website statistics
Jump to content

Alexandra Anghel, CAMPIOANA EUROPEANA la lupte, cat. 72 kg. Dupa ce a invins ieri, cu acelasi scor, 5-1 pe Denise Lecarpentier (Franta) si pe Lyudmyla Pavlinets (Ucraina), azi, intr-o finala dramatica, Ale a invins-o si pe Buse Cavusoglu-Tosun (Turcia), 4-4 cu criteriu pt. a noastra. Incze Kriszta, bronz la cat.65 kg, dupa 9-0 cu alta turcoaica. La greco-romane, Denis Mihai va lupta maine pentru bronz. Bilantul fetelor, 2 aur, 2 bronz!

Link to post
Share on other sites

Rezultate echipe si sportivi romani in 2023
Posted (edited)

Beatrice Andreea Ana, a doua oara consecutiv campioana europeana de senioare la lupte, cat.55 kg! In competitia de la Zagreeb, sportiva noastra nu a lasat adversarelor nicio sansa: supeerioritate (11-0) cu Mammadova (Azerbaidjan) in sferturi, 10-4 cu experimentata Krawczyk (Polonia) in SF, iar in finala, 8-0 cu Bognar rika (Ungaria).  Alexandra Anghel va lupta maine pentru aur la cat.72 kg, Catalina Axente, mai tarziu azi pt. bronz, Incze Kriszta a pierdut SF si va lupta maine pentru bronz, Amina Capezan va fi maine in recalificari. Dintre toate fetele, doar Alina Vuc nu s-a apropiat de medalii.

Edited by yellowviper2001
typo
Link to post
Share on other sites

Imi marturisesc o tristete: nu voi putea urmari CE de haltere!  Este exclusiv pe Antena Play (platibil) ceea ce ne geoblocheaza p Olympic Channel. Nu am posibilitatea sa platesc nici la Antena, cu atat mai putin un VPN.  Est prima oara in 2 decenii cand nu voi vedea aceasta competitie :( Voi conta pe acest site pentru rezultate. Succes, Romania!

Link to post
Share on other sites

Tenis: In calificrile pentru turneul final al Billie Jean King Cup, la Koper, dupa prima zi, Slovenia-Romania 0-2: Kaja Juvan-Ana Bogdan 6-3, 3-6, 4-6 si Tamara Zidansek- Jacqueline Cristian 1-6, 6-4, 3-6. In primul meci, Ana a intors decisivul de la 0-4 si 0-15 pentru adversara!!! In al doilea, Jaq si-a continuat seria de victorii la Zidansek. Romania e  la un pas de o performanta in premiera, calificarea in turneul final in noul format.

Link to post
Share on other sites

48 minutes ago, IoNuTzZ said:

“Half split” e acea sfoara cu intoarcere 90 de grade, paradoxal la unul din elementele usoare. Ce m-a dezamagit este ca pe pagina federatiei romana de gimnastica s-a aratat fix paralelul ratat al Sabrinei.

 

Campionatul european de gimnastica - finalele individual compus


• Gabriel Burtanete - locul 23 din pacate a ratat exact la sarituri. 
• Amalia Ghigoarta - locul 19, 9.266 la paralele cred ca spune totul

• Ana Barbosu - locul 9 nu a mai ratat la sarituri dar din pacate a gresit la sol si paralele.

 

De maine incep finalele pe aparate sa speram ca vor finale fara ratare pentru romani si ne vom intoarce cu 1-2 medalii in bagaj.

Da, multumesc mult! M-am uitat la AA, am facut un fel de duplex cu tenisul A fost cam greu, eu nu mai am TV, doar laptopul de pe car scriu. Dar am reusit sa vad cam tot. Si eu am unele sperante pt.aparate, dar incerc sa nu ma ambalez prea mult.

 

Link to post
Share on other sites

On 4/12/2023 at 7:40 PM, IoNuTzZ said:

Campionatul european de gimnastica artistica - feminin.


Locul 5 pentru echipa Romaniei la 2,5 puncte de Olanda si respectiv locul 3.

Un concurs per ansamblu decent facut de fetele astea, cu siguranta cea mai buna comportare din ultimii 7-8 ani. 
 

Plusuri

• Amalia Ghigoarta - extrem de consistenta si de sigura pe tot ceea ce a prezentat

• Ana Barbosu - nota de plecare la paralele (atentie 6.2), evident o executie mai slaba, insa, pentru nivelul aratat de romance la acest aparat, dupa Steliana Nistor si Lari Iordache e ceva fenomenal ca s-a putut veni cu o astfel de dificulatate

• Lilia Cosman - linii si tinuta foarte frumoase la paralele

• Sabrina Voinea - silivas si chusovitina si un 6.0 la dificultate la sol absolut incredibil, cu siguranta se va bate la medalii pe plan mondial la acest aparat cu o atentie mai mare un pic la executie.

 

Minusuri

• Ana Barbosu - ratare la sarituri la 1.5 (4.6D) cand ea ca junioara sarea 2.0 (5.0D), nu inteleg de unde aceasta problema pentru ea la sarituri.

• Sabrina Voinea - o tinuta si niste linii la paralele extrem de rele, ratare, insa e clar ca paralelul nu ii este drag si cu siguranta nivelul ei este si va fi din pacate unul destul de scazut la acest aparat. In opinia mea nu va putea fi un om de 4 aparate cu aceste probleme destul de mari la paralele. Ratare la barna, ea are o barna 6.0D din pacate astazi a ratat destul de mult, e bine ca incearca totusi elemente grele insa sper sa nu ajunga ca Larisa Iordache care mai mereu sub presiune avea probleme la barna tocmai din cauza D-ului foarte mare

• Andreea Preda - a pierdut legari la barna, si din pacate a ratat ultima diagonala la sol.

• Cel mai mare minus este de departe “echipa”. Fetele destul de straine una de alta, lipsesc incurajarile lipseste cu desavarsire sentimenul de echipa. Din pacate nu mai traim vremurile in care fetele sa tipe una la alta, sa se incurajeze s.a.m.d.

 

Finale:

• Ana Barbosu (locul 9), Amalia Ghigoarta (locul 10) - finala la individual compus

• Sabrina Voinea - finala sarituri (locul 5) si sol (locul 2)

• Ana Barbosu - finala sol (locul 7), barna (prima rezerva)

•Amalia Ghigoarta - finala barna (locul 5)


Ne reintoarcem in sfarsit acolo unde 2014-2015 ne-a lasat cu finale pe aparate cu mai multe sportive.

 

In perspectiva mondialelor, sanse sunt pentru a ne clasa intre primele 9 si a obtine calificarea la jocurile olimpice o atentie mai mare la executie poate se creste si un pic D-ul si aici ma refer la Amalia care are potential de mai mult.

 

 

Multumesc pentru analiza detaliata si pertinenta; eu n-am apucat sa vad nimic pana acum. La partea cu "echipa" e firesc ca s-a ajuns la asa ceva, de vreme ce nu se mai antreneaza impreuna si sunt invatate ca doar pentru ele concureaza (eventual pentru parintii lor).. La ce element a ratat Sabrina la barna?  Ma impresionase cu barna ei atat de dificila la Doha; pacat ca n-a reusit aici s-o  repete.

 

Link to post
Share on other sites

×
×
  • Create New...