Bulgaria vs New Zealand :NZL

17:00  :ISR Israel vs Bosnia and Herzegovina :BIH

20:30  :KGZ Kyrgyzstan vs Turkey :TUR

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...