website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Short Track Speed Skating at the Winter Youth Olympic Games 2020



Recommended Posts

  • Replies 25
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Saturday, January 18th
11:00 Women's Youth 1000m Heat 1
11:04 Women's Youth 1000m Heat 2
11:08 Women's Youth 1000m Heat 3
11:12 Women's Youth 1000m Heat 4
11:16 Women's Youth 1000m Heat 5
11:20 Women's Youth 1000m Heat 6
11:24 Women's Youth 1000m Heat 7
11:28 Women's Youth 1000m Heat 8
11:32 Men's Youth 1000m Heat 1
11:36 Men's Youth 1000m Heat 2
11:40 Men's Youth 1000m Heat 3
11:44 Men's Youth 1000m Heat 4
11:48 Men's Youth 1000m Heat 5
11:52 Men's Youth 1000m Heat 6
11:56 Men's Youth 1000m Heat 7
12:00 Men's Youth 1000m Heat 8
12:19 Women's Youth 1000m Quarterfinal 1
12:23 Women's Youth 1000m Quarterfinal 2
12:27 Women's Youth 1000m Quarterfinal 3
12:31 Women's Youth 1000m Quarterfinal 4
12:35 Men's Youth 1000m Quarterfinal 1
12:39 Men's Youth 1000m Quarterfinal 2
12:43 Men's Youth 1000m Quarterfinal 3
12:48 Men's Youth 1000m Quarterfinal 4
13:06 Women's Youth 1000m Semifinal 1
13:10 Women's Youth 1000m Semifinal 2
13:14 Men's Youth 1000m Semifinal 1
13:18 Men's Youth 1000m Semifinal 2
13:37 Women's Youth 1000m Final B
13:41 Women's Youth 1000m Final A
13:46 Men's Youth 1000m Final B
13:51 Men's Youth 1000m Final A


Monday, January 20th
13:00 Women's Youth 500m Heat 1
13:03 Women's Youth 500m Heat 2
13:06 Women's Youth 500m Heat 3
13:09 Women's Youth 500m Heat 4
13:12 Women's Youth 500m Heat 5
13:15 Women's Youth 500m Heat 6
13:18 Women's Youth 500m Heat 7
13:21 Women's Youth 500m Heat 8
13:24 Men's Youth 500m Heat 1
13:27 Men's Youth 500m Heat 2
13:30 Men's Youth 500m Heat 3
13:33 Men's Youth 500m Heat 4
13:36 Men's Youth 500m Heat 5
13:39 Men's Youth 500m Heat 6
13:42 Men's Youth 500m Heat 7
13:45 Men's Youth 500m Heat 8
14:03 Women's Youth 500m Quarterfinal 1
14:06 Women's Youth 500m Quarterfinal 2
14:09 Women's Youth 500m Quarterfinal 3
14:12 Women's Youth 500m Quarterfinal 4
14:15 Men's Youth 500m Quarterfinal 1
14:18 Men's Youth 500m Quarterfinal 2
14:21 Men's Youth 500m Quarterfinal 3
14:24 Men's Youth 500m Quarterfinal 4
14:42 Women's Youth 500m Semifinal 1
14:45 Women's Youth 500m Semifinal 2
14:48 Men's Youth 500m Semifinal 1
14:51 Men's Youth 500m Semifinal 2
15:09 Women's Youth 500m Final B
15:12 Women's Youth 500m Final A
15:16 Men's Youth 500m Final B
15:20 Men's Youth 500m Final A


Wednesday, January 22nd
10:00 Mixed Youth Team Relay Semifinal 1
10:07 Mixed Youth Team Relay Semifinal 2
10:29 Mixed Youth Team Relay Final B
10:37 Mixed Youth Team Relay Final A

Link to post
Share on other sites
Women's Youth 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Quarterfinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Whi Min
KOR.gif
1:53.546
2
CONFORTOLA Elisa
ITA.gif
1:54.036
3
SOKOLOWSKA Hanna
POL.gif
1:54.146


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RUSNAKOVA Petra
SVK.gif
1:36.709
2
SOMOGYI Barbara
HUN.gif
1:37.283
3
DOBOSZ Maria
POL.gif
1:37.668


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Chanseo
KOR.gif
1:49.254
2
CHANG Hui
TPE.gif
1:50.122
3
FAJKUSOVA Marketa
CZE.gif
2:01.616
  BERHORST Jenell
USA.gif
PEN


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Hailey
USA.gif
1:35.837
2
VAN OORSCHOT Diede
NED.gif
1:35.857
3
WEEDON Olivia
GBR.gif
1:37.974
4
JASIC Petra
SRB.gif
1:38.217


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VELZEBOER Michelle
NED.gif
1:44.675
2
JANSONE Anna
LAT.gif
1:45.697
3
ZARVANSKA Tetiana
UKR.gif
1:45.982
4
TURUNEN Alexia
SUI.gif
1:48.136


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NAGAMORI Haruna
JPN.gif
1:47.696
2
RUYSSCHAERT Anna
LUX.gif
1:48.993
3
POK Alyssa
SGP.gif
1:49.094
4
IVANDIC Maja
CRO.gif
1:49.948


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BERESNEVA Iuliia
RUS.gif
1:45.050
2
GORBUNOVA Mariya
KAZ.gif
1:46.899
3
TAN Dione
MAS.gif
1:47.536
4
MOESKE Betty
GER.gif
1:58.705


 

Heat 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZHANG Chutong
CHN.gif
1:38.561
2
BRUNELLE Florence
CAN.gif
1:38.671
3
OLLIVIER Cloe
FRA.gif
1:38.981
Link to post
Share on other sites
Men's Youth 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Quarterfinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAYASHI Kosei
JPN.gif
1:37.849
2
ZHANISSOV Sanzhar
KAZ.gif
1:37.947
3
TAN Trevor
SGP.gif
1:38.032
4
MACARAEG Julian
PHI.gif
1:38.100


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BALBEKOV Vladimir
RUS.gif
1:29.692
2
KANCHARIN Natthapat
THA.gif
1:30.038
3
YEO Sean
MAS.gif
1:31.117
4
GARDNER Matt
GBR.gif
1:33.305


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIKOLAEV Daniil
RUS.gif
1:32.620
2
FEDORENKO Danylo
UKR.gif
1:33.042
3
VOLET Gabriel
FRA.gif
1:33.083
4
WOLF Tobias
AUT.gif
1:34.496


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DE ROSE Ethan
NZL.gif
1:34.230
2
PIGEON Felix
CAN.gif
1:34.547
3
SUMAN Stribor
CRO.gif
1:36.199
4
SCHAEFER Till
GER.gif
1:37.232


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Jeongmin
KOR.gif
1:41.031
2
DE BOO Jenning
NED.gif
1:41.247
3
LIAO Wei-Cheng
TPE.gif
1:43.625
4
KRZEMINSKI Mateusz
POL.gif
2:02.106


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SO Jonathan
USA.gif
1:30.428
2
GUAN Kieran
AUS.gif
1:30.932
3
JASZAPATI Peter
HUN.gif
1:30.944
4
METRAUX Thibault
SUI.gif
1:31.137


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZHANG Tianyi
CHN.gif
1:27.261
2
JANG Sungwoo
KOR.gif
1:27.573
3
VAN DAMME Warre
BEL.gif
1:31.276
4
MIYATA Shogo
JPN.gif
NoTime


 

Heat 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LI Kongchao
CHN.gif
1:32.916
2
NADALINI Thomas
ITA.gif
1:33.065
3
KALCHEV Lubomir
BUL.gif
1:33.231
4
STERNMANIS Maris Janis
LAT.gif
1:38.222
Link to post
Share on other sites
Women's Youth 1000m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

 

Quarterfinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BRUNELLE Florence
CAN.gif
1:34.974
2
ZHANG Chutong
CHN.gif
1:35.105
3
NAGAMORI Haruna
JPN.gif
1:35.182
4
RUYSSCHAERT Anna
LUX.gif
1:40.537


 

Quarterfinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RUSNAKOVA Petra
SVK.gif
1:38.442
2
CHANG Hui
TPE.gif
1:39.495
3
KIM Chanseo
KOR.gif
1:59.433ADV
4
SOMOGYI Barbara
HUN.gif
2:11.909


 

Quarterfinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BERESNEVA Iuliia
RUS.gif
1:39.625
2
VELZEBOER Michelle
NED.gif
1:39.730
3
JANSONE Anna
LAT.gif
1:41.144
4
GORBUNOVA Mariya
KAZ.gif
1:41.491


 

Quarterfinal 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Whi Min
KOR.gif
1:31.586
2
CONFORTOLA Elisa
ITA.gif
1:31.679
3
VAN OORSCHOT Diede
NED.gif
1:33.131
4
CHOI Hailey
USA.gif
1:33.787
Link to post
Share on other sites
Men's Youth 1000m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

 

Quarterfinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JANG Sungwoo
KOR.gif
1:34.626
2
LEE Jeongmin
KOR.gif
1:34.714
3
ZHANG Tianyi
CHN.gif
1:34.762
4
DE BOO Jenning
NED.gif
1:35.114


 

Quarterfinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BALBEKOV Vladimir
RUS.gif
1:31.256
2
HAYASHI Kosei
JPN.gif
1:31.554
3
ZHANISSOV Sanzhar
KAZ.gif
1:32.521
4
KANCHARIN Natthapat
THA.gif
1:49.235


 

Quarterfinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LI Kongchao
CHN.gif
1:31.134
2
NIKOLAEV Daniil
RUS.gif
1:31.496
3
NADALINI Thomas
ITA.gif
1:31.728
4
FEDORENKO Danylo
UKR.gif
1:32.144


 

Quarterfinal 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SO Jonathan
USA.gif
1:31.616
2
DE ROSE Ethan
NZL.gif
1:31.751
3
PIGEON Felix
CAN.gif
1:31.925
4
GUAN Kieran
AUS.gif
1:33.258
Link to post
Share on other sites
Women's Youth 1000m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RUSNAKOVA Petra
SVK.gif
1:34.226
2
BERESNEVA Iuliia
RUS.gif
1:34.346
3
CONFORTOLA Elisa
ITA.gif
1:34.439
4
VELZEBOER Michelle
NED.gif
1:34.733


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Whi Min
KOR.gif
1:27.692
2
KIM Chanseo
KOR.gif
1:27.833
3
CHANG Hui
TPE.gif
1:28.718
4
BRUNELLE Florence
CAN.gif
NoTimeADV
4
ZHANG Chutong
CHN.gif
NoTime
Link to post
Share on other sites
Men's Youth 1000m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LI Kongchao
CHN.gif
1:31.705
2
SO Jonathan
USA.gif
1:31.810
3
HAYASHI Kosei
JPN.gif
1:32.308
4
DE ROSE Ethan
NZL.gif
1:33.167


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JANG Sungwoo
KOR.gif
1:45.114
2
LEE Jeongmin
KOR.gif
1:45.220
3
BALBEKOV Vladimir
RUS.gif
1:45.319
4
NIKOLAEV Daniil
RUS.gif
1:45.468
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...