website statistics
Jump to content

Sprint Canoeing ICF World Cup 2020


Recommended Posts

Sprint Canoeing ICF World Cup 2020

 

HUN.gif Szeged (HUN) - 25 September 2020 - 27 September 2020 HUN.gif

 

104252xv3ev8w35rcbczcz.png

 

Official Website 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Programme 114826ez87b86sig8ubgz8.png
Results System 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Results Database 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Facebook Page 000832qcaljaxz2cfx2jfq.png
Discussion Thread 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Link to post
Share on other sites
  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Official Schedule
Central European Summer Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, September 25th
09:10 Men's K1 200m Heat 1
09:15 Men's K1 200m Heat 2
09:20 Men's K1 200m Heat 3
09:25 Men's K1 200m Heat 4
09:30 Women's C1 200m Heat 1
09:35 Women's C1 200m Heat 2
09:40 Women's C1 200m Heat 3
09:45 Women's K1 200m Heat 1
09:50 Women's K1 200m Heat 2
09:55 Women's K1 200m Heat 3
10:00 Women's K1 200m Heat 4
10:15 Men's K1 1000m Heat 1
10:22 Men's K1 1000m Heat 2
10:29 Men's K1 1000m Heat 3
10:36 Men's C1 1000m Heat 1
10:43 Men's C1 1000m Heat 2
10:50 Men's C1 1000m Heat 3
10:57 Women's K1 1000m Heat 1
11:04 Women's K1 1000m Heat 2
11:40 Men's K2 500m Heat 1
11:46 Men's K2 500m Heat 2
11:52 Women's C1 500m Heat 1
11:58 Women's C1 500m Heat 2
12:04 Women's C1 500m Heat 3
12:10 Men's C2 500m Heat 1
12:16 Men's C2 500m Heat 2
12:22 Women's K2 500m Heat 1
12:28 Women's K2 500m Heat 2
12:34 Women's K2 500m Heat 3
12:40 Men's K1 500m Heat 1
12:46 Men's K1 500m Heat 2
12:52 Men's K1 500m Heat 3
12:58 Men's K1 500m Heat 4
14:00 Women's C1 500m Semifinal 1
14:06 Women's C1 500m Semifinal 2
14:12 Women's K2 500m Semifinal 1
14:18 Women's K2 500m Semifinal 2
14:24 Men's K1 1000m Semifinal 1
14:31 Men's K1 1000m Semifinal 2
14:38 Men's C1 1000m Semifinal 1
14:45 Men's C1 1000m Semifinal 2
15:15 Women's C2 500m Heat 1
15:21 Women's C2 500m Heat 2
15:27 Women's K1 500m Heat 1
15:33 Women's K1 500m Heat 2
15:39 Women's K1 500m Heat 3
15:45 Women's K1 500m Heat 4
15:51 Men's K1 500m Semifinal 1
15:57 Men's K1 500m Semifinal 2
16:03 Men's K1 500m Semifinal 3
16:09 Men's C2 1000m Heat 1
16:16 Men's C2 1000m Heat 2
16:23 Men's K2 1000m Heat 1
16:30 Men's K2 1000m Heat 2
16:37 Women's K1 1000m Semifinal
17:10 Mixed C2 200m Heat 1
17:15 Mixed C2 200m Heat 2
17:30 Mixed K2 200m Heat 1
17:35 Mixed K2 200m Heat 2


Saturday, September 26th
09:15 Women's K1 200m Semifinal 1
09:20 Women's K1 200m Semifinal 2
09:25 Women's K1 200m Semifinal 3
09:30 Men's K1 200m Semifinal 1
09:35 Men's K1 200m Semifinal 2
09:40 Men's K1 200m Semifinal 3
09:45 Women's C1 200m Semifinal 1
09:50 Women's C1 200m Semifinal 2
10:07 Men's K2 500m Semifinal
10:13 Men's C2 500m Semifinal
10:19 Men's K1 500m Final B
10:25 Women's K2 500m Final B
10:31 Women's C1 500m Final B
10:37 Men's C1 1000m Final B
10:44 Men's K1 1000m Final B
11:15 Women's K1 200m Final B
11:20 Men's K1 200m Final B
11:25 Women's C1 200m Final B
11:33 Women's K1 200m Final A
11:41 Men's K1 200m Final A
11:49 Women's C1 200m Final A
12:03 Men's K1 1000m Final A
12:14 Men's C1 1000m Final A
12:25 Women's K1 1000m Final
12:42 Men's K2 500m Final
12:51 Women's C1 500m Final A
13:06 Men's C2 500m Final
13:15 Women's K2 500m Final A
13:24 Men's K1 500m Final A
14:30 Women's C2 500m Semifinal
14:36 Women's K1 500m Semifinal 1
14:42 Women's K1 500m Semifinal 2
14:48 Women's K1 500m Semifinal 3
14:54 Men's K2 1000m Semifinal
15:01 Men's C2 1000m Semifinal
15:25 Men's C1 200m Heat 1
15:30 Men's C1 200m Heat 2
16:03 Men's C1 500m Heat 1
16:09 Men's C1 500m Heat 2
16:15 Men's C1 500m Heat 3
16:21 Men's K4 500m Heat 1
16:27 Men's K4 500m Heat 2
16:33 Women's K4 500m Heat 1
16:39 Women's K4 500m Heat 2
17:20 Mixed C2 200m Semifinal
17:25 Mixed K2 200m Semifinal


Sunday, September 27th
09:30 Men's C1 200m Semifinal
09:40 Women's K4 500m Semifinal
09:46 Men's K4 500m Semifinal
09:52 Men's C1 500m Semifinal 1
09:58 Men's C1 500m Semifinal 2
10:25 Women's K1 500m Final B
10:33 Women's C2 500m Final
10:42 Women's K1 500m Final A
10:57 Men's K2 1000m Final
11:08 Men's C2 1000m Final
11:24 Men's C1 200m Final
11:32 Women's K2 200m Final
11:40 Women's C2 200m Final
11:54 Men's C1 500m Final A
12:03 Women's K4 500m Final
12:12 Men's K4 500m Final
12:25 Men's C1 500m Final B
13:10 Mixed C2 200m Final
13:15 Mixed K2 200m Final
14:15 Women's C1 5000m
14:55 Men's C1 5000m
15:30 Women's K1 5000m
16:05 Men's C1 5000m

Link to post
Share on other sites
Men's K1 200m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes from each Heat and the 3 best 7th ranked Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Levente APAGYI
HUN.gif
37.13
2
Alexander DYACHENKO
RUS.gif
37.44
3
Maxime BEAUMONT
FRA.gif
37.48
4
Badri KAVELASHVILI
GEO.gif
37.58
5
Ivan SEMYKIN
UKR.gif
37.82
6
Enrique ADAN
ESP.gif
37.87
7
Kristaps LAUBE
LAT.gif
38.43
8
Ioannis ODYSSEOS
CYP.gif
38.66
9
Rok SMIT
SLO.gif
38.99


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marko DRAGOSAVLJEVIC
SRB.gif
36.72
2
Arturas SEJA
LTU.gif
37.03
3
Roberts AKMENS
LAT.gif
37.33
4
Martin SOBISEK
CZE.gif
38.22
5
Theodor ORBAN
SWE.gif
38.33
6
Robin SALIBA
FRA.gif
38.43
7
Laris NITA
ROU.gif
39.96
8
Momen MAHRAN
EGY.gif
42.70
9
Sumit SHOKEEN
IND.gif
49.07


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Kolos CSIZMADIA
HUN.gif
37.19
2
Petter MENNING
SWE.gif
37.44
3
Andrea Domenico DI LIBERTO
ITA.gif
37.53
4
Denislav TSVETANOV
BUL.gif
38.35
5
Mindaugas MALDONIS
LTU.gif
38.45
6
Miha FARTEK
SLO.gif
40.62
7
Ahmed ELBEDWIHY
EGY.gif
43.89


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marko NOVAKOVIC
SRB.gif
37.08
2
Manfredi RIZZA
ITA.gif
37.91
3
Kaspar SULA
EST.gif
37.92
4
Iurii POSTRIGAI
RUS.gif
38.15
5
Jakub ZAVREL
CZE.gif
38.30
6
Dmytro DANYLENKO
UKR.gif
38.46
7
Carlos BORRAS CALDENTEY
ESP.gif
39.13
8
Serghei VIHROV
MDA.gif
44.67
Link to post
Share on other sites
Women's C1 200m
Heats Results
The 1st Athletes from each Heat will qualify for the Final A, the 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th Athletes from each Heat will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Liudmyla LUZAN
UKR.gif
49.92
2
Maria CORBERA
ESP.gif
50.66
3
Daniela COCIU
MDA.gif
52.38
4
Vanesa TOT
CRO.gif
52.58
5
Olesia ROMASENKO
RUS.gif
56.22
6
Cristina CARAMAN
RUS.gif
57.68
7
Julija GUTOVA
LAT.gif
1:00.39


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Maria MAILLIARD
CHI.gif
50.32
2
Stefanica URSU
ROU.gif
52.59
3
Laura GONCZOL
HUN.gif
53.24
4
Anais CATTELET
FRA.gif
53.31
5
Lidia SULABERIDZE
GEO.gif
56.00
6
Tijana ARSIC
SRB.gif
57.03
7
Alzbeta VEVERKOVA
CZE.gif
58.18


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Nevin HARRISON
USA.gif
49.45
2
Antia JACOME
ESP.gif
50.64
3
Anastasiia CHETVERIKOVA
UKR.gif
51.74
4
Karen ROCO
CHI.gif
52.46
5
Mariami KERDIKASHVILI
GEO.gif
52.88
6
Reka OPAVSZKY
HUN.gif
53.70
7
Jana JEZOVA
CZE.gif
54.84
Link to post
Share on other sites
Women's K1 200m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes from each Heat and the 3 best 5th Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Moa WIKBERG
SWE.gif
43.65
2
Anna LUCZ
HUN.gif
43.68
3
Inna KLINOVA
KAZ.gif
44.83
4
Olimpiya DUSHEVA
BUL.gif
46.09
5
Lara FEIJOO PEREZ
ESP.gif
46.27
6
Josefine LANDT
GER.gif
46.49
7
Farah MOHAMED
EGY.gif
54.87


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Francesca GENZO
ITA.gif
43.72
2
Blanka KISS
HUN.gif
44.61
3
Vanina PAOLETTI
FRA.gif
45.13
4
Anastasiia KARAMNOVA
RUS.gif
45.45
5
Mariia KICHASOVA-SKORYK
UKR.gif
45.80
6
Mirella VAZQUEZ FRANCO
ESP.gif
45.84
7
Mia MEDVED
SLO.gif
46.83


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Madara ALDINA
LAT.gif
45.52
2
Lea JAMELOT
FRA.gif
45.58
3
Cristina PETRACCA
ITA.gif
46.79
4
Anastazija BAJUK
SRB.gif
47.71
5
Katerina ZARUBOVA
CZE.gif
48.30
6
Naomi WESTRA
NED.gif
50.95
7
Samaa AHMED
EGY.gif
52.38


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Natalia PODOLSKAIA
RUS.gif
44.55
2
Joana VASCONCELOS
POR.gif
45.93
3
Tetyana YEDNAK
UKR.gif
46.63
4
Anezka PALOUDOVA
CZE.gif
46.99
5
Ysumy ORELLANA
CHI.gif
48.35
6
Zeljana PETROVIC
SRB.gif
48.69
7
Kaitlyn MCELROY
USA.gif
50.05
Link to post
Share on other sites
Men's K1 1000m
Heats Results
The 1st Athletes from each Heat will qualify for the Final A, the 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th Athletes from each Heat will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Fernando PIMENTA
POR.gif
3:52.50
2
Jakob Ronald KURSCHAT
GER.gif
3:52.83
3
Lars Magne ULLVANG
NOR.gif
3:57.06
4
Oleh KUKHARYK
UKR.gif
3:57.95
5
Pavel DAVIDEK
CZE.gif
4:03.92
6
Giulio DRESSINO
ITA.gif
4:04.30
7
Mihai Denis SERBAN
ROU.gif
4:10.94
8
Ivan PENCHEV
BUL.gif
4:15.11
9
Sumit SHOKEEN
IND.gif
4:46.82


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Adam VARGA
HUN.gif
3:46.10
2
Artuur PETERS
BEL.gif
3:52.69
3
Etienne HUBERT
FRA.gif
3:53.31
4
Aldis Arturs VILDE
LAT.gif
3:54.25
5
Barry WATKINS
IRL.gif
3:58.70
6
Vitalii TSURKAN
UKR.gif
4:00.06
7
Mihailo SUBOTIC
SRB.gif
4:02.00
8
Lukas SAKALYS
LTU.gif
4:10.17
9
Tit FALETIC
SLO.gif
4:12:43


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Balint KOPASZ
HUN.gif
3:54.17
2
Jost ZAKRAJSEK
SLO.gif
3:55.70
3
Guillaume BURGER
FRA.gif
3:57.96
4
Bojan ZDELAR
SRB.gif
4:00.05
5
Simonas MALDONIS
LTU.gif
4:01.03
6
Samuele BURGO
ITA.gif
4:04.52
7
Tomas SOBISEK
CZE.gif
4:05.51
8
Constantin MIRONESCU
ROU.gif
4:08:45
Link to post
Share on other sites
Men's C1 1000m
Heats Results
The 1st Athletes from each Heat will qualify for the Final A, the 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th Athletes from each Heat will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Adrien BART
FRA.gif
4:23.13
2
Yurii VANDIUK
UKR.gif
4:23.76
3
Filip DVORAK
CZE.gif
4:29.29
4
Joosep KARLSON
EST.gif
4:30.20
5
Ilya PERVUKHIN
RUS.gif
4:31.11
6
Felix GEBHARDT
GER.gif
4:31.64
7
Aleksandre TSIVTSIVADZE
GEO.gif
4:43.18
8
Milos PETROVIC
SRB.gif
5:01.14
9
Manfred PALLINGER
AUT.gif
5:06.74


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Carlo TACCHINI
ITA.gif
4:23.52
2
Roberts LAGZDINS
LAT.gif
4:28.79
3
Balazs KISS
HUN.gif
4:30.40
4
Mihai CHIHAIA
MDA.gif
4:32.06
5
Constantin DIBA
ROU.gif
4:37.79
6
Angel KODINOV
BUL.gif
4:38.38
7
Dominykas PAZERA
LTU.gif
4:50.59
8
Deniss TIHHOMIROV
EST.gif
4:57.32


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Kirill SHAMSHURIN
RUS.gif
4:25.58
2
Andras BODONYI
HUN.gif
4:25.92
3
Serghei TARNOVSCHI
MDA.gif
4:34.89
4
David BARREIRO
ESP.gif
4:35.62
5
Pavlo ALTUKHOV
UKR.gif
4:35.72
6
Thomas SIMART
FRA.gif
4:36.13
7
Ian ROSS
USA.gif
4:36.72
8
Tomas JANDA
CZE.gif
4:37.03
Link to post
Share on other sites
Women's K1 1000m
Non-Olympic Event

Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Final, the 4th, 5th, 6th and 7th Athletes from each Heat and the best 8th ranked Athlete between all Heats will qualify for the Semifinal

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Eszter RENDESSY
HUN.gif
4:37.48
2
Svetlana CHERNIGOVSKAYA
RUS.gif
4:38.70
3
Kaitlyn MCELROY
USA.gif
4:41.97
4
Barbora GALADOVA
CZE.gif
4:44.84
5
Anja DAMJANOV
SRB.gif
5:05.22


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Maria VIRIK
NOR.gif
4:33.96
2
Carola SCHMIDT
GER.gif
4:34.28
3
Zsoka CSIKOS
HUN.gif
4:35.28
4
Elena MIRONCHENKO
RUS.gif
4:50.43
5
Laura Georgiana PLESCA
ROU.gif
4:55.45
6
Michaela REICHOVA
CZE.gif
4:56.65
Link to post
Share on other sites
Men's K2 500m
Non-Olympic Event

Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Heat will qualify for the Final, the 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Heat and the best 8th ranked Team between all Heats will qualify for the Semifinal

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Balint NOE
Matyas KOLESZAR
HUN.gif
1:44.51
2
Albert MARTI
Roi RODRIGUEZ
ESP.gif
1:44.86
3
Vilem KUKACKA
Jan VOREL
CZE.gif
1:45.58
4
Maximilian ZAREMBA
Jonas DRAEGER
GER.gif
1:47.64
5
Daniel KARAKOLEV
Denis DIMITROV
BUL.gif
1:49.20
6
Nicolas POUILLAUDE
Steven HENRY
FRA.gif
1:50.60
7
Andrea SCHERA
Mauro CRENNA
ITA.gif
1:52.00
8
Miha FARTEK
Tit FALETIC
SLO.gif
1:53.06
9
Ahmed ELBEDWIHY
Momen MAHRAN
EGY.gif
2:08.12


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Gergely BALOGH
Maximilian SZENDY
HUN.gif
1:46.59
2
Giulio BERNOCCHI
Luca BOSCOLO MENEGUOLO
ITA.gif
1:47.28
3
Pelayo ROZA
Pedro VAZQUEZ LLENIN
ESP.gif
1:47.65
4
Ricardas NEKRIOSIUS
Andrej OLIJNIK
LTU.gif
1:47.80
5
Quilian KOCH
Guillaume LE FLOCH DECORCHEMONT
FRA.gif
1:47.87
6
Nikola RASULIC
Vladimir TORUBAROV
SRB.gif
1:49.84
7
Vitalii TSURKAN
Dmytro KOSTYSHEN
UKR.gif
1:53.38
Link to post
Share on other sites
Women's C1 500m
Non-Olympic Event

Heats Results
The 1st Athletes from each Heat will qualify for the Final A, the 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th Athletes from each Heat will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Olena TSYHANKOVA
UKR.gif
2:46.83
2
Vanesa TOT
CRO.gif
2:57.32
3
Barbara JARA
CHI.gif
2:59.72
4
Zsofia KISBAN
HUN.gif
3:01.83
5
Mariami KERDIKASHVILI
GEO.gif
3:10.33
6
Olesia ROMASENKO
RUS.gif
3:11.66
7
Tijana ARSIC
SRB.gif
3:14.20


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Maria CORBERA
ESP.gif
2:33.10
2
Stefanica URSU
ROU.gif
2:34.03
3
Giada BRAGATO
HUN.gif
2:40.12
4
Daniela COCIU
MDA.gif
2:42.21
5
Anais CATTELET
FRA.gif
2:54.23
6
Alzbeta VEVERKOVA
CZE.gif
2:59.65


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Liudmyla LUZAN
UKR.gif
2:43.36
2
Maria OLARASU
MDA.gif
2:48.58
3
Raquel DACOSTA
ESP.gif
3:00.01
4
Lidia SULABERIDZE
GEO.gif
3:19.03
5
Julija GUTOVA
LAT.gif
3:27.36
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...