website statistics
Jump to content
  • Welcome to Totallympics, the home of Olympic Sports!

    Register now to gain access to all of our features and follow all sports events with us here on Totallympics!

     

Track Cycling UEC European Championships 2020



Recommended Posts

Men's Elimination Race
Non-Olympic Event

Final Results

 

GBR.gif WALLS Matthew
-

 

POR.gif LEITAO Iuri
-

 

RUS.gif ROSTOVTSEV Sergei
-

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TSISHKOU Raman
BLR.gif
-
5
BABOR Daniel
CZE.gif
-
6
VOLIKAKIS Zafeiris
GRE.gif
-
7
MARGUET Tristan
SUI.gif
-
8
MULLER Andreas
AUT.gif
-
9
GROSU Eduard Michael
ROU.gif
-
10
SHCHERBAN Vladiislav
UKR.gif
-
11
FINKST Tilen
SLO.gif
-
12
TENE Rotem
ISR.gif
-
13
LAMON Francesco
ITA.gif
-
14
PELEGRI FERRANDIS Oscar
ESP.gif
-
15
BITINAS Mantas
LTU.gif
-
16
ALEKSANDROV Yasen
BUL.gif
-
17
MICHALICKA Stefan
SVK.gif
-
Link to post
Share on other sites
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Women's Team Pursuit
First Round Results
The 1st and 2nd Teams from each Heat will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Teams from each Heat will qualify for the Bronze Medal Race

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNIGHT Josie
KENNY Laura
ARCHIBALD Katie
BARKER Elinor
GBR.gif
4:13.923
2
ALONSO DOMINGUEZ Sandra
ISASI CRISTOBAL Ziortza
LARRARTE ARTEAGA Eukene
RODRIGUEZ CORDERO Laura
ESP.gif
4:38.682


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BARBIERI Rachele
BALSAMO Elisa
CONSONNI Chiara
GUAZZINI Vittoria
ITA.gif
4:18.209
2
NAHIRNA Anna
KLIMCHENKO Tetyana
BONDAR Viktoriya
BIRIUKOVA Yuliia
UKR.gif
4:36.104
Link to post
Share on other sites
Men's Team Pursuit
First Round Results
The 1st Teams from Heat 2, Heat 3 will qualify for the Gold Medal Race, the 1st and the 2nd next best unqualified Teams between all Heats will qualify for the Bronze Medal Race

 

Heat 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VASYLIEV Maksym
DZHUS Volodymyr
HRYNIV Vitaliy
KLEPIKOV Illia
UKR.gif
4:04.540
2
MORENO SANCHEZ Jose
ROMERO VILLANUEVA Jaime
MARTORELL HAGA Erik
SERRANO RODRIGUEZ Javier
ESP.gif
4:15.873


 

Heat 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAMON Francesco
MORO Stefano
MILAN Jonathan
UMBRI Gidas
ITA.gif
3:56.569
2
IMHOF Claudio
VITZTHUM Simon
RUEGG Lukas
BIELER Dominik
SUI.gif
3:57.591


 

Heat 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DUBCHENKO Aleksandr
GONOV Lev
BERSENEV Nikita
EVTUSHENKO Alexander
RUS.gif
3:55.677
2
SHEMETAU Mikhail
TSISHKOU Raman
KARALIOK Yauheni
MAZUR Dzianis
BLR.gif
3:59.079
Link to post
Share on other sites
Women's Team Sprint
Final Results

 

RUS.gif Russia
VOINOVA Anastasiia
SHMELEVA Daria
ANTONOVA Natalia

46.852Gold Medal Race

 

GBR.gif Great Britain
TANNER Millicent
RIDGE DAVIS Blaine
STEELE Lusia

48.531Gold Medal Race

 

UKR.gif Ukraine
BASOVA Liubov
STARIKOVA Olena
LOHVINIUK Oleksandra

49.296Bronze Medal Race

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KANKOVSKA Sara
SEVCIKOVA Petra
JABORNIKOVA Veronika
CZE.gif
51.789B.M.R.
Link to post
Share on other sites
Men's Team Sprint
Final Results

 

RUS.gif Russia
DMITRIEV Denis
YAKUSHEVSKIY Pavel
GLADYSHEV Ivan

43.007Gold Medal Race

 

CZE.gif Czech Republic
BABEK Tomas
TOPINKA Dominik
CECHMAN Martin

43.925Gold Medal Race

 

GRE.gif Greece
BRETAS Sotirios
KALOGEROPOULOS Ioannis
LIVANOS Konstantinos

44.098Bronze Medal Race

 

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PERALTA GASCON Juan
MARTINEZ CHORRO Alejandro
JIMENEZ ELIZONDO Ekain
ESP.gif
44.561B.M.R.
Link to post
Share on other sites
Women's Sprint
Qualifying Round Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes will qualify for the Quarterfinals,the other Athletes will qualify for the Round of 16

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHMELEVA Daria
RUS.gif
10.612
2
STARIKOVA Olena
UKR.gif
10.777
3
VOINOVA Anastasiia
RUS.gif
10.875
4
MAROZAITE Migle
LTU.gif
10.955
5
VECE Miriam
ITA.gif
10.977
6
KRUPECKAITE Simona
LTU.gif
10.983
7
CAPEWELL Sophie
GBR.gif
11.009
8
MARCHANT Katy
GBR.gif
11.054
9
BASOVA Liubov
UKR.gif
11.223
10
KANKOVSKA Sara
CZE.gif
11.249
11
CASAS ROIGE Helena
ESP.gif
11.314
12
BISSOLATI Elena
ITA.gif
11.381
13
JABORNIKOVA Veronika
CZE.gif
11.402
Link to post
Share on other sites
Men's Sprint
Qualifying Round Results
The Top 12 Athletes will qualify for the Round of 16, the other Athletes will qualify for the Round of 32

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DMITRIEV Denis
RUS.gif
9.642
2
LEVY Maximilian
GER.gif
9.672
3
LENDEL Vasilijus
LTU.gif
9.822
4
BRETAS Sotirios
GRE.gif
9.830
5
PERALTA GASCON Juan
ESP.gif
9.869
6
CECHMAN Martin
CZE.gif
9.873
7
STASTNY Jakub
CZE.gif
9.886
8
LIVANOS Konstantinos
GRE.gif
9.918
9
SZABO Norbert
ROU.gif
9.936
10
YAKUSHEVSKIY Pavel
RUS.gif
9.978
11
JONAUSKAS Svajunas
LTU.gif
10.000
12
LOVASSY Patrik Romeo
HUN.gif
10.088
13
ZAITSAU Artsiom
BLR.gif
10.153
14
JIMENEZ ELIZONDO Ekain
ESP.gif
10.177
15
STOVBETSKYI Dmytro
UKR.gif
10.290
16
DENYSENKO Vladyslav
UKR.gif
10.392
17
MINCHEV Miroslav
BUL.gif
10.404
18
CSENGOI Balint
HUN.gif
10.680
19
LUMPAROV Georgi
BUL.gif
11.149
20
FINKST Tilen
SLO.gif
11.267
Link to post
Share on other sites
Men's Sprint
Round of 32 Results
The 1st Athletes from each Round of 32 will qualify for the Round of 16

 

Round of 32 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZAITSAU Artsiom
BLR.gif
W
2
FINKST Tilen
SLO.gif
-


 

Round of 32 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JIMENEZ ELIZONDO Ekai
ESP.gif
W
2
LUMPAROV Georgi
BUL.gif
-


 

Round of 32 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
STOVBETSKYI Dmytro
UKR.gif
W
2
CSENGOI Balint
HUN.gif
-


 

Round of 32 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MINCHEV Miroslav
BUL.gif
W
2
DENYSENKO Vladyslav
UKR.gif
-
Link to post
Share on other sites
Women's Sprint
Round of 16 Results
The 1st Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

 

Round of 16 1

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MAROZAITE Migle
LTU.gif
W
2
JABORNIKOVA Veronika
CZE.gif
-


 

Round of 16 2

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VECE Miriam
ITA.gif
W
2
BISSOLATI Elena
ITA.gif
-


 

Round of 16 3

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUPECKAITE Simona
LTU.gif
W
2
CASAS ROIGE Helena
ESP.gif
-


 

Round of 16 4

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CAPEWELL Sophie
GBR.gif
W
2
KANKOVSKA Sara
CZE.gif
-


 

Round of 16 5

 

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MARCHANT Katy
GBR.gif
W
2
BASOVA Liubov
ESP.gif
-
Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...