website statistics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!
 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

sami-eg

Totallympics Fanatic
  • Content Count

    68
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

17

Personal Information

  • Nation
    Egypt
  • Gender
    Male
  • Date of Birth
    18/07/85
  • Favourite Olympic Games
    Summer Olympic Games
  • Real Name
    Sami Kkamis
  • Living City
    Tanta

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Shaimaa Hashad disqualified for doping case so 10m air rifle women's quota goes to Houda Chaabi Source
  2. [hide] Knockout Round - Medal Matches January 24th - January 26th, 2020 4 Nations, Semifinals, Third Place Match and Final Third Place Match Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 25th 2020, h. 18:30 Slovenia 4 Norway Final Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 26th 2020, h. 16:30 Spain 3 Croatia [/hide]
  3. [hide] Knockout Round - Semifinals January 24th - January 26th, 2020 4 Nations, Semifinals, Third Place Match and Final Semifinals Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 24th 2020, h. 18:00 Norway 3 Croatia January 24th 2020, h. 20:30 Spain 4 Slovenia [/hide]
  4. [hide] Main Round January 16th - January 22nd, 2020 12 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Semifinals Group 1 Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 16th 2020, h. 16:00 Spain 4 Czech Republic January 16th 2020, h. 18:15 Croatia 3 Austria January 16th 2020, h. 20:30 Belarus 6 Germany January 18th 2020, h. 16:00 Belarus 2 Czech Republic January 18th 2020, h. 18:15 Spain 5 Austria January 18th 2020, h. 20:30 Croatia 2 Germany January 20th 2020, h. 16:00 Croatia 1 Czech Republic January 20th 2020, h. 18:15 Belarus 7 Spain January 20th 2020, h. 20:30 Austria 2 Germany January 22nd 2020, h. 16:00 Croatia 4 Spain January 22nd 2020, h. 18:15 Belarus 4 Austria January 22nd 2020, h. 20:30 Czech Republic 5 Germany Group 2 Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 17th 2020, h. 16:00 Slovenia 2 Iceland January 17th 2020, h. 18:15 Potugal 4 Sweden January 17th 2020, h. 20:30 Norway 6 Hungary January 19th 2020, h. 14:00 Slovenia 2 Hungary January 19th 2020, h. 16:15 Norway 3 Sweden January 19th 2020, h. 18:30 Potugal 3 Iceland January 21st 2020, h. 16:00 Norway 2 Iceland January 21st 2020, h. 18:15 Potugal 2 Slovenia January 21st 2020, h. 20:30 Hungary 7 Sweden January 22nd 2020, h. 16:00 Norway 5 Slovenia January 22nd 2020, h. 18:15 Potugal 3 Hungary January 22nd 2020, h. 20:30 Iceland 3 Sweden [/hide]
  5. [hide] Preliminary Round January 9th - January 15th, 2020 24 Nations, 6 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Main Round Group A Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 9th 2020, h. 18:15 Croatia 7 Montenegro January 9th 2020, h. 20:30 Belarus 2 Serbia January 11th 2020, h. 16:00 Montenegro 3 Serbia January 11th 2020, h. 18:15 Croatia 4 Belarus January 13th 2020, h. 18:15 Serbia 5 Croatia January 13th 2020, h. 20:30 Montenegro 4 Belarus Group B Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 10th 2020, h. 18:15 Czech Republic 2 Austria January 10th 2020, h. 20:30 North Macedonia 8 Ukraine January 12th 2020, h. 16:00 Austria 6 Ukraine January 12th 2020, h. 18:15 Czech Republic 3 North Macedonia January 14th 2020, h. 18:15 Ukraine 5 Czech Republic January 14th 2020, h. 20:30 Austria 3 North Macedonia Group C Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 9th 2020, h. 18:15 Spain 17 Latvia January 9th 2020, h. 20:30 Germany 14 Netherlands January 11th 2020, h. 16:00 Latvia 2 Netherlands January 11th 2020, h. 18:15 Spain 3 Germany January 13th 2020, h. 18:15 Netherlands 15 Spain January 13th 2020, h. 20:30 Latvia 11 Germany Group D Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 10th 2020, h. 18:15 France 5 Portugal January 10th 2020, h. 20:30 Norway 8 Bosnia and Herz. January 12th 2020, h. 16:00 Portugal 3 Bosnia and Herz. January 12th 2020, h. 18:15 France 2 Norway January 14th 2020, h. 18:15 Bosnia and Herz. 8 France January 14th 2020, h. 20:30 Portugal 7 Norway Group E Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 11th 2020, h. 16:00 Denmark 3 Iceland January 11th 2020, h. 18:15 Hungary 2 Russia January 13th 2020, h. 18:15 Iceland 3 Russia January 13th 2020, h. 20:30 Denmark 6 Hungary January 15th 2020, h. 18:15 Russia 7 Denmark January 15th 2020, h. 20:30 Iceland 2 Hungary Group F Date & Time (GMT +1) Nation 1 T1 T2 Nation 2 January 10th 2020, h. 18:15 Sweden 8 Switzerland January 10th 2020, h. 20:30 Slovenia 9 Poland January 12th 2020, h. 16:00 Switzerland 2 Poland January 12th 2020, h. 18:15 Sweden 5 Slovenia January 14th 2020, h. 18:15 Poland 11 Sweden January 14th 2020, h. 20:30 Switzerland 6 Slovenia [/hide]
  6. Maha Gouda qualifier in 10m https://fiusports.com/news/2019/12/18/womens-swimming-and-diving--maha-gouda-qualifies-for-2020-olympics.aspx
  7. @dcro Here is the results https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1286165144902753&id=258658797653398#!/story.php?story_fbid=1286165144902753&id=258658797653398&refid=52&_ft_=mf_story_key.1286165144902753%3Atop_level_post_id.1286165144902753%3Atl_objid.1286165144902753%3Acontent_owner_id_new.258658797653398%3Athrowback_story_fbid.1286165144902753%3Apage_id.258658797653398%3Aphoto_attachments_list.[1286164638236137%2C1286164724902795%2C1286164801569454%2C1286164851569449]%3Astory_location.9%3Astory_attachment_style.album%3Apage_insights.{"258658797653398"%3A{"page_id"%3A258658797653398%2C"actor_id"%3A258658797653398%2C"dm"%3A{"isShare"%3A0%2C"originalPostOwnerID"%3A0}%2C"psn"%3A"EntStatusCreationStory"%2C"post_context"%3A{"object_fbtype"%3A266%2C"publish_time"%3A1576767295%2C"story_name"%3A"EntStatusCreationStory"%2C"story_fbid"%3A[1286165144902753]}%2C"role"%3A1%2C"sl"%3A9%2C"targets"%3A[{"actor_id"%3A258658797653398%2C"page_id"%3A258658797653398%2C"post_id"%3A1286165144902753%2C"role"%3A1%2C"share_id"%3A0}]}}&__tn__=-R
  8. I couldn't get any news about results but yes the event take place in south Africa last 3 days
  9. [hide] Knockout RoundDecember 13th - December 15th, 2019 4 Nations, Semifinals, Third Place Match and Final Semifinals Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 13th 2019, h. 17:30 Norway 4 Spain December 13th 2019, h. 20:30 Russia 6 Netherlands [/hide]
  10. [hide] Main RoundDecember 8th - December 11th, 2019 12 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Semifinals Group 1 Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 8th 2019, h. 15:00 Norway 2 Denmark December 8th 2019, h. 18:00 Serbia 0 South Korea December 8th 2019, h. 20:30 Netherlands 4 Germany December 9th 2019, h. 15:00 South Korea 3 Norway December 9th 2019, h. 18:00 Germany 5 Serbia December 9th 2019, h. 20:30 Denmark 2 Netherlands December 11th 2019, h. 15:00 Serbia 1 Denmark December 11th 2019, h. 18:00 Norway 0 Germany December 11th 2019, h. 20:30 Netherlands 3 South Korea Group 2 Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 December 8th 2019, h. 15:00 Montenegro 6 Japan December 8th 2019, h. 18:00 Romania 2 Russia December 8th 2019, h. 20:30 Spain 3 Sweden December 10th 2019, h. 15:00 Russia 8 Montenegro December 10th 2019, h. 18:00 Sweden 4 Romania December 10th 2019, h. 20:30 Japan 2 Spain December 11th 2019, h. 16:00 Romania 4 Japan December 11th 2019, h. 18:00 Montenegro 3 Sweden December 11th 2019, h. 20:30 Spain 2 Russia [/hide]
  11. [hide] Preliminary RoundNovember 30th - December 6th, 2019 24 Nations, 4 Groups, the 1st, 2nd and 3rd Nations from each Group will qualify for the Main Round Group A Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 November 30th 2019, h. 15:00 Serbia 10 Angola November 30th 2019, h. 18:00 Netherlands 6 Slovenia November 30th 2019, h. 20:30 Norway 15 Cuba December 2nd 2019, h. 12:30 Cuba 14 Serbia December 2nd 2019, h. 15:00 Angola 11 Netherlands December 2nd 2019, h. 20:30 Slovenia 8 Norway December 3rd 2019, h. 15:00 Netherlands 18 Cuba December 3rd 2019, h. 18:00 Slovenia 3 Angola December 3rd 2019, h. 20:30 Norway 4 Serbia December 5th 2019, h. 15:00 Cuba 12 Slovenia December 5th 2019, h. 18:00 Serbia 5 Netherlands December 5th 2019, h. 20:30 Norway 8 Angola December 6th 2019, h. 15:00 Serbia 6 Slovenia December 6th 2019, h. 18:00 Angola 8 Cuba December 6th 2019, h. 20:30 Netherlands 2 Norway Group B Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 November 30th 2019, h. 15:00 Germany 2 Brazil November 30th 2019, h. 18:00 France 4 South Korea November 30th 2019, h. 20:30 Denmark 22 Australia December 1st 2019, h. 15:00 Brazil 6 France December 1st 2019, h. 18:00 Australia 18 Germany December 1st 2019, h. 20:30 South Korea 7 Denmark December 3rd 2019, h. 15:00 South Korea 5 Brazil December 3rd 2019, h. 19:00 France 30 Australia December 3rd 2019, h. 20:30 Denmark 4 Germany December 4th 2019, h. 15:00 Australia 16 South Korea December 4th 2019, h. 19:00 Germany 6 France December 4th 2019, h. 20:30 Denmark 2 Brazil December 6th 2019, h. 15:00 Brazil 22 Australia December 6th 2019, h. 19:00 Germany 4 South Korea December 6th 2019, h. 20:30 France 3 Denmark Group C Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 November 30th 2019, h. 15:00 Montenegro 18 Senegal November 30th 2019, h. 18:00 Romania 2 Spain November 30th 2019, h. 18:00 Hungary 15 Kazakhstan December 1st 2019, h. 15:00 Kazakhstan 16 Montenegro December 1st 2019, h. 18:00 Spain 2 Hungary December 1st 2019, h. 18:00 Senegal 20 Romania December 3rd 2019, h. 15:00 Hungary 3 Montenegro December 3rd 2019, h. 15:00 Spain 25 Senegal December 3rd 2019, h. 19:00 Romania 9 Kazakhstan December 4th 2019, h. 15:00 Montenegro 3 Romania December 4th 2019, h. 15:00 Kazakhstan 18 Spain December 4th 2019, h. 19:00 Hungary 20 Senegal December 6th 2019, h. 15:00 Senegal 2 Kazakhstan December 6th 2019, h. 15:00 Montenegro 6 Spain December 6th 2019, h. 19:00 Romania 4 Hungary Group D Date & Time (GMT +9) Nation 1 T1 T2 Nation 2 November 30th 2019, h. 15:00 Japan 3 Argentina November 30th 2019, h. 18:00 Russia 12 China November 30th 2019, h. 20:30 Sweden 22 D.R. Congo December 2nd 2019, h. 15:00 Argentina 14 Russia December 2nd 2019, h. 18:00 D.R. Congo 8 Japan December 2nd 2019, h. 20:30 China 15 Sweden December 3rd 2019, h. 14:30 Russia 18 D.R. Congo December 3rd 2019, h. 17:00 China 3 Argentina December 3rd 2019, h. 19:30 Sweden 6 Japan December 5th 2019, h. 15:00 D.R. Congo 2 China December 5th 2019, h. 18:00 Japan 6 Russia December 5th 2019, h. 20:30 Sweden 14 Argentina December 6th 2019, h. 15:00 Japan 10 China December 6th 2019, h. 18:00 Argentina 8 D.R. Congo December 6th 2019, h. 20:30 Russia 4 Sweden [/hide]
  12. Is it available for Tunisia to choose 10m quota for Charni and so they will get 25m quota for kalai ?
×
×
  • Create New...