website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Short Track Speed Skating ISU World Championships 2017



Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Official Schedule
Central European (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, March 10th
12:00 Men's 1500m Heats
12:45 Women's 1500m Heats
13:40 Men's 500m Preliminary Rounds
14:40 Men's 500m Heats
18:20 Women's 500m Heats
19:03 Men's 1000m Preliminary Rounds
20:08 Women's 1000m Heats
20:46 Men's 1000m Heats


Saturday, March 11th
10:40 Women's 1500m Ranking Heats
10:59 Men's 1500m Ranking Heats
11:41 Women's 500m Ranking Heats
11:56 Men's 500m Ranking Heats
14:02 Women's 1500m Semifinals
14:19 Men's 1500m Semifinals
14:51 Women's 1500m Final B
14:51 Women's Overall 1500m (Event 1/4)
Following Women's 1500m Final A
15:05 Men's 1500m Final B
15:05 Men's Overall 1500m (Event 1/4)
Following Men's 1500m Final A
15:33 Women's 500m Quarterfinals
15:45 Men's 500m Quarterfinals
16:11 Women's 500m Semifinals
16:19 Men's 500m Semifinals
16:41 Women's 500m Final B
16:41 Women's Overall 500m (Event 2/4)
Following Women's 500m Final A
16:51 Men's 500m Final B
16:51 Men's Overall 500m (Event 2/4)
Following Men's 500m Final A
17:15 Women's 3000m Relay Heats
17:29 Men's 5000m Relay Heats


Sunday, March 12th
11:55 Women's 1000m Ranking Heats
12:22 Men's 1000m Ranking Heats
14:32 Women's 1000m Quarterfinals
14:46 Men's 1000m Quarterfinals
15:16 Women's 1000m Semifinals
15:25 Men's 1000m Semifinals
15:49 Women's 1000m Final B
15:49 Women's Overall 1000m (Event 3/4)
Following Women's 1000m Final A
16:00 Men's 1000m Final B
16:00 Men's Overall 1000m (Event 3/4)
Following Men's 1000m Final A
16:24 Women's 3000m
16:24 Women's Overall 3000m (Event 4/4)
16:35 Men's 3000m
16:35 Men's Overall 3000m (Event 4/4)
17:01 Women's 3000m Relay Final B
Following Women's 3000m Relay Final A
17:09 Men's 5000m Relay Final B
Following Men's 5000m Relay Final A

Link to post
Share on other sites
Men's 1500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 3 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Victor AN
RUS.gif
2:16.181
2
Shaoang LIU
HUN.gif
2:16.367
3
Vladislav BYKANOV
ISR.gif
2:17.336
4
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ.gif
2:17.616
5
Pierre BODA
AUS.gif
2:19.856
6
Salvijus RAMANAUSKAS
LTU.gif
2:23.686


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAN Tianyu
CHN.gif
2:14.942
2
Semen ELISTRATOV
RUS.gif
2:15.017
3
Viktor KNOCH
HUN.gif
2:15.193
4
Jens ALMEY
BEL.gif
2:16.421
5
Ryan McANUFF
IRL.gif
2:19.022
6
Tunay SIMSEK
TUR.gif
2:21.143
7
SU Jun-Peng
TPE.gif
2:25.589


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
HUN.gif
2:22.835
2
Ryosuke SAKAZUME
JPN.gif
2:23.034
3
Dylan HOOGERWERF
NED.gif
2:23.323
4
Jacob JANSSON
SWE.gif
2:24.578
5
Zachary BIGGS
NZL.gif
2:24.803
  Thibaut FAUCONNET
FRA.gif
PEN


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIN da Woon
KOR.gif
2:21.746
2
Charle COURNOYER
CAN.gif
2:21.845
3
Denis NIKISHA
KAZ.gif
2:22.177
4
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS.gif
2:22.217
5
Christoph SCHUBERT
GER.gif
2:24.882
6
Dominic ANDERMANN
AUT.gif
2:26.168


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charles HAMELIN
CAN.gif
2:15.265
2
Keita WATANABE
JPN.gif
2:15.295
3
Maksim SIARHEYU
BLR.gif
2:16.768
4
Edin BRANKOVIC
BIH.gif
2:19.769
5
Sebastian CANO
COL.gif
2:21.784
6
Matej FILIP
SVK.gif
2:22.011


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
J R CELSKI
USA.gif
2:14.710
2
Sjinkie KNEGT
NED.gif
2:14.948
3
Andrea CASSINELLI
ITA.gif
2:16.435
4
Volodymyr HANDEI
UKR.gif
2:20.073
5
Einar AGDESTEIN
NOR.gif
2:21.309
6
Ivan MOJSILOVIC
SRB.gif
2:29.362
7
CHU Sidney K
HKG.gif
2:29.370


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Samuel GIRARD
CAN.gif
2:17.917
2
REN Ziwei
CHN.gif
2:18.115
3
Roberts ZVEJNIEKS
LAT.gif
2:18.407
4
Tommaso DOTTI
ITA.gif
2:19.096
5
Farrell TREACY
GBR.gif
2:19.993
6
Rafal ANIKEJ
POL.gif
2:20.492


 

Heat 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Yi Ra
KOR.gif
2:16.366
2
WU Dajing
CHN.gif
2:16.823
3
John-Henry KRUEGER
USA.gif
2:17.274
4
Joshua CHEETHAM
GBR.gif
2:20.452
5
Mukerrem DENIZ
TUR.gif
2:21.382
6
Dimitar GEORGIEV
BUL.gif
2:24.515


 

Heat 9

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Jung Su
KOR.gif
2:40.158
2
Daan BREEUWSMA
NED.gif
2:40.345
3
Tristan NAVARRO
FRA.gif
2:40.431
4
Gert-Jan GOEMINNE
BEL.gif
2:40.880
5
Ivan MARTINIC
CRO.gif
2:43.604
6
Lucas NG
SIN.gif
2:52.429
7
de Vin WONG
MAS.gif
2:57.630
Link to post
Share on other sites
Women's 1500m
Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Deanna LOCKETT
AUS.gif
2:34.494
2
Kim BOUTIN
CAN.gif
2:34.642
3
Rianne de VRIES
NED.gif
2:34.719
4
Bianca WALTER
GER.gif
2:35.332
5
Katerina NOVOTNA
CZE.gif
2:37.419
6
Alica PORUBSKA
SVK.gif
2:39.223
7
Cheyenne GOH
SIN.gif
2:47.187


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Suzanne SCHULTING
NED.gif
2:41.618
2
ZANG Yize
CHN.gif
2:42.112
3
Moemi KIKUCHI
JPN.gif
2:42.192
4
Hanne DESMET
BEL.gif
2:42.237
5
Anastassiya KRESTOVA
KAZ.gif
2:42.256
6
Michaela SEJPALOVA
CZE.gif
2:42.678
7
Kathryn THOMSON
GBR.gif
2:44.893


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHIM Suk Hee
KOR.gif
2:37.497
2
Arianna FONTANA
ITA.gif
2:37.586
3
Petra JASZAPATI
HUN.gif
2:37.672
4
Anna SEIDEL
GER.gif
2:37.872
5
Vera TRYBUL
BLR.gif
2:38.733
6
LIN Yu-Tzu
TPE.gif
2:43.160
  Anja CHONG
MAS.gif
DNS


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jessica KOOREMAN
USA.gif
2:47.165
2
FAN Kexin
CHN.gif
2:47.247
3
Veronique PIERRON
FRA.gif
2:47.334
4
Sumire KIKUCHI
JPN.gif
2:47.660ADV
5
Agne SEREIKAITE
LTU.gif
2:48.204
6
Lucia PERETTI
ITA.gif
2:48.297
  Charlotte GILMARTIN
GBR.gif
PEN


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Elise CHRISTIE
GBR.gif
2:45.182
2
CHOI Min Jeong
KOR.gif
2:45.189
3
Marie-Eve DROLET
CAN.gif
2:46.094
4
Tifany HUOT MARCHAND
FRA.gif
2:47.142
5
Andrea KESZLER
HUN.gif
2:47.262
6
Natalia MALISZEWSKA
POL.gif
2:47.333
7
Mariia UZAKOVA
UKR.gif
2:50.778


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marianne ST-GELAIS
CAN.gif
2:34.837
2
GUO Yihan
CHN.gif
2:35.745
3
Ekaterina KONSTANTINOVA
RUS.gif
2:35.900
4
Yara van KERKHOF
NED.gif
2:35.914
5
Magdalena WARAKOMSKA
POL.gif
2:36.671
6
Gabriella HACHEM
USA.gif
2:38.649


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Ji Yoo
KOR.gif
2:42.726
2
Sofia PROSVIRNOVA
RUS.gif
2:43.416
3
Hitomi SAITO
JPN.gif
2:43.445
4
Katrin MANOILOVA
BUL.gif
2:43.590
5
Erika LINDGREN
SWE.gif
2:47.045
6
Katarina BURIC
CRO.gif
2:47.996
Link to post
Share on other sites
Men's 500m
Preliminary Rounds Results
The 1st and 2nd Athletes from each Preliminary Round and the 11 best 3rd ranked Athletes between all Preliminary Rounds will qualify for the Heats, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Preliminary Round 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Denis NIKISHA
KAZ.gif
41.813
2
LEE Jung Su
KOR.gif
41.949
3
Vladislav BYKANOV
ISR.gif
42.011
4
Ivan MARTINIC
CRO.gif
44.812
5
Matej FILIP
SVK.gif
44.888


 

Preliminary Round 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Victor AN
RUS.gif
41.867
2
Keita WATANABE
JPN.gif
42.484
3
Ryan McANUFF
IRL.gif
42.688
4
Edin BRANKOVIC
BIH.gif
44.532
5
de Vin WONG
MAS.gif
NoTime


 

Preliminary Round 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
HUN.gif
41.422
2
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS.gif
41.522
3
SEO Yi Ra
KOR.gif
41.595
4
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ.gif
41.927
5
Dimitar GEORGIEV
BUL.gif
NoTime


 

Preliminary Round 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charle COURNOYER
CAN.gif
41.684
2
SIN da Woon
KOR.gif
41.768
3
HAN Tianyu
CHN.gif
41.888
4
SU Jun-Peng
TPE.gif
44.245


 

Preliminary Round 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charles HAMELIN
CAN.gif
41.406
2
Dylan HOOGERWERF
NED.gif
41.486
3
Christoph SCHUBERT
GER.gif
43.350
4
Volodymyr HANDEI
UKR.gif
44.191
5
Mukerrem DENIZ
TUR.gif
NoTime


 

Preliminary Round 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
REN Ziwei
CHN.gif
42.075
2
Daan BREEUWSMA
NED.gif
42.114
3
Tristan NAVARRO
FRA.gif
42.502
4
Dominic ANDERMANN
AUT.gif
44.331


 

Preliminary Round 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sjinkie KNEGT
NED.gif
41.946
2
Rafal ANIKEJ
POL.gif
42.225
3
Tommaso DOTTI
ITA.gif
44.501
4
Jacob JANSSON
SWE.gif
44.737ADV
5
Lucas NG
SIN.gif
45.013


 

Preliminary Round 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Semen ELISTRATOV
RUS.gif
42.261
2
Roberts ZVEJNIEKS
LAT.gif
42.531
3
Tunay SIMSEK
TUR.gif
44.571
4
Einar AGDESTEIN
NOR.gif
45.417
5
Ivan MOJSILOVIC
SRB.gif
46.408


 

Preliminary Round 9

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaoang LIU
HUN.gif
42.090
2
Thibaut FAUCONNET
FRA.gif
42.413
3
Ryosuke SAKAZUME
JPN.gif
42.415
4
Sebastian CANO
COL.gif
42.815
5
Farrell TREACY
GBR.gif
43.233


 

Preliminary Round 10

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Viktor KNOCH
HUN.gif
42.389
2
John-Henry KRUEGER
USA.gif
42.583
3
Pierre BODA
AUS.gif
43.016
4
CHU Sidney K
HKG.gif
45.617


 

Preliminary Round 11

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
J R CELSKI
USA.gif
42.311
2
WU Dajing
CHN.gif
43.035
3
Jens ALMEY
BEL.gif
43.531
4
Maksim SIARHEYU
BLR.gif
43.626
5
Joshua CHEETHAM
GBR.gif
44.076


 

Preliminary Round 12

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Samuel GIRARD
CAN.gif
42.195
2
Andrea CASSINELLI
ITA.gif
42.596
3
Gert-Jan GOEMINNE
BEL.gif
42.708
4
Salvijus RAMANAUSKAS
LTU.gif
45.845
5
Zachary BIGGS
NZL.gif
48.827
Link to post
Share on other sites
Men's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
HUN.gif
41.433
2
Dylan HOOGERWERF
NED.gif
41.511
3
LEE Jung Su
KOR.gif
41.805
4
Vladislav BYKANOV
ISR.gif
41.977
5
Ryan McANUFF
IRL.gif
42.945


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charles HAMELIN
CAN.gif
41.850
2
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS.gif
41.903
3
Ryosuke SAKAZUME
JPN.gif
41.922
4
SIN da Woon
KOR.gif
41.964
5
Tristan NAVARRO
FRA.gif
42.543


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WU Dajing
CHN.gif
41.454
2
Victor AN
RUS.gif
41.663
3
Thibaut FAUCONNET
FRA.gif
43.115
4
Christoph SCHUBERT
GER.gif
43.251
5
J R CELSKI
USA.gif
44.904


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Yi Ra
KOR.gif
41.320
2
Denis NIKISHA
KAZ.gif
41.432
3
Semen ELISTRATOV
RUS.gif
41.516
4
Rafal ANIKEJ
POL.gif
41.667
5
Pierre BODA
AUS.gif
42.917


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaoang LIU
HUN.gif
41.398
2
REN Ziwei
CHN.gif
41.489
3
John-Henry KRUEGER
USA.gif
41.536
4
Roberts ZVEJNIEKS
LAT.gif
41.760
5
Tommaso DOTTI
ITA.gif
43.157
6
Jacob JANSSON
SWE.gif
43.193


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sjinkie KNEGT
NED.gif
41.404
2
Samuel GIRARD
CAN.gif
41.520
3
Keita WATANABE
JPN.gif
41.799
4
Andrea CASSINELLI
ITA.gif
41.912
5
Jens ALMEY
BEL.gif
42.494


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charle COURNOYER
CAN.gif
41.554
2
HAN Tianyu
CHN.gif
41.661
3
Viktor KNOCH
HUN.gif
41.812
4
Daan BREEUWSMA
NED.gif
42.125
5
Gert-Jan GOEMINNE
BEL.gif
42.879
Link to post
Share on other sites
Women's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Elise CHRISTIE
GBR.gif
43.578
2
Marie-Eve DROLET
CAN.gif
44.502
3
Michaela SEJPALOVA
CZE.gif
46.316
4
Gabriella HACHEM
USA.gif
46.401
  Vera TRYBUL
BLR.gif
PEN


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Arianna FONTANA
ITA.gif
44.774
2
ZANG Yize
CHN.gif
44.801
3
Andrea KESZLER
HUN.gif
45.012
4
Hitomi SAITO
JPN.gif
45.551
5
Mariia UZAKOVA
UKR.gif
46.972


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Min Jeong
KOR.gif
43.931
2
Kathryn THOMSON
GBR.gif
44.814
3
Tifany HUOT MARCHAND
FRA.gif
44.816
4
Erika LINDGREN
SWE.gif
45.049
5
Cheyenne GOH
SIN.gif
47.849


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Rianne de VRIES
NED.gif
44.321
2
Ekaterina KONSTANTINOVA
RUS.gif
44.378
3
Jessica KOOREMAN
USA.gif
44.623
4
Agne SEREIKAITE
LTU.gif
45.030


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Ji Yoo
KOR.gif
44.195
2
FAN Kexin
CHN.gif
44.210
3
Hanne DESMET
BEL.gif
45.673
4
Sumire KIKUCHI
JPN.gif
45.700
5
Katrin MANOILOVA
BUL.gif
45.849


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Suzanne SCHULTING
NED.gif
44.254
2
Natalia MALISZEWSKA
POL.gif
45.252
3
Katerina NOVOTNA
CZE.gif
46.100
  Charlotte GILMARTIN
GBR.gif
PEN


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHIM Suk Hee
KOR.gif
43.936
2
Bianca WALTER
GER.gif
44.933
3
Alica PORUBSKA
SVK.gif
45.263
  Veronique PIERRON
FRA.gif
PEN


 

Heat 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Anna SEIDEL
GER.gif
45.192
2
Magdalena WARAKOMSKA
POL.gif
45.510
3
LIN Yu-Tzu
TPE.gif
48.758
4
Yara van KERKHOF
NED.gif
1:04.060ADV
  Kim BOUTIN
CAN.gif
PEN


 

Heat 9

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marianne ST-GELAIS
CAN.gif
44.034
2
GUO Yihan
CHN.gif
44.128
3
Lucia PERETTI
ITA.gif
44.722
4
Katarina BURIC
CRO.gif
48.242
  Anastassiya KRESTOVA
KAZ.gif
PEN


 

Heat 10

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sofia PROSVIRNOVA
RUS.gif
44.574
2
Petra JASZAPATI
HUN.gif
44.646
3
Moemi KIKUCHI
JPN.gif
44.748
4
Deanna LOCKETT
AUS.gif
44.763
Link to post
Share on other sites
Men's 1000m
Preliminary Rounds Results
The 1st and 2nd Athletes from each Preliminary Round and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Preliminary Rounds will qualify for the Heats, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Preliminary Round 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaoang LIU
HUN.gif
1:27.987
2
Keita WATANABE
JPN.gif
1:28.237
3
Tommaso DOTTI
ITA.gif
1:29.224
4
Edin BRANKOVIC
BIH.gif
1:30.001
5
Ivan MOJSILOVIC
SRB.gif
1:36.379


 

Preliminary Round 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Denis NIKISHA
KAZ.gif
1:27.445
2
Viktor KNOCH
HUN.gif
1:27.613
3
Jacob JANSSON
SWE.gif
1:29.915
4
Dominic ANDERMANN
AUT.gif
1:29.977


 

Preliminary Round 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vladislav BYKANOV
ISR.gif
1:28.238
2
Tristan NAVARRO
FRA.gif
1:28.362
3
Joshua CHEETHAM
GBR.gif
1:28.734
4
SU Jun-Peng
TPE.gif
1:31.369
5
CHU Sidney K
HKG.gif
1:31.446


 

Preliminary Round 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charle COURNOYER
CAN.gif
1:27.093
2
HAN Tianyu
CHN.gif
1:27.194
3
Maksim SIARHEYU
BLR.gif
1:28.537
4
Sebastian CANO
COL.gif
1:29.093
5
Salvijus RAMANAUSKAS
LTU.gif
1:31.372


 

Preliminary Round 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
J R CELSKI
USA.gif
1:26.629
2
Ryosuke SAKAZUME
JPN.gif
1:26.785
3
Roberts ZVEJNIEKS
LAT.gif
1:26.838
4
Gert-Jan GOEMINNE
BEL.gif
1:27.654
  Farrell TREACY
GBR.gif
PEN


 

Preliminary Round 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
HUN.gif
1:26.677
2
SIN da Woon
KOR.gif
1:26.860
3
Daan BREEUWSMA
NED.gif
1:27.247
4
Tunay SIMSEK
TUR.gif
1:30.779
5
Volodymyr HANDEI
UKR.gif
NoTime


 

Preliminary Round 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Yi Ra
KOR.gif
1:28.986
2
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ.gif
1:29.476
3
Pierre BODA
AUS.gif
1:30.894
4
Ryan McANUFF
IRL.gif
1:31.594
5
de Vin WONG
MAS.gif
1:37.652


 

Preliminary Round 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sjinkie KNEGT
NED.gif
1:29.468
2
Victor AN
RUS.gif
1:29.621
3
Rafal ANIKEJ
POL.gif
1:30.736
4
Christoph SCHUBERT
GER.gif
1:31.682


 

Preliminary Round 9

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Thibaut FAUCONNET
FRA.gif
1:28.458
2
REN Ziwei
CHN.gif
1:28.522
3
John-Henry KRUEGER
USA.gif
1:28.542
4
Andrea CASSINELLI
ITA.gif
1:29.080
5
Ivan MARTINIC
CRO.gif
1:33.317


 

Preliminary Round 10

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Semen ELISTRATOV
RUS.gif
1:28.821
2
LEE Jung Su
KOR.gif
1:28.979
3
Jens ALMEY
BEL.gif
1:29.335
4
Zachary BIGGS
NZL.gif
1:30.943
5
Lucas NG
SIN.gif
1:33.312


 

Preliminary Round 11

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Dylan HOOGERWERF
NED.gif
1:28.625
2
Samuel GIRARD
CAN.gif
1:28.650
3
Dimitar GEORGIEV
BUL.gif
1:32.030
  Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS.gif
PEN


 

Preliminary Round 12

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charles HAMELIN
CAN.gif
1:28.408
2
WU Dajing
CHN.gif
1:29.156
3
Einar AGDESTEIN
NOR.gif
1:32.331ADV
4
Matej FILIP
SVK.gif
1:32.355
  Mukerrem DENIZ
TUR.gif
PEN
Link to post
Share on other sites
Women's 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Ji Yoo
KOR.gif
1:36.166
2
Petra JASZAPATI
HUN.gif
1:36.299
3
Anna SEIDEL
GER.gif
1:36.489ADV
4
Mariia UZAKOVA
UKR.gif
1:37.347
  FAN Kexin
CHN.gif
PEN


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHIM Suk Hee
KOR.gif
1:34.460
2
Tifany HUOT MARCHAND
FRA.gif
1:34.730
3
Charlotte GILMARTIN
GBR.gif
1:35.562
4
Lucia PERETTI
ITA.gif
1:37.706


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Elise CHRISTIE
GBR.gif
1:36.558
2
Arianna FONTANA
ITA.gif
1:36.912
3
Yara van KERKHOF
NED.gif
1:36.944
4
Vera TRYBUL
BLR.gif
1:37.614
5
Katarina BURIC
CRO.gif
1:39.355


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sofia PROSVIRNOVA
RUS.gif
1:36.205
2
ZANG Yize
CHN.gif
1:36.246
3
Andrea KESZLER
HUN.gif
1:36.380
4
Gabriella HACHEM
USA.gif
1:37.196


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marianne ST-GELAIS
CAN.gif
1:35.234
2
Ekaterina KONSTANTINOVA
RUS.gif
1:35.524
3
Sumire KIKUCHI
JPN.gif
1:35.725
4
Katrin MANOILOVA
BUL.gif
1:36.674


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marie-Eve DROLET
CAN.gif
1:37.203
2
Deanna LOCKETT
AUS.gif
1:37.255
3
Natalia MALISZEWSKA
POL.gif
1:37.392
4
Michaela SEJPALOVA
CZE.gif
1:37.471


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GUO Yihan
CHN.gif
1:34.431
2
Veronique PIERRON
FRA.gif
1:34.554
3
Hanne DESMET
BEL.gif
1:35.181
4
Katerina NOVOTNA
CZE.gif
1:35.221
5
Magdalena WARAKOMSKA
POL.gif
1:35.898


 

Heat 8

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Min Jeong
KOR.gif
1:39.553
2
Hitomi SAITO
JPN.gif
1:40.584
3
Kathryn THOMSON
GBR.gif
1:40.680
4
Erika LINDGREN
SWE.gif
1:41.983
5
Cheyenne GOH
SIN.gif
1:43.837


 

Heat 9

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jessica KOOREMAN
USA.gif
1:33.212
2
Rianne de VRIES
NED.gif
1:33.415
3
Kim BOUTIN
CAN.gif
1:33.717
4
Agne SEREIKAITE
LTU.gif
1:42.280


 

Heat 10

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Suzanne SCHULTING
NED.gif
1:33.365
2
Bianca WALTER
GER.gif
1:34.924
3
Anastassiya KRESTOVA
KAZ.gif
1:35.095
3
Moemi KIKUCHI
JPN.gif
1:35.095
5
Alica PORUBSKA
SVK.gif
1:35.173
Link to post
Share on other sites
Men's 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
HUN.gif
1:26.867
2
Daan BREEUWSMA
NED.gif
1:26.975
3
Ryosuke SAKAZUME
JPN.gif
1:27.056
4
Tristan NAVARRO
FRA.gif
1:27.110
5
Tommaso DOTTI
ITA.gif
1:27.254


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIN da Woon
KOR.gif
1:26.706
2
HAN Tianyu
CHN.gif
1:26.792
3
J R CELSKI
USA.gif
1:26.893
4
Joshua CHEETHAM
GBR.gif
1:28.339
5
Maksim SIARHEYU
BLR.gif
1:28.484


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Jung Su
KOR.gif
1:25.778
2
Charles HAMELIN
CAN.gif
1:25.963
3
WU Dajing
CHN.gif
1:26.178
4
Thibaut FAUCONNET
FRA.gif
1:26.316


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Dylan HOOGERWERF
NED.gif
1:26.646
2
Samuel GIRARD
CAN.gif
1:26.902
3
Vladislav BYKANOV
ISR.gif
1:27.972
  Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ.gif
PEN


 

Heat 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Yi Ra
KOR.gif
1:30.298
2
Victor AN
RUS.gif
1:30.572
3
Keita WATANABE
JPN.gif
1:30.613
4
Denis NIKISHA
KAZ.gif
1:30.655


 

Heat 6

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaoang LIU
HUN.gif
1:28.477
2
Semen ELISTRATOV
RUS.gif
1:28.525
3
REN Ziwei
CHN.gif
1:28.831
4
Roberts ZVEJNIEKS
LAT.gif
1:30.146


 

Heat 7

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sjinkie KNEGT
NED.gif
1:25.866
2
Charle COURNOYER
CAN.gif
1:26.120
3
Viktor KNOCH
HUN.gif
1:27.031
4
Einar AGDESTEIN
NOR.gif
1:32.463
  John-Henry KRUEGER
USA.gif
PEN
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...