website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Cross-Country Skiing at the Nordic Skiing FIS World Championships 2019



Recommended Posts

  • Replies 24
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Wednesday, February 20th
12:30 Women's 5km Classical Qualification
14:00 Men's 10km Classical Qualification


Thursday, February 21st
12:00 Men's Sprint Freestyle Qualification
12:00 Women's Sprint Freestyle Qualification
14:30 Men's Sprint Freestyle Finals
14:30 Women's Sprint Freestyle Finals


Saturday, February 23rd
11:00 Women's 7.5km+7.5km Skiathlon
12:30 Men's 15km+15km Skiathlon


Sunday, February 24th
09:15 Men's Team Sprint Classical Qualification
09:15 Women's Team Sprint Classical Qualification
11:30 Men's Team Sprint Classical Finals
11:30 Women's Team Sprint Classical Finals


Tuesday, February 26th
15:00 Women's 10km Classical

Wednesday, February 27th
14:00 Men's 15km Classical

Thursday, February 28th
13:00 Women's 4x5km Team Relay

Friday, March 1st
13:15 Men's 4x10km Team Relay

Saturday, March 2nd
12:15 Women's 30km Mass Start Freestyle

Sunday, March 3rd
13:00 Men's 50km Mass Start Freestyle

Link to post
Share on other sites
Women's 5km Classical
Qualification Results

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MENG Honglian
CHN.gif
15:57.0
2
MOURAO Jaqueline
BRA.gif
16:27.0
3
PAUL Katerina
AUS.gif
16:39.5
4
ARIUNSANAA Enkhtuul
MGL.gif
17:17.7
5
DUMAN Aysenur
TUR.gif
17:32.2
6
ENKHBAYAR Ariuntungalag
MGL.gif
17:32.9
7
GUDNADOTTIR Kristrun
ISL.gif
17:40.1
8
NTANOU Maria
GRE.gif
17:58.6
9
SKENDER Gabrijela
CRO.gif
18:07.5
10
JAGECIC Nika
CRO.gif
18:16.3
11
GONZALEZ Catalina
ARG.gif
18:21.0
12
PAPP Ildiko
HUN.gif
18:23.5
13
DULAMSUREN Oyunchimeg
MGL.gif
18:34.4
14
BEYRAMI BAHER Samaneh
IRI.gif
19:07.3
15
LADOPOULOU Paraskevi
GRE.gif
19:07.5
16
BILIUNAITE Martyna
LTU.gif
19:37.5
17
REPECKAITE Fausta
LTU.gif
20:12.5
18
TITA Nefeli
GRE.gif
20:26.8
19
SIAVRO Emilija
LTU.gif
21:19.6
20
KIASHEMSHAKI Samaneh
IRI.gif
21:53.9
21
CITOVICIUTE Violeta
LTU.gif
22:02.6
22
TIR Sahel
IRI.gif
22:18.7
23
SAVEHSHEMSHAKI Zahra
IRI.gif
22:29.7
24
KLOBUCZEK Poonyanuch
THA.gif
25:50.8
  LACZKO Evelin Vivien
HUN.gif
DNF
  SALCEDO Claudia
CHI.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Men's 10km Classical
Qualification Results

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DE MARRE Thibaut
BEL.gif
27:56.7
2
CHANLOUNG Mark
THA.gif
28:09.8
3
JONSSON Albert
ISL.gif
28:25.2
4
DAL FARRA Marco
ARG.gif
28:45.1
5
KONYA Adam
HUN.gif
28:55.5
6
BENEDIKTSSON Dagur
ISL.gif
29:05.6
7
MALCHOV Todor
BUL.gif
29:23.7
8
DAL FARRA Franco
ARG.gif
29:35.9
9
SEYD Seyed Sattar
IRI.gif
29:43.3
10
BATMUNKH Achbadrakh
MGL.gif
29:45.3
11
ROEMER Tue
DEN.gif
29:46.2
12
DRAHUN Dmytro
UKR.gif
29:46.9
13
WEEL ROSBO Joachim
DEN.gif
30:16.8
14
STROLIA Tautvydas
LTU.gif
30:17.8
15
SKENDER Marko
CRO.gif
30:36.9
16
SKIPINA Mihailo
BIH.gif
30:39.1
17
ZULOAGA Matias
ARG.gif
30:40.2
18
SANTOS Victor
BRA.gif
30:59.7
19
LAGLER Kristof
HUN.gif
31:20.3
20
HLADIKA Jakov
CRO.gif
31:21.8
21
SONINBAYAR Duurenbayar
MGL.gif
31:40.3
22
SEROT Titouan
BEL.gif
31:41.1
23
OGNYANOV Aleksandar
BUL.gif
32:06.4
24
AGURTO Juan
CHI.gif
32:14.3
25
COLIC Milos
BIH.gif
32:16.1
26
WEEL ROSBO Jacob
DEN.gif
32:16.9
26
GHARIBYAN Myasnik
ARM.gif
32:16.9
28
DASHDONDOG Munkhgerel
MGL.gif
32:17.8
29
GRONLUND Timo Juhani
BOL.gif
32:36.7
30
MILOSAVLJEVIC Milos
SRB.gif
32:41.4
31
SHEMSHAKI Yasin
IRI.gif
32:41.5
32
ROSSITER Jan
IRL.gif
32:41.9
33
NAKAS Georgios
GRE.gif
32:42.1
34
KIASHEMSHAKI Yaghoob
IRI.gif
33:01.5
35
ROCHA Yuri
BRA.gif
33:12.6
36
MURPHY Tucker
BER.gif
33:26.4
37
VAITKUS Rokas
LTU.gif
34:05.7
38
LANGER Stephan
BEL.gif
34:59.4
39
ZHARKYMBAEV Tariel
KGZ.gif
35:01.7
40
JUNGBLUTH RODRIGUEZ Klaus
ECU.gif
35:16.4
41
GONCALVES Andre
POR.gif
35:25.4
42
TAWK Samer
LBN.gif
35:27.1
43
ZEIN Roni Aleksander
LBN.gif
35:34.4
44
CABRITA Filipe
POR.gif
35:57.3
45
JANUSKEVICIUS Paulius
LTU.gif
36:19.0
46
GRBOVIC Aleksandar
MNE.gif
36:22.9
47
RAJABBLOUKAT Reza
IRI.gif
36:37.5
48
THEALL Andrew
COL.gif
37:17.5
49
JENSEN Peter
DEN.gif
38:26.2
50
RAZAFIMAHATRATRA Andreas
MAD.gif
39:04.2
51
AVILES SOLIS Juan Carlos
MEX.gif
39:16.3
52
PINEYRO Antonio
MEX.gif
40:55.6
53
CARRASCO ARENA Luis
MEX.gif
43:17.7
54
MADRAZO German
MEX.gif
43:32.5
55
RAJACK Mark
TTO.gif
44:13.0
56
UPRIMNY Sebastian
COL.gif
46:02.3
  PETERS Kari
LUX.gif
DNF
  GAIDUC Nicolae
MDA.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Men's Sprint Freestyle
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
THORN Viktor
SWE.gif
2:55.58
2
USTIUGOV Sergey
RUS.gif
2:55.58
3
KROGH Finn Haagen
NOR.gif
2:56.11
4
HALFVARSSON Calle
SWE.gif
2:56.11
5
KLAEBO Johannes Hoesflot
NOR.gif
2:56.49
6
PELLEGRINO Federico
ITA.gif
2:56.49
7
IVERSEN Emil
NOR.gif
2:56.77
8
MAEKI Joni
FIN.gif
2:57.82
9
DE FABIANI Francesco
ITA.gif
2:57.95
10
CHANAVAT Lucas
FRA.gif
2:57.96
11
HAMILTON Simeon
USA.gif
2:58.48
12
CLUGNET James
GBR.gif
2:58.66
13
SKAR Sindre Bjoernestad
NOR.gif
2:58.96
14
RETIVYKH Gleb
RUS.gif
2:59.18
15
JOUVE Richard
FRA.gif
2:59.21
16
SVENSSON Oskar
SWE.gif
2:59.30
17
YOUNG Andrew
GBR.gif
2:59.54
18
HARVEY Alex
CAN.gif
2:59.64
19
MALTSEV Artem
RUS.gif
3:00.39
20
HANNEMAN Logan
USA.gif
3:00.92
21
MIYAZAWA Hiroyuki
JPN.gif
3:00.99
22
GROS Baptiste
FRA.gif
3:01.25
23
BOLGER Kevin
USA.gif
3:01.55
24
HAKOLA Ristomatti
FIN.gif
3:02.07
25
VORANAU Aliaksandr
BLR.gif
3:02.43
26
WANG Qiang
CHN.gif
3:02.63
27
ZELGER Stefan
ITA.gif
3:02.76
28
SCHAAD Roman
SUI.gif
3:02.77
29
BOLSHUNOV Alexander
RUS.gif
3:02.87
30
JAY Renaud
FRA.gif
3:02.87
31
STAREGA Maciej
POL.gif
3:03.05
32
GRAZ Davide
ITA.gif
3:03.77
33
LAMPIC Janez
SLO.gif
3:03.88
34
SIMENC Miha
SLO.gif
3:04.01
35
VUORINEN Lauri
FIN.gif
3:04.05
36
HEDIGER Jovian
SUI.gif
3:04.07
37
PENTSINEN Anssi
FIN.gif
3:04.15
38
NOVAK Michal
CZE.gif
3:04.25
39
FURGER Roman
SUI.gif
3:04.67
40
MULLER Claudio
ITA.gif
3:04.87
41
NEWELL Andrew
USA.gif
3:04.89
42
BRUGGER Janosch
GER.gif
3:04.94
43
EISENLAUER Sebastian
GER.gif
3:05.17
44
TAMMJARV Karel
EST.gif
3:05.24
45
BALDAUF Dominik
AUT.gif
3:05.64
46
VOLOTKA Denis
KAZ.gif
3:06.15
47
PETERSON Teodor
SWE.gif
3:06.40
48
BURY Dominik
POL.gif
3:06.68
48
RUEESCH Jason
SUI.gif
3:06.68
50
STADLOBER Luis
AUT.gif
3:07.02
51
VALJAS Len
CAN.gif
3:07.24
52
KLIMIN Olzhas
KAZ.gif
3:07.36
53
KILP Marko
EST.gif
3:07.65
54
RANKEL Raido
EST.gif
3:08.72
55
RAKHIMBAYEV Daulet
KAZ.gif
3:10.16
56
ZHU Mingliang
CHN.gif
3:10.24
57
SELLER Ludek
CZE.gif
3:10.88
58
HABENICHT Tobias
AUT.gif
3:11.62
59
MOSER Benjamin
AUT.gif
3:11.71
60
CHANLOUNG Mark
THA.gif
3:12.52
61
PECHOUSEK Jan
CZE.gif
3:12.54
62
ROOS Henri
EST.gif
3:12.74
63
BURY Kamil
POL.gif
3:12.87
64
PALMER-CHARRETTE Evan
CAN.gif
3:13.01
65
BELLINGHAM Phillip
AUS.gif
3:13.50
66
BIKSE Indulis
LAT.gif
3:13.58
67
CHEBOTKO Nikolay
KAZ.gif
3:13.79
68
MALONEY WESTGAARD Thomas
IRL.gif
3:14.80
69
BAO Lin
CHN.gif
3:14.85
70
KONYA Adam
HUN.gif
3:15.21
71
KRASOVSKYI Oleksii
UKR.gif
3:15.75
72
VIGANTS Raimo
LAT.gif
3:17.69
73
DURSUN Hamza
TUR.gif
3:17.90
74
SHANG Jincai
CHN.gif
3:18.19
75
PEDERSEN Isak Stianson
ISL.gif
3:20.08
76
BIEDERMANN Michael
LIE.gif
3:20.11
77
POPA Raul Mihai
ROU.gif
3:20.12
78
SEGEC Andrej
SVK.gif
3:22.10
79
DE CAMPO Seve
AUS.gif
3:23.65
80
FIRAT Yusuf Emre
TUR.gif
3:23.74
81
DADIC Edi
CRO.gif
3:24.42
82
DRUSYS Jaunius
LTU.gif
3:26.77
83
AYCICEK Omer
TUR.gif
3:26.84
84
BENEDIKTSSON Dagur
ISL.gif
3:27.04
85
HOGIU Petrica
ROU.gif
3:27.08
86
SKENDER Marko
CRO.gif
3:27.66
87
KOSTRUBA Yan
UKR.gif
3:27.82
88
TSOUREKAS Nikolaos
GRE.gif
3:29.13
89
VASCONCELLOS Matheus
BRA.gif
3:29.27
90
POLLOCK Mark
AUS.gif
3:29.61
91
TERENTJEV Stepan
LTU.gif
3:30.24
92
SEROT Titouan
BEL.gif
3:31.24
93
ERIC Strahinja
BIH.gif
3:32.49
94
SIGURGEIRSSON Ragnar Gamaliel
ISL.gif
3:33.11
95
DAL FARRA Franco
ARG.gif
3:34.00
96
ANIC Stefan
BIH.gif
3:34.64
97
JONSSON Albert
ISL.gif
3:34.69
98
FERNANDEZ Yonathan Jesus
CHI.gif
3:35.89
99
ROEMER Tue
DEN.gif
3:37.06
100
JADA Stavre
MKD.gif
3:37.82
101
DRAHUN Dmytro
UKR.gif
3:38.12
102
HLADIKA Jakov
CRO.gif
3:38.68
103
STANOJEVIC Marko
BIH.gif
3:38.72
104
DAL FARRA Marco
ARG.gif
3:39.03
105
ZULOAGA Matias
ARG.gif
3:39.39
106
SMRKOVIC Rejhan
SRB.gif
3:39.89
107
LAGLER Kristof
HUN.gif
3:40.58
108
ZHARKYMBAEV Tariel
KGZ.gif
3:42.96
109
KARAMICHAS Kleanthis
GRE.gif
3:43.26
109
MALCHOV Todor
BUL.gif
3:43.26
111
COLIC Milos
BIH.gif
3:44.20
112
BOMFIM Rhaick
BRA.gif
3:44.36
113
SANTOS Victor
BRA.gif
3:44.47
114
MILOSAVLJEVIC Milos
SRB.gif
3:44.74
115
BUTRIMAVICIUS Marijus
LTU.gif
3:44.87
116
AGURTO Juan
CHI.gif
3:45.47
117
SEYD Seyed Sattar
IRI.gif
3:47.48
118
ROSSITER Jan
IRL.gif
3:47.90
119
WEEL ROSBO Joachim
DEN.gif
3:50.84
120
TAWK Samer
LBN.gif
3:54.36
121
RASTIC Sabahudin
SRB.gif
3:56.30
122
GAIDUC Nicolae
MDA.gif
3:56.84
123
WEEL ROSBO Jacob
DEN.gif
3:57.36
124
PAUKSTE Gabrielius
LTU.gif
3:57.51
125
SHEMSHAKI Yasin
IRI.gif
3:57.75
126
JENSEN Peter
DEN.gif
4:03.12
127
KIASHEMSHAKI Yaghoob
IRI.gif
4:04.07
128
MILENKOVIC Aleksandar
SRB.gif
4:04.19
129
GRONLUND Timo Juhani
BOL.gif
4:09.60
130
GRBOVIC Aleksandar
MNE.gif
4:10.62
131
ANTONIADIS Angelos
GRE.gif
4:12.82
132
PAPADOPOULOS Spyridonas
GRE.gif
4:16.17
133
THEALL Andrew
COL.gif
4:19.74
134
GONCALVES Andre
POR.gif
4:22.65
135
HANNA Maroun
LBN.gif
4:22.90
136
ZEIN Roni Aleksander
LBN.gif
4:27.75
137
RAJABBLOUKAT Reza
IRI.gif
4:38.93
138
MATVEEV Nikolai
KGZ.gif
4:44.31
139
CABRITA Filipe
POR.gif
4:48.63
140
UBERUAGA Juan Luis
CHI.gif
4:52.04
141
KOSTOSKI Nikola
MKD.gif
4:57.64
142
PETKOVSKI Nikola
MKD.gif
5:00.41
143
BOCANCEA Cristian
MDA.gif
5:31.50
144
RAJACK Mark
TTO.gif
5:46.27
145
AL NAJJAR Charbel
LBN.gif
5:51.41
  KENNEDY Russell
CAN.gif
DNS
  BATMUNKH Achbadrakh
MGL.gif
DNS
  SONINBAYAR Duurenbayar
MGL.gif
DNS
  OGNYANOV Aleksandar
BUL.gif
DNS
  DASHDONDOG Munkhgerel
MGL.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Women's Sprint Freestyle
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DAHLQVIST Maja
SWE.gif
2:29.44
2
FAEHNDRICH Nadine
SUI.gif
2:30.48
3
FALK Hanna
SWE.gif
2:30.75
4
CALDWELL Sophie
USA.gif
2:31.14
5
UREVC Eva
SLO.gif
2:31.39
6
FALLA Maiken Caspersen
NOR.gif
2:31.46
7
LAMPIC Anamarija
SLO.gif
2:31.58
8
VISNAR Katja
SLO.gif
2:31.80
9
NEPRYAEVA Natalia
RUS.gif
2:32.64
10
LAURENT Greta
ITA.gif
2:33.08
11
WENG Tiril Udnes
NOR.gif
2:33.17
12
NILSSON Stina
SWE.gif
2:33.20
13
SKISTAD Kristine Stavaas
NOR.gif
2:33.42
14
BJORNSEN Sadie
USA.gif
2:33.82
15
DIGGINS Jessica
USA.gif
2:34.05
16
CEBASEK Alenka
SLO.gif
2:34.25
17
RINGWALD Sandra
GER.gif
2:34.38
18
BELORUKOVA Yulia
RUS.gif
2:34.42
19
GIMMLER Laura
GER.gif
2:34.78
20
SUNDLING Jonna
SWE.gif
2:34.83
21
VAN DER GRAAFF Laurien
SUI.gif
2:34.85
22
KERN Julia
USA.gif
2:35.76
23
MATVEEVA Natalia
RUS.gif
2:35.98
24
BROCARD Elisa
ITA.gif
2:36.07
25
EIDE Mari
NOR.gif
2:36.22
26
CARL Victoria
GER.gif
2:36.40
27
KREHL Sofie
GER.gif
2:36.54
28
BERANOVA Tereza
CZE.gif
2:36.65
29
SCARDONI Lucia
ITA.gif
2:37.20
30
PULLES Mariel Merlii
EST.gif
2:37.46
31
BEATTY Dahria
CAN.gif
2:37.49
32
WENG Lotta Udnes
NOR.gif
2:37.60
33
KYLLOENEN Anne
FIN.gif
2:38.11
34
SOBOLEVA Elena
RUS.gif
2:38.31
35
CLAUDEL Delphine
FRA.gif
2:38.35
36
EIDUKA Patricija
LAT.gif
2:38.81
37
NOVAKOVA Petra
CZE.gif
2:39.08
38
YEATON Jessica
AUS.gif
2:39.10
39
LI Xin
CHN.gif
2:39.33
40
STEWART-JONES Katherine
CAN.gif
2:39.39
41
JANATOVA Katerina
CZE.gif
2:39.50
42
KIRILLOVA Anastasia
BLR.gif
2:39.52
43
HYNCICOVA Petra
CZE.gif
2:40.06
44
UNTERWEGER Lisa
AUT.gif
2:40.23
45
LYLYNPERA Katri
FIN.gif
2:40.50
46
KALETA Weronika
POL.gif
2:40.56
47
LETOCHA Urszula
POL.gif
2:40.62
48
SERONOSOVA Polina
BLR.gif
2:40.65
49
MA Qinghua
CHN.gif
2:40.80
50
CHI Chunxue
CHN.gif
2:41.26
51
KORVA Anita
FIN.gif
2:41.38
52
MACISAAC-JONES Maya
CAN.gif
2:41.64
53
TAYLOR Annika
GBR.gif
2:41.70
54
MONONEN Laura
FIN.gif
2:42.82
55
SKINDER Monika
POL.gif
2:43.04
56
MARCISZ Izabela
POL.gif
2:43.27
57
PROCHAZKOVA Alena
SVK.gif
2:43.73
58
DEBERTOLIS Ilaria
ITA.gif
2:44.61
59
MALEC Vedrana
CRO.gif
2:45.17
60
KAMINSKA Valentyna
UKR.gif
2:45.86
61
MUTAGAROVA Elmira
KAZ.gif
2:46.32
62
SHEVCHENKO Anna
KAZ.gif
2:46.66
63
KLEMENTOVA Barbora
SVK.gif
2:47.35
64
BYKOVA Irina
KAZ.gif
2:47.38
65
GUDNADOTTIR Kristrun
ISL.gif
2:47.46
66
CHANLOUNG Karen
THA.gif
2:47.64
67
MENG Honglian
CHN.gif
2:47.94
68
KROL Yuliia
UKR.gif
2:49.32
69
JEZERSEK Barbara
AUS.gif
2:51.17
70
TYULENEVA Valeriya
KAZ.gif
2:51.19
71
WATSON Aimee
AUS.gif
2:52.33
72
PAUL Katerina
AUS.gif
2:52.62
73
ANTYPENKO Tetiana
UKR.gif
2:54.77
74
OLEKH Viktoriya
UKR.gif
2:55.39
75
MOURAO Jaqueline
BRA.gif
2:55.91
76
OKORO Nansi
BUL.gif
2:56.12
77
AUZINA Kitija
LAT.gif
3:00.41
78
NTANOU Maria
GRE.gif
3:00.97
79
DRNDIC Maida
SRB.gif
3:02.57
80
TODOROVSKA Viktorija
MKD.gif
3:05.48
81
ILIC Anja
SRB.gif
3:05.57
82
SKENDER Gabrijela
CRO.gif
3:10.42
83
JAGECIC Nika
CRO.gif
3:10.52
84
DUMAN Aysenur
TUR.gif
3:10.55
85
MEYER MAGULAS Melina
GRE.gif
3:12.13
86
BILIUNAITE Martyna
LTU.gif
3:12.34
87
KUSMUK Sanja
BIH.gif
3:12.37
88
CVETANOVSKA Ana
MKD.gif
3:14.24
89
GIANNAKOVITI Styliani
GRE.gif
3:14.58
90
SIAVRO Emilija
LTU.gif
3:14.89
91
NIMPITI Georgia
GRE.gif
3:16.31
92
JOVANOVSKA Viktorija
MKD.gif
3:16.45
93
VOJINOVIC Anastasija
SRB.gif
3:17.31
94
PAPP Ildiko
HUN.gif
3:18.99
95
SALCEDO Claudia
CHI.gif
3:23.93
96
GONZALEZ Catalina
ARG.gif
3:25.86
97
REPECKAITE Fausta
LTU.gif
3:27.39
98
MIRZA Valentina
MDA.gif
3:27.85
99
CITOVICIUTE Violeta
LTU.gif
3:32.92
100
BEYRAMI BAHER Samaneh
IRI.gif
3:33.80
101
ZAFIROVSKA Anamarija
MKD.gif
3:44.32
102
ABDYKADYROVA Kunduz
KGZ.gif
3:45.73
103
TIR Sahel
IRI.gif
3:45.88
104
DJORDJEVIC Jelena
SRB.gif
3:48.08
105
KIASHEMSHAKI Samaneh
IRI.gif
4:04.57
106
KLOBUCZEK Poonyanuch
THA.gif
4:09.64
107
SAVEHSHEMSHAKI Zahra
IRI.gif
4:15.37
108
KEIROUZ Nour
LBN.gif
4:25.44
109
KAYROUZ Mery
LBN.gif
4:38.63
110
FAKHRY Ghiwa
LBN.gif
5:55.20
  ENKHBAYAR Ariuntungalag
MGL.gif
DNS
  ARIUNSANAA Enkhtuul
MGL.gif
DNS
  DULAMSUREN Oyunchimeg
MGL.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Men's Sprint Freestyle
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the next 2 best unqualified Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals

 

Quarterfinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KLAEBO Johannes Hoesflot
NOR.gif
3:00.28
2
USTIUGOV Sergey
RUS.gif
-
3
KROGH Finn Haagen
NOR.gif
+1.62
4
BOLGER Kevin
USA.gif
+4.03
5
SCHAAD Roman
SUI.gif
+4.29
6
ZELGER Stefan
ITA.gif
+4.96


 

Quarterfinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PELLEGRINO Federico
ITA.gif
3:00.18
2
SKAR Sindre Bjoernestad
NOR.gif
+1.39
3
GROS Baptiste
FRA.gif
+2.20
4
JAY Renaud
FRA.gif
+2.61
5
HALFVARSSON Calle
SWE.gif
+3.08
6
CLUGNET James
GBR.gif
+5.54


 

Quarterfinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DE FABIANI Francesco
ITA.gif
3:01.06
2
CHANAVAT Lucas
FRA.gif
+0.13
3
BOLSHUNOV Alexander
RUS.gif
+0.57
4
HAMILTON Simeon
USA.gif
+0.83
5
THORN Viktor
SWE.gif
+9.05
6
WANG Qiang
CHN.gif
+9.63


 

Quarterfinal 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
IVERSEN Emil
NOR.gif
3:06.08
2
JOUVE Richard
FRA.gif
+0.21
3
MAEKI Joni
FIN.gif
+0.29
4
MALTSEV Artem
RUS.gif
+0.66
5
VORANAU Aliaksandr
BLR.gif
+1.83
6
MIYAZAWA Hiroyuki
JPN.gif
+6.02


 

Quarterfinal 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RETIVYKH Gleb
RUS.gif
3:08.22
2
SVENSSON Oskar
SWE.gif
+0.01
3
HAKOLA Ristomatti
FIN.gif
+0.25
4
HARVEY Alex
CAN.gif
+0.42
5
YOUNG Andrew
GBR.gif
+1.11
6
HANNEMAN Logan
USA.gif
+1.42
Link to post
Share on other sites
Men's Sprint Freestyle
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the next 2 best unqualified Athletes between all Semifinals will qualify for the Final

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PELLEGRINO Federico
ITA.gif
3:08.22
2
KLAEBO Johannes Hoesflot
NOR.gif
+0.32
3
SKAR Sindre Bjoernestad
NOR.gif
+0.75
4
DE FABIANI Francesco
ITA.gif
+1.90
5
HAMILTON Simeon
USA.gif
+1.99
  USTIUGOV Sergey
RUS.gif
DSQ


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
IVERSEN Emil
NOR.gif
3:03.33
2
JOUVE Richard
FRA.gif
+0.10
3
CHANAVAT Lucas
FRA.gif
+0.18
4
RETIVYKH Gleb
RUS.gif
+0.33
5
SVENSSON Oskar
SWE.gif
+0.40
6
BOLSHUNOV Alexander
RUS.gif
+1.69
Link to post
Share on other sites
Women's Sprint Freestyle
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the next 2 best unqualified Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals

 

Quarterfinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SKISTAD Kristine Stavaas
NOR.gif
2:35.47
2
NILSSON Stina
SWE.gif
+0.04
3
CALDWELL Sophie
USA.gif
+0.13
4
BELORUKOVA Yulia
RUS.gif
+1.91
5
SCARDONI Lucia
ITA.gif
+2.53
6
VISNAR Katja
SLO.gif
+2.63


 

Quarterfinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FALLA Maiken Caspersen
NOR.gif
2:30.11
2
SUNDLING Jonna
SWE.gif
+0.43
3
NEPRYAEVA Natalia
RUS.gif
+0.47
4
BROCARD Elisa
ITA.gif
+1.57
5
UREVC Eva
SLO.gif
+3.23
6
PULLES Mariel Merlii
EST.gif
+6.57


 

Quarterfinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EIDE Mari
NOR.gif
2:35.97
2
FAEHNDRICH Nadine
SUI.gif
+0.13
3
FALK Hanna
SWE.gif
+0.20
4
GIMMLER Laura
GER.gif
+1.70
5
LAURENT Greta
ITA.gif
+1.88
6
KREHL Sofie
GER.gif
+2.40


 

Quarterfinal 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CARL Victoria
GER.gif
2:33.36
2
DAHLQVIST Maja
SWE.gif
+0.04
3
WENG Tiril Udnes
NOR.gif
+0.16
4
BJORNSEN Sadie
USA.gif
+0.92
5
MATVEEVA Natalia
RUS.gif
+2.71
6
CEBASEK Alenka
SLO.gif
+3.05


 

Quarterfinal 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DIGGINS Jessica
USA.gif
2:34.28
2
RINGWALD Sandra
GER.gif
+0.17
3
VAN DER GRAAFF Laurien
SUI.gif
+0.35
4
LAMPIC Anamarija
SLO.gif
+1.20
5
KERN Julia
USA.gif
+7.16
6
BERANOVA Tereza
CZE.gif
+19.30
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...