website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Fencing at the Summer Youth Olympic Games 2018



Recommended Posts

Official Schedule
Argentina Time (GMT -3)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Sunday, October 7th
09:00 Men's Youth Individual Sabre Preliminary Round
09:00 Women's Youth Individual Foil Preliminary Round
11:10 Men's Youth Individual Sabre Round of 16
11:50 Women's Youth Individual Foil Round of 16
12:50 Men's Youth Individual Sabre Quarterfinals
13:10 Women's Youth Individual Foil Quarterfinals
16:30 Women's Youth Individual Foil Semifinals
17:00 Men's Youth Individual Sabre Semifinals
17:30 Women's Youth Individual Foil Bronze Medal Match
17:55 Men's Youth Individual Sabre Bronze Medal Match
18:15 Women's Youth Individual Foil Gold Medal Match
18:40 Men's Youth Individual Sabre Gold Medal Match


Monday, October 8th
09:00 Men's Youth Individual Épée Preliminary Round
09:00 Women's Youth Individual Épée Preliminary Round
11:30 Men's Youth Individual Épée Round of 16
11:55 Women's Youth Individual Épée Round of 16
12:55 Men's Youth Individual Épée Quarterfinals
13:20 Women's Youth Individual Épée Quarterfinals
17:00 Women's Youth Individual Épée Semifinals
17:25 Men's Youth Individual Épée Semifinals
18:00 Women's Youth Individual Épée Bronze Medal Match
18:25 Men's Youth Individual Épée Bronze Medal Match
18:50 Women's Youth Individual Épée Gold Medal Match
19:15 Men's Youth Individual Épée Gold Medal Match


Tuesday, October 9th
09:00 Men's Youth Individual Foil Preliminary Round
09:00 Women's Youth Individual Sabre Preliminary Round
11:00 Women's Youth Individual Sabre Round of 16
11:50 Men's Youth Individual Foil Round of 16
12:40 Women's Youth Individual Sabre Quarterfinals
13:00 Men's Youth Individual Foil Quarterfinals
16:30 Men's Youth Individual Foil Semifinals
17:25 Women's Youth Individual Sabre Semifinals
18:10 Men's Youth Individual Foil Bronze Medal Match
18:40 Women's Youth Individual Sabre Bronze Medal Match
19:05 Men's Youth Individual Foil Gold Medal Match
19:35 Women's Youth Individual Sabre Gold Medal Match


Wednesday, October 10th
10:30 Mixed Youth Team Quarterfinals
12:10 Mixed Youth Team Semifinals
13:30 Mixed Youth Team 5th Place Match
13:30 Mixed Youth Team 7th Place Match
14:20 Mixed Youth Team Bronze Medal Match
15:10 Mixed Youth Team Gold Medal Match

Link to post
Share on other sites
Men's Youth Individual Sabre
Preliminary Rounds Results

 

Group 1

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
JARRY Samuel
FRA.gif
6
6
30
11
+19
2
SANTAMARIA Alonso
ESP.gif
5
6
25
15
+10
3
SANTANA Hudson
PUR.gif
3
6
22
23
-1
4
KATO Hibiki
JPN.gif
2
6
22
22
0
5
RIOS Matias
ARG.gif
2
6
19
24
-5
6
PASTIN Andrei
ROU.gif
2
6
17
25
-8
7
ALBAHRANI Ali
KSA.gif
1
6
14
29
-15


 

Group 2

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
HYUN Jun
KOR.gif
6
7
32
16
+16
2
HEATHCOCK Antonio
GER.gif
5
7
33
20
+13
3
RABB Krisztian
HUN.gif
5
7
28
21
+7
4
VIDOVSZKY Robert
USA.gif
4
7
31
23
+8
5
SHAKER Amirhossein
IRI.gif
4
7
28
22
+6
6
ELARABY Mazen
EGY.gif
3
7
21
23
-2
7
MAHBAS Mahdi
IRQ.gif
1
7
15
30
-15
8
COLY Moustapha
SEN.gif
0
7
2
35
-33
Link to post
Share on other sites
Women's Youth Individual Foil
Preliminary Rounds Results

 

Group 1

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
UENO Yuka
JPN.gif
6
6
30
6
+24
2
ACURERO GONZALEZ Anabella
VEN.gif
4
6
22
17
+5
3
CANDESCU Rebeca
ROU.gif
4
6
24
23
+1
4
KO Christelle Joy
HKG.gif
3
6
23
21
+2
5
THEPAUT Venissia
FRA.gif
2
6
16
24
-8
6
HANY Noha
EGY.gif
1
6
18
27
-9
7
SALMAS Giorgia
AUS.gif
1
6
13
28
-15


 

Group 2

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
FAVARETTO Martina
ITA.gif
5
6
28
11
+17
2
TIEU May
USA.gif
5
6
26
9
+17
3
CAULFIELD Jane
CAN.gif
5
6
24
16
+8
4
FU Yingying
CHN.gif
3
6
21
16
+5
5
ZSOLDOSI Karolina
HUN.gif
2
6
16
25
-9
6
LAWSKA Magdalena
POL.gif
1
6
12
25
-13
7
SENYO Grace
TOG.gif
0
6
5
30
-25
Link to post
Share on other sites
Men's Youth Individual Épée
Preliminary Rounds Results

 

Group 1

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
BIRO Alexander
AUT.gif
3
4
18
16
+2
2
ELSAYED Mohamed
EGY.gif
3
4
16
14
+2
3
DI VEROLI Davide
ITA.gif
2
4
17
14
+3
4
HERBST Isaac
USA.gif
1
4
15
18
-3
5
LI Zhiwei
CHN.gif
1
4
13
17
-4


 

Group 2

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
VELTRUP Paul
GER.gif
4
5
21
17
+4
2
ASAMI Seiya
JPN.gif
3
5
20
14
+6
3
BAUDUNOV Khasan
KGZ.gif
3
5
21
18
+3
4
TOLASOV Artur
RUS.gif
3
5
19
16
+3
5
HSIEH JAROV Seraphim
CAN.gif
2
5
19
19
0
6
PEREZ CONTRERAS Ignacio
ARG.gif
0
5
9
25
-16
Link to post
Share on other sites
Women's Youth Individual Épée
Preliminary Rounds Results

 

Group 1

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
BIELESZOVA Veronika
CZE.gif
5
6
27
22
+5
2
CHORNIY Kateryna
UKR.gif
4
6
27
18
+9
3
WASIAK Axelle
BEL.gif
4
6
28
21
+7
4
HSIEH Kaylin Sin Yan
HKG.gif
3
6
22
19
+3
5
LIM Taehee
KOR.gif
2
6
18
20
-2
6
DYNER VILLA Karina
CRC.gif
2
6
21
26
-5
7
AMER Mariam
EGY.gif
1
6
11
28
-17


 

Group 2

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
VERMEULE Emily
USA.gif
5
6
28
16
+12
2
LEONARD Ariane
CAN.gif
4
6
27
20
+7
3
DEKANY Kinga
HUN.gif
4
6
28
22
+6
4
BEKMURZOVA Iana
RUS.gif
4
6
27
22
+5
5
ZEBOUDJ Yousra
ALG.gif
3
6
23
26
-3
6
ABOU JAOUDE Marie Joe
LBN.gif
1
6
14
28
-14
7
MURIDOVA Tamila
KAZ.gif
0
6
17
30
-13
Link to post
Share on other sites
Men's Youth Individual Foil
Preliminary Rounds Results

 

Group 1

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
BRAVO Kenji
USA.gif
5
6
28
16
+12
2
CHEN Yi-Tung
TPE.gif
4
6
27
19
+8
3
MACCHI Filippo
ITA.gif
4
6
26
19
+7
4
SPICHIGER Armand
FRA.gif
4
6
23
18
+5
5
TAN Lawrence Everett
PHI.gif
2
6
16
25
-9
6
CHARREU Antonio
POR.gif
1
6
18
28
-10
7
CICCARELLI Robert
AUS.gif
1
6
14
27
-13


 

Group 2

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
CERVANTES Diego
MEX.gif
5
5
25
15
+10
2
WINTERBERG-POULSEN Jonas
DEN.gif
3
5
23
16
+7
3
CHAN Pak Hei
HKG.gif
3
5
22
17
+5
4
LIM Matthew James Quan Rong
SGP.gif
2
5
19
21
-2
5
BEM Maciej
POL.gif
2
5
16
20
-4
6
MAROUF Loaay
EGY.gif
0
5
9
25
-16
Link to post
Share on other sites
Women's Youth Individual Foil
Preliminary Rounds Results

 

Group 1

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
ILIEVA Yoana
BUL.gif
3
4
17
12
+5
2
LIN Kesi
CHN.gif
3
4
17
17
0
3
PUSZTAI Liza
HUN.gif
2
4
17
15
+2
4
ANGLADE Alexis
USA.gif
2
4
15
13
+2
5
ERBIL Nisanur
TUR.gif
0
4
11
20
-9


 

Group 2

 

Rank
Athletes
Nation
W
Pld
GT
RT
+/-
1
BOTELLO CERVANTES Natalia
MEX.gif
5
5
25
11
+14
2
LEE Jueun
KOR.gif
4
5
24
13
+11
3
CORTEYN Jolien
BEL.gif
3
5
21
17
+4
4
KLIUCHNIKOVA Alina
RUS.gif
2
5
14
18
-4
5
MA Ho Chee
HKG.gif
1
5
13
22
-9
6
BENADOUDA Chaima
ALG.gif
0
5
9
25
-16
Link to post
Share on other sites
Final Medal Count

 

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
HUN.gif Hungary
2
0
0
2
2
IOC.gif Mixed NOCs
1
1
1
3
3
ITA.gif Italy
1
1
0
2
4
FRA.gif France
1
0
0
1
4
JPN.gif Japan
1
0
0
1
4
UKR.gif Ukraine
1
0
0
1
7
KOR.gif South Korea
0
1
1
2
7
USA.gif United States
0
1
1
2
9
GER.gif Germany
0
1
0
1
9
HKG.gif Hong Kong
0
1
0
1
9
MEX.gif Mexico
0
1
0
1
12
CZE.gif Czech Republic
0
0
1
1
12
DEN.gif Denmark
0
0
1
1
12
EGY.gif Egypt
0
0
1
1
12
KGZ.gif Kyrgyzstan
0
0
1
1
Total
192857frds9zgqqf9xsy4x.png Road 192857frds9zgqqf9xsy4x.png
to Tokyo 2020
7
7
7
21


 

Final Medal Count Olympic Events Only

 

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
Total
192857frds9zgqqf9xsy4x.png Road 192857frds9zgqqf9xsy4x.png
to Tokyo 2020
0
0
0
0
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...