website statistics
Jump to content

Beach Volleyball FIVB World Tour 2021 (Sofia)


 Share
Followers 1

Recommended Posts

Official Schedule
Central European Summer Time (GMT -5)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final

 

Thursday, June 10th

09:00 Women's Tournament First Qualifying Round

12:00 Men's Tournament First Qualifying Round

 

Friday, June 11th

09:00 Women's Tournament Preliminary Round

12:00 Men's Tournament Preliminary Round, Day 1


Saturday, June 12th

09:00 Men's Tournament Preliminary Round, Day 2

12:20 Women's Tournament Round of 12

14:00 Men's Tournament Round of 12

15:40 Women's Tournament Quartelfinals

17:20 Men's Tournament Quarterfinals


Sunday, June 13th

10:00 Women's Tournament Semifinals

12:00 Men's Tournament Semifinals

14:00 Women's Tournament Bronze Medal Match

15:00 Men's Tournament Bronze Medal Match
16:00 Women's Tournament Gold Medal Match

17:00 Men's Tournament Gold Medal Match

Link to post
Share on other sites
Women's Tournament  
First Qualifying Round Results
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Second Qualifying Round
 
Athletes 1
Athletes 2
Result

Wheeler/Quiggle [1] :USA

:ISL Gretarsdottir/Vigfusdottir [16]

2-0 (21-10, 21-10)

Piersma B./Piersma E.  [9]  :NED

:CAN Harnett/Dormann [8]

1-2 (20-22, 21-18, 8-15)

Khmil/Lazarenko [5] :UKR

:HUN Vasvári, E./Vasvári, Z. [12]

2-0 (21-9, 21-11)

They/Breidenbach [13] :ITA

:AUT Freiberger/Fink [4]

2-1 (24-22, 30-32, 15-6)

Schermerhorn/Davis [3] :USA

:BRA Carol Orta/Cacá Richa [14]

2-0 (21-17, 21-18)

Pinheiro/Castro [11] :POR

:AUT Friedl Fr./Pfeffer E. [6]

1-2 (21-15, 17-21, 11-15)

Betschart, M./Hübscher [7] :SUI

:GRE Manavi/Kalamaridou [10]

2-0 (21-17, 21-17)

Petrova/Todeva [15] :BUL

:LTU Dumbauskaite/Grudzinskaite [2]

0-2 (14-21, 14-21)

 

Link to post
Share on other sites
Men's Tournament 
First Qualifying Round Results
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Second Qualifying Round
 
Athletes 1
Athletes 2
Result

Cottafava/Dal Corso [1] :ITA

:BRA João Vitor/Isac [16]

2-0 (21-13, 21-18)

Milic/Kolaric [9] :SRB

:USA Boag/Brewster [8]

0-2 (16-21, 18-21)

Mewhirter/Roberts [5] :USA

:ENG Bello, Ja./Bello, Jo. [12]

2-0 (21-19, 21-15)

Hajós/Stréli [13] :HUN

:RSA Fredericks/Williams [4]

2-0 (21-18, 21-19)

Schnetzer/Petutschnig [3] :AUT

:FRA Platre/Patte [14]

1-2 (21-16, 18-21, 19-21)

Appelgren/Herrmann [11] :SWE

:OMA Nouh/Mazin [6]

2-1 (21-23, 21-15, 15-13)

Pokeršnik, D./Bošnjak [7] :SLO

:OMA Haitham/Ahmed [10]

2-0 (21-15, 21-14)

Stoyanov G./Kalchev [15] :BUL

:ITA Ranghieri/Viscovich [2]

0-2 (14-21, 16-21)

 

Link to post
Share on other sites
Women's Tournament  
Second Qualifying Round Results
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the
Preliminary Round

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Wheeler/Quiggle [1] :USA

:CAN Harnett/Dormann [8]

2-0 (21-15, 21-16)

Khmil/Lazarenko [5] :UKR

:ITA They/Breidenbach [13]

2-1 (19-21, 21-19, 15-10)

Schermerhorn/Davis [3] :USA

:AUT Friedl Fr./Pfeffer E. [6]

2-1 (14-21, 21-13, 15-12)

Betschart, M./Hübscher [7] :SUI

:LTU Dumbauskaite/Grudzinskaite [2]

1-2 (21-16, 15-21, 12-15)
Link to post
Share on other sites
Men's Tournament 
Second Qualifying Round Results
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the
Preliminary Round
 
Athletes 1
Athletes 2
Result

Cottafava/Dal Corso [1] :ITA

:USA Boag/Brewster [8]

2-0 (21-19, 21-11)

Mewhirter/Roberts [5] :USA

:HUN Hajós/Stréli [13]

0-2 (20-22, 17-21)

Platre/Patte [14] :FRA

:SWE Appelgren/Herrmann [11]

2-0 (21-17, 21-16)

Pokeršnik, D./Bošnjak [7] :SLO

:ITA Ranghieri/Viscovich [2]

0-2 (25-27, 15-21)

 

Link to post
Share on other sites
Women's Tournament
Preliminary Round Results
16 Teams, 4 Groups, the 1st Teams from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 2nd and 3rd Teams from each Group will qualify for the Round of 12

 

Group A

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Agudo/Gabi [1] :VEN

:BUL Racheva/Nikolova D. [16]

2-0 (21-17, 21-18)

Schermerhorn/Davis [8] :USA

:DEN Olsen/Trans [9]

2-0 (21-12, 21-13)
Agudo/Gabi [1] :VEN :USA Schermerhorn/Davis [8] 2-1 (17-21, 21-17, 15-13)
Racheva/Nikolova D. [16] :BUL :DEN Olsen/Trans [9] 0-2 (9-21, 6-21)

 

Group A Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:VEN Agudo/Gabi [1] 4 2 0 4 1 4.000 95 86 1.105
:USA Schermerhorn/Davis [8] 3 1 1 3 2 1.500 93 78 1.192
:DEN Olsen/Trans [9] 3 1 1 2 2 1.000 67 57 1.175
:BUL Racheva/Nikolova D. [16] 2 0 2 0 4 0.000 50 84 0.595


 

Group B

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Wheeler/Quiggle [2] :USA

:BUL Mishonova/Stanchulova [15]

2-0 (21-9, 21-12)

Legieta/Gromadowska [7] :POL

:ISR Dave/Starikov [10]

0-2 (19-21, 19-21)
Wheeler/Quiggle [2] :USA :ISR Dave/Starikov [10] 2-1 (19-21, 21-17, 15-12)
Mishonova/Stanchulova [15] :BUL :POL Legieta/Gromadowska [7] 0-2 (15-21, 16-21)

 

Group B Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:USA Wheeler/Quiggle [2] 4 2 0 4 1 4.000 97 71 1.366
:ISR Dave/Starikov [10] 3 1 1 3 2 1.500 92 93 0.989
:POL Legieta/Gromadowska [7] 3 1 1 2 2 1.000 80 73 1.096
:BUL Mishonova/Stanchulova [15] 2 0 2 0 4 0.000 52 84 0.619


 

Group C

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Tolentino/Savonije [3] :AHO

:BUL Dinova/Koleva [14]

0-2 (14-21, 15-21)

Klinger D./Klinger R. [6] :AUT

:UKR Khmil/Lazarenko [11]

2-0 (21-17, 21-17)
Dinova/Koleva [14] :BUL :AUT Klinger D./Klinger R. [6] 0-2 (15-21, 9-21)
Tolentino/Savonije [3] :AHO :UKR Khmil/Lazarenko [11] 0-2 (14-21, 13-21)

 

Group C Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:AUT Klinger D./Klinger R. [6] 4 2 0 4 0 MAX 84 58 1.448
:BUL Dinova/Koleva [14] 3 1 1 2 2 1.000 66 71 0.930
:UKR Khmil/Lazarenko [11] 3 1 1 2 2 1.000 76 69 1.101
:AHO Tolentino/Savonije [3] 2 0 2 0 4 0.000 56 84 0.667


 

Group D

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Kyoseva/Kindova [4] :BUL

:UKR Hladun/Baburina [13]

0-2 (13-21, 14-21)

Dumbauskaite/Grudzinskaite [5] :LTU

:SLO Kotnik/Lovsin, T. [12]

0-2 (13-2, 17-21)
Hladun/Baburina [13] :UKR :SLO Kotnik/Lovsin, T. [12] 0-2 (20-22, 24-26)
Kyoseva/Kindova [4] :BUL :LTU Dumbauskaite/Grudzinskaite [5] 0-2 (12-21, 9-21)

 

Group D Final Standing
 
Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:SLO Kotnik/Lovsin, T. [12] 4 2 0 4 0 MAX 90 74 1.216
:UKR Hladun/Baburina [13] 3 1 1 2 2 1.000 86 75 1.147
:LTU Dumbauskaite/Grudzinskaite [5] 3 1 1 2 2 1.000 72 63 1.143
:BUL Kyoseva/Kindova [4] 2 0 2 0 4 0.000 48 84 0.571
Link to post
Share on other sites
Men's Tournament 
Preliminary Round Results
16 Teams, 4 Groups, the 1st Teams from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 2nd and 3rd Teams from each Group will qualify for the Round of 12

 

Group A

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Abbiati/Andreatta, T. [1] :ITA

:BUL Grozdanov B./Latunov [16]

2-0 (21-11, 21-17)

Seiser/Kindl [8] :AUT

:CAN Hoey/MacNeil [9]

1-2 (21-13, 16-21, 12-15)
Abbiati/Andreatta, T. [1] :ITA :CAN Hoey/MacNeil [9] 2-0 (21-12, 21-10)
Grozdanov B./Latunov [16] :BUL :AUT Seiser/Kindl [8] 0-2 (15-21, 16-21)

 

Group A Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:ITA Abbiati/Andreatta, T. [1] 4 2 0 4 0 MAX 84 50 1.680
:CAN Hoey/MacNeil [9] 3 1 1 2 3 0.667 71 91 0.780
:AUT Seiser/Kindl [8] 3 1 1 3 2 1.500 91 80 1.138
:BUL Grozdanov B./Latunov [16] 2 0 2 0 4 0.000 59 84 0.702


 

Group B

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Bakhnar/Samoday [2] :RUS

:BUL Neshev/Raev [15]

2-0 (21-14, 21-18)

Ranghieri/Viscovich [7] :ITA

:AUT Ertl F./Kratz [10]

2-1 (21-18, 18-21, 15-13)
Bakhnar/Samoday [2] :RUS :ITA Ranghieri/Viscovich [7] 2-1 (24-22, 19-21, 15-13)
Neshev/Raev [15] :BUL :AUT Ertl F./Kratz [10] 0-2 (17-21, 20-22)

 

Group B Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:RUS Bakhnar/Samoday [2] 4 2 0 4 1 4.000 100 88 1.136
:ITA Ranghieri/Viscovich [7] 3 1 1 3 3 1.000 110 110 1.000
:AUT Ertl F./Kratz [10] 3 1 1 3 2 1.500 95 91 1.044
:BUL Neshev/Raev [15] 2 0 2 0 4 0.000 69 85 0.812


 

Group C

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Windisch/Marchetto [3] :ITA

:BUL Stoyanov M./Gradinarov [14]

2-0 (21-13, 21-19)

Pedrosa/Campos [6] :POR

:SLO Pokeršnik, D./Bošnjak [11]

2-1 (14-21, 21-17, 15-9)
Windisch/Marchetto [3] :ITA :POR Pedrosa/Campos [6] 0-2 (19-21, 15-21)
Stoyanov M./Gradinarov [14] :BUL :SLO Pokeršnik, D./Bošnjak [11] 2-1 (21-14, 16-21, 15-11)

 

Group C Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:POR Pedrosa/Campos [6] 4 2 0 4 1 4.000 92 81 1.136
:ITA Windisch/Marchetto [3] 3 1 1 2 2 1.000 76 74 1.027
:BUL Stoyanov M./Gradinarov [14] 3 1 1 2 3 0.667 84 88 0.955
:SLO Pokeršnik, D./Bošnjak [11] 2 0 2 2 4 0.500 93 102 0.912


 

Group D

 

Athletes 1
Athletes 2
Result

Mehandzhiyski/Kostov[4] :BUL

:FRA Platre/Patte [13]

0-2 (11-21, 12-21)

Cottafava/Dal Corso [5] :ITA

:HUN Hajós/Stréli [12]

2-1 (21-17, 19-21, 15-11)
Platre/Patte [13] :FRA :ITA Cottafava/Dal Corso [5] 0-2 (17-21, 16-21)
Mehandzhiyski/Kostov[4] :BUL :HUN Hajós/Stréli [12] 2-1 (19-21, 22-20, 15-13)

 

Group D Final Standing

 

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
:ITA Cottafava/Dal Corso [5] 4 2 0 4 1 4.000 97 82 1.183
:FRA Platre/Patte [13] 3 1 1 2 2 1.000 75 65 1.154
:BUL Mehandzhiyski/Kostov[4] 3 1 1 2 3 0.667 79 96 0.823
:HUN Hajós/Stréli [12] 2 0 2 2 4 0.500 103 111 0.928
 
 
Link to post
Share on other sites

Women's Tournament

 

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals

:USA Alexandra Wheeler

:USA Corinne Quiggle

- - -

:USA Alexandra Wheeler

:USA Corinne Quiggle

21 17 15

:USA Alexandra Wheeler

:USA Corinne Quiggle

19 19 - Gold Medal Match

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:LTU Ieva Dumbauskaite

:LTU Gerda Grudzinskaite, G.

18 15 -

:USA Sarah Schermerhorn

:USA Aurora Davis

13 21 9

:USA Sarah Schermerhorn

:USA Aurora Davis

21 21 -

:UKR Anhelina Khmil

:UKR Tetiana Lazarenko

21 17 17

:UKR Anhelina Khmil

:UKR Tetiana Lazarenko

21 21 -

:UKR Anhelina Khmil

:UKR Tetiana Lazarenko

21 21 -

:UKR Anhelina Khmil

:UKR Tetiana Lazarenko

21 21 -

:ISR Anita Dave

:ISR Sofia Starikov

13 21 15

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:SLO Tjasa Kotnik

:SLO Tajda Lovsin

17 18 -

:SLO Tjasa Kotnik

:SLO Tajda Lovsin

- - -

:AUT Dorina Klinger

:AUT Ronja Klinger

- - -

:AUT Dorina Klinger

:AUT Ronja Klinger

18 21 15

:AUT Dorina Klinger

:AUT Ronja Klinger

18 21 11

:VEN Norisbeth Isais Agudo Gonzalez

:VEN Gabriela Brito

17 15 -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:UKR Maryna Hladun

:UKR Svitlana Baburina

21 21 -

:UKR Maryna Hladun

:UKR Svitlana Baburina

21 19 11

:DEN Cecilie Køllner Olsen

:DEN Line Trans Hansen

11 18 -

:BUL Asya Dinova

:BUL Slavina Koleva

21 17 -

:POL Kinga Legieta

:POL Aleksandra Gromadowska

8 14 -

:VEN Norisbeth Isais Agudo Gonzalez

:VEN Gabriela Brito

21 19 15 Bronze Medal Match

:POL Kinga Legieta

:POL Aleksandra Gromadowska

23 21 -

:VEN Norisbeth Isais Agudo Gonzalez

:VEN Gabriela Brito

- - -

:VEN Norisbeth Isais Agudo Gonzalez

:VEN Gabriela Brito

21 21 -

:USA Alexandra Wheeler

:USA Corinne Quiggle

21 21 -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:AUT Dorina Klinger

:AUT Ronja Klinger

15 11 -

 

 

Link to post
Share on other sites

Men's Tournament 

 

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals

:ITA Andrea Abbiati

:ITA Tiziano Andreatta

- - -

:ITA Andrea Abbiati

:ITA Tiziano Andreatta

21 16 12

:ITA Jakob Windisch

:ITA Tobia Marchetto

19 19 - Gold Medal Match

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:BUL Dimitar Mehandzhiyski

:BUL Nikolay Kostov

13 13 -

:ITA Jakob Windisch

:ITA Tobia Marchetto

19 21 15

:ITA Jakob Windisch

:ITA Tobia Marchetto

21 21 -

:AUT Florian Ertl

:AUT Johannes Kratz

21 19 8

:CAN William Hoey

:CAN Jake MacNeil

19 21 15

:POR Joao Pedrosa

:POR Hugo Campos

21 21 -

:POR Joao Pedrosa

:POR Hugo Campos

17 19 -

:CAN William Hoey

:CAN Jake MacNeil

12 21 15

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:POR Joao Pedrosa

:POR Hugo Campos

21 19 17

:POR Joao Pedrosa

:POR Hugo Campos

- - -

:ITA Samuele Cottafava

:ITA Gianluca Dal Corso

- - -

:ITA Samuele Cottafava

:ITA Gianluca Dal Corso

21 16 15

:ITA Samuele Cottafava

:ITA Gianluca Dal Corso

21 15 16

:RUS Petr Bakhnar

:RUS Valeriy Samoday

21 21 -

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:ITA Alex Ranghieri

:ITA Marco Viscovich

18 21 9

:BUL Milen Stoyanov

:BUL Miroslav Gradinarov

17 21 11

:BUL Milen Stoyanov

:BUL Miroslav Gradinarov

21 8 15

:FRA Timothée Platre

:FRA Liam Patte

14 21 15

:FRA Timothée Platre

:FRA Liam Patte

16 14 -

:RUS Petr Bakhnar

:RUS Valeriy Samoday

19 21 18 Bronze Medal Match

:AUT Mathias Seiser

:AUT Moritz Fabian Kindl

21 13 13

:WHT bye

:WHT bye

- - -

:RUS Petr Bakhnar

:RUS Valeriy Samoday

21 21 -

:ITA Jakob Windisch

:ITA Tobia Marchetto

19 21 -

:RUS Petr Bakhnar

:RUS Valeriy Samoday

- - -

:ITA Samuele Cottafava

:ITA Gianluca Dal Corso

21 23 -

 

Link to post
Share on other sites
  • Sindo unfeatured this topic
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share
×
×
  • Create New...