website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Short Track Speed Skating ISU World Championships 2021



Recommended Posts

Women's 500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
POUTSMA Selma
NED.gif
43.530
2
SANTOS Kristen
USA.gif
43.672
3
SARAULT Courtney
CAN.gif
43.959
4
PROSVIRNOVA Sofia
WHT.gif
NoTimeADV
  BRUNELLE Florence
CAN.gif
PEN


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
NED.gif
42.525
2
FONTANA Arianna
ITA.gif
42.710
3
MAZUR Nicole
POL.gif
43.403
4
VELZEBOER Xandra
NED.gif
1:00.728
  VALCEPINA Martina
ITA.gif
PEN
Link to post
Share on other sites
  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Men's 500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIGHEL Pietro
ITA.gif
41.293
2
HOOGERWERF Dylan
NED.gif
41.309
3
LIU Shaolin Sandor
HUN.gif
1:05.587
4
HAMELIN Charles
CAN.gif
1:09.086
  KNEGT Sjinkie
NED.gif
PEN


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
HUN.gif
40.711
2
ELISTRATOV Semen
WHT.gif
40.764
3
IVLIEV Konstantin
WHT.gif
40.904
4
DESMET Stijn
BEL.gif
40.987
5
BYKANOV Vladislav
ISR.gif
41.053
Link to post
Share on other sites
Women's 3000m Relay
Semifinals Results
The 1st and 2nd Teams from each Heat will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Teams from each Heay will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DAUDET Gwendoline
HUOT MARCHAND Tifany
LEVEQUE Aurelie
MONVOISIN Aurelie
FRA.gif
4:11.328
2
EFREMENKOVA Ekaterina
MALAGICH Emina
RASSKAZOVA Vera
ZAKHAROVA Evgeniya
WHT.gif
4:11.410
3
BLAIS Danae
CHARLES Alyson
GAGNON Claudia
SARAULT Courtney
CAN.gif
4:11.462
4
MALISZEWSKA Natalia
MAZUR Nicole
STORMOWSKA Kamila
TOPOLSKA Gabriela
POL.gif
4:20.464


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DE VRIES Rianne
POUTSMA Selma
SCHULTING Suzanne
VAN KERKHOF Yara
NED.gif
4:07.523
2
FONTANA Arianna
MASCITTO Cynthia
VALCEPINA Arianna
VALCEPINA Martina
ITA.gif
4:07.544
3
BACSKAI Sara Luca
JASZAPATI Petra
KONYA Zsofia
SZILICZEI-NEMET Rebeka
HUN.gif
4:07.785
4
LETAI Julie
LUTE Kamryn
SANTOS Kristen
STODDARD Corinne
USA.gif
4:16.525
Link to post
Share on other sites
Men's 5000m Relay
Semifinals Results
The 1st and 2nd Teams from each Heat will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Teams from each Heay will qualify for the Final B

 

Semifinal 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
AYRAPETYAN Denis
ELISTRATOV Semen
EYBOG Daniil
SITNIKOV Pavel
WHT.gif
6:58.848
2
CONFORTOLA Yuri
DOTTI Tommaso
SIGHEL Pietro
SPECHENHAUSER Luca
ITA.gif
6:58.922
3
DANDJINOU William
HAMELIN Charles
LAOUN Maxime
PIERRE-GILLES Jordan
CAN.gif
6:59.050
4
HEO Andrew
HOWARD Marcus
PARK Caleb
PIVIROTTO Ryan
USA.gif
7:03.856


 

Semifinal 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BREEUWSMA Daan
DE LAAT Itzhak
KNEGT Sjinkie
VAN 'T WOUT Jens
NED.gif
6:54.949
2
KRUEGER John-Henry
LIU Shaoang
LIU Shaolin Sandor
VARNYU Alex
HUN.gif
6:56.131
3
GALIAKHMETOV Adil
NIKISHA Denis
SHAMUKHANOV Yerkebulan
ZHAXYBAYEV Mersaid
KAZ.gif
6:56.665
4
BASTIER Etienne
LEPAPE Sebastien
NAVARRO Tristan
THOMAS Tawan
FRA.gif
7:01.211
Link to post
Share on other sites
Women's 1000m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 21st-30th

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KONYA Zsofia
HUN.gif
1:41.183
2
ASCIC Valentina
CRO.gif
1:41.291
3
FILIPOVA Lucia
SVK.gif
1:41.672
4
JANSONE Anna
LAT.gif
1:42.037
5
JASIC Petra
SRB.gif
1:46.915


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BRUNELLE Florence
CAN.gif
1:37.775
2
JACOBS Gina
GER.gif
1:38.779
3
HRUZOVA Michaela
CZE.gif
1:38.957
4
KHAN Yana
KAZ.gif
1:39.761
5
DOLGOPOLOVA Mariya
UKR.gif
1:40.271
Link to post
Share on other sites
Men's 1000m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 20th-42nd

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
AKAR Furkan
TUR.gif
2:11.704
2
KOLENC Martin
CRO.gif
2:11.896
3
OMERAGIC Tarik
BIH.gif
2:12.952
4
ARADHYA Akash
IND.gif
2:13.203
  MACARAEG Julian
PHI.gif
DNF


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIEWINSKI Michal
POL.gif
1:27.277
2
O'BRIEN Liam
IRL.gif
1:27.564
3
MIHDALIOU Mikita
BLR.gif
1:29.523
4
DJORDJEVIC Jovan
SRB.gif
1:31.657
5
PINTAR SENICA Valentino
SLO.gif
1:35.810
6
BUKSAR Marian
SVK.gif
1:35.834


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIKISHA Denis
KAZ.gif
1:27.598
2
VANHOOREN Rino
BEL.gif
1:27.721
3
FAJKUS Radek
CZE.gif
1:27.842
4
SIMSEK Tunay
TUR.gif
1:28.003
5
METRAUX Thibault
SUI.gif
1:29.859
6
MURPHY Peter
LUX.gif
1:31.231


 

Heat 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HEO Andrew
USA.gif
1:31.856
2
SCHUBERT Christoph
GER.gif
1:32.103
3
ANDERMANN Nico
AUT.gif
1:32.887
4
GEORGIEV Dimitar
BUL.gif
1:32.987
5
NAVARRO Tristan
FRA.gif
2:08.620
  BERZINS Reinis
LAT.gif
PEN
Link to post
Share on other sites
  • Sindo unfeatured this topic
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...