The first competitions are already listed in the venues description on the organizer's homepage, for example ...
Biathlon: Mixed Relay 08.02
Alpine: Downhill Women 07.02
Alpine: Downhill Men 08.02
Ski Jumping: 07.02
Cross Country Skiing: 07.02
https://milanocortina2026.olympics.com/en/places/
There isn't a complete schedule yet, is there?
Some updates from the IBU meeting:
- the Super Sprint will be deleted from all IBU race series
- the Mixed Relay will always be 4x6km in the future, no matter if women or men start
France will not take part in the Junior European Championships in Poland in February as the journey there would be too far and expensive.
https://www.nordicmag.info/biathlon-trop-loin-et-trop-cher-la-saison-prochaine-la-france-nira-pas-en-pologne-pour-la-junior-cup-1005/
Women
National Team
BRAISAZ-BOUCHET Justine – Douane / Club des Sports des Saisies (Savoie) – (A)
CHAUVEAU Sophie – Armée de Champions / Ski Club Grand Bornand (Mont Blanc) – (A)
CHEVALIER Chloé – Armée de Champions / CO des 7 Laux Grésivaudan (Dauphiné) – (A)
COLOMBO Caroline – Ski Club Mouthe (Massif Jurassien) – (A)
JEANMONNOT Lou – Armée de Champions / Olympic Mont d’Or (Massif Jurassien) – (A)
SIMON Julia – Douane / Club des Sports des Saisies (Savoie) – (A)
BOTET Paula – Armée de Champions / La Bressaude Section Ski (Massif des Vosges) – (B)
GUIGONNAT Gilonne – Ski Club Villard sur Boëge (Mont Blanc) – (B)
IBU-Cup Team
BENED Camille – Ski Club Chablais Nordic (Mont Blanc) – (B)
BENED Chloé – Ski Club Chablais Nordic (Mont Blanc) – (B)
BERTRAND Fany – Club des Sports de Méribel (Savoie) – (B)
BONDOUX Anaëlle – GUC Grenoble Ski (Dauphiné) – (B)
COUPE Camille – Club des Sports La Féclaz (Savoie) – (B)
JEANNIER Léonie – Ski Club Les Verrières – La Cluse (Massif Jurassien) – (B)
MICHELON Océane – Bauges Ski Nordique (Savoie) – (B)
RICHARD Jeanne – Les Gets Ski Compétition (Mont Blanc) – (B)
Men
National Team
CLAUDE Fabien – Armée de Champions / Basse sur Le Rupt Ski Nordique (Massif des Vosges) – (A)
FILLON MAILLET Quentin – Douane / Ski Club du Grandvaux (Massif Jurassien) – (A)
GUIGONNAT Antonin – Armée de Champions / Ski Club Morzine Avoriaz (Mont Blanc) – (A)
JACQUELIN Émilien – Douane / CS Nordique Villard de Lans (Dauphiné) – (A)
PERROT Éric – Armée de Champions / Ski Club Peisey-Vallandry (Savoie) – (A)
CLAUDE Émilien – Armée de Champions / Basse sur Le Rupt Ski Nordique (Massif des Vosges) – (B)
LOMBARDOT Oscar – Entente Sportive Saugette (Massif Jurassien) – (B)
IBU-Cup Team
BROUTIER Rémi – Bauges Ski Nordique (Savoie) – (B)
FONTAINE Paul – Ski Club Grand Bornand (Mont Blanc) – (B)
GENY Edgar – Ski Club Sallanches Tête Noire (Mont Blanc) – (B)
GUIRAUD POILLOT Théo – Ski Club Villard sur Boëge (Mont Blanc) – (B)
JEFFERIES Jacques – Les Gets Ski Compétition (Mont Blanc) – (B)
LEJEUNE Valentin – Basse sur Le Rupt Ski Nordique (Massif des Vosges) – (B)
MAHON Sébastien – Entente Sportive Saugette (Massif Jurassien) – (B)
MEUNIER Ambroise – Club des Sports La Féclaz (Savoie) – (B)
THIEVENT Lou – Ski Nordique Chartreuse (Dauphiné) – (B)
Da wären die Staffelquoten aber knapp bemessen. Normalerweise sind es ja mind. 6 Sportler für die 4x100 und 3 Sportler für die 4x400. Aber vielleicht werden Ersatzsportler ja nicht berücksichtigt in der Quote.
Hallo,
wie kommen denn in der Leichtathletik die nur 23 (46) Quotenplätze zur Stande? Im Rahmen der European Games findet in der Leichtathletik ja die Team-EM statt. Somit wird sich die Teamstärke eher im Bereich 55 befinden, sonst bekommt man gar nicht alle Disziplinen und vor allem keine Staffeln zusammen.
The calendar for next season is published!
Oestersund (SWE)
Sat 25.11
12:30
Single Mixed Relay (M+W)
Sat 25.11
14:50
4x7.5km Mixed Relay (M+W)
Sun 26.11
11:20
Women 15km Individual
Sun 26.11
14:30
Men 20km Individual
Wed 29.11
15:20
Women 4x6km Relay
Thu 30.11
15:20
Men 4x7.5km Relay
Fri 01.12
14:45
Women 7.5km Sprint
Sat 02.12
14:45
Men 10km Sprint
Sun 03.12
14:00
Women 10km Pursuit
Sun 03.12
16:00
Men 12.5km Pursuit
Hochfilzen (AUT)
Fri 08.12
11:30
Men 10km Sprint
Fri 08.12
14:25
Women 7.5km Sprint
Sat 09.12
12:15
Men 12.5km Pursuit
Sat 09.12
14:45
Women 10km Pursuit
Sun 10.12
11:30
Men 4x7.5km Relay
Sun 10.12
14:15
Women 4x6km Relay
Lenzerheide (SUI)
Thu 14.12
14:15
Women 7.5km Sprint
Fri 15.12
14:15
Men 10km Sprint
Sat 16.12
12:30
Women 10km Pursuit
Sat 16.12
14:30
Men 12.5km Pursuit
Sun 17.12
12:30
Women 12.5km Mass Start
Sun 17.12
14:45
Men 15km Mass Start
Oberhof (GER)
Thu 04.01
12:30
Men 10km Sprint
Fri 05.01
14:25
Women 7.5km Sprint
Sat 06.01
12:25
Men 12.5km Pursuit
Sat 06.01
14:40
Women 10km Pursuit
Sun 07.01
11:30
Men 4x7.5km Relay
Sun 07.01
14:25
Women 4x6km Relay
Ruhpolding (GER)
Wed 10.01
14:30
Women 4x6km Relay
Thu 11.01
14:30
Men 4x7.5km Relay
Fri 12.01
14:30
Women 7.5km Sprint
Sat 13.01
14:30
Men 10km Sprint
Sun 14.01
12:30
Women 10km Pursuit
Sun 14.01
14:45
Men 12.5km Pursuit
Antholz-Anterselva (ITA)
Thu 18.01
14:20
Men 15km Short Individual
Fri 19.01
14:20
Women 12.5km Short Individual
Sat 20.01
12:55
Single Mixed Relay (W+M)
Sat 20.01
14:45
4x6km Mixed Relay (W+M)
Sun 21.01
12:30
Men 15km Mass Start
Sun 21.01
14:45
Women 12.5km Mass Start
WCH Nove Mesto na Morave (CZE)
Wed 07.02
17:20
4x7.5km Mixed Relay (M+W)
Fri 09.02
17:20
Women 7.5km Sprint
Sat 10.02
17:05
Men 10km Sprint
Sun 11.02
14:30
Women 10km Pursuit
Sun 11.02
17:05
Men 12.5km Pursuit
Tue 13.02
17:10
Women 15km Individual
Wed 14.02
17:20
Men 20km Individual
Thu 15.02
18:00
Single Mixed Relay (M+W)
Sat 17.02
13:45
Women 4x6km Relay
Sat 17.02
16:30
Men 4x7.5km Relay
Sun 18.02
14:15
Women 12.5km Mass Start
Sun 18.02
16:30
Men 15km Mass Start
Oslo-Holmenkollen (NOR)
Thu 29.02
14:15
Women 15km Individual
Fri 01.03
14:15
Men 20km Individual
Sat 02.03
13:20
Women 12.5km Mass Start
Sat 02.03
15:20
Men 15km Mass Start
Sun 03.03
12:45
Single Mixed Relay (W+M)
Sun 03.03
14:45
4x6km Mixed Relay (W+M)
Soldier Hollow (USA)
Fri 09.03
20:25
Men 4x7.5km Relay
Fri 09.03
23:00
Women 7.5km Sprint
Sat 10.03
20:25
Women 4x6km Relay
Sat 10.03
23:00
Men 10km Sprint
Sun 11.03
17:00
Women 10km Pursuit
Sun 11.03
18:50
Men 12.5km Pursuit
Canmore (CAN)
Thu 14.03
17:40
Women 7.5km Sprint
Fri 15.03
17:40
Men 10km Sprint
Sat 16.03
18:10
Women 10km Pursuit
Sat 16.03
22:10
Men 12.5km Pursuit
Sun 17.03
18:10
Women 12.5km Mass Start
Sun 17.03
22:10
Men 15km Mass Start