website statistics
Jump to content

Sprint Canoeing at the Summer Olympic Games 2016


 Share
Followers 0

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Official Schedule
Brasília Time (GMT -3)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Monday, August 15th
09:00 Men's C1 1000m Heat 1
09:08 Men's C1 1000m Heat 2
09:16 Men's C1 1000m Heat 3
09:24 Women's K2 500m Heat 1
09:31 Women's K2 500m Heat 2
09:38 Women's K1 200m Heat 1
09:45 Women's K1 200m Heat 2
09:52 Women's K1 200m Heat 3
09:59 Women's K1 200m Heat 4
10:06 Men's K1 1000m Heat 1
10:14 Men's K1 1000m Heat 2
10:22 Men's K1 1000m Heat 3
10:30 Men's C1 1000m Semifinal 1
10:38 Men's C1 1000m Semifinal 2
10:46 Women's K2 500m Semifinal 1
10:53 Women's K2 500m Semifinal 2
11:00 Women's K1 200m Semifinal 1
11:07 Women's K1 200m Semifinal 2
11:14 Women's K1 200m Semifinal 3
11:21 Men's K1 1000m Semifinal 1
11:29 Men's K1 1000m Semifinal 2


Tuesday, August 16th
09:00 Men's C1 1000m Final B
09:08 Men's C1 1000m Final A
09:16 Women's K2 500m Final B
09:23 Women's K2 500m Final A
09:40 Women's K1 200m Final B
09:47 Women's K1 200m Final A
10:04 Men's K1 1000m Final B
10:12 Men's K1 1000m Final A


Wednesday, August 17th
09:00 Men's K2 1000m Heat 1
09:08 Men's K2 1000m Heat 2
09:16 Men's C1 200m Heat 1
09:23 Men's C1 200m Heat 2
09:30 Men's C1 200m Heat 3
09:37 Men's C1 200m Heat 4
09:44 Men's K2 200m Heat 1
09:51 Men's K2 200m Heat 2
09:58 Women's K1 500m Heat 1
10:05 Women's K1 500m Heat 2
10:12 Women's K1 500m Heat 3
10:19 Women's K1 500m Heat 4
10:26 Men's K2 1000m Semifinal 1
10:34 Men's K2 1000m Semifinal 2
10:42 Men's C1 200m Semifinal 1
10:49 Men's C1 200m Semifinal 2
10:56 Men's C1 200m Semifinal 3
11:03 Men's K2 200m Semifinal 1
11:10 Men's K2 200m Semifinal 2
11:17 Women's K1 500m Semifinal 1
11:24 Women's K1 500m Semifinal 2
11:31 Women's K1 500m Semifinal 3


Thursday, August 18th
09:00 Men's K2 1000m Final B
09:08 Men's K2 1000m Final A
09:16 Men's C1 200m Final B
09:23 Men's C1 200m Final A
09:40 Men's K2 200m Final B
09:47 Men's K2 200m Final A
10:04 Women's K1 500m Final B
10:11 Women's K1 500m Final A


Friday, August 19th
09:00 Men's K1 200m Heat 1
09:07 Men's K1 200m Heat 2
09:14 Men's K1 200m Heat 3
09:21 Men's C2 1000m Heat 1
09:29 Men's C2 1000m Heat 2
09:37 Women's K4 500m Heat 1
09:44 Women's K4 500m Heat 2
09:51 Men's K4 1000m Heat 1
09:59 Men's K4 1000m Heat 2
10:07 Men's K1 200m Semifinal 1
10:14 Men's K1 200m Semifinal 2
10:21 Men's C2 1000m Semifinal 1
10:29 Men's C2 1000m Semifinal 2
10:37 Women's K4 500m Semifinal 1
10:44 Women's K4 500m Semifinal 2
10:51 Men's K4 1000m Semifinal 1
10:59 Men's K4 1000m Semifinal 2


Saturday, August 20th
09:00 Men's K1 200m Final B
09:07 Men's K1 200m Final A
09:14 Men's C2 1000m Final B
09:22 Men's C2 1000m Final A
09:40 Women's K4 500m Final B
09:47 Women's K4 500m Final A
10:04 Men's K4 1000m Final B
10:12 Men's K4 1000m Final A

Link to post
Share on other sites
Men's C1 1000m
Heats Results
The 1st Athlete from each Heat will qualify for the Final A, the other Athletes will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BRENDEL Sebastian
GER.gif
3:58.044
2
KACZOR Tomasz
POL.gif
3:59.928
3
VASBANYAI Henrik
HUN.gif
4:01.953
4
ILJINS Dagnis
LAT.gif
4:11.766
5
FARKAS Vincent
SVK.gif
4:12.295
6
MARINOV Martin
AUS.gif
4:33.166
7
CHAMAUNE Mussa
MOZ.gif
5:00.454


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias
BRA.gif
3:59.615
2
FUKSA Martin
CZE.gif
4:01.492
3
SHTOKALOV Ilia
RUS.gif
4:02.626
4
TACCHINI Carlo
ITA.gif
4:04.697
5
BART Adrien
FRA.gif
4:10.043
6
DA CONCEICAO TRISTE Buly
STP.gif
4:54.516


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TARNOVSCHI Serghei
MDA.gif
4:05.193
2
KOCHNEV Gerasim
UZB.gif
4:08.127
3
OLDERSHAW Mark
CAN.gif
4:13.600
4
ALTUKHOV Pavlo
UKR.gif
4:19.361
5
KODINOV Angel
BUL.gif
4:27.904
6
KHAIDAROV Timur
KAZ.gif
5:30.030
Link to post
Share on other sites
Women's K2 500m
Heats Results
The 1st Team from each Heat will qualify for the Final A, the other Teams will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SZABO Gabriella
KOZAK Danuta
HUN.gif
1:41.092
2
NAJA Karolina
MIKOLAJCZYK Beata
POL.gif
1:41.766
3
TODOROVA Anastasiia
HRYSHCHUN Inna
UKR.gif
1:43.967
4
LIAPESHKA Nadzeya
LITVINCHUK Maryna
BLR.gif
1:44.835
5
ANIUSHINA Elena
STEPANOVA Kira
RUS.gif
1:45.906
6
ORTON Genevieve
FRASER Kc
CAN.gif
1:46.148
7
BULL Alyssa
BURNETT Alyce
AUS.gif
1:46.933
8
BELCHER Lani
HANNAH Angela
GBR.gif
1:53.948


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WEBER Franziska
DIETZE Tina
GER.gif
1:42.184
2
REN Wenjun
MA Qing
CHN.gif
1:44.491
3
SERGEYEVA Natalya
PODOINIKOVA Irina
KAZ.gif
1:45.369
4
THOMSEN Amalie
VILLUMSEN Ida
DEN.gif
1:46.246
5
MOLDOVAN Nikolina
STAROVIC Milica
SRB.gif
1:46.410
6
SCHURING Yvonne
LEHACI Ana-Roxana
AUT.gif
1:46.429
7
JOHANSSON Karin
PALDANIUS Sofia
SWE.gif
1:46.456
Link to post
Share on other sites
Women's K1 200m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes from each Heat will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CARRINGTON Lisa
NZL.gif
40.422
2
LAIA Francisca
POR.gif
41.368
3
DOUCHEV-JANIC Natasa
HUN.gif
41.403
4
ZHOU Yu
CHN.gif
42.187
5
MOLDOVAN Olivera
SRB.gif
43.339
6
TORIBIONG Marina
PLW.gif
48.913
7
KARIM Menatalla
EGY.gif
49.596


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WALCZYKIEWICZ Marta
POL.gif
40.263
2
PONOMARENKO JANIC Spela
SLO.gif
40.387
3
LANGLOIS Andreanne
CAN.gif
40.956
4
KLINOVA Inna
KAZ.gif
41.030
5
WALKER Jess
GBR.gif
41.123
6
HANSEN Henriette
DEN.gif
42.455
7
CAIRNS Anne
SAM.gif
43.652


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GUYOT Sarah
FRA.gif
40.317
2
STENSILS Linnea
SWE.gif
40.828
3
PORTELA RIVAS Teresa
ESP.gif
40.844
4
LIEPA Lasma
TUR.gif
41.760
5
SCHWARZ Viktoria
AUT.gif
42.847
6
VERGUTZ Ana Paula
BRA.gif
44.239
7
HOGAN Maggie
USA.gif
44.668


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OSIPENKO-RODOMSKA Inna
AZE.gif
40.702
2
KOHLOVA Martina
SVK.gif
41.231
3
HARTLEY Bridgitte Ellen
RSA.gif
41.698
4
MENGANA Yusmari
CUB.gif
41.701
5
WASSMUTH Conny
GER.gif
41.972
6
AMEGHINO Sabrina
ARG.gif
42.417
7
UMARALIEVA Olga
UZB.gif
42.525
Link to post
Share on other sites
Men's K1 1000m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes from each Heat and the best 6th ranked Athlete between all Heats will qualify for the Semifinals

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HOLTEN Rene
DEN.gif
3:35.722
2
GELLE Peter
SVK.gif
3:36.342
3
VAN KOEVERDEN Adam
CAN.gif
3:37.212
4
ROSOLSKI Rafal
POL.gif
3:37.700
5
KOPASZ Balint
HUN.gif
3:38.011
6
KIRCHEV Miroslav
BUL.gif
3:39.363
7
WYSS Fabio
SUI.gif
3:41.985


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DOSTAL Josef
CZE.gif
3:35.342
2
STEWART Murray
AUS.gif
3:36.210
3
CARRE Cyrille
FRA.gif
3:36.322
4
PAJIC Dejan
SRB.gif
3:36.884
5
ANOSHKIN Roman
RUS.gif
3:37.296
6
RICCHETTI Alberto
ITA.gif
3:37.610
7
GOLENDOV Ilya
KAZ.gif
3:37.953


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PIMENTA Fernando
POR.gif
3:33.140
2
HOFF Max
GER.gif
3:33.585
3
WALZ Marcus
ESP.gif
3:33.786
4
MOCHALOV Aleksey
UZB.gif
3:34.469
5
PETERS Artuur
BEL.gif
3:34.781
6
MRABET Mohamed Ali
TUN.gif
3:35.084
7
MCDOWELL Marty
NZL.gif
3:39.588
Link to post
Share on other sites
Men's C1 1000m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the best 3rd ranked Athlete between all Semifinals will qualify for the Final A, the next 8 best unqualified Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHTOKALOV Ilia
RUS.gif
3:58.259
2
ALTUKHOV Pavlo
UKR.gif
3:58.574
3
KOCHNEV Gerasim
UZB.gif
3:59.489
4
KACZOR Tomasz
POL.gif
3:59.836
5
BART Adrien
FRA.gif
4:08.593
6
ILJINS Dagnis
LAT.gif
4:20.181
7
MARINOV Martin
AUS.gif
4:24.723
8
KHAIDAROV Timur
KAZ.gif
5:33.919


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FUKSA Martin
CZE.gif
4:01.793
2
TACCHINI Carlo
ITA.gif
4:02.461
3
VASBANYAI Henrik
HUN.gif
4:03.113
4
OLDERSHAW Mark
CAN.gif
4:03.493
5
FARKAS Vincent
SVK.gif
4:19.084
6
KODINOV Angel
BUL.gif
4:30.574
7
DA CONCEICAO TRISTE Buly
STP.gif
4:46.396
8
CHAMAUNE Mussa
MOZ.gif
5:07.281
Link to post
Share on other sites
Women's K2 500m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIAPESHKA Nadzeya
LITVINCHUK Maryna
BLR.gif
1:42.285
2
TODOROVA Anastasiia
HRYSHCHUN Inna
UKR.gif
1:43.363
3
BULL Alyssa
BURNETT Alyce
AUS.gif
1:44.290
4
SCHURING Yvonne
LEHACI Ana-Roxana
AUT.gif
1:44.462
5
REN Wenjun
MA Qing
CHN.gif
1:44.780
6
MOLDOVAN Nikolina
STAROVIC Milica
SRB.gif
1:46.008


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NAJA Karolina
MIKOLAJCZYK Beata
POL.gif
1:41.684
2
ANIUSHINA Elena
STEPANOVA Kira
RUS.gif
1:42.439
3
SERGEYEVA Natalya
PODOINIKOVA Irina
KAZ.gif
1:43.577
4
JOHANSSON Karin
PALDANIUS Sofia
SWE.gif
1:44.090
5
ORTON Genevieve
FRASER Kc
CAN.gif
1:45.351
6
THOMSEN Amalie
VILLUMSEN Ida
DEN.gif
1:47.476
7
BELCHER Lani
HANNAH Angela
GBR.gif
1:49.285
Link to post
Share on other sites
Women's K1 200m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Semifinals will qualify for the Final A, the next 8 best unqualified Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WALCZYKIEWICZ Marta
POL.gif
40.619
2
STENSILS Linnea
SWE.gif
41.245
3
HARTLEY Bridgitte Ellen
RSA.gif
41.478
4
WALKER Jess
GBR.gif
41.483
5
LAIA Francisca
POR.gif
41.573
6
MENGANA Yusmari
CUB.gif
41.688
7
MOLDOVAN Olivera
SRB.gif
42.123
8
VERGUTZ Ana Paula
BRA.gif
44.362


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OSIPENKO-RODOMSKA Inna
AZE.gif
39.803
2
GUYOT Sarah
FRA.gif
40.516
3
PONOMARENKO JANIC Spela
SLO.gif
40.797
4
DOUCHEV-JANIC Natasa
HUN.gif
40.962
5
ZHOU Yu
CHN.gif
41.017
6
AMEGHINO Sabrina
ARG.gif
41.934
7
SCHWARZ Viktoria
AUT.gif
43.072
8
HANSEN Henriette
DEN.gif
43.300


 

Semifinal 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CARRINGTON Lisa
NZL.gif
39.561
2
PORTELA RIVAS Teresa
ESP.gif
40.241
3
KLINOVA Inna
KAZ.gif
40.381
4
KOHLOVA Martina
SVK.gif
41.286
5
LANGLOIS Andreanne
CAN.gif
41.350
6
WASSMUTH Conny
GER.gif
41.725
7
LIEPA Lasma
TUR.gif
41.866
8
TORIBIONG Marina
PLW.gif
48.306
Link to post
Share on other sites
Men's K1 1000m
Semifinals Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 5th, 6th, 7th and 8th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
STEWART Murray
AUS.gif
3:32.602
2
PIMENTA Fernando
POR.gif
3:33.420
3
WALZ Marcus
ESP.gif
3:33.781
4
HOLTEN Rene
DEN.gif
3:34.344
5
KOPASZ Balint
HUN.gif
3:34.772
6
VAN KOEVERDEN Adam
CAN.gif
3:36.230
7
PETERS Artuur
BEL.gif
3:37.586
8
PAJIC Dejan
SRB.gif
3:48.158


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANOSHKIN Roman
RUS.gif
3:34.833
2
HOFF Max
GER.gif
3:36.136
3
GELLE Peter
SVK.gif
3:36.193
4
DOSTAL Josef
CZE.gif
3:36.384
5
MOCHALOV Aleksey
UZB.gif
3:36.968
6
CARRE Cyrille
FRA.gif
3:38.115
7
ROSOLSKI Rafal
POL.gif
3:38.379
8
MRABET Mohamed Ali
TUN.gif
3:43.145
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share
×
×
  • Create New...