website statistics
Jump to content

Shooting ISSF World Cup 2021 (New Delhi)


 Share
Followers 1

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Official Schedule
India Standard Time (GMT +5.30)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, March 19th
09:00 Men's 10m Air Rifle Qualification
10:15 Women's 10m Air Rifle Qualification
13:45 Men's 10m Air Rifle Qualification
15:45 Women's 10m Air Rifle Qualification

Saturday, March 20th

09:00 Men's Skeet, Day 1

13:00 Men's 10m Air Rifle Final
14:30 Women's 10m Air Rifle Final
14:45 Men's 10m Pistol Qualification
14:45 Women's 10m Pistol Qualification
17:30 Women's 10m Pistol Final

19:00 Men's 10m Pistol Final

Sunday, March 21st
08:45 Men's Team 10m Air Rifle Semifinals

09:00 Men's Skeet, Day 2

09:00 Women's Skeet, Day 2

09:00 Men's Team Skeet, Day 2

09:00 Women's Team Skeet, Day 2

10:00 Men's Team 10m Air Pistol Semifinals
10:15 Men's Team 10m Air Rifle Final

11:00 Women's Team 10m Air Pistol Semifinals
11:15 Women's Team 10m Air Rifle Final

12:30 Women's Team 10m Pistol Final
13:30 Men's Team 10m Pistol Final
15:45 Women's Skeet Final
10:00 Mixed Team 10m Air Rifle Qualification
17:00 Men's Skeet Final

Monday, March 22nd
09:00 Women's Team Skeet Qualification
09:00 Men's Team Skeet Qualification
10:00 Mixed Team 10m Air Rifle Final
10:30 Mixed Team 10m Pistol Qualification
13:15 Mixed Team 10m Pistol Final
15:45 Women's Team Skeet Final
17:00 Men's Team Skeet Final


Tuesday, March 23rd
09:00
Mixed Team Skeet Qualification
12:00 Women's 25m Pistol Precision Qualification
12:00 Men's 50m Rifle 3 Position Qualification
15:00 Mixed Team Skeet Final

Wednesday, March 24th
09:00 Women's 25m Rapid Fire Qualification
09:30 Men's 50m Rifle 3 Position Final
11:15 Women's 50m Rifle 3 Position Qualification, Stage 1
12:00 Women's 25m Pistol Final
15:00 Men's Team 50m Rifle 3 Position Qualification
15:30 Women's 50m Rifle 3 Position Final

Thursday, March 25th
09:00 Men's 25m Rapid Fire Stage 1

09:00 Men's Trap, Day 1

09:00 Women's Trap, Day 1

09:00 Men's Team Trap, Day 1

09:00 Women's Team Trap, Day 1

09:30 Men's 50m Rifle 3 Position Stage 1

11:00 Women's Team 50m Rifle 3 Position Final

13:00 Women's Team 5m Pistol Qualification

15:15 Mixed 50m Rifle 3 Position Stage 1

16:30 Women's Team 5m Pistol Final

16:45 Mixed 50m Rifle 3 Position Stage 2

Friday, March 26th

09:00 Men's 25m Rapid Fire Stage 2

09:00 Men's Trap, Day 2

09:00 Women's Trap, Day 2

09:00 Men's Team Trap, Day 2

09:00 Women's Team Trap, Day 2

09:30 Mixed 50m Rifle 3 Position Final

12:45 Men's 25m Rapid Fire Final

15:45 Men's Trap Final

17:00 Women's Trap Final

 

Saturday, March 27th
09:00 Mixed Team 25m Rapid Fire Qualification

09:00 Mixed Team Trap Qualification

14:00 Mixed Team 25m Rapid Fire Final

16:00 Mixed Team Trap Final

 

Sunday, March 28th
09:00 Men's Team 25m Rapid Fire Qualification

09:00 Men's Team Trap, Day 3

09:00 Women's Team Trap, Day 3

13:00 Men's Team 25m Rapid Fire Final

16:00 Women's Team Trap Final

17:15 Men's Team Trap Final

Link to post
Share on other sites
Men's 10m Air Rifle
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
NAM Taeyun
KOR.gif
632.1
2
RICHTER Sergey
ISR.gif
631.8
3
BABUTA Arjun
IND.gif
631.8
4
TSARKOV Oleh
UKR.gif
630.0
5
PENI Istvan
HUN.gif
629.6
6
PANWAR Divyansh Singh
IND.gif
629.1
7
KOZENIESKY Lucas
USA.gif
628.8
8
CHOO Byounggil
UKR.gif
627.6
9
DIAZ Jorge
ESP.gif
616.9
10
OVIEDO Jesus
ESP.gif
626.5
11
SHANER William
USA.gif
616.0
12
KUMAR Deepak
IND.gif
626.4
13
GUTIERREZ Marcelo Julian
ARG.gif
626.3
14
MARICIC Miran
CRO.gif
626.0
15
SIDI Peter
HUN.gif
625.9
16
SHERRY Timothy
USA.gif
625.6
17
HELLENBRAND Peter
NED.gif
624.8
18
MUNNA Md Rabbi Hasan
BAN.gif
614.3
19
BAKI Abdullah Hel
BAN.gif
614.1
20
KURKI Juho
FIN.gif
624.5
21
CHARHEIK AIllia
BLR.gif
624.4
22
NOROUZIYAN Pourya
IRI.gif
624.2
23
KULISH Serhiy
UKR.gif
623.8
24
TORTUNGPANICH Napis
THA.gif
623.8
25
BAGHERI Hossein
IRI.gif
623.5
26
LEPPA Aleksi
FIN.gif
623.4
27
GUSTAFIAN Fathur
INA.gif
622.6
28
NEKOUNAM Amir Mohammad
IRI.gif
622.0
29
BARTNIK Tomasz
POL.gif
621.4
30
PEKLER Zalan
HUN.gif
621.3
31
CHUNG Jae Seung
KOR.gif
600.4
32
KOWALEWICZ Maciej
ARG.gif
621.0
33
DZANKOVIC Nedzad
BIH.gif
620.8
34
EBERHARDT Alexis Exequiel
KOR.gif
620.1
35
YURKOV Yuriy
KAZ.gif
619.5
36
PANYATONG Pongsaton
THA.gif
617.6
37
VALIEV Todzhiddin
TJK.gif
609.7
38
SEHMI Gulraaj
KEN.gif
607.5
39
OTUNDO Laurynne Sanford
KEN.gif
597.1
40
DHANJAL Gurupreet
KEN.gif
DNS
40
GORSA Petar
CRO.gif
DNS
40
MENDOZA Luis
PUR.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Women's 10m Air Rifle
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
DENES Eszter
HUN.gif
629.8
2
MOUDGIL Anjum
IND.gif
629.6
3
TUCKER Mary Carolynn
USA.gif
629.1
4
IBSEN Rikke Maeng
DEN.gif
628.8
5
STANKIEWICZ Aneta
POL.gif
628.8
6
SIDI Roxana
ROU.gif
628.7
7
SZUTKO Aleksandra
POL.gif
628.5
8
WEISZ Alison Marie
USA.gif
628.4
9
TOYYIBA Vidya Rafika Rahmatan
INA.gif
627.8
10
CHRISTEN Nina
SUI.gif
627.5
11
KOCHANSKA Natalia
POL.gif
627.0
12
VALARIVAN Elavenil
IND.gif
626.7
13
ILIE Laura-Georgeta
ROU.gif
626.6
14
KUHARIC Urska
SLO.gif
626.4
15
NIELSEN Anna
DEN.gif
626.3
16
MADDALENA Sagen
USA.gif
626.0
17
SUKHORUKOVA Viktoriya
UKR.gif
625.8
18
NIELSEN Stine
DEN.gif
625.6
19
LEONE Chiara
SUI.gif
625.6
20
ENGLER Tal
ISR.gif
625.3
21
HORVATH Lea
HUN.gif
625.1
22
KOROL Yelizaveta
KAZ.gif
625.1
23
ARIAS CASALS Helena
ESP.gif
625.1
24
JEROVSEK Klavdija
SLO.gif
624.6
25
GRANDE Paula
ESP.gif
623.2
26
CHANDELA Apurvi
IND.gif
622.8
27
RUSSO Fernanda
ARG.gif
622.6
28
BEZRUKOVA Yelizaveta
KAZ.gif
622.1
29
DARYANTI Monica
INA.gif
622.0
30
ALTUKHOVA Arina
KAZ.gif
621.0
31
ILINA Anna
UKR.gif
620.9
32
DVORSAK Ziva
SLO.gif
620.6
33
AL SUWAIDI Aisha
QAT.gif
620.5
34
STARK Franziska
SUI.gif
619.5
35
MULDER Mandy
NED.gif
619.1
36
SMEETS Manon
NED.gif
618.7
37
PEJCIC Snjezana
CRO.gif
618.5
38
DHIYAANISA Audrey Zahra
INA.gif
618.3
39
HASAN Sayeda
BAN.gif
618.3
40
MARTINON Ines
ESP.gif
618.2
41
ZUMAYA FLORES Goretti Alejandra
MEX.gif
618.2
42
RITHIKA Chowdhury
BAN.gif
617.4
43
ANTORENA Salma Loana
ARG.gif
615.6
44
DJEKANOVIC Tatjana
BIH.gif
615.3
45
LAGUTENKO Malika
TJK.gif
615.1
46
RATNA Sharmin
BAN.gif
608.8
47
MBURU Priscilla
KEN.gif
598.6
48
MUDHSH Amal
YEM.gif
557.4
 
CHAABI Houda
ALG.gif
DNS
 
MERCADO MARTINEZ Yarimar
PUR.gif
DNS
 
SER Xiang Wei Jasmine
SGP.gif
DNS
 
VELOSO Martina Lindsay
SGP.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Men's Skeet
Qualification Day 1 Results
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
AL-ATTIYA Nasser
QAT.gif
74
2
BIN FUTAIS Saif
UAE.gif
74
3
KHANGURA Gurjoat
IND.gif
74
4
LLEWELLIN Ben
GBR.gif
73
5
CHAND Usman
PAK.gif
73
6
YECHSHENKO Eduard
KAZ.gif
73
7
AL-ISHAQ Ali Ahmed A O
QAT.gif
73
8
HAMAD Rashid
QAT.gif
73
9
KONSTANTINOU Dimitris
CYP.gif
73
10
KHAN Mairaj Ahmad
IND.gif
72
11
ARAMBURU Juan Jose
ESP.gif
72
12
HANSEN Jesper
DEN.gif
72
13
GIL Federico
ARG.gif
72
14
BAJWA Angad Vir Singh
IND.gif
72
15
BAKSALARY Kacper Jerzy
POL.gif
72
16
KILLANDER Karl Frederick
GBR.gif
72
17
FAIRCLOUGH Jack
GBR.gif
71
18
YECHSHENKO Alexandr
KAZ.gif
71
19
DUARTE DELGADO Diego
COL.gif
69
20
MUKHAMEDIYEV Alexandr
KAZ.gif
69
21
PETERSEN Mikkel
DEN.gif
47
22
SHAN Dhruv
KEN.gif
46
23
MATHARU Jaspal Singh
KEN.gif
44

 

Link to post
Share on other sites
Women's 10m Air Pistol
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final
 
Rank
Athletes
Nation
 
Result
1
DESWAL Yashaswini Singh
IND.gif
579- 18x
2
BHAKER Manu
IND.gif
577- 17x
3
TEO Shun Xie
SGP.gif
575- 14x
4
PARAMANANTHAM Shri Nivetha
IND.gif
575- 13x
5
ZAVALA VAZQUEZ Alejandra
MEX.gif
573- 14x
6
CHAIKA Viktoria
BLR.gif
571- 16x
7
RASMANE Agate
LAT.gif
571- 14x
8
SEBGHATOLLAHI Golnoush
IRI.gif
569- 16x
9
BOREK Julita
POL.gif
569- 13x
10
WAWRZONOWSKA Joanna Iwona
POL.gif
566- 11x
11
KOREJWO Agnieszka
POL.gif
566- 10x
12
TEH Xiu Hong
SGP.gif
565- 10x
13
TARHAN Sevval Ilayda
TUR.gif
564- 17x
14
QUEZADA Karen Samantha
MEX.gif
564- 15x
15
AL RAIMI Yasameen
YEM.gif
564- 08x
16
DIETHELM GERBER Heidi
SUI.gif
563- 17x
17
LAGAN Alexis
USA.gif
562- 10x
18
UPTAGRAFFT Sandra
USA.gif
560- 11x
19
DURANGO FLORES Diana
ECU.gif
557- 13x
20
GOBERVILLE Sandrine
FRA.gif
557- 11x
21
ASHA Armin
BAN.gif
548- 08x
22
LAGUTENKO Dilorom
TJK.gif
543- 08x
 
PEREZ PENA Andrea
ECU.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Men's 10m Air Pistol
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final
 
Rank
Athletes
Nation
Result
1
SAURABH Chaudhary
IND.gif
587-27x
2
VERMA Abhishek
IND.gif
583-21x
3
FOROUGHI Javad
IRI.gif
583-18x
4
RIZVI Shahzar
IND.gif
580-25x
5
MOWRER Nickolaus
USA.gif
579-22x
6
WU Felipe Almeida
BRA.gif
578-18x
7
IMANKULOV Eldar
KAZ.gif
577-15x
8
LARSEN Frederik
DEN.gif
576-19x
9
VASERMANIS Emils
LAT.gif
576-17x
10
CARRERA Pablo
ESP.gif
575-13x
11
CARRILLO Marko
PUR.gif
573-20x
12
DEMIERRE Steve
SUI.gif
573-19x
13
NGUYEN Dinh Thanh
VIE.gif
573-19x
14
CHIRYUKIN Nikita
KAZ.gif
572-17x
15
DLUGOSZ Grzegorz
POL.gif
572-16x
16
TRAN Quoc Cuong
VIE.gif
569-17x
17
STRAUTMANIS Lauris
LAT.gif
568-13x
18
DONKOV Samuil
BUL.gif
567-18x
19
SANCHEZ Rafael
ESP.gif
566-19x
20
PHAN Xuan Chuyen
VIE.gif
566-14x
21
CUEVA CORDOVA Yautung Boanerges
ECU.gif
564-17x
22
KELES Ismail
TUR.gif
562-12x
23
AL SHAIBA Osama Abdulnasser A A
QAT.gif
558-12x
24
MWAMBI Maurice Morara
KEN.gif
544-10x
25
AHMED Shakil
BAN.gif
541-07x
26
KIRUI David Kiptoo
KEN.gif
532-05x
Link to post
Share on other sites
  • Sindo unfeatured this topic
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share
×
×
  • Create New...