website statistics
Jump to content

Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!
 

Register now to gain access to all of our features. Once registered and signed in, you will be able to:

 

  • Post replies and open new threads
  • Give reputation to other members' posts
  • Get your own private messenger
  • Manage your profile

 

This message will be removed once you have signed in.

 

Sign In | Create an Account

Sign in to follow this  
Sindo

Nordic Combined at the Winter Youth Olympic Games 2020

Recommended Posts

Nordic Combined at the Winter Youth Olympic Games 2020

 

FRA.gif Les Tuffes (FRA) - 18 January 2020 - 22 January 2020 FRA.gif

 

173806dzi0kdhk0f5eiibd.png

 

Official Website 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Programme 114826ez87b86sig8ubgz8.png
Results System 112255r04u4pz70n9mu99d.png
Results Database 160706oyh04y5y4bzsnssy.png
Facebook Page 000832qcaljaxz2cfx2jfq.png
Discussion Thread 160706oyh04y5y4bzsnssy.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Saturday, January 18th
09:30 Women's Youth Individual NH/4km Trial Round
10:00 Women's Youth Individual NH/4km Ski Jumping (Event 1/2)
10:45 Men's Youth Individual NH/6km Trial Round
11:30 Men's Youth Individual NH/6km Ski Jumping (Event 1/2)
14:00 Women's Youth Individual NH/4km Cross-Country (Event 2/2)
14:45 Men's Youth Individual NH/6km Cross-Country (Event 2/2)


Wednesday, January 22nd
09:00 Mixed Youth Team Nordic NH/4x3.3km Trial Round
10:00 Mixed Youth Team Nordic NH/4x3.3km Ski Jumping (Event 1/2)
13:30 Mixed Youth Team Nordic NH/4x3.3km Cross-Country (Event 2/2)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Women's Youth Individual NH/4km
Final Results

 

AUT.gif HIRNER Lisa
11:45.60

 

JPN.gif MIYAZAKI Ayane
11:48.80

 

GER.gif NOWAK Jenny
11:50.30

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WESTVOLD HANSEN Gyda
NOR.gif
12:03.30
5
GOERLICH Emilia
GER.gif
12:13.10
6
SIEFF Annika
ITA.gif
12:19.30
7
BJORSETH Thea Minyan
NOR.gif
12:21.80
8
BASSANI Johanna
AUT.gif
12:22.60
9
KASAI Haruka
JPN.gif
13:08.20
10
DEJORI Daniela
ITA.gif
13:11.60
11
VOLAVSEK Ema
SLO.gif
13:38.00
12
VERBIC Silva
SLO.gif
13:40.20
13
TREAND Emma
FRA.gif
14:13.10
14
ARNONE Tess
USA.gif
14:18.00
15
BRABEC Alexa
USA.gif
14:18.40
16
TIKHONOVICH Aleksandra
RUS.gif
14:40.80
17
FEDOROVA Diana
RUS.gif
14:47.20
18
OINAS Annamaija
FIN.gif
14:49.90
19
COOPER Mani
GBR.gif
15:06.80
20
HAUSENBERG Triinu
EST.gif
15:08.50
21
DIDIER Maela
FRA.gif
15:37.60
22
KOLDOVSKA Tereza
CZE.gif
15:48.50
23
HRADILOVA Jolana
CZE.gif
16:29.60

Share this post


Link to post
Share on other sites
Men's Youth Individual NH/6km
Final Results

 

AUT.gif RETTENEGGER Stefan
14:45.80

 

FIN.gif REPONEN Perttu
14:59.60

 

NOR.gif OESTVOLD Sebastian
15:02.10

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BAUD Matteo
FRA.gif
15:17.30
5
MALACINSKI Niklas
USA.gif
15:32.90
6
RADOVAN Stefano
ITA.gif
15:33.40
7
ANDERSEN Jan
GER.gif
15:38.90
8
KARHUMAA Waltteri
FIN.gif
15:59.50
9
REITER Severin
AUT.gif
15:59.50
10
KERSTING Lenard
GER.gif
15:59.70
11
HEINIS Marco
FRA.gif
16:00.30
12
ORSET Johan Fredriksen
NOR.gif
16:05.40
13
NISHIKATA Yuto
JPN.gif
16:09.70
14
JAROSZ Mateusz
POL.gif
16:27.80
15
ALTER Markkus
EST.gif
16:40.10
16
ONOZAWA Taiga
JPN.gif
16:49.40
17
KLIMOWSKI Bartlomiej
POL.gif
16:57.20
18
BORTOLAS Iacopo
ITA.gif
17:13.50
19
HLADNIK Matic
SLO.gif
17:23.60
20
SIMEK Jan
CZE.gif
17:26.40
21
PYLYPCHUK Andrii
UKR.gif
17:50.30
22
MUHIC David
SLO.gif
18:00.30
23
KAGU Markus
EST.gif
18:03.10
24
MALOV Vladimir
RUS.gif
18:15.10
25
ZARUCCHI Nico
SUI.gif
18:51.80
26
KOHLBERGER Lukas
CZE.gif
19:42.10
27
NAZARENKO Svyatoslav
KAZ.gif
22:31.40
  AVERIANOV Kirill
RUS.gif
DSQ
  YASHCHUK Valentyn
UKR.gif
DSQ
  BRUBAKER Carter
USA.gif
DNS

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mixed Youth Team Nordic NH/4x3.3km
Final Results

 

NOR.gif Norway
WESTVOLD HANSEN Gyda
OESTVOLD Sebastian
MELLING Maria Hartz
HOLMBOE Nikolai

29:20.5

 

AUT.gif Austria
BASSANI Johanna
REITER Severin
WALCHER Witta-Luisa
ENGEL Erik

30:39.8

 

ITA.gif Italy
SIEFF Annika
RADOVAN Stefano
CAMPIONE Silvia
BARP Elia

30:51.3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TREAND Emma
BAUD Matteo
PIERREL Julie
PRIMET Luc
FRA.gif
30:59.7
5
VOLAVSEK Ema
HLADNIK Matic
MALI Klara
GROS Anze
SLO.gif
31:57.0
6
ARNONE Tess
MALACINSKI Niklas
PALMER-LEGER Sydney
KOCH Will
USA.gif
32:45.4
7
GOERLICH Emilia
KERSTING Lenard
DELLIT Lara
KECK Elias
GER.gif
32:58.8
8
OINAS Annamaija
REPONEN Perttu
TOSSAVAINEN Eevi-Inkeri
STAHLBERG Alexander
FIN.gif
33:02.2
9
TIKHONOVICH Aleksandra
MALOV Vladimir
KRUPITSKAYA Evgeniya
TREGUBOV Iliya
RUS.gif
33:26.9
10
KOLDOVSKA Tereza
SIMEK Jan
SIBRAVOVA Eliska
VACEK Mathias
CZE.gif
34:07.9

Share this post


Link to post
Share on other sites
Final Medal Count

 

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
AUT.gif Austria
2
1
0
3
2
NOR.gif Norway
1
0
1
2
3
FIN.gif Finland
0
1
0
1
3
JPN.gif Japan
0
1
0
1
5
GER.gif Germany
0
0
1
1
5
ITA.gif Italy
0
0
1
1
Total
192857frds9zgqqf9xsy4x.png Road 192857frds9zgqqf9xsy4x.png
to Beijing 2022
3
3
3
9


 

Final Medal Count Olympic Events Only

 

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
Total
192857frds9zgqqf9xsy4x.png Road 192857frds9zgqqf9xsy4x.png
to Beijing 2022
0
0
0
0

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...