website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Judo EJU European Championships 2020



Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, November 19th
10:00 Men's -60kg Preliminary Rounds
10:00 Men's -66kg Preliminary Rounds
10:00 Women's -48kg Preliminary Rounds
10:00 Women's -52kg Preliminary Rounds
10:00 Women's -57kg Preliminary Rounds
16:00 Men's -60kg Finals
16:00 Men's -66kg Finals
16:00 Women's -48kg Finals
16:00 Women's -52kg Finals
16:00 Women's -57kg Finals


Friday, November 20th
10:00 Men's -73kg Preliminary Rounds
10:00 Men's -81kg Preliminary Rounds
10:00 Women's -63kg Preliminary Rounds
10:00 Women's -70kg Preliminary Rounds
16:00 Men's -73kg Finals
16:00 Men's -81kg Finals
16:00 Women's -63kg Finals
16:00 Women's -70kg Finals


Saturday, November 21st
10:00 Men's -90kg Preliminary Rounds
10:00 Men's -100kg Preliminary Rounds
10:00 Men's +100kg Preliminary Rounds
10:00 Women's -78kg Preliminary Rounds
10:00 Women's +78kg Preliminary Rounds
16:00 Men's -90kg Finals
16:00 Men's -100kg Finals
16:00 Men's +100kg Finals
16:00 Women's -78kg Finals
16:00 Women's +78kg Finals

Link to post
Share on other sites
Men's -60kg
 
Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 1
:RUS MSHVIDOBADZE, Robert - :RUS MSHVIDOBADZE, Robert
:WHT bye -
:TUR AKKUS, Mihrac W :TUR AKKUS, Mihrac
:ISR SHANI, Matan L
:FRA KHYAR, Walide - :FRA KHYAR, Walide
:WHT bye -
:SRB MILIC, Nemanja L :GRE KARAKIZIDI, Savva
:GRE KARAKIZIDI, Savva W
:GEO CHKHVIMIANI, Lukhumi - :GEO CHKHVIMIANI, Lukhumi
:WHT bye -
:BUL GERCHEV, Yanislav W :BUL GERCHEV, Yanislav
:ITA D ANGELO, Biagio L
:NED TSJAKADOEA, Tornike - :NED TSJAKADOEA, Tornike
:WHT bye -
:GER PLAFKY, Moritz L :UKR LESIUK, Artem
:UKR LESIUK, Artem W
Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 2
:ESP GARRIGOS, Francisco - :ESP GARRIGOS, Francisco
:WHT bye -
:SLO STARKEL, David W :SLO STARKEL, David
:BUL YANAKOV, Borislav L
:FRA MKHEIDZE, Luka - :FRA MKHEIDZE, Luka
:WHT bye -
:ITA PANTANO, Angelo W :ITA PANTANO, Angelo
:GRE PLOUMPIS, Christos L
:RUS ABULADZE, Yago - :RUS ABULADZE, Yago
:WHT bye -
:POR LOPES, Rodrigo Costa - :POR LOPES, Rodrigo Costa
:WHT bye -
:BEL VERSTRAETEN, Jorre - :BEL VERSTRAETEN, Jorre
:WHT bye -
:TUR YILDIZ, Salih W :TUR YILDIZ, Salih
:CZE PULKRABEK, David L
Link to post
Share on other sites

Men's -60kg

 

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
:RUS MSHVIDOBADZE, Robert W :RUS MSHVIDOBADZE, Robert W :RUS MSHVIDOBADZE, Robert W Gold Medal Match
:TUR AKKUS, Mihrac L
:FRA KHYAR, Walide L :GRE KARAKIZIDI, Savva L
:GRE KARAKIZIDI, Savva W
:GEO CHKHVIMIANI, Lukhumi L :BUL GERCHEV, Yanislav W :BUL GERCHEV, Yanislav L :RUS MSHVIDOBADZE, Robert W
:BUL GERCHEV, Yanislav W
:NED TSJAKADOEA, Tornike L :UKR LESIUK, Artem L
:UKR LESIUK, Artem W
:ESP GARRIGOS, Francisco W :ESP GARRIGOS, Francisco W :ESP GARRIGOS, Francisco L :RUS ABULADZE, Yago L
:SLO STARKEL, David L
:FRA MKHEIDZE, Luka L :ITA PANTANO, Angelo L
:ITA PANTANO, Angelo W
:RUS ABULADZE, Yago W :RUS ABULADZE, Yago W :RUS ABULADZE, Yago W Repechages to award Bronze Medals
:POR LOPES, Rodrigo Costa L
:BEL VERSTRAETEN, Jorre W :BEL VERSTRAETEN, Jorre L
:TUR YILDIZ, Salih L
Link to post
Share on other sites

Men's -60kg

 

First Repechage Round Bronze Medal Matches
:GRE KARAKIZIDI, Savva L Bronze Medal Match 1
:UKR LESIUK, Artem W
:ESP GARRIGOS, Francisco - :UKR LESIUK, Artem L
:WHT bye - :ESP GARRIGOS, Francisco W
:ITA PANTANO, Angelo L Bronze Medal Match 2
:BEL VERSTRAETEN, Jorre W
:BUL GERCHEV, Yanislav - :BEL VERSTRAETEN, Jorre W
:WHT bye - :BUL GERCHEV, Yanislav L
Link to post
Share on other sites
Men's -66kg
 
Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 1
:ITA LOMBARDO, Manuel L :AZE SAFAROV, Orkhan
:AZE SAFAROV, Orkhan W
:SVK POLIAK, Matej W :SVK POLIAK, Matej
:FIN KORKKO, Elias L
:RUS ABDULZHALILOV, Abdula W :RUS ABDULZHALILOV, Abdula
:BEL VAN GANSBEKE, Kenneth L
:GER SEIDL, Sebastian W :GER SEIDL, Sebastian
:BUL TEMELKOV, Bozhidar L
:ESP GAITERO MARTIN, Alberto W :ESP GAITERO MARTIN, Alberto
:ROU ZHUKOV, Petr L
:MDA VIERU, Denis W :MDA VIERU, Denis
:IRL BURNS, Nathon L
:UKR ZANTARAIA, Georgii W :UKR ZANTARAIA, Georgii
:POR CRISOSTOMO, Joao L
:CZE PETRIKOV, Pavel L :SRB BUNCIC, Strahinja
:SRB BUNCIC, Strahinja W
Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 2
:GEO MARGVELASHVILI, Vazha W :GEO MARGVELASHVILI, Vazha
:RUS PULIAEV, Mikhail L
:NED VERHORSTERT, Ivo L :ROU BORS DUMITRESCU, Lucian
:ROU BORS DUMITRESCU, Lucian W
:SLO GOMBOC, Adrian L :FRA LE BLOUCH, Kilian
:FRA LE BLOUCH, Kilian W
:MDA BUNESCU, Vadim L :AZE SHIKHALIZADA, Nijat
:AZE SHIKHALIZADA, Nijat W
:ISR SHMAILOV, Baruch L :UKR IADOV, Bogdan
:UKR IADOV, Bogdan W
:BLR MUZHAILA, Dzmitry L :ESP PEREZ ROMAN, Daniel
:ESP PEREZ ROMAN, Daniel W
:ISR FLICKER, Tal W :ISR FLICKER, Tal
:FIN SAHA, Luukas L
:POR OLEINIC, Sergiu W :POR OLEINIC, Sergiu
:HUN SZEGEDI, Daniel L
Link to post
Share on other sites

Men's -66kg

 

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
:AZE SAFAROV, Orkhan W :AZE SAFAROV, Orkhan W :AZE SAFAROV, Orkhan W Gold Medal Match
:SVK POLIAK, Matej L
:RUS ABDULZHALILOV, Abdula L :GER SEIDL, Sebastian L
:GER SEIDL, Sebastian W
:ESP GAITERO MARTIN, Alberto L :MDA VIERU, Denis L :SRB BUNCIC, Strahinja L :AZE SAFAROV, Orkhan W
:MDA VIERU, Denis W
:UKR ZANTARAIA, Georgii L :SRB BUNCIC, Strahinja W
:SRB BUNCIC, Strahinja W
:GEO MARGVELASHVILI, Vazha W :GEO MARGVELASHVILI, Vazha W :GEO MARGVELASHVILI, Vazha L :ISR FLICKER, Tal L
:ROU BORS DUMITRESCU, Lucian L
:FRA LE BLOUCH, Kilian W :FRA LE BLOUCH, Kilian L
:AZE SHIKHALIZADA, Nijat L
:UKR IADOV, Bogdan L :ESP PEREZ ROMAN, Daniel L :ISR FLICKER, Tal W Repechages to award Bronze Medals
:ESP PEREZ ROMAN, Daniel W
:ISR FLICKER, Tal W :ISR FLICKER, Tal W
:POR OLEINIC, Sergiu L
Link to post
Share on other sites

Men's -66kg

 

First Repechage Round Bronze Medal Matches
:GER SEIDL, Sebastian L Bronze Medal Match 1
:MDA VIERU, Denis W
:GEO MARGVELASHVILI, Vazha - :MDA VIERU, Denis W
:WHT bye - :GEO MARGVELASHVILI, Vazha L
:FRA LE BLOUCH, Kilian W Bronze Medal Match 2
:ESP PEREZ ROMAN, Daniel L
:SRB BUNCIC, Strahinja - :FRA LE BLOUCH, Kilian W
:WHT bye - :SRB BUNCIC, Strahinja L
Link to post
Share on other sites

Men's -73kg

 

Round of 64 Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 1
:AZE ORUJOV, Rustam - :AZE ORUJOV, Rustam W :AZE ORUJOV, Rustam
:WHT bye -
:LUX NUNES DOS SANTOS, Claudio - :LUX NUNES DOS SANTOS, Claudio L
:WHT bye -
:ROU RAICU, Alexandru - :ROU RAICU, Alexandru W :ROU RAICU, Alexandru
:WHT bye -
:IRL GREEN, Joshua - :IRL GREEN, Joshua L
:WHT bye -
:GEO SHAVDATUASHVILI, Lasha - :GEO SHAVDATUASHVILI, Lasha W :GEO SHAVDATUASHVILI, Lasha
:WHT bye -
:UKR KHACHATRIAN, Hevorh L :GER ZINGG, Anthony L
:GER ZINGG, Anthony W
:WHT bye - :POR FERNANDO, Joao W :POR FERNANDO, Joao
:POR FERNANDO, Joao -
:WHT bye - :BLR TRUKHAN, Yahor L
:BLR TRUKHAN, Yahor -
Round of 64 Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 2
:ISR BUTBUL, Tohar - :ISR BUTBUL, Tohar W :ISR BUTBUL, Tohar
:WHT bye -
:WHT bye - :POL MORKA, Ksawery L
:POL MORKA, Ksawery -
:CZE POCHOP, Daniel - :CZE POCHOP, Daniel W :CZE POCHOP, Daniel
:WHT bye -
:MDA PELIVAN, Petru - :MDA PELIVAN, Petru L
:WHT bye -
:ITA BASILE, Fabio - :ITA BASILE, Fabio W :ITA BASILE, Fabio
:WHT bye -
:BUL HRISTOV, Mark L :ESP CASES ROCA, Salvador L
:ESP CASES ROCA, Salvador W
:GRE AZOIDIS, Georgios - :GRE AZOIDIS, Georgios W :GRE AZOIDIS, Georgios
:WHT bye -
:WHT bye - :SLO HOJAK, Martin L
:SLO HOJAK, Martin -
Round of 64 Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 3
:TUR CILOGLU, Bilal - :TUR CILOGLU, Bilal W :TUR CILOGLU, Bilal
:WHT bye -
:WHT bye - :GRE MARKARIAN, Georgios L
:GRE MARKARIAN, Georgios -
:WHT bye - :UKR KHOMULA, Artem L :AUT REITER, Lukas
:UKR KHOMULA, Artem -
:WHT bye - :AUT REITER, Lukas W
:AUT REITER, Lukas -
:GER WANDTKE, Igor - :GER WANDTKE, Igor W :GER WANDTKE, Igor
:WHT bye -
:WHT bye - :HUN SZABO, Frigyes L
:HUN SZABO, Frigyes -
:WHT bye - :MDA STERPU, Victor W :MDA STERPU, Victor
:MDA STERPU, Victor -
:WHT bye - :BEL CASSE, Jeroen L
:BEL CASSE, Jeroen -
Round of 64 Round of 32 Qualified for Round of 16
SECTION 4
:SWE MACIAS, Tommy - :SWE MACIAS, Tommy W :SWE MACIAS, Tommy
:WHT bye -
:CZE JECMINEK, Jakub - :CZE JECMINEK, Jakub L
:WHT bye -
:WHT bye - :AZE VALIYEV, Telman L :BLR SHOKA, Vadzim
:AZE VALIYEV, Telman -
:BLR SHOKA, Vadzim - :BLR SHOKA, Vadzim W
:WHT bye -
:SUI STUMP, Nils - :SUI STUMP, Nils W :SUI STUMP, Nils
:WHT bye -
:ARM KARAPETIAN, Ferdinand L :ITA ESPOSITO, Giovanni L
:ITA ESPOSITO, Giovanni W
:WHT bye - :ROU SULCA, Adrian L :FRA CHAINE, Guillaume
:ROU SULCA, Adrian -
:FRA CHAINE, Guillaume - :FRA CHAINE, Guillaume W
:WHT bye -
Link to post
Share on other sites

Men's -73kg

 

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
:AZE ORUJOV, Rustam W :AZE ORUJOV, Rustam L :GEO SHAVDATUASHVILI, Lasha W Gold Medal Match
:ROU RAICU, Alexandru L
:GEO SHAVDATUASHVILI, Lasha W :GEO SHAVDATUASHVILI, Lasha W
:POR FERNANDO, Joao L
:ISR BUTBUL, Tohar W :ISR BUTBUL, Tohar L :ITA BASILE, Fabio L :GEO SHAVDATUASHVILI, Lasha L
:CZE POCHOP, Daniel L
:ITA BASILE, Fabio W :ITA BASILE, Fabio W
:GRE AZOIDIS, Georgios L
:TUR CILOGLU, Bilal L :AUT REITER, Lukas L :MDA STERPU, Victor W :MDA STERPU, Victor W
:AUT REITER, Lukas W
:GER WANDTKE, Igor L :MDA STERPU, Victor W
:MDA STERPU, Victor W
:SWE MACIAS, Tommy W :SWE MACIAS, Tommy L :SUI STUMP, Nils L Repechages to award Bronze Medals
:BLR SHOKA, Vadzim L
:SUI STUMP, Nils W :SUI STUMP, Nils W
:FRA CHAINE, Guillaume L
Link to post
Share on other sites
  • Sindo unfeatured this topic
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...