website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Swimming at the Summer Youth Olympic Games 2018



Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Official Schedule
Argentina Time (GMT -3)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Sunday, October 7th
10:00 Men's Youth 400m Freestyle Heats
Following Women's Youth 50m Breaststroke Heats
Following Men's Youth 100m Backstroke Heats
Following Women's Youth 100m Backstroke Heats
Following Men's Youth 100m Breaststroke Heats
Following Women's Youth 200m Individual Medley Heats
Following Mixed Youth 4x100m Freestyle Relay Heats
18:00 Men's Youth 400m Freestyle Final
Following Women's Youth 50m Breaststroke Semifinals
Following Men's Youth 100m Backstroke Semifinals
Following Women's Youth 100m Backstroke Semifinals
Following Men's Youth 100m Breaststroke Semifinals
Following Women's Youth 200m Individual Medley Final
Following Mixed Youth 4x100m Freestyle Relay Final


Monday, October 8th
10:00 Men's Youth 200m Individual Medley Heats
Following Women's Youth 100m Freestyle Heats
Following Men's Youth 100m Butterfly Heats
Following Women's Youth 200m Butterfly Heats
Following Men's Youth 200m Freestyle Heats
18:00 Men's Youth 100m Backstroke Final
Following Women's Youth 200m Butterfly Final
Following Men's Youth 200m Freestyle Final
Following Women's Youth 50m Breaststroke Final
Following Men's Youth 100m Butterfly Semifinals
Following Women's Youth 100m Freestyle Semifinals
Following Men's Youth 100m Breaststroke Final
Following Women's Youth 100m Backstroke Final
Following Men's Youth 200m Individual Medley Final
Following Women's Youth 4x100m Medley Relay


Tuesday, October 9th
10:00 Women's Youth 800m Freestyle Slowest Heats
Following Women's Youth 50m Butterfly Heats
Following Men's Youth 50m Backstroke Heats
Following Women's Youth 100m Breaststroke Heats
Following Men's Youth 50m Freestyle Heats
Following Women's Youth 200m Backstroke Heats
18:00 Women's Youth 800m Freestyle Fastest Heat
Following Women's Youth 50m Butterfly Semifinals
Following Men's Youth 50m Freestyle Semifinals
Following Women's Youth 200m Backstroke Final
Following Men's Youth 100m Butterfly Final
Following Women's Youth 100m Breaststroke Semifinals
Following Men's Youth 50m Backstroke Semifinals
Following Women's Youth 100m Freestyle Final
Following Men's Youth 4x100m Freestyle Relay


Wednesday, October 10th
10:00 Women's Youth 50m Backstroke Heats
Following Men's Youth 50m Butterfly Heats
Following Men's Youth 200m Breaststroke Heats
Following Women's Youth 200m Freestyle Heats
Following Men's Youth 4x100m Medley Relay Heats
18:00 Men's Youth 50m Freestyle Final
Following Women's Youth 50m Backstroke Semifinals
Following Men's Youth 200m Breaststroke Final
Following Women's Youth 50m Butterfly Final
Following Men's Youth 50m Backstroke Final
Following Women's Youth 100m Breaststroke Final
Following Men's Youth 50m Butterfly Semifinals
Following Women's Youth 200m Freestyle Final
Following Men's Youth 4x100m Medley Relay Final


Thursday, October 11th
10:00 Men's Youth 800m Freestyle Slowest Heats
Following Women's Youth 50m Freestyle Heats
Following Men's Youth 100m Freestyle Heats
Following Women's Youth 100m Butterfly Heats
Following Men's Youth 50m Breaststroke Heats
18:00 Men's Youth 800m Freestyle Fastest Heats
Following Women's Youth 100m Butterfly Semifinals
Following Men's Youth 100m Freestyle Semifinals
Following Women's Youth 50m Freestyle Semifinals
Following Men's Youth 50m Butterfly Final
Following Women's Youth 50m Backstroke Final
Following Men's Youth 50m Breaststroke Semifinals
Following Women's Youth 4x100m Freestyle Relay


Friday, October 12th
10:00 Men's Youth 200m Backstroke Heats
Following Women's Youth 200m Breaststroke Heats
Following Men's Youth 200m Butterfly Heats
Following Women's Youth 400m Freestyle Heats
Following Mixed Youth 4x100m Medley Relay Heats
18:00 Women's Youth 50m Freestyle Final
Following Men's Youth 200m Backstroke Final
Following Women's Youth 100m Butterfly Final
Following Men's Youth 100m Freestyle Final
Following Women's Youth 200m Breaststroke Final
Following Men's Youth 200m Butterfly Final
Following Women's Youth 400m Freestyle Final
Following Men's Youth 50m Breaststroke Final
Following Mixed Youth 4x100m Medley Relay Final

Link to post
Share on other sites
Men's Youth 400m Freestyle
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YOSHIDA Keisuke
JPN.gif
3:51.68
2
KALMAR Akos
HUN.gif
3:51.73
3
MILAK Kristof
HUN.gif
3:51.99
4
LOKTEV Denis
ISR.gif
3:52.04
5
HAFNAOUI Ahmed Ayoub
TUN.gif
3:52.06
6
DE TULLIO Marco
ITA.gif
3:52.31
7
NGUYEN Huy Hoang
VIE.gif
3:52.40
8
DJAKOVIC Antonio
SUI.gif
3:52.42
9
REID Zac
NZL.gif
3:52.79
10
CALLONI Johannes
ITA.gif
3:53.15
11
HANSON Robin
SWE.gif
3:53.71
12
GHAFFARI Mohamed Aziz
TUN.gif
3:54.02
13
GIL CORBACHO Marcos
ESP.gif
3:54.22
14
SARTORI Murilo Setin
BRA.gif
3:55.76
15
LOPES Jose
POR.gif
3:56.10
16
GEORGAKOPOULOS Andreas
GRE.gif
3:56.37
17
YANCHEV Yordan
BUL.gif
3:56.90
18
TURAN Efe
TUR.gif
3:56.92
19
SCHMIDT Aaron Elias
GER.gif
3:57.03
20
FREEMAN James
BOT.gif
3:57.37
21
KURACHKIN Kanstantsin
BLR.gif
3:57.99
22
JULIA TOUS Ferran
ESP.gif
3:58.11
23
HONG Jinquan
CHN.gif
3:58.93
24
KOZIEJKO Bartlomiej
POL.gif
3:59.08
25
HLOBEN Adam
CZE.gif
3:59.11
26
BARAO William
USA.gif
4:00.43
27
LACANSKI Boris
SRB.gif
4:02.06
28
BEAUGRAND Paul
FRA.gif
4:02.83
29
ARROYO Jarod Alexander
PUR.gif
4:02.94
30
SINGH CHAHAL Arvin Shaun
MAS.gif
4:06.11
31
NDIAYE Amadou
SEN.gif
4:17.36
32
SAMIL Nur Haziq
BRU.gif
4:33.47
Link to post
Share on other sites
Women's Youth 50m Breaststroke
Heats Results
The Top 16 Athletes will qualify for the Semifinals

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SELEIKAITE Agne
LTU.gif
31.55
2
McSHARRY Mona
IRL.gif
31.78
3
WISEMAN Avery Katelyn
CAN.gif
31.81
3
BRUNZELL Hannah
SWE.gif
31.81
5
COYNE Niamh
IRL.gif
31.90
6
HODGES Chelsea
AUS.gif
31.91
7
CHUE Christie May
SGP.gif
31.95
8
LAHTINEN Laura
FIN.gif
32.01
9
MUNDELL Christin
RSA.gif
32.16
10
HALLMANN Weronika
POL.gif
32.24
11
MAKAROVA Anastasia
RUS.gif
32.35
12
TETEREVKOVA Kotryna
LTU.gif
32.42
13
CELIK Tina
SLO.gif
32.44
14
KUCHERAN Nina Anne
CAN.gif
32.48
15
SAMANCI Gulsen Beste
TUR.gif
32.56
16
BOONAMPHAI Saovanee
THA.gif
32.67
17
MANSSON Julia
SWE.gif
32.86
18
MOSCENSCAIA Anastasia
MDA.gif
32.89
19
MEDIC Mila
SRB.gif
32.99
20
BASSO-BERT Clara
FRA.gif
33.02
21
GUTTMANN Elena
AUT.gif
33.04
22
ZHENG Muyan
CHN.gif
33.23
22
GOMES PEREIRA Raquel
POR.gif
33.23
24
PETKOVA Diana
BUL.gif
33.26
25
ASABA Shiori
JPN.gif
33.46
26
ONIEVA HENRICH Elena
SUI.gif
33.64
27
HUSZAR Ingrid
ROU.gif
33.68
28
PASUKAN Emina
BIH.gif
33.84
29
KRONIGER Anna
GER.gif
33.98
30
CULINA Nika
CRO.gif
34.27
31
SCHREUDERS Anahi
ARU.gif
34.37
32
ZABORSKA Miroslava
SVK.gif
34.39
33
MALLET Camille
FRA.gif
34.57
34
MENLIBAEVA Bibigul
UZB.gif
35.00
35
ZHDRELLA Melisa
KOS.gif
35.44
36
AL YAFEI Lara Yousuf Ali
OMA.gif
37.35
37
GONDO Ruvarashe
BOT.gif
37.79
38
KAMARA Ramatoulaye
SEN.gif
37.94
39
KHULAIL Aishath
MDV.gif
43.41
40
EKOMBA Rita
GEQ.gif
49.28
41
SESSOUMA Gniene Faouzia
BUR.gif
57.76
42
ABDALLAH ATTOUMANI Maria
COM.gif
1:00.13
43
AHMADOU YOUSSOUFOU Salima
NIG.gif
1:00.64
Link to post
Share on other sites
Men's Youth 100m Backstroke
Heats Results
The Top 16 Athletes will qualify for the Semifinals

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KOLESNIKOV Kliment
RUS.gif
54.26
2
MARTIN Daniel Cristian
ROU.gif
54.46
3
CECCON Thomas
ITA.gif
55.33
4
HVAS Tomoe
NOR.gif
55.64
5
WANG Guanbin
CHN.gif
56.01
6
MARTOS BACARIZO Manuel
ESP.gif
56.03
7
BLACKBURN Lewis
AUS.gif
56.24
8
ZOMBORI Gabor
HUN.gif
56.46
9
NATARAJ Srihari
IND.gif
56.75
10
HARDER Ethan Wayne
USA.gif
56.80
11
TAUTKUS Alanas
LTU.gif
56.81
12
SOMERSET Sebastian James
CAN.gif
56.84
13
ARDJOUNE Abdellah
ALG.gif
56.93
14
CHUANG Mu-Lun
TPE.gif
56.94
15
KIRBY Jack
BAR.gif
57.03
16
PEIRIS Dimuth Akalanka
SRI.gif
57.34
17
SWINBURN Stuart
AUS.gif
57.46
18
STSEGLOV Ivan
EST.gif
57.57
19
KALLSTROM Roni
FIN.gif
57.65
20
MIGLBAUER Marvin
AUT.gif
57.84
21
EL GHAZIRI Ramy
LBN.gif
58.27
22
DUVENHAGE Henju
RSA.gif
58.31
23
CRUZ ZUNIGA Guillermo Ruben
MEX.gif
58.40
24
MOK Kai Tik Marcus
HKG.gif
58.63
25
AITU Bede Mark
COK.gif
1:03.49
  SEELIGER Bjoern
SWE.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Women's Youth 100m Backstroke
Heats Results
The Top 16 Athletes will qualify for the Semifinals

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WHITE Rhyan Elizabeth
USA.gif
1:00.88
2
McKEOWN Kaylee Rochelle
AUS.gif
1:01.29
3
EGOROVA Polina
RUS.gif
1:01.74
4
PENG Xuwei
CHN.gif
1:01.78
5
BROAD Madison
CAN.gif
1:01.86
6
VASKINA Daria
RUS.gif
1:02.05
7
FRIAS MOLINA Tamara
ESP.gif
1:02.13
8
LOEYNING Ingeborg
NOR.gif
1:02.50
9
GALLOWAY Gina
NZL.gif
1:02.66
10
SHKURDAI Anastasiya
BLR.gif
1:02.68
11
PESSANHA Maria Luiza
BRA.gif
1:02.89
12
ILYES Laura
HUN.gif
1:02.97
13
VENTER Mariella Greta
RSA.gif
1:03.15
14
SALCUTAN Tatiana
MDA.gif
1:03.16
15
GOEIJ Fernanda
BRA.gif
1:03.30
16
GARCIA KIRICHENKO Cristina
ESP.gif
1:03.54
17
TOUILI Lila
FRA.gif
1:03.63
18
BAIKOVA Arina
LAT.gif
1:04.01
19
NAZAROVA Diana
KAZ.gif
1:04.10
20
CHEN Szu-Chi
TPE.gif
1:04.17
21
KOLESNYKOVA Maryna
UKR.gif
1:04.27
22
HURTADO Andrea
PER.gif
1:04.67
23
SULENTA Lucija
CRO.gif
1:05.82
24
KAN Cheuk Tung Natalie
HKG.gif
1:06.20
25
SANSORES Tayde Andrea
MEX.gif
1:06.58
26
KRSTEVSKA Mia
MKD.gif
1:08.85
  SEELIGER Bjoern
SWE.gif
DNS
Link to post
Share on other sites
Men's Youth 100m Breaststroke
Heats Results
The Top 16 Athletes will qualify for the Semifinals

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HOULIE Michael
RSA.gif
1:01.37
2
SUN Jiajun
CHN.gif
1:01.43
3
TANIGUCHI Taku
JPN.gif
1:01.68
4
HANAGURUMA Yu
JPN.gif
1:02.22
5
GERASIMENKO Vladislav
RUS.gif
1:02.46
6
KALUSOWSKI Jan
POL.gif
1:02.63
7
CORBEAU Caspar
NED.gif
1:02.74
8
PETRASHOV Denis
KGZ.gif
1:02.82
9
PHAM Thanh Bao
VIE.gif
1:02.99
10
PINHEIRO de SOUZA Vitor
BRA.gif
1:03.18
11
BOHM Sebestyen
HUN.gif
1:03.21
12
DIJKSTRA Juri
NED.gif
1:03.53
13
SAINT-UPERY Santiago
URU.gif
1:03.55
14
DEMIR Demirkan
TUR.gif
1:03.68
15
BALAMANE Moncef Aymen
ALG.gif
1:03.72
16
GRINDHEIM Andre Klippenberg
NOR.gif
1:03.80
17
MILANOVICH Alexander Nicholas
CAN.gif
1:03.88
18
SILINS Janis Vitauts
LAT.gif
1:04.06
19
ANG Maximillian Wei
SGP.gif
1:04.24
20
SIDORCHUK Aleksey
UZB.gif
1:04.31
21
MOK Kai Tik Marcus
HKG.gif
1:04.46
22
PUENTE BUSTAMANTE Andres Edu.
MEX.gif
1:04.69
23
DANG Ethan
USA.gif
1:04.72
24
GAJDOS David
SVK.gif
1:04.87
25
RUDAVS Didzis
LAT.gif
1:04.95
26
MOZE Matija
SLO.gif
1:04.96
27
BASTIAN Izaak
BAH.gif
1:05.21
28
WEEKES Luis Sebastian
BAR.gif
1:06.27
29
SOLIS ROSALES Jose David
CRC.gif
1:06.32
30
ROSSI Samuele
SEY.gif
1:07.28
31
KALATE Leonard
PNG.gif
1:07.53
32
GREUTER Simon
LIE.gif
1:08.12
Link to post
Share on other sites
Women's Youth 200m Individual Medley
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GORBENKO Anastasia
ISR.gif
2:14.74
2
DUHAMEL Cyrielle
FRA.gif
2:14.79
3
KOJIMA Miku
JPN.gif
2:15.37
4
CREVAR Anja
SRB.gif
2:15.55
5
KLANCAR Neza
SLO.gif
2:15.94
6
PIROVANO Anna
ITA.gif
2:16.14
7
DOUGLASS Kate
USA.gif
2:16.47
8
McKEOWN Kaylee Rochelle
AUS.gif
2:17.03
9
YUN Eunsol
KOR.gif
2:17.35
9
PAVLOPOULOU Nikoletta
GRE.gif
2:17.35
11
VAZQUEZ RUIZ Alba
ESP.gif
2:17.54
12
PESSANHA Maria Luiza
BRA.gif
2:17.94
13
KESELY Ajna
HUN.gif
2:17.98
14
RYPESTOEL Malene
NOR.gif
2:18.15
15
HEINOLA Nea-Amanda
FIN.gif
2:19.01
16
KNOP Aleksandra
POL.gif
2:19.56
17
MALUKA Ieva
LAT.gif
2:19.68
18
GADEA Claudia
ROU.gif
2:20.02
19
PERMATAHANI Azzahra
INA.gif
2:20.31
20
ALBORZEN Maria
ARG.gif
2:20.81
21
POLONSKY Lea
ISR.gif
2:21.16
22
POTOCKA Tamara
SVK.gif
2:21.54
23
KAN Cheuk Tung Natalie
HKG.gif
2:21.56
24
WISEMAN Avery Katelyn
CAN.gif
2:21.83
25
BRUNZELL Hannah
SWE.gif
2:21.90
26
MUNDELL Christin
RSA.gif
2:21.91
27
MARKVARDT Margaret
EST.gif
2:22.89
28
SANTANDER Andrea
VEN.gif
2:24.22
29
VU Thi Phuong Anh
VIE.gif
2:25.74
30
VENTER Mariella
RSA.gif
2:27.89
31
VERDINO Claudia
MON.gif
2:32.14
Link to post
Share on other sites
Mixed Youth 4x100m Freestyle Relay
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Teams will qualify for the Final

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PEIXOTO Lucas
VIEIRA Ana Carolina
CALVELO de SOUZA Andre Luiz
RAURICH Rafaela
BRA.gif
3:30.92
2
LOKTEV Denis
COHEN GROUMI Gal
GORBENKO Anastasia
POLONSKY Lea
ISR.gif
3:33.57
3
SHEN Jiahao
HONG Jinquan
LIN Xintong
YANG Junxuan
CHN.gif
3:33.76
4
MIROSLAW Rafael
ARMBRUSTER Luca Nik
KOEHLER Angelina
MROZINSKI Julia Maria
GER.gif
3:34.09
5
BRINKWORTH Ashton
JACKSON Joseph
RYAN Michaela
WEBB Abbey
AUS.gif
3:34.48
6
ISHIKAWA Shinnosuke
IKEMOTO Nagisa
YAMAMOTO Mayuka
TANIGUCHI Taku
JPN.gif
3:35.95
7
KRASKA Jakub
MAJERSKI Jakub
FIEDKIEWICZ Kornelia
JURCZYK Karolina
POL.gif
3:36.69
8
MARKOV Daniil
GERASIMENKO Vladislav
VASKINA Daria
MAKAROVA Anastasia
RUS.gif
3:36.98
9
PICKETT Michael
FAIRWEATHER Erika
GALLOWAY Gina
REID Zac
NZL.gif
3:37.52
10
DJAKOVIC Antonio
PONTI Noe
RICHTER Leoni
ONIEVA HENRICH Elena
SUI.gif
3:38.48
11
LIENDO Joshua Ismael
KNOX Finlay Hugh
LEIBEL Kyla Anne
KUCHERAN Nina Anne
CAN.gif
3:39.29
12
ONG Jung Yi
ANG Maximillian Wei
GAN Ching Hwee
CHUE Christie May
SGP.gif
3:41.47
13
NORTJE Gawie
DUVENHAGE Henju
COETZEE Dune
BEAVON Kate
RSA.gif
3:41.96
14
HO Tinky
MOK Kai Tik Marcus
LIM Nicholas
KAN Cheuk Tung Natalie
HKG.gif
3:42.09
15
GONZALEZ PINERO Joaquin
MENDEZ Juan Ignacio
LEMA Julieta
DINI Delfina
ARG.gif
3:42.88
16
PARK Junghun
LEE Yooyeon
WANG Heesong
YUN Eunsol
KOR.gif
3:42.89
17
GIL CORBACHO Marcos
JULIA TOUS Ferran
FRIAS MOLINA Tamara
GALISTEO ZAPATERO Andrea
ESP.gif
3:43.15
18
BARAO William
DANG Ethan
DONOHOE Madelyn
DOUGLASS Kate
USA.gif
3:43.68
19
PUENTE BUSTAMANTE Andres Edu.
SANSORES Tayde Andrea
GUEVARA HERNANDEZ Miriam Car.
CRUZ ZUNIGA Guillermo Ruben
MEX.gif
3:45.93
20
VALDIVIESO Martin Ignacio
MARIN Ines
ARDILES Trinidad
SCHNAPP Benjamin
CHI.gif
3:51.56
Link to post
Share on other sites
Men's Youth 400m Freestyle
Final Results

 

HUN.gif MILAK Kristof
3:48.08

 

ITA.gif DE TULLIO Marco
3:48.55

 

JPN.gif YOSHIDA Keisuke
3:48.68

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
NGUYEN Huy Hoang
VIE.gif
3:48.85
5
KALMAR Akos
HUN.gif
3:51.56
6
LOKTEV Denis
ISR.gif
3:52.12
7
DJAKOVIC Antonio
SUI.gif
3:53.74
8
HAFNAOUI Ahmed Ayoub
TUN.gif
3:55.94
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...